Vnější

Jalovec v krajinném designu – král krajinářského umění

Juniper je velmi krásná rostlina patřící do nejstarší rodiny cypřišů, která se na Zemi objevila před padesáti miliony let. Od horských tropů po polární zónu roste asi 70 odrůd této rostliny. Většina jalovce s malými plochami se nachází na horských pláních. Obyvatelé horských svahů a skal jsou poddimenzované a plazivé druhy této rostliny. Jalovec může někdy dosáhnout 15 metrů na výšku, hlavně na vyprahlém území střední Asie, ale i Ameriky a Evropy – je to jalovec podobný stromům. Pojďme se podrobněji zabývat typy.

Velmi krásný jalovec zlaté barvy a originálního tvaru Nízko rostoucí jalovec se často používá v designu s návnadou Jalovec je široce používán pro terénní úpravy prostoru před domem. Trpasličí druhy jalovce zelené a modré Krásný vysoký jalovec sloužil k vytvoření živého plotu Plazivý jalovec, který slouží jako kulisa krásně rostoucím rostlinám

Odrůdy jalovce používané pro krajinný design

Jalovec obecný, což je vysoký, rozložitý keř s jehlicemi, které mají mírně namodralý odstín. Jeho jehly jsou velmi pichlavé a jehlicovité. Pokud vezmeme v úvahu tento druh pro terénní úpravy příměstské oblasti, pak se obvykle pěstují zahradní formy, jako jsou zakrslé a sloupovité keře. Mimochodem, pro vytváření alpských skluzavek jsou nejvhodnější trpasličí.,

Do skalniček se hodí nízko rostoucí a zakrslé druhy jalovce. Odrůdy trpasličí jalovce se používají ve skalnatých zahradách

ale k vytvoření živých plotů – sloupcových jalovců. Pro skupinová nebo jednotlivá přistání jsou však také vhodná. Nejběžnějšími formami tohoto typu jsou Compressa, Green Carpet, Sentinel a Repanda..

Vysoký jalovec používal k vytváření živých plotů

Velkolepý vysoký jalovec pro živý plot

Kozák jalovec má šupinaté jehly a je jedním z nejméně náročných druhů. Dospělá rostlina obvykle dosahuje výšky jednoho a půl metru, zatímco její spodní větve mohou mít tvar jehly. Nejčastěji se používá pro výsadbu ve skalkách nebo trávnících. Používá se také na skalnatých svazích k pokrytí půdy. Nejběžnějšími formami jsou Variegata, Tamariscifolia a Glauca.,.

Juniper Chinese je stromovitá rostlina, jejíž výška může dosáhnout 8-10 metrů jehličkovitými nebo šupinatými jehlami, která má zlatožlutou barvu nebo jiný odstín zelené.

Čínský jalovec může být velmi vysoký Velkolepý zlatožlutý jalovec

Nejčastěji se používá pro skupinové výsadby nebo pro skalku. Mezi nejběžnější odrůdy patří Stricta, Olympia a Modré Alpy..

Horizontální jalovec je nízký plazivý keř s větvemi přitisknutými k zemi a krátkými jehlicovitými nebo šupinatými jehlami, jejichž barva může být různá – záleží na odrůdě. Jehly mohou mít zelené, šedozelené, modré nebo stříbro-modré odstíny..

Nejlepší využití pro tuto rostlinu je pro dekorativní okraje, svahy nebo pro návrh skalnatého terénu..

Miláček jalovce je velmi miniaturní keř vysoký ne více než půl metru s velmi krásnými stříbrno-modrými jehlami, odkazuje na plazivé druhy rostlin a zaujímá plochu ne více než 3 metry čtvereční. Ideální rostlina pro vytváření alpských skluzavek.

Promluvme si o vlastnostech výsadby jalovce

Faktem je, že jakýkoli druh jalovce (zejména kozák) potřebuje během výsadby speciální podmínky. Nejprve byste si měli vždy pamatovat, že tato rostlina je vysazena výhradně ve slunných oblastech, jinak jednoduše ztratí své dekorativní vlastnosti. Jedinou výjimkou z pravidla je jalovec obecný. V krajinném designu je důležité vzít v úvahu skutečnost, že mezi těmito rostlinami by měla být vzdálenost alespoň půl metru (pokud je jalovec malý druh) a jeden a půl až dva metry u velkých druhů rostlin. V opačném případě mezi nimi následně nebude žádná vzdálenost, navíc se začnou navzájem stínit. Dalším důležitým bodem je, že byste je neměli sázet vedle zakrslých rostlin, kterým nebude chybět ani světlo, ani potrava. Nejlepší možností je zasadit jalovce po obvodu domu, stejně jako před dům..

Jalovec je často vysazen před domem.

Získáte tak jakýsi originální živý plot. Někