Vnější

Altánky pro letní chaty: množství možností designu na fotografii

Altán je důležitým prvkem krajinného designu. Majitelé domů na zemi nebo letních chat se snaží mít na místě altán pro příjemnou zábavu s rodinou nebo přáteli u šálku kávy a možná něco silnějšího …

altán z cihel a skla altán v dacha altán na rybníku dřevěný altán krásný altán

altán ve stylu high-tech-s-přímými-přísnými liniemi nádherný altán altán na kamenném podstavci moderní altán s nábytkem

Formy altánů

Na toto téma existuje mnoho variací. Nejoblíbenější altány mají následující formy:

  • kulaté a oválné, to znamená altány bez rohů;
  • čtvercový a obdélníkový – nejoblíbenější forma altánu na celém světě;
  • šestihranné a osmihranné – mají nižší frekvenci výstavby než předchozí typ, ale jejich popularita je také poměrně vysoká;
  • altány nepravidelných tvarů s různými «neočekávané» rohy a zaoblení. V moderním pestrém světě mají také kde existovat, i když jsou extrémně vzácné.

kulatý altán pětiboký altánčtyřúhelníkový altán obdélníkový altán neobvyklý altán

velký altán z kamene a dřeva altán-cihla-a-dřevo-na-dacha altány neobvyklého tvaru

Konfigurace trnu

V závislosti na účelu a velikosti altánu lze rozlišit několik konfigurací:

  • altány, skládající se pouze ze stěn (sloupů, pilířů) a stropů, sloužící ke konverzacím nebo k přestávce kouře, takové altány svým designem dokonce nezajišťují přítomnost stolu a lavic (židlí);
  • altány na hostiny s lavičkami, židlemi a stoly. Mohou být malé velikosti pro 4-6 osob a velké;
  • altány, které mají právo být nazývány kuchyní kvůli přítomnosti vestavěných cihelných nebo kovových zařízení pro vaření pilafu, grilování, koktejlů a dalších pokrmů. V některých případech existují také krby a ruská kamna..

malý altán jednoduchý altán altán s krbem uvnitř altánuinteriér-altán-v-dacha

Materiály pro výrobu

V závislosti na preferencích designu, tloušťce peněženky a dalších úvahách se můžete zaměřit na jeden z následujících materiálů:

-dřevo. Nejoblíbenější materiál při stavbě altánů. Čistý, přírodní materiál sám o sobě je schopen udělat místnost pohodlnější a teplejší;

-kov. Silný a odolný materiál, i když z hlediska pohodlí je mnohem horší než první typ;

-cihlový. Poměrně často při stavbě altánů najdete cihly a další stavební materiály na bázi hlíny, písku a cementu;

-kámen. Tento materiál je méně obvyklý než první 3, ale tento materiál nemusíte posílat na dvorek. Dobře provedená struktura nebo obklad z přírodního kamene dodá designu propracovanost a zároveň monumentálnost celé budově;

-panelové bloky. Používají se častěji při stavbě pravidelných obydlí než altánů, nicméně v kontinentálním podnebí s chladnými večery v jarním a podzimním období si také zaslouží pozornost;

-buněčný polykarbonát. V posledních několika letech tento materiál pro výrobu altánů zaujal trh pro nízkorozpočtové organizace a soukromé domácnosti. S použitím polykarbonátu se proces výroby altánů zrychlil a zlevnil, a proto je tento materiál tak populární..

altán v zimě altán z kulatiny otevřený altán dřevěný altán s grilem altán z cihel a dřeva kamenný altán kamenný altán materiály pro altány altán-kámen-dřevo-cihla altán ze dřeva a kamene

Typy struktur

Podle typu lze všechny altány rozdělit do 4 skupin:

Otevřeno

Tento typ konstrukce je navržen tak, aby řešil dva hlavní úkoly: ochranu před pálícím sluncem a deštěm. Jsou nejvhodnější pro letní sezónu, nepostradatelnou pro letní obyvatele, kteří stráví 3-4 měsíce (nebo méně) na svých 6 akrech. Otevřené altány najdete v různých typech a materiálech – jsou vyrobeny ze dřeva, kovu a dalších. U tohoto typu stavby může být hra tvarů a typů omezena pouze vaší představivostí..

