Rostliny

Jalovec v krajinném designu: odrůdy, umístění a funkce péče

Jehličnaté keře a stromy se právem nazývají nálezem při navrhování osobních a zahradních pozemků. Nenáročnost a trvanlivost rostlin umožňuje jejich dlouhodobé použití v různých kompozicích. Stálezelená koruna navíc zdobí území po celý rok, což je bezesporu jedna z hlavních výhod jalovce..

Odrůdy jalovce v krajinném designu

Na rozdíl od jiných rostlin je jalovec opravdu všestranný. Vypadá skvěle v široké škále stylů úpravy krajiny. Proto se používá nejen jako živý plot, ale také pro zdobení záhonů, trávníků a dokonce i pro alpské skluzavky. Hodně však závisí na vybrané odrůdě, z nichž každá má své vlastní individuální vlastnosti. Dnes navrhujeme hovořit o nejběžnějších z nich, které se aktivně používají při navrhování území..

Kozácký jalovec se vyznačuje šupinatými jehlami a výškou asi 1,5 m. Jeho spodní větve jsou často jehlicovité, což jistě přitahuje pozornost. Tento typ je v zásadě zvolen pro skalky nebo trávníky, protože péče o něj je nenáročná. Navíc je ideální do oblastí s těžkým terénem. Protože jalovec dobře posiluje půdu na svazích a svazích. Nejoblíbenější odrůdy jsou “Modrý Dunaj”, “Arcadia”, “Glauka” a “Hixie”.

Skalní jalovec je prezentován výhradně ve sloupcovém nebo kuželovitém tvaru. Aktivně se používají při návrhu skalnaté zahrady a alpské skluzavky. Odrůda je k tomu nejvhodnější. “Modrá šipka”, “Moffat Blue” a “Rychle stoupat”. Současně tento druh preferuje dobře osvětlenou oblast a vzdálené umístění podzemních vod. To jsou nejoptimálnější podmínky pro dobrý růst jalovce..

Čínský jalovec může zase vypadat velmi odlišně. Je to hlavně stromová rostlina a její výška je 8-10 metrů. Vyznačuje se šupinatými a jehlicovými jehlami zlatého, žlutého nebo zeleného odstínu. Používá se hlavně pro skalky nebo skupinové výsadby. Existují také trpasličí keře, jejichž výška stěží dosahuje 30 cm. Jsou vhodnější pro trávníky a záhony. Mezi nejoblíbenější odrůdy čínského jalovce stojí za zmínku “Modré Alpy”, “Strickta” a “Olympia”. V zásadě je lepší zasadit je na jaře, protože pro růst je zapotřebí dobré osvětlení a ochrana před průvanem..

Průměrný jalovec je představován rozlehlým keřem velké velikosti. Je ideální pro zdobení zahradních cest. Věnujte pozornost odrůdě “Staré zlato”, “Mordiganské zlato” jiný.

Horizontální jalovec je nízký plazivý keř. Zdá se, že jeho větve jsou přitisknuté k zemi a jehly jsou spíše krátké, jehlicovité nebo šupinaté. Pokud jde o barvu, může být stříbrno-modrá, šedozelená, zelená nebo modrá. Záleží na druhu jalovce. Výška keře je v průměru 35-40 cm a šířka může dosáhnout 2,5 m. Kromě toho poznamenáváme, že je mrazuvzdorný a dokonale snáší teplo i vítr. Rostlina se proto nejčastěji používá k návrhu ekologické zahrady nebo alpského skluzavky. Oblíbené odrůdy jsou “Princ z Walesu”, “Andorra Comacta”, “Limetková záře” a “Modrý čip”.

Šupinatá jalovec je ideální do městského prostředí, proto se používá hlavně na trávníky nebo obrubníky. Odrůdy “Holger”, “Modrý koberec” a “Dream Joy” – nejrelevantnější.

Thuja a jalovce v krajinném designu

Při výběru jehličnatých kompozic pro krajinný design je nesmírně důležité seznámit se s jejich druhovou rozmanitostí co nejpodrobněji. To vám umožní vybrat si ty nejvhodnější rostliny, které budou vedle vás vypadat dobře. Například samotný jalovec vypadá atraktivně a může být středem celé kompozice. Přesto k ní často sousedí thujy. Tato kombinace bude určitě ozdobou krajinného designu v oblasti dvorku..

Vlastnosti umístění a péče o jalovec v krajinném designu

Před zakoupením jalovce k výsadbě je velmi důležité správně posoudit počáteční data vašeho webu. Za prvé by měl být prostorný a dobře osvětlený sluncem. To je předpoklad, protože jinak rostlina ztratí všechny své dekorativní vlastnosti. Jedinou výjimkou může být obyčejný jalovec..

Další nuancí je vzdálenost mezi rostlinami nejméně půl metru. V tomto případě je nutné zvolit správnou odrůdu jalovce. Protože každý z nich má jinou velikost a rychlost růstu. Vyberte nejlepší možnost a teprve poté ji můžete vysadit na určitou vzdálenost s jinými rostlinami. To je velmi důležité, protože jinak mohou jehly časem zablokovat přístup ke slunečním paprskům. Odborníci navíc doporučují vyhnout se kombinaci s nízko rostoucími rostlinami. Snad nejatraktivnější jalovec se podívá před dům nebo po jeho obvodu. To znamená, že výsledkem bude zajištění.

Poznámka: jalovec by neměl být vysazen vedle ovocného stromu. Časem slábnou a na plodech se může objevit charakteristická rez..

A samozřejmě byste měli věnovat pozornost barevné kombinaci. Odrůdy jalovce jsou barevně zcela odlišné, od světle zelené po šedomodrou. Na základě toho si můžete vybrat harmonickou výplň záhonu..

Navzdory popularitě jalovce v krajinném designu může přinést nejen výhody, ale také škodu. Nepochybně hodně závisí na jeho odrůdě, umístění a blízkosti k jiným rostlinám. Proto si prostudujte jeho vlastnosti, vyberte příslušnou možnost pro vaši letní chatu a pak bude jalovec jedním z nejjasnějších, nenahraditelných prvků krajinného designu.