Rostliny

Růžová hra na plátky cyklámenu

Cyklámen (dryavka, alpská fialka) si již získal oblibu mezi okrasnými rostlinami a získal si srdce většiny pěstitelů květin. Domácí odrůdy cyklámenů pocházejí z perských cyklámenů.

Růžová hra na plátky cyklámenu

Jemné odstíny na okvětních plátcích cyklámenu

Rozmanitost druhů rostlin a jejich specifičnost

Květina patří do rodiny mersinů. Rod má asi 20 druhů a je klasifikován jako vytrvalá bylina. Zpočátku byl cyklámen distribuován ve středomořských zemích. Nyní, v závislosti na druhu, může být květina použita jako domácí nebo zahradní rostlina.

Světlé cyklámenové květiny

Cyklámen v otevřeném poli

Kromě estetických vlastností má rostlina živé vyjádření léčivých vlastností. Extrakt z květů se používá jako topický prostředek k léčbě zánětu dutin..

Cyklámen ve volné přírodě

Rozmanitost odstínů cyklámenu

Do seznamu oblíbených odrůd můžete přidat:

 • Cyclamen colchicum;
 • Cyclamen coum subsp. Elegans;
 • Cyclamen graecum;
 • Cyclamen mirabile;
 • Cyclamen trochopteranthum;
 • Cyclamen graecum subsp. Anatolicum;
 • Cyclamen parviflorum a další.

Pestrá odrůda cyklámenových květů

Vícebarevný cyklámen v květináčích

Kořen cyklámenu má kulatý tvar. Jeho výška dosahuje 30 cm. Úžasně krásné listy zdobí velké skvrny a cyklámenové květy mají jasnou voňavou vůni. Rostlina kvete ve velkých květenstvích různých odstínů růžové. Můžete také najít odrůdy bílé, oranžové a lila..

Kombinace odstínů na cyklámenových lístcích

Bílo-růžový cyklámen

Perský cyklámen, stejně jako jeho kříženci, se vyznačuje sklonem k teplomilnosti. Výjimkou budou některé odrůdy vytvořené šlechtiteli speciálně pro pěstování na zahradě v drsném klimatu..

Červené květy cyklámenu

Růžové květy cyklámenu

Cyklámen kvete v zimě, takže tomuto plánu podléhá celý životní cyklus rostliny. Cyklámen domácí v létě spí. Na podzim však dochází k oživení, objevují se mladé listy, pupeny umístěné na dlouhých stopkách.

Růžové okvětní lístky cyklámenu

Rozmanitost barev a odstínů cyklámenu

Keř začíná kvést koncem podzimu a pokračuje v zimě a na jaře. To vám umožní zdobit místnost takovou rostlinou po dlouhou dobu. Proto je cyklámen oblíbeným zimním dárkem pro milovníky květin..

Neobvyklý odstín růžového cyklámenu

Růžový cyklámen v květináči

Velké květiny mají pět zakřivených okvětních lístků. Jejich jasná barva je obzvláště bohatá na základně..

Bledý odstín květů cyklámenu

Lilac cyklomen

Základní techniky péče o cyklámeny

Pro tuto květinu je lepší zvolit chladnou místnost, jejíž teplotní režim kolísá mezi 13 a 16 stupni. Lepší, pokud je osvětlení jasné. V domácnosti je lepší zvolit místo poblíž východních a západních oken. Pouze v zimě je jižní strana vhodná.

Cyklámen in vivo

Krásný odstín cyklámenových lístků

Přímo směrované sluneční světlo může rostlině uškodit. Kromě toho může mít blízká blízkost topných zařízení také negativní důsledky. Současně jsou teploty pod 10 stupňů nežádoucí, protože květina stále patří k teplomilným druhům..

Okvětní lístky sametových cyklámenů

Sněhově bílý cyklámen

Bude užitečné udržovat rostlinu na vlhkém vzduchu. Rozprašovač k tomu není vhodný, protože cyklámen takový účinek nesnese. Bude stačit umístit květináč s rostlinou do podnosu mokrého štěrku nebo umístit poblíž nádobu s vodou..

Jemné květy šeříku cyklámenu

Před zaléváním květiny se musíte ujistit, že ornice je již mírně suchá. Postup by měl být proveden následovně:

 • nalijte vodu při pokojové teplotě zespodu přímo pod rostlinu;
 • nechte vodu stát 10-15 minut;
 • vypusťte zbývající přebytek.

Domácí cyklámen na parapetu

Cyklámen s lístky šeříku

Kapky zachycené na stonku a listech se nejlépe odstraní ubrouskem, protože později mohou způsobit vzhled šedé hniloby a zničení rostliny.

Mladé květiny cyklámen

Sazenice cyklámenu na parapetu

Stojí za připomenutí, že v případě cyklámenu lze povolit určité vysychání půdy. Květina to snadno toleruje, na rozdíl od nadměrného zalévání..