otevřený altán s houpací sítí otevřený altán ze dřeva otevřený altán na rybníku

Zavřeno

Tuto strukturu lze nazvat meziproduktem mezi otevřeným altánem a venkovským domem. Stěny mohou být vyrobeny z dřevěné mřížky nebo zcela uzavřeny. Pokud má altán pevné hlavní stěny, lze jej použít nejen v létě, ale i v zimě, pokud existuje topný systém.

prosklený altán uzavřený altán s krbem zavřený altán

«Naživu» altány

Skutečná umělecká díla krajinného designu. V této verzi se nepoužívají standardní stavební materiály, ale faktem je, že ke stavbě zdí a přístřešků se používají skutečné živé rostliny (stromy a keře). Kromě toho takové struktury nevyžadují speciální materiálové investice, nicméně, s «konstrukce» taková struktura bude muset uplatnit pozoruhodné množství kreativity. Výsledkem bude originální altán v jediném množství, druhý se nenajde na celém světě.

živý altán z jabloně živý altán s růžemi živý altán

Altánky – grilování

Pokud jste fanouškem trávení času ve velké zábavné společnosti, a dokonce i pod příjemnou vůní vaření masa nebo ryb na ohni pod širým nebem, pak je tato možnost pro vás. Takové altány se skládají nejen z jídelny, ale také z oblasti vaření, kde může být umístěn gril, pánev, koktejlová mísa nebo celý komplex pro vaření různých pokrmů. Takový altán může být otevřeného nebo uzavřeného typu (s dobrým komínovým systémem), v materiálech zde nejsou žádná zvláštní omezení, hlavní věc je, že topná zóna nepřichází do styku s hořlavými nebo výbušnými materiály.otevřený altán s grilem

BBQ altán BBQ altán

Styly pro altánový design

Už uplynul čas, kdy byly altány typické a vypadaly standardně, s výjimkou ojedinělých případů stavby tradičních řemeslníků-inovátorů. Lidé se dnes chtějí navzájem lišit, mít svůj vlastní jedinečný styl. Tato touha se často rozšiřuje na architektonické budovy, včetně letních chat. V současné době existuje velké množství stylů, ale v tomto článku se zaměříme na ty nejoblíbenější.

altán s houpací sítí uzavřený dřevěný altánaltán z bílých lamel otevřený bílý altán altán-kámen-a-strom

Klasický styl

Tato možnost předpokládá přítomnost přímých linií, maximální pohodlí a praktičnost, praktičnost všech zón, absenci zbytečných detailů, které nemají žádnou praktickou aplikaci.

klasický altán-grilování klasický dřevěný altán klasický altán altán v klasickém stylu altán v klasickém stylu

Moderní styl

Jedná se o kombinaci přírodních a umělých materiálů, včetně skla a jeho derivátů. Velká pozornost je věnována také terénním úpravám a zónování prostor. Tento styl předpokládá přítomnost jídelního koutu a místa pro vaření..

hnědo-béžová dekorace moderní styl-bílý nábytek altán v moderním stylu moderní styl v altánu moderní altán

Altán v národních stylech

Originální národní chuť dodá altánu propracovanost. Tento styl se skládá z velkého počtu dílčích stylů, od ruského, skandinávského a řeckého, až po japonské, indické a čínské..

Španělský altán Japonský altán Ukrajinský altán východní altán

Moderní styl

Dlouhé zakřivené linie, květinové víry, jemně splývající stěny do stropů nebo okenních otvorů. Zde je obtížné přesně určit, kde začíná výzdoba a kde jinde je základna altánu. Všechno je zde relativní, nejúspěšněji jsou tyto plynulé přechody přenášeny pomocí kování.

zajímavý altán altán s červenými polštáři moderní altán altán v moderním stylu

Chalet styl

Skutečná exotika pro drtivou většinu těch, kteří se chtějí stát majiteli altánů. Rodištěm tohoto stylu jsou zasněžené Alpy a materiály, které jsou pro ně použity, jsou výhradně kámen a dřevo, žádný plast ani kov. Barvy interiéru by také měly odpovídat barvě kamene a dřeva. Pro dekoraci můžete použít nějaký druh loveckých doplňků a trofeje, rohy, sušené věnce z divokých květin, vyřezávané dřevěné výrobky budou vypadat perfektně. Altán ve stylu horské chaty je nemyslitelný bez grilování nebo grilování, samotný altán by měl vonět spáleným dřevem.

horská chata dřevěný altán ve stylu horské chaty styl chaty-kámen-dřevo ve stylu chaty altán ve stylu horské chaty

Mořský styl

Altánky v mořském stylu také vypadají neobvykle. Tady je vše jasné: kombinace bílé a modré barvy, příslušenství musí obsahovat detaily z námořního vybavení (volanty lodí, prvky stožárů, okénka). Nejčastěji se jedná o lehkou strukturu, která nemá hlavní stěny, místo nichž se používají záclony podobného tématu, strop je vyroben z rákosu nebo slámy, na podlaze jsou dlaždice se vzorem mušlí a mořských kamenů.

pohádkově-námořní styl v námořním stylu v altánu dekor-v-altánku-v-námořním stylu altán-námořní styl

Hi-tech styl

Kupodivu se tento styl dostal až do altánů. Vyznačuje se velkým prostorem s minimálním počtem stěn a příček. Řezbářství a kování v květinovém stylu nahrazují rovné, přísné linie. Tři hlavní barevné odstíny jsou bílá, černá a šedá. Materiály používané pro high-tech styl: kovy, beton, cihla, polymery a sklo. Zvláštní pozornost by měla být věnována podsvícení moderních LED systémů s efektem blikání..

high-tech styl hi-tech altán straight-lines-style-high-tech gazebo-style-ha-tech hi-tech-at-the-dacha

Venkovský styl

Tento styl kombinuje chaty, rustikální a národní barvy. Každý vidí tento styl svým vlastním způsobem, ale některé povinné komponenty by měly být vzaty v úvahu. Při stavbě a obrácení místnosti by měl být upřednostněn kámen, dřevo (deska, dřevo, kulatina). Nábytek v altánu by měl být buď dřevěný, nebo kovaný kov, nebo proutěný. Tmavé odstíny šedého kamene a starého dřeva lze zředit jasnými závěsy, přehozy a dekorativními prvky.

dřevěný altán ve venkovském stylu ve stylu venkovského lesa country-board-log altán ve venkovském stylu altán ve venkovském stylu country-style-at-the-dacha

Rustikální styl

V tomto stylu, stejně jako ve stylu chaty, se používají pouze přírodní materiály – kámen a dřevo, a čím jsou hrubší, tím lépe pro celkový obraz místnosti. Nábytek je v tomto případě vítán výhradně doma vyrobený ze dřeva. V barevných schématech je třeba se vyvarovat kontrastu a jasných barev..

altán-nábytek-v-rustikálním stylu dřevěný altán v rustikálním stylu altán v rustikálním stylu

Fachwerk styl

Tento styl je původem z Německa a nutno podotknout, že je přes 1000 let starý. Hlavním poznávacím znakem není maskování rámu za obkladem, ale naopak jeho zobrazení a dokonce důraz na nosné trámy a podstavce z celých kmenů stromů. Vypadá přinejmenším neobvykle a nese nějakou přitažlivou sílu..

ve stylu altánu hrázděný dřevěný altán ve stylu hrázděného dřeva styl-hrázděný-v-dacha altán na kmen stromu zajímavé možnosti altány styl-hrázděný-v-zemi-pro-altán

Styl minimalismu

Absence zbytečného nábytku a dekoru, prostata v dekoraci s možností použití umělých materiálů a světlých barev v celkovém interiéru altánu – samozřejmě se jedná o minimalistický styl, který je mezi určitými kruhy velmi oblíbený.

altán v tradici-minimalismus minimalismus-v-letní chatě minimalismus-dřevo-dlaždice altán-styl-minimalismus styl-minimalismus-na-dacha

Práce, jak se říká, je práce a odpočinek je také nezbytný. Altán je důležitým prvkem letní chaty nebo osobního pozemku vytvořeného pro pohodlný pobyt. Pokud máte slušné množství peněz, můžete si dovolit high-tech nebo moderní styl, pokud není tolik finančních prostředků a altán je nezbytně nutný, můžete se zblízka podívat na minimalismus nebo rustikální styl. Vše ve vašich rukou!