Vnější

Dekorativní rybník: pro ty, kteří stále mají pochybnosti

Starý rybník.

Do vody skočila žába.

Splash v tichosti.

Matsuo BashoVelký japonský básník, teoretik veršů, který hrál důležitou roli při formování básnického žánru haikai

V hokku Matsuo Basho jsou jen tři krátké řádky a před vašima očima je multimediální snímek plný života, vůní a zvuků. Schopnost Japonců vytvářet krásu, existovat v ní, vidět v každém jejím projevu je dobře známá..

Rybník v japonském stylu: symetrie a spojení všech prvků vzduchu, vody, dřeva a kamene

 Rybník v japonském stylu: symetrie a spojení všech prvků vzduchu, vody, dřeva a kamene

Rybník v japonském stylu: může být dobře postaven v našich zeměpisných šířkách. Palmy lze snadno nahradit původními rostlinami

V našich zeměpisných šířkách může být dobře vybudován rybník v japonském stylu..

Palmy lze snadno nahradit původními rostlinami

Naši občané předměstí dlouho vnímali jako arénu nekonečného boje o sklizeň pomocí motyky a lopaty. K dispozici dnes «malá mechanizace» a regály naplněné potravinami v supermarketech vám umožňují změnit zakřivenou polohu na pohodlnější a využít svou sílu a kreativní představivost k tomu, aby se krásné daleké stalo krásnými i dnes. A co by mohlo být atraktivnější než vodní zrcadlo, které odráží oblohu a mraky, květiny a stromy?

Rybník dokonale zapadá do okolní krajiny a vypadá stejně jako přirozený

Rybník dokonale zapadá do okolní krajiny a vypadá stejně jako přirozený

Znalci védské kultury ujišťují, že voda symbolizuje nikdy neusínající podvědomí s touhou osvobodit se od negativity a rozvíjet se. Ukládá informace o tom, co bylo, je a bude.

A bez ohledu na důvod módní tendence zdobit váš obytný prostor vodním živlem v objemu omezeném finančními a územními schopnostmi, pokud je učiněno pevné rozhodnutí umístit na místo vlastní nádrž, polovina bitvy již byla hotova . Nyní je hlavní věcí odhodit všechny pochybnosti, protože zkušenosti mnoha profesionálních i neprofesionálních «pěstitelé rybníků» ukazuje, že tento sen je docela uskutečnitelný.

Malý rybník je kombinován s malým „vodopádem“ a vytváří útulné posezení vedle obytné budovy

Malý rybník je kombinován s malým «vodopád»,

tvořící útulný kout pro relaxaci vedle obytné budovy

Jeden mudrc řekl, že je mnohem důležitější uvědomit si ne to, co chcete, ale co rozhodně nechcete, a poté, co jste se rozhodli, začít jednat. Všechny nádrže, které jsou na stavbách postaveny, jsou rozděleny podle účelu – sloužit jako dekorace nebo písmo. Použité technologie, materiály a vzhled hotového objektu budou záviset na tom, jaký typ nádrže je vybrán..

Dnešní příspěvek je pro ty, jejichž volbou je dekorativní jezírko.

Vodní prostor má několik typů výzdoby - dovedně vybrané rostliny, most, kaskádu, kameny, dlaždice a sochařské postavy jeřábů a volavek

Vodní prostor má několik typů dekorace –

dovedně vybrané rostliny, most, kaskáda, kameny, dlaždice

a sochařské figurky jeřábů a volavek

Výběr místa je jednou z podmínek úspěchu realizovaného projektu. Jednou z rad odborníků je neorganizovat rybník v bezprostřední blízkosti stromů. Padající listí na podzim ucpe stojatou vodu, hnije na dně nádrže, což negativně ovlivní její stav. Ale i z takové situace existuje cesta ven – po dobu pádu listu můžete natáhnout speciální síť na povrch.

Stromy se ve vodě krásně odrážejí, ale je třeba dbát na to, aby padající listí neznečišťovalo rybník.

Stromy se ve vodě krásně odrážejí, ale je třeba dbát na to, aby to bylo zajištěno,

aby padající listí neznečišťovalo nádrž

Další doporučení: rybník by měl být umístěn tak, aby byl pod otevřenými slunečními paprsky maximálně 6 hodin. Během této doby bude mít voda čas dostatečně se zahřát, ale nebude intenzivní «květ». Stín lze zajistit umístěním jezírka ke zdi domu, pevným plotem nebo hustou výsadbou.