Světle růžový cyklámen

Jasně červené květy cyklámenu

Během aktivního vegetačního období květina neustále potřebuje krmení. Je lepší uspořádat akci 2-3krát týdně. Současně je důležité dodržovat požadované dávkování, protože nadbytek látek může stimulovat růst zbytečné zeleně a inhibovat vývoj nových pupenů..

Tmavě růžový odstín okvětních lístků

Lehký cyklámen v lese

Uschlé listy a pupeny je třeba pravidelně odstraňovat. Stopka se zastaralým květem musí být stočena úplně přímo z hlízy. Nedodržení tohoto doporučení může vést k hnilobě a smrti rostliny..

Tmavě fialové cyklámenové květy

Na začátku jara cyklámen přestává kvést. V tuto dobu její listy žloutnou a opadávají. Vegetační cyklus je pozastaven a rostlina zpomaluje. Během tohoto období je nutné omezit zálivku..

Cyklámenové lístky velké

Velké růžové okvětní lístky cyklámenu

Tato periodizace se netýká většiny domácích cyklámenů – neustále rostou a kvetou. Pokud jde o venkovní rostliny, jejich hlízy během zimního spánku musí být uloženy v zemi na chladném místě a jen občas zvlhčeny..

Velký cyklámenový květ

Hrnec s růžovým cyklámenem

V září jsou na rostlině vidět nové čerstvé listy. To naznačuje začátek nového vegetačního období. V tuto chvíli stojí za to postarat se o novou vrchní vrstvu půdy nebo přesadit rostlinu na nové místo..

Hrnec s kvetoucím cyklámenem

Detail cyklámenových květin

Nyní je důležité znovu zvýšit objem vody a obnovit krmení. Krátce poté lze očekávat nové pupeny a svěží květy..

Kvetoucí růžový cyklámen

Krásná fotka cyklámenu

Nuance transplantace a reprodukce cyklámenů

Nejvhodnějším obdobím pro transplantaci je konec léta. V tuto dobu květina opouští svůj spící stav. Zjevným důvodem transplantace bude fakt, že hlíza narostla a zaplnila celý prostor květináče..

Cyklámen květ zblízka

Několik hrnců cyklámenu

V procesu přesazování je vybrán o něco větší hrnec s čerstvým substrátem, do kterého je umístěna hlíza s mladými kořeny. Hlíza by měla být umístěna v květináči na stejné úrovni se zemí nebo mírně vyšší.

Vícebarevné cyklámenové květiny

Neobvyklá barva cyklámenových listů

Shora to všechno musí být posypáno pískem a zhutněno. Složení půdy pro cyklámen zahrnuje hrubý písek a organické látky:

 • kokosové vlákno;
 • listový humus;
 • shnilá kůra;
 • rašelina.

Taková kompozice by měla být charakterizována mírně kyselou reakcí.

Svěží listy cyklámenu

Mladý květ cyklámen

Reprodukce cyklámenu probíhá rozdělením hlíz nebo zasetím semen. Květinářství charakterizují proces reprodukce této květiny jako složitý..

Kvetoucí cyklámenová plantáž

Lilac kvetoucí cyklámen

Pokud byla metoda reprodukce zvolena dělením hlíz, pak byste si měli pamatovat na několik růstových bodů, které jsou na hlíze. Oblast s takovým bodem je odříznuta nožem a přesazena do samostatného hrnce.

Kombinace bílé a červené na okvětních plátcích cyklámenu

Mladé cyklámenové rostliny

Pokud se předpokládá šíření pomocí semen, měla by být rostlina nejprve několikrát opylována. Chcete -li to provést, musíte použít měkký kartáč. Poté, co květiny uschnou, je třeba je nechat uschnout přímo na keři..

Pruhované cyklámenové lístky

Bez čekání na otevření krabice z ní musíte extrahovat semena. Poté se na jeden den namočí do teplé vody. Nabobtnalá semena se vysejí do truhlíku s půdou. Vzdálenost mezi semeny by měla být velká.

Domácí cyklámen v hrnci

Shora jsou plodiny pokryty vermikulitem s vrstvou 5 mm a pravidelně zvlhčovány rozprašovačem. Je lepší skladovat takový obrobek ve tmě a chladu. Po 4 týdnech se objeví první výhonky.

Jasný cyklámen v hrnci

Svěží kvetoucí cyklámen

Poté, co byly spatřeny první výhonky, mohou být umístěny na světlo. Když se na rostlinách objeví první listy, lze je opatrně přesadit na trvalé místo. Takové cyklámeny vykvetou poprvé za rok..

Jasný odstín na plátcích cyklámenu

Sazenice cyklámenu v šálcích

Cyklámeny vypadají skvěle v domě i na zahradě. Jejich jasné barvy ozdobí místnost a upoutají pozornost návštěvníků. V zahradě taková květina účinně zředí zeleň listů a osvěží krajinu jasnými skvrnami..