Vnější

Dětské hřiště v zemi

Ne nadarmo většina Rusů považuje dachu za nejoblíbenější místo pro odpočinek celé rodiny za teplého počasí. Na svém webu můžete nejen pěstovat zeleninu a ovoce, ale také aktivně relaxovat nebo relaxovat na čerstvém vzduchu, uspořádat setkání s přáteli, pozvat příbuzné na grilování. Ale každý majitel letní chaty nebo osobního pozemku s dětmi chápe, že děti a dospívající nemají zájem jen o postele s rajčaty. Dětské hřiště pomůže vyřešit problém volného času dětí různých věkových kategorií. Bez ohledu na to, zda se chystáte koupit hotovou verzi, objednat si výrobu dětského hřiště podle vlastního projektu nebo dělat vše sami, musíte se připravit na jakoukoli změnu. Doufáme, že náš velký výběr projektů dětských hřišť vám pomůže porozumět designu, bezpečnosti, výrobním metodám a naplnění tohoto nenahraditelného herního komplexu pro rodiny s dětmi..

Dětské hřiště v zemi

Velký hrací komplex

Kritéria pro výběr modelu hřiště

V současné době nabízejí výrobci hotových řešení pro uspořádání venkovních hřišť neuvěřitelně širokou škálu modelů. A při výrobě herního komplexu na zakázku neexistují vůbec žádná omezení. Z tak široké nabídky je správné se nechat zmást. Pokusme se omezit rozsah výběru vhodného modelu následujícími kritérii:

 • věk dětí a jejich záliba v trávení volného času v zemi nebo na soukromém dvoře;
 • volná oblast, kterou lze použít k instalaci herního komplexu;
 • finanční rozpočet projektu.

Originální design

Tematické představení

Velký dětský komplex

Rozsáhlá konstrukce

Kompaktní dětský komplex

Preference věku a dětství

Pojďme se podrobněji zabývat kritériem věku vzhledem k tomu, že do značné míry určuje zájmy dětí na aktivním nebo pasivním odpočinku:

 • děti nepotřebují velká a složitá hřiště, jako ochrana před sluncem, jednoduchou houpačkou a malou skluzavkou stačí pískoviště s baldachýnem nebo markýzou;
 • předškoláci (asi do 6–7 let) mají rádi houpačky různých modifikací (zavěšené a typové) «váhy»), diapozitivy, případně malé «lezecká stěna» nebo sklon s lanem pro lezení, jednoduché sportovní vybavení;
 • od 7 do 12 let mohou mít děti zájem o tematický herní komplex, který odpovídá jejich zájmům. Herní moduly v podobě pirátské lodi nebo vigvamu Indů s mnoha různými zařízeními se stanou oblíbeným místem pro outdoorové aktivity. Nákup hotového řešení je v tomto případě nejpříznivější možností;
 • hřiště pro teenagery starší 12 let není vytvořeno ani tak pro hry, jako pro sport. Švédské stěny a hrazdy, základní venkovní cvičební pomůcky by měly být navrženy s ohledem na výšku a váhu dospělého. To vám umožní používat web co nejdéle a dospělí pracovat se staršími dětmi..

Neobvyklé řešení

Dům na stromě

Malá struktura

Komplex lehkého dřeva

Multifunkční komplex

Obrovský herní soubor

Co by měly rodiny dělat s několika dětmi různého věku? Odpověď je jednoduchá – pořídit si hotové řešení pro hraní na hřiště po složení komponentů podle vkusu a preferencí dětí. Takové moduly lze časem doplňovat nebo naopak rušit, upravovat web, ale ne jej zcela předělat. Z hlediska nákladů se tato možnost ospravedlní dlouhodobou službou a uspokojením potřeb všech členů rodiny..

Rozsáhlé řešení na klíč

Herní zóna

Světlé provedení

Dětské hřiště v zemi

DIY hřiště

Místo pro hřiště v zemi

Správný výběr umístění pro umístění hřiště ovlivní úroveň jeho bezpečnosti a pohodlí. V ideálním případě by místo pro organizaci volného času dětí mělo splňovat následující požadavky:

 • musí být odstraněny z hospodářských budov, skleníků a skleníků, trnitých keřů, komunikačních linek;
 • pokud má dacha umělý rybník, bazén nebo jiný typ nádrže, pak musí být místo od něj odděleno jakýmkoli typem plotu – od živého plotu k nízkému plotu;
 • hřiště by mělo být viditelné pro dospělé, tj. dobře viditelné z místa, kde rodiče tráví většinu času;
 • místo byste neměli umisťovat úplně do stínu (v severní části lokality) nebo úplně na slunce, ideálně stín «Pokrýt» od jedné tety do poloviny místa (mohou to být větve stromů nebo markýza, stejně jako struktura ve formě domu nebo jakéhokoli jiného objektu se střechou, markýzou);
 • nemá smysl umisťovat místo v roklinách, na svazích, v místech, kde teče podzemní voda (po dešti místo dlouho vysychá a konstantní vlhkost nepřidá pohodlí při používání komplexu);
 • hřiště je nejlépe umístit na rovný povrch (pokud je na hřišti i malý bazén, voda bude nerovnoměrně rozložena, hračky se hromadí na jednom místě);
 • místo může být umístěno v blízkosti hlavní budovy nebo plotu místa, je nutné vzít v úvahu pouze rezervy vzdálenosti pro houpání houpačky (pokud existuje) a sestup ze skluzavky.

Trávníková plocha

Dvoupodlažní řešení

Slavnostní výzdoba

Prostorné hřiště

Zavěšené konstrukce

Parametry hřiště a jeho bezpečnost

Pouze na první pohled se může zdát, že pro stavbu hřiště na místě nejsou potřeba žádné přípravy a výpočty. Nezapomeňte na papír nebo v návrhovém programu znázornit umístění všech prvků herního komplexu a označit vzdálenost mezi nimi. Neztrácejte ze zřetele ani ty nejmenší předměty. Umístění předmětů na hřišti bude určovat bezpečnost dětí a trvanlivost konstrukcí, pohodlí provozu komplexu a vaše náklady na změnu nebo výměnu dílů, prvků.

Dům nad zemí

Dětské hřiště pro venkovský dům

Všude strom

Herní segment

Světlé detaily

V závislosti na tom, jaká plocha byla přidělena pro uspořádání hřiště, bude vybrán komplex pro hry, počet a velikost jeho součástí. Pokud je místa velmi málo, je lepší upřednostnit a vybrat nejdůležitější prvky pro vytvoření hřiště, než to zkoušet «zatížení» malý prostor s maximem herních prvků.

Kompaktní model

V malých prostorech

Světlý model

Neobvyklý design

Na malé ploše

Stínící markýza

Při sestavování podrobného plánu umístění všech prvků herního komplexu na papíře nebo v programu vezměte v úvahu následující bezpečnostní pravidla:

 • před skluzavkami a některými typy schodů musí být volná plocha pro závod (pokud je zakoupen hotový komplex, pak výrobce obvykle uvádí přípustné hodnoty v pasu vybavení);
 • také by měl být volný prostor před všemi druhy houpaček a kolotočů (asi 2 metry po obvodu), ale hodně záleží na velikosti samotných struktur a tzv. «maximální houpací zóny» (přesné informace lze také získat od výrobce a proveďte to před zakoupením hotového herního řešení);
 • kolem veškerého sportovního vybavení musí být ponechán malý volný prostor;
 • velikost samotného herního komplexu by měla být v souladu s věkem a výškou dítěte. Pokud skluzavka stačí, aby předškolák sklouzl 2 metry vysoko, pak pro školáky a mladistvé je tato hodnota nezbytná «ke zvýšení» až 3-3,5 metru. Velikost pískoviště, přenosného bazénu a dalších prvků by měla odpovídat počtu dětí v rodině a jejich věku.

Na zeleném povrchu

Vše, co potřebujete k hraní

Kreativní přístup

Se sportovním zaujetím

Komplex pro různé hry

Kromě toho je nutné ponechat malou rezervu v prostoru hřiště, s přihlédnutím k dětem, které mohou přijít na návštěvu. V tomto ohledu vás připravené herní komplexy zbaví potřeby výpočtů pro ergonomické a bezpečné uspořádání všech prvků. Budete se muset starat pouze o volný prostor kolem celého komplexu.

Platformová platforma

Řešení na klíč ze dřeva

Hřiště

Komplex s mnoha funkcemi

Z bezpečnostního hlediska musíte také zajistit, aby hrací prvky hřiště, které jste vyrobili, neměly ostré kovové rohy a všechny dřevěné povrchy byly pečlivě vybroušeny, nalakovány nebo natřeny. Houpačky a kolotoče se pro jistotu do země snadno nekopou, ale jsou vybetonované a zasypané zeminou.

Světlé dřevo

Kreativní model

Soukromý dvůr

Hřiště pro malé sportovce

Obsah dětského komplexu a materiál výroby

Zaplnění hřiště závisí na jeho velikosti, věku a počtu dětí a jejich zájmech. Do herního komplexu jsou zpravidla zahrnuty následující prvky:

 • pískoviště;
 • houpačky (různé zavěšené konstrukce, vahadla, «bungee»);
 • kolotoč (houpačka-«váhy»);
 • sportovní vybavení (žebříky, hrazdy, kruhy, lana, tyče);
 • trampolíny;
 • nafukovací bazény (sezónní prvek);
 • Dům.

Vybavení herního komplexu

Standartní řešení

Bílý a žlutý model

Originální verze

Pohodlné uspořádání prvků

Některé položky lze zakoupit samostatně, některé si snadno vyrobíte sami. Pokud plánujete koupit hotový herní komplex, musíte prostudovat možnosti jejich výroby. V moderních komplexech pro dětská hřiště lze použít následující materiály:

Dřevo. Velcí výrobci hotových řešení pro dětská hřiště používají dřevo k provádění hlavních prvků svých struktur. Kov nebo plast působí pouze jako doplňková surovina (nejčastěji pro výrobu diapozitivů, spirál). Přírodní, odolný, trvanlivý a bezpečný materiál se snadno hodí do jakéhokoli krajinného designu letní chaty nebo soukromého dvora. Herní komplexy z přírodního dřeva ale nejsou levné.

Pohádkový dům

Dřevěný hrací komplex

Komplex s mini lezeckou stěnou

Použití dřeva jako základny

Lakonický design

Plastický. Plastové komplexy jsou prezentovány v demokratičtější cenové politice. Ale hodně záleží na výrobci. Ruské firmy používající vysoce kvalitní netoxický plast, který vydrží vysoké zatížení a opotřebení, nabízejí krásné, světlé, ale ne levné modely herních komplexů. Čínské protějšky pomohou ušetřit peníze, ale nebudou existovat žádné záruky kvality výkonu a bezpečnosti materiálů. V každém případě je při nákupu jakéhokoli herního komplexu nutné zkontrolovat certifikáty kvality, seznámit se s maximální přípustnou zátěží a metodami sezónní povrchové péče..

Plastový komplex

Plastová konstrukce

Jasný design

Kombinace materiálů

Jasný design

Nafukovací komplexy. Toto je možnost pro ty nejmenší. Kompaktní, přenosný a levný komplex je naprosto bezpečný. Jedná se však o sezónní možnost, kterou obvykle představuje bazén se skluzavkou, trampolína nebo suchý bazén s míčky.

Segment dětské hry

Kryt hřiště

Dalším důležitým aspektem z hlediska bezpečnosti a pohodlí při používání je správná volba krytí pro hřiště. Mělo by být nestabilní (nezranit dítě v případě pádu a děti určitě spadnou, stačí tuto skutečnost přijmout a pokusit se snížit rizika), neklouzavé, šetrné k životnímu prostředí a snadno udržovatelné. K pokrytí hřiště v zemi nebo v soukromých dvou se nejčastěji používají následující možnosti:

V souladu s přírodou

Harmonický obraz

Dřevěné povrchy

Místo pro aktivní hry

Vyhrazená oblast pro hry a rekreaci

Trávník. Co může být přirozenější a příjemnější na dotek než rovnoměrně ořezaná tráva. Vyberte pro výsadbu různé trávníkové trávy, které jsou odolné vůči pošlapávání a rovnoměrné hustotě sazenic. S největší pravděpodobností budou děti chtít na takovém místě běhat naboso. Samozřejmě, že takový povlak má své nevýhody – je nutné sledovat rovnoměrnost sazenic a zasít trávu v místech pošlapání. Trávník je třeba včas zalévat a sekat. Poté, co přejde déšť, už nějakou dobu nebudete moci hrát na hřišti – můžete uklouznout na mokré trávě.

Bezpečná oblast

Plocha na trávě

Na malém soukromém dvoře

Pergola jako rám

Na přírodním trávníku

Písek. Pro web je nejlepší vybrat písek hrubých frakcí, ve kterém se noha dítěte nepotopí. Přírodní a dostupný materiál dokonale ochrání děti před zraněním při pádu. Nevýhody takového povlaku zahrnují složitost čištění a nutnost čekat na zaschnutí po dešti. Ano, a písek se bude neustále šířit po celém webu. Není ale nutné zařizovat další pískoviště. Písek se obvykle nalije ve vrstvě od 2 do 10 cm a pod ním je násyp žulového stínění o výšce 5-7 cm, pokrytý geotextiliemi a geomříží.

Prostor na písku

Bezpečný kryt

Jednoduché řešení

Složitá konstrukce

Komplex z přírodního materiálu

Kůra. Tento nátěr se velmi často používá na dětská hřiště v Americe a Evropě. V naší zemi tento přírodní a levný materiál zatím nelze nazvat oblíbeným způsobem, jak vytvořit krytinu pro dětská hřiště. Kůra je šetrná k životnímu prostředí, nelepí se na tělo a oděv a dokonale změkčuje pád. Vyčistit oblast takovým povlakem však nebude snadné. A jeho životnost je krátká – asi 2-3 roky (ale jeho úplná výměna nebude drahá). Místo pokryté kůrou je zpravidla vybaveno následujícím způsobem:

 • vykopejte díru hlubokou asi 20 cm;
 • zakryjte ji geotextiliemi;
 • pokryjte pískem asi 15 cm;
 • opět pokryt geotextilií;
 • zbývajících 5 cm je pokryto kůrou.

Kůra na přikrytí

Ekologický povlak

Hromadný kryt

Kůra na hřišti

Neobvyklý design krajiny

Umělý trávník. Jedná se o rolovací materiál s elastickou základnou. Umělá tráva dokonale napodobuje přírodní trávník. Není však nutné ji zalévat ani ořezávat. Po dešti takový povlak dostatečně rychle schne. Umělý trávník neodráží nárazy při pádech ani v písku nebo přírodní trávě, ale je vysoce odolný proti opotřebení, odolný, nešlapává a snadno se čistí. Takový trávník nebarví oblečení, nelepí se na tělo, ale je docela drahý. Při výběru umělého trávníku zvažte více než jen výšku «stébla trávy», ale také jejich hustota – trávník by neměl bránit pohybu dítěte. Umělý trávník je zpravidla položen na betonový podklad..

Na umělém trávníku

Dokonale rovný trávník

Přísná geometrie

Komplex pro hry na trávníku

Umělá zeleň

Gumová dlažba. Možná jste tento druh pokrytí viděli na mnoha městských hřištích. Jedná se o nejpraktičtější a nejodolnější umělou podlahu pro hřiště. Krycí materiál je mírně pružný, což minimalizuje účinky pádů a nárazů. O povlak se snadno stará, snadno se čistí, rychle schne a je schopen propouštět vlhkost. Obklady lze provést na jakémkoli povrchu (i na zemi), rychle a snadno. Při správném použití má materiál vysokou odolnost proti opotřebení a trvanlivost. Dlaždice se vyrábějí v různých barvách s různými obrázky. Díky tomu může být gumový povlak použit nejen jako ochranná vrstva, ale také jako prvky pro hry, studium barev a tvarů..

Na gumové dlaždice

Samonivelační gumová vrstva. Stejně jako dlaždice je gumová fólie směsí drobkové gumy a polyuretanového pojiva. Na rozdíl od dlaždic však taková podlaha nemá švy a pro její instalaci je zapotřebí speciální vybavení. V rámci soukromého domu se proto tento typ pokrytí dětských hřišť používá jen zřídka..

Samonivelační nátěr

Gumový kryt

Jasné pokrytí

Trampolína na hřišti

Bezpečný umělý trávník

Modulární plastový kryt. Krytina je sestavena ze samostatných modulů držených pohromadě speciálním zámkem (jako pokládka laminátu). Instalace je jednoduchá a rychlá na téměř jakýkoli typ podkladu, dokonce i na zem. Kryt je mobilní – v případě potřeby jej lze rozebrat a sestavit na novém místě, aniž by ztratil svou původní prezentaci. Plast použitý k výrobě takových modulů nevybledne na slunci, propouští vlhkost (díky speciální perforaci) a odolává poměrně vážnému zatížení a mechanickému namáhání. Náklady na povlak jsou poměrně drahé, ale vyplatí se po dobu provozu..

Barvy a tvary

Na nádvoří soukromého domu

Vyvýšená plošina