Vnější

Cihlová fasáda – praktická, krásná, spolehlivá

Pro moderní soukromý dům je fasáda vizitkou a krytem. Někteří majitelé domů chtějí vyniknout mezi podobnými budovami umístěnými v jejich ulici, zatímco jiní naopak rozhodují o harmonickém začlenění do celkového konceptu architektonických prvků této oblasti. V současné době existuje mnoho možností pro zdobení fasády budovy soukromého domu, které pomohou splnit požadavky všech majitelů domů..

Cihlová fasáda

Zdivo

Zdivo je považováno za jeden z nejoblíbenějších způsobů zdobení fasád soukromých domácností. Cihlová fasáda dokonale kombinuje tradiční přísnost, eleganci a propracovanost s neuvěřitelnou praktičností. Olověná cihla je nejen optimálním stavebním materiálem, ale také vynikající volbou pro zdobení předních stran budov. Cihlové fasády jsou krásné a trvanlivé, spolehlivé a snadno se zařizují, vypadají stylově, ale zároveň kanonicky. Zednické práce jsou odolné vůči povětrnostním podmínkám – vlhkosti, teplotním změnám, mechanickému namáhání.

Cihla a sklo

secese

Podívejme se blíže na výhody cihlové fasády:

 • jasnost a stručnost geometrických tvarů a velikostí;
 • cihlové fasády vynikající «dýchat» (kvůli pórovitosti materiálu cihlové zdi dokonale odvádějí vlhkost z místnosti);
 • cihla má poměrně vysokou odolnost vůči přímému slunečnímu světlu (díky neblednoucím barvivům a složkám tvořícím keramické výrobky);
 • cihlová fasáda nemusí být dodatečně zpracována proti účinkům agresivních chemických složek atmosféry;
 • cihlová fasáda prudce nereaguje na změny teploty uvnitř i vně místnosti, klidně snáší i náhlé změny teploty venku;
 • životnost cihlové fasády je od 50 do 100 let, v závislosti na typu cihly, správnosti její instalace a provozních podmínkách budovy;
 • snadná údržba – fasádu můžete jednoduše omýt vodou z hadice;
 • odolnost vůči zatížení větrem;
 • dostatečně nízké indikátory napětí a deformace, což znamená, že je malá pravděpodobnost vzniku trhlin na fasádě v průběhu času;
 • přijatelná tepelná odolnost (ve srovnání s jinými stavebními a dokončovacími materiály je cihla vysoce odolná proti ohni);
 • šetrnost materiálu k životnímu prostředí – nepoškozuje lidi a životní prostředí;
 • dostatečně nízká absorpce vlhkosti (od 6 do 30%), což znamená, že cihlová fasáda bude schopna odolat nadměrné vlhkosti;
 • možnost bodové opravy (vybrat odstín zdiva může být docela obtížné, ale obecně je možné opravit poškozenou oblast nebo vyměnit jeden prvek zdiva);
 • široká škála architektonických a designových řešení – oblouky, výklenky, zakřivené povrchy, složité struktury a vzory z cihel.

V červených tónech

Lehká cihla

Mezi nevýhody cihlové fasády patří následující:

 • potřeba instalovat zesílený základ;
 • složitost zdiva a vysoké náklady na stavbu a obkladové práce;
 • nízké tepelně izolační vlastnosti běžného zdiva.

Hnědá paleta

Tradiční formy

Projekt jakékoli budovy, soukromé nebo veřejné, nutně obsahuje podrobný popis uspořádání fasády. A má to mnoho důvodů, protože při použití netriviální fasády můžete radikálně zlepšit design a styl jakékoli architektonické struktury..

V pastelových barvách

Originální design

Varianty cihel používaných pro stavbu a výzdobu soukromých budov

Široká poptávka po stavebních a dokončovacích cihlách také diktuje poměrně širokou škálu návrhů. Stavební trh je plný možností pro cihly různých tvarů, textur, barev a samozřejmě nákladů. Všechny vyráběné cihly lze obvykle rozdělit na dva typy – plné a duté. První možnost nemá žádné dutiny a zpravidla se používá pro stavbu základů a suterénu. Duté cihly mají dutiny, jsou mnohem lehčí a mají vyšší tepelně izolační vlastnosti.

Za soumraku

Dutá cihla může být:

 • obecná konstrukce;
 • speciální (protipožární);
 • čelí.

Evropský styl

Pokud rozdělíme všechny lícové a stavební cihly podle typu výroby a materiálu pro její výrobu, lze rozlišit následující typy:

 • červené keramické cihly – je vyroben ze speciální hlíny s vypalováním v peci při teplotách až 1000 stupňů;
 • bílá vápenopísková cihla – vyrobeno z písku a vápna v autoklávu;
 • lisovaná cihla – podle názvu se získává polosuchým lisováním pod vysokým tlakem z přírodního vápence, cementu a barviv různých odstínů (technologické vlastnosti takové cihly jsou blízké přírodnímu materiálu – kameni, široké paletě barev, velikostí a textury, spojené s plným zdivem, umožňují tomuto typu cihel být lídrem ve svém segmentu dokončovacích materiálů);
 • slínková cihla – vyrobeno ze žáruvzdorné hlíny při vysoké vypalovací teplotě (asi 1100 stupňů). Takový výrobní režim činí ze slínkových cihel silný, trvanlivý, hustý, mrazuvzdorný a vlhkost odolný materiál pro dokončování fasád budov. V Evropě a Americe je používání slínkových cihel velmi rozšířené, více než dvě století se tento materiál používá pro stavbu a výzdobu budov. V naší zemi je tento druh cihel nyní na vrcholu popularity..

Červeno-červený tón

Ve většině případů volba jednoho nebo jiného druhu cihel pro dokončení vlastnictví domu padá na bedra majitelů, ale výběr opravdu nejlepšího rozpočtového řešení pro dokončení fasády domu v určité oblasti s vlastními klimatickými charakteristikami je v rámci síla profesionálního architekta.

Soukromý dům

Dnes může být design fasády soukromého domu velmi různorodý, výběr dokončovacích materiálů je opravdu široký a cenová politika v tomto segmentu zboží nabízí možnosti pro jakoukoli velikost rozpočtu přidělenou na dokončení budovy. Cihla pro venkovní dekoraci, bez ohledu na typ výroby, může mít různé velikosti, tvary (tradiční, se zaoblenými hranami nebo imitací třísek).

Evropský styl

Malování fasád z cihel – rysy oblíbeného typu povrchové úpravy

Ne všichni návrháři a majitelé domů mají jedinečný vztah ke zdivu jako způsobu zdobení fasád budov. Někteří se snaží všemi možnými způsoby zdůraznit vlastnosti zdiva, jeho texturu a odstín. Jiní se naopak snaží maskovat přirozený vzhled cihly. Malování fasády budovy je skvělý způsob, jak nejen poskytnout požadovaný odstín celé konstrukci, ale také skrýt nedokonalosti a vady starého zdiva.

Malovaná cihla

Sněhobílý dům

Ale jakékoli zpoždění má stinnou stránku – nesprávné natření stěn může vést k porušení hlavní výhody zdiva – vynikající paropropustnosti. Pokud neberete v úvahu pravidla, co a jak potřebujete malovat cihlové zdi, můžete získat od vynikající «dýchání» budovy vlhká struktura s vyhlídkou na růst plísní.

V odstínech šedé

Malování fasády

Než začnete malovat fasádu svého domova, podívejte se na několik jednoduchých pravidel a užitečných tipů:

 • musíte si být 100% jisti vhodností malování fasády vašeho soukromého domu. Na trhu stavebních dokončovacích materiálů existuje dostatek možností pro cihly různých odstínů, které se snadno obejdou bez barvení a zachovávají si svůj původní vzhled, odstín, tvar po mnoho let. Obraz však bude nutné pravidelně aktualizovat (každé 3-4 roky, aby měl budova estetický vzhled);
 • v budoucnu, pokud změníte názor, bude extrémně obtížné odstranit barvu z cihlové zdi, porézní struktura materiálu umožňuje, aby barva absorbovala nerovnoměrně do povrchu. Možnosti zdobení fasády vašeho vlastnictví domu jsou tedy výrazně omezeny;
 • nově postavené stěny nelze natřít; na dokončení všech procesů zvětrávání, vyluhování a schnutí zdiva je třeba rok počkat. Při malování čerstvého zdiva riskujete, že v co nejkratší době dojde k poškození vrstvy barvy;
 • složitost malování není v procesu nanášení barvy na cihlovou zeď, ale v přípravě povrchu pro tuto činnost. Všechny stopy stávající plísně je nutné odstranit pomocí speciálních přípravků. Povrch, který má být natřen, musí být zcela suchý. Vlhkost zbývající v pórech materiálu může následně vést k tvorbě trhlin a třísek v nátěru a bobtnání vrstvy. Nejlepší je malovat cihlu v létě, v horkém a suchém počasí. Zednické práce by měly být zcela bez prachu – nepoužívejte kyselé roztoky, ideální je běžná mýdlová voda. Všechny cihlové zdi podléhají před nátěrem povinnému základnímu nátěru (vyberte základní nátěr odolný vůči zásaditému prostředí).

Světlé stěny

Staré zdivo je zpravidla malováno z několika možných důvodů.

 • změna barvy nebo odstínu fasády domu;
 • maskování vad starých cihlových zdí;
 • vytvoření vyvážené kombinace starých zdí s novými rozšířeními;
 • dodávají domácnosti modernější vzhled přidáním módních dekorativních prvků, designů nebo materiálů.

Bílá paleta

Malování fasády je třeba brát vážně a vybírat barvu pro venkovní použití podle následujících kritérií:

Světlé malování

V současné době je na trhu mnoho možností fasádních barev, určených k aplikaci na nové i staré povrchy cihlových zdí. Všechny informace o technologických vlastnostech jsou na štítku nádoby s barvou, nevěřte prodejcům a přečtěte si tyto velmi užitečné informace sami..

Svěží a úhledný vzhled

Originální tvary a barvy cihlových fasád

Samotná fasádní cihla je silná, krásná a praktická. Ale způsob prezentace tohoto dokončovacího materiálu je také důležitý pro vytvoření původního vzhledu vlastnictví domu. Konečný výsledek dokončení budovy závisí nejen na gramotnosti a přesnosti instalace, ale také na originalitě pokládky materiálu, jeho neobvyklých barvách nebo způsobu uspořádání barev mezi sebou.

Německý exteriér

Světlé barvy pro fasádu

Existuje mnoho možností pro provádění dekorativního zdiva, ale je zřejmé, že náklady na instalaci jakékoli z těchto metod budou stát více než klasická konstrukce dokončovacích povrchů. Pokud však chcete vystoupit z obecné masy podobných soukromých domácností, má smysl trochu utrácet, abyste si pak mohli užívat plody své práce po mnoho let a přijímat obdivné komplimenty od sousedů na ulici..

Starý i nový

Například takzvané braniborské zdivo je skvělý způsob, jak ozdobit fasádu vaší budovy, zvláště pokud k dokončení vzoru použijete dostatek kontrastních kombinací světlých a tmavých cihel..

Cihlová výzdoba

Lícové cihly jsou velmi tvárný materiál. Ozdobit fasády nestandardními tvary – půlkruhy, oblouky a vlnité konstrukční prvky není obtížné.

Původní formy

Půlkruh

Oblouk

Zajímavého vzhledu fasády budovy lze dosáhnout kombinací zdiva s obložením z blokových stěn. Dosáhnout takového účinku není obtížné – některé cihly jsou pokryty v požadovaném pořadí takzvaným betonem «kožich» a pomocí kontrastní světelné malty jsou prvky zvýrazněny.

Fasádní výzdoba

Kombinace dvou kontrastních odstínů cihel v obkladu stejné fasády domu může vytvořit zajímavý vzhled..

Kombinatorika

Sedlové střechy

Jednoduchá technika pro zdobení cihlové fasády – pomocí cihel zvýraznit okenní a dveřní otvory, rohy budov, sloupy a další konstrukční prvky, které se odlišují od hlavní barvy materiálu.

Moderní soukromý dům

Externě zajímavý a snadno instalovatelný způsob vytvoření originálního obrazu fasády domácnosti je použití cihel různých odstínů z jednoho segmentu barevné palety. V důsledku toho se nevyhnutelně získá poměrně barevný a nezapomenutelný vzhled zdiva..

Originální barvy

Kombinace odstínů

Panoramatická okna a dveře

Okrová paleta

Někdy k vytvoření původní fasády budovy stačí zakoupit lícovou cihlu neobvyklého odstínu. Jeho cena bude o něco vyšší než standardní červeno-načervenalé odstíny, ale budete mít příležitost snadno nevyčnívat mezi sousedními budovami, ale také zvolit nejvhodnější odstín dlaždic, okenních a dveřních otvorů, abyste vytvořili skutečně harmonický a atraktivní obraz exteriéru vašeho domova..

V burgundských barvách

Budova squatu

Architektonický soubor

Hladké fasády

Pokud jde nejen o fasádní obklady, ale i další budovy, altány nebo přístřešky, je rozložení schodů a zahradních cest před vaší domácností vyrobeno ze slínkových cihel světlého nebo netriviálního odstínu – výsledkem může být velmi harmonický a atraktivní obraz celého architektonického souboru.

Slínkové cihly všude

Design krajin