Rostliny

Hydrangea v krajinném designu: typy, odrůdy a funkce péče

Majitelé venkovských domů stále více věnují pozornost designu místa. Koneckonců je vhodný nejen pro pěstování zeleniny a ovoce, ale také pro vytvoření nádherného místa pro relaxaci a vřelá setkání s celou rodinou. V zásadě jsou rostliny vybírány v závislosti na vlastnostech půdy a dalších nuancích. Jednou z populárnějších možností je hortenzie. Proto dnes porozumíme jejich odrůdám, odrůdám a vlastnostem péče..

V přírodě existuje poměrně velký počet druhů hortenzie, více než 70 možností. Některé z nich rostou dobře v našich zeměpisných šířkách a nejsou nijak rozmarné. Jiní jsou celkem rozmarní a chladné období rozhodně nepřežijí. Nejoblíbenějšími druhy hortenzií v Rusku jsou:

  • paniculate;
  • velkolistá (zahrada);
  • stromovitý.

Panicle hortenzie v krajinném designu

Tento druh hortenzie je možná nejoblíbenější. Je to proto, že roste v keři a zároveň je velké velikosti. V přirozeném prostředí může jeho výška dosáhnout 10 m. Na dvorku velikost keře obecně nepřesahuje 2–2,5 m. Květenství hortenzie je velmi voňavé a má pyramidový tvar. Proto se takové keře často používají k vytvoření živého plotu. Možná je hlavním rysem paniklové hortenzie vysoká poptávka po vodě. Navíc může růst i v bažinatých oblastech. Před nákupem by proto měla být nuance se zaléváním určitě promyšlena. Při výsadbě je důležité připravit jámu s kyselou půdou. Všimněte si také, že hortenzie je odolná vůči nízkým teplotám..

Pokud jsou pro krajinnou kompozici potřeba růžová květenství, věnujte pozornost odrůdě “Pinky Winky”. Zvláště zajímavá je rozmanitost “Grandiflora”. Při květu mají jeho květenství krémový odstín, který postupem času zbělá. Blíže k podzimu se objevují zeleno-červené přelivy. Tato odrůda vypadá neuvěřitelně krásně, což ji činí žádanou..

Hortenzie velkolistá v krajinném designu

Prezentovaný typ hortenzie se vyznačuje velkými květenstvími. Mohou mít různé odstíny, ale nejběžnější barvy jsou růžová, modrá a fialová. Na výšku může růst až 2 m. Kromě toho je vysoce odolný vůči nízkým teplotám, ale vyžaduje určitá opatření. V zásadě je pro zimní sezónu hortenzie transplantována do velkého hrnce a umístěna na chladném místě s teplotou ne vyšší než 7 stupňů. To jí umožňuje udržovat atraktivní vzhled. Období květu začíná v srpnu a trvá až do mrazů.

Právem lze nazvat jednu z nejpopulárnějších odrůd hortenzie velkolisté “Brzy modrá”. Jeho květenství je svěží, objemné a vypadá velmi krásně..

Hydrangea strom v krajinném designu

Snad jedním z nejpopulárnějších druhů je hortenzie stromová. Není příliš rozmarná na růst, což je její hlavní výhoda. Navíc dostatečně snáší chlad a kvete před mrazem. Na podzim můžete vyrobit suché kytice z květin, které jsou ideální pro výzdobu interiéru. Tento typ hortenzie má sférická béžová nebo bílá květenství. Je pozoruhodné, že může být až 3 m na výšku a průměr květenství často dosahuje 15 cm. Pokud jde o rysy, poznamenáváme, že stromová hortenzie velmi miluje vlhkost a různé krmení. Nejlepší je, když je místo pro výsadbu klidné a umístěné v částečném stínu. To jí zajistí ty nejpříznivější podmínky pro život..

Stromová hortenzie má mnoho odrůd, ale jednou z nejpopulárnějších rozhodně je “Annabelle”. Je zajímavé, že žije dobře v jakémkoli typu půdy, ale vyžaduje hodně vláhy. To poskytne rostlině co nejdelší dobu květu ve vaší zahradě..

Také na území Ruska najdete další druhy hortenzie. Mají určité růstové vlastnosti, takže jsou vybírány o něco méně často. Tyto zahrnují:

  • hortenzie “sarkastický” nejlepší pro jižní úkryty. Optimální pro ni bude mírná zálivka a ne velké mrazy..
  • hortenzie dubová roste jako keř a je často až 2 m vysoká. Jeho listy jsou velmi podobné listům dubu. Samotná květenství jsou panická, přibližně 10-30 cm dlouhá. Zajímavé je, že bílé květy časem fialoví..
  • Odrůda jasanu miluje vlhkost a dobře snáší chlad, ale nejlépe roste v teple. Proto je vybrán hlavně pro jižní regiony..
  • řapíkatá hortenzie není příliš náladová na péči. Navíc dobře snáší nižší teploty. Je zajímavé, že tento druh hortenzie může stoupat do velké výšky podél podpěry. V chladných oblastech může být délka révy až 6 m, v jižních oblastech až 18 m.
  • zářivá odrůda nemá příliš vysokou mrazuvzdornost a vyžaduje úkryt.
  • vroubkovaná hortenzie je méně nádherná a může také změnit svou barvu v závislosti na kyselosti půdy. Potřebuje také výživnou půdu a polostín..

Co je hortenzie kombinovaná v krajinném designu?

Díky své odolnosti vůči nízkým teplotám a nenáročné péči je hortenzie často používána jako základ pro krajinné kompozice. Bezpochyby i jednotlivé keře vypadají atraktivně. Většinou jsou však kombinovány s jinými rostlinami. Různé hortenzie lze například použít k ozdobení živého plotu nebo zahradní cesty. Vhodné budou také růže, jiřiny, kapradiny a rododendrony..

Na ozdobu zahrady je hortenzie často kombinována s liliemi, šeříky nebo falešnou oranžovou. V krajinné kompozici se dobře hodí ke keřům. Protože postupem času spodní část hortenzie trochu obnaží. Nadýchaná dřišťál tyto mezery skryje, čímž bude kompozice ještě atraktivnější. Panicle hortenzie je často kombinována s vrbou, břízou nebo javorem..

V krajinném designu je hortenzie často středem celé zahradní kompozice. Často se používá pro živé ploty, květinové záhony a dekorace v blízkosti malé nádrže..