Vnější

Jak se zbavit mravenců na jejich letní chatě

Mravenci na své letní chatě způsobují zahradníkům spoustu potíží. Reprodukují se obrovskou rychlostí, infikují pěstované rostliny a po chvíli zaútočí na celou zeleninovou zahradu. Takový hmyz žije v celých rodinách v mraveništích. A úkolem číslo jedna pro majitele, kteří našli mravence ve své dači, je zbavit se jich co nejdříve..

06-kleinaberschlau

Důvody vzhledu

Je zřejmé, že mravenci žijící v koloniích si vždy hledají zdroje potravy pro sebe. A těch je v zahradách mnoho. Proto jsou v letních chatkách často vidět škůdci. Kromě zásob živin zde vždy najdou i to, z čeho postavit dobrý dům..

muraveynik-na-uchastke_1

Nejčastěji však tento hmyz obývá neudržované nebo opuštěné oblasti, protože v těch zeleninových zahradách, které majitelé pravidelně a důkladně pěstují, je nebezpečné a nespolehlivé se usadit..

Jaké druhy mravenců se nacházejí v letních chatkách?

V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji vyskytují červení mravenci. Jsou dostatečně malé a nepoškozují člověka. Někdy ale můžete vidět černý hmyz nebo jiné vzácnější jedince. Černí mravenci jsou mnohem větší než jejich červené protějšky..

maxresdefault

Tito škůdci jsou tradičně rozděleni na kasty. Dělníci žijí na povrchu při hledání stavebních materiálů a potravin, zatímco ti, jejichž funkcí je reprodukovat, jsou v mraveništích..

Mravenci obvykle nekoušou, leda pro účely sebeobrany. Kousnutí tohoto hmyzu není schopno způsobit poškození člověka, s výjimkou případů alergií a individuálních charakteristik lidského těla. Ale tak či onak, kontrola škůdců musí být provedena rychle a včas, jinak nezvaní hosté v krátké době obsadí celý zahradní pozemek.. 

etxdtiqy

Metody ovládání

Existuje mnoho různých způsobů a prostředků, jak ovládat mravence ve vaší letní chatě – od silných a účinných chemikálií po jednoduché voňavé bylinky. Každá metoda je dobrá svým vlastním způsobem, ale každá má své vlastní nevýhody. Fyzikální metody tedy nejsou příliš účinné, ale jsou zcela bezpečné a ekonomické; chemické látky jsou naopak škodlivé, ale přesto dávají dobrý výsledek; lidové – levné a osvědčené. picturecontent-pid-307e6

Chemikálie

Již po prvním použití jsou chemické přípravky pro mravence velmi účinné. Přicházejí ve formě aerosolů, kapalin nebo kapslí. Aerosoly a kapsle se používají nejsnadněji: stačí je rozetřít v škůdci. Kapaliny se ředí vodou v příslušných poměrech uvedených na obalu. Při kontaktu s chemikáliemi je velmi důležité používat rukavice a respirátor. Nejčastěji používané jsou: “Raptor”, “Nálet”, “Geth”, “Čistý dům”, “Karbofos” atd.

Obchody prodávají širokou škálu jedovatých návnad. Balíčky vždy obsahují návod, jak se pomocí těchto chemikálií zbavit černých, červených mravenců. Přestože se jedná o účinný způsob hubení hmyzu, je poměrně nákladný, takže mnoho majitelů dává přednost alternativním metodám..

kak-izbavitsya-ot-muravyev_25

Fyzické způsoby, jak se vypořádat s mravenci

Tato metoda je účinná pouze jako profylaxe nebo při počátečním stupni poškození. Mraveniště je dobré posypat popelem. Také hmyz se bojí teplotních změn. V takovém případě můžete hnízda ošetřit vařící vodou, párou, nebo naopak ledovou vodou..

oheň-mravenec-roztavený-hliník

Obzvláště humánní letní obyvatelé, kteří jsou citliví na jakékoli živé tvory, často přesouvají mraveniště ze zahrady na neutrální území. Taková péče je samozřejmě chvályhodná, ale letní chatka zjevně neprospěje. Ve skutečnosti odstraněním mraveniště tímto způsobem se nebudete moci úplně zbavit hmyzu. Většina jedinců žije ještě hlouběji, zejména ti mravenci, kteří se množí. A taková opatření k ničemu nepovedou: po nějaké době se škůdci znovu rozmnoží.

Lidové recepty 

Tradiční metody, pokud jsou použity správně, poskytují vynikající výsledky. Vzhledem k tomu, že tento hmyz je docela běžným jevem, existuje mnoho lidových receptů a způsobů, jak s nimi zacházet..

Mezi oblíbené metody patří borax, feverfew, kyselina boritá. Tyto prostředky jsou absolutně neškodné pro rostliny, lidi a domácí zvířata, ale mravencům hrozí špatný výsledek. Feverfew se vyrábí z barvy heřmánku a borax je sůl vyrobená z kyseliny borité. Posypte hnízdo nahoře a počkejte, až hmyz “hodovat dál”.

Můžete se pokusit odstranit mravence pomocí starých, ale stejně účinných metod. Kávová sedlina smíchaná s cukrovým sirupem nebo cukrem namočeným v kyselině borité je účinnou silou proti otravným a škodlivým sousedům.

images-cms-image-000038898

Můžete použít domácí přípravky, tekutiny, bylinky. Vůně tansy, divokého rozmarýnu a pelyňku skvěle odstrašují mravence. Účinné budou domácí kapaliny, jako je petrolej, benzín, čpavek, benzen atd. Nalijí se do hnízda, poté hmyz kvůli štiplavému aroma místo opustí..

Dobře funguje i obyčejná kukuřičná mouka. Šetrný hmyz, který se krmí na místě, jej přenáší do hnízd, po kterém za několik dní uhyne. Krupice funguje podobným způsobem a je zcela bezpečná pro zvědavé domácí mazlíčky..

kak-izbavitsya-ot-muravyev_05

Efektivita služby v ovládání mravenců

Asi nejspolehlivější a nejsprávnější metodou v boji proti škůdcům je zavolat sanitáře. Koneckonců je to profesionální přístup, který je nejlepším způsobem, jak tento problém vyřešit. Samozřejmě používají nejúčinnější metody, ale je nutné se postarat o předběžnou ochranu pěstovaných rostlin. A nezapomeňte varovat sousedy o plánovaném postupu, protože chemikálie mohou také vstoupit na jejich plantáže. Po takovém profesionálním ošetření na otravné škůdce dlouho zapomenete a výsledek bude patrný po prvním chemickém ošetření.. 

Profylaxe

Problém škůdců v letní chatě řeší každý majitel samostatně – vše závisí na situaci a preferencích. Ale i když jste se s problémem hmyzu na zahradě ještě nemuseli potýkat, nezapomeňte na prevenci.

je7fnh9x

Pouze včasná opatření umožní neutratit peníze za jedy později. Stačí pravidelně kopat, odplevelit místo a každoročně (každé jaro) postříkat zem speciálními prostředky. To je vynikající prevence nejen vzhledu mravenců, ale také všech druhů dalších škůdců v zemi..