V různé hodiny denního světla jsou různé části nádrže osvětleny nebo ve stínu

V různých hodinách denního světla

různé části nádrže jsou osvětlené nebo ve stínu

Dalším krokem je výběr tvaru. Ve skutečnosti to může být cokoli. Aby však rybník harmonicky zapadl do okolní krajiny, je třeba vzít v úvahu tvar samotného místa, typy budov atd. Pokud převládají většinou pravidelné geometrické tvary, pak je lepší, když je nádrž čtvercová nebo obdélníková. V takovém případě bude nemovitost připomínat běžný park nebo symetrickou zahradu v japonském stylu..

Podél zdi domu je umístěna obdélníková nádrž

 Podél zdi domu je umístěna obdélníková nádrž

Rybník přísných geometrických tvarů je vhodně umístěn proti vysoké dekorativní zdi

Rybník přísných geometrických tvarů je vhodně umístěn proti vysoké dekorativní zdi

Obdélníkový tvar má dekorativní rybník také při stavbě vyvýšené verze hydraulické konstrukce (jeho výhodou je, že stavba vyžaduje méně peněz a fyzického úsilí, snadno se o ni stará a nevýhodou je, že takový rybník v zimě úplně zamrzne).

Geometrické tvary vyvýšeného zásobníku jsou diktovány technologií s využitím betonáže celého jeho vnitřního povrchu

Geometrické tvary vyvýšené nádrže jsou dány technologií

pomocí betonáže celého jeho vnitřního povrchu

Častěji se však volí volná forma. To vám umožní cítit se jako krajinář a dát volný průchod své představivosti. Technicky je budoucí konfigurace nádrže načrtnuta na zemi pomocí kolíků a nataženého provázku (u obdélníkových možností) nebo pomocí flexibilní hadice (k definování volných obrysů). Rybník ve tvaru slzy vypadá velmi esteticky.

Tvar slzy malého rybníka ve staré anglické zahradě

Tvar slzy malého rybníka ve staré anglické zahradě

Pro výběr formulářů samozřejmě neexistují žádná přísná pravidla, můžeme mluvit pouze o tipech a tricích. Někdy lze původní obraz získat porušením stávajících kánonů a mícháním stylů..

Sousední nádrže kombinují různé konfigurace - pravidelný obdélník a volné obrysy

Sousední vodní plochy kombinují různé konfigurace –

pravidelný obdélník a volné obrysy

O tom, jaká bude velikost rybníka, se rozhoduje pokaždé na základě velikosti územního majetku, o tom, jakou část země lze osvobodit od zahradnických potřeb, a dokonce o míře sebevědomí vytvořit rybník v příměstské oblasti.

Existuje příležitost získat počáteční zkušenosti získáním hotové formy plastu určité velikosti a barvy (dnešní trh nabízí velký sortiment podobných produktů). Zbývá jen kopat formu do země, naplnit ji vodou a začít zdobit. Černá základna vám umožní vytvořit rybník, na jehož hladině se, jako v zrcadle, bude odrážet okolní krajina.

Plastová forma může sloužit jako základ pro takové malé jezírko.

Plastová forma může sloužit jako základ pro takové malé jezírko.

Taková nádrž bude existovat asi 3-5 let, během této doby se můžete ujistit, že oblast kolem nádrže je nejpohodlnější a nejkrásnější v celé oblasti a přemýšlet o rozšíření vodní hladiny a zvolit způsob, jak vytvořit nový hydraulická konstrukce nebo druh vodního systému pomocí hloubené jámy (ručně nebo pomocí technologie).

Několik propojovacích rybníků vytváří nádherné složení vody

Několik propojovacích rybníků vytváří nádherné složení vody

Objem? Odborníci tvrdí, že čím širší a hlubší, tím lepší. V hlubší nádrži vzniká vlastní ekosystém, který je schopen samočištění a dlouhodobé existence. Kupodivu, ale malý rybník vyžaduje hodně péče..

Kaskádový rybník je dostatečně velký, aby se zde dařilo rostlinám a mikroorganismům

Kaskádový rybník je dostatečně velký,

aby se zde mohly volně množit rostliny a mikroorganismy

Obzvláště krásně a přirozeně vypadá dekorativní rybník v kombinaci s rostlinami, které jsou vysazeny buď v různých hloubkách, nebo podél obvodu pobřeží. Plovoucí listy dodávají vodní hladině zvláštní krásu..

Malé jezírko s plovoucími listy působí dojmem přirozené vodní plochy

Malé jezírko s plovoucími listy působí dojmem přirozené vodní plochy

Pro hlubinné terénní úpravy jsou lekníny, vějířovitý vějíř a rákosí perfektní; pro mělkou vodu – pontederia, měsíček, chastuha, hrot šípu, orobinec; pro přilehlé oblasti-vrba loosestrife, bažina nezapomenutelná, loosestrife, raufolfia, bavlník, trpasličí spěch.

Terénní úpravy obdélníkové nádrže

 Terénní úpravy obdélníkové nádrže

Zelená kompozice vodních a pobřežních rostlin

Zelená kompozice vodních a pobřežních rostlin

K vytváření hlubinných jezírek se používají různé materiály na zpevnění koryta – beton, hlína, plast, různé filmové nátěry, sítě. Někdy je nutné maskovat vyčnívající krycí prvky. K tomuto účelu se výborně hodí obklady, oblázky, velké kameny a balvany..

Mělký potok tekoucí mezi velkými kameny, přilehlá plošina, rozložená na rozdíl od drsných balvanů s hladkými deskami, vytváří neobvyklou kompozici

Mělký potok tekoucí mezi velkými kameny,

přilehlá platforma, rozložená na rozdíl od hrubých balvanů s hladkými deskami,

vytvořit neobvyklou kompozici

Pomocí umělých náspů a plochých kamenů se staví skluzavky pro kaskády a vodopády. Zvuk bublající vody, doprovázený zpěvem ptáků a hlukem listí, může obnovit duševní pohodu a navodit nádhernou náladu po náročném dni v práci.

Dynamická nádrž s vodou tekoucí po kamenných římsách je nejlepší způsob relaxace a výjimečné místo pro dlouhodobou meditaci

Dynamická nádrž s vodou tekoucí po kamenných římsách –

nejlepší relaxační nástroj a výjimečné místo pro dlouhodobou meditaci

Ozdobou jezírka, která má také praktický účel, jsou mosty z vápence, dřeva nebo tepaného kovu..

Nádherný ostrov pro rekreaci je obklopen úzkým vodním pásem po obvodu a je spojen s `` pevninou '' částečně s vápencovými mosty

Nádherný ostrov pro odpočinek je obklopen úzkým vodním pásem po obvodu

a připojen k «pevnina» částečně s vápencovými mosty

Fontány různého designu jsou oblíbeným (ale dosti drahým) způsobem dekorace..

Fontány vycházející ze svislé stěny a spadající do rybníka volné konfigurace jsou technicky docela možné uspořádat ve vašem venkovském sídle

Fontány tryskající ze svislé zdi a spadající do rybníka volné konfigurace

technicky docela možné uspořádat ve vašem venkovském sídle

Je možné vytvořit plnohodnotný ekosystém nezávisle existujícího rybníka pouze za účasti ryb, které zničí okřehek a zabrání jeho přílišnému růstu. Různé druhy ryb vhodné pro chov v malých rybnících jsou velmi dekorativní. Můžete je sledovat hodiny v čisté vodě.

Ryby oživují přísnou geometrii rybníka, který je vybaven lakonickým mostem vedoucím ke vstupu do domu. Bez těchto hbitých tvorů by nádrž vypadala méně zajímavě.

Ryby oživují přísnou geometrii rybníka, který je vybaven lakonickým mostem,

vedoucí ke vchodu do domu. Bez těchto hbitých tvorů by nádrž vypadala méně zajímavě.

Chov ryb by měl být brán v úvahu při návrhu rybníka, aby byl dostatečně hluboký, aby mohli bezpečně přezimovat. Je také nutné poradit se s odborníkem, které druhy ryb spolu mírumilovně koexistují. Mezi běžné druhy ryb pro domácí rybníky patří mobilní stříbřité vršky, vzorované nahnědlé střevle, jasná zlatá rybka, barevné koi, půvabné chmýří a zlaté idy..

South Fish Pond je skvělým zdrojem kreativních nápadů pro místní oblast

South Fish Pond je skvělým zdrojem kreativních nápadů,

použitelné na místní místa

Ve tmě si můžete vychutnat krásu rybníka tím, že jej vybavíte osvětlovacím systémem. Jedinou podmínkou, která by měla být striktně splněna, je splnění všech požadavků na provoz elektrických spotřebičů ve vlhkém prostředí. Ve všech ostatních ohledech není tvůrčí úlet tvůrcovy myšlenky ničím omezen. S krásně vybranou barevnou kompozicí a neobvyklým uspořádáním osvětlovacích zařízení můžete vytvořit kouzelně krásnou noční pohádku.

Osvětlovací komplex zajišťuje umístění osvětlovacích zařízení pod vodu i na různá místa v prostoru obklopujícím rybník

Komplex osvětlení zajišťuje umístění osvětlovacích zařízení

jak pod vodou, tak na různých místech v prostoru obklopujícím rybník

Vytvoření dekorativního jezírka na venkovském sídle přinese velkou radost v každé fázi uvedení projektu do života – od jeho konceptu, postupného zhmotňování od myšlenky k konkrétnímu objektu, k získání velkolepé dekorace, zázraku, vytvořeného vlastními rukama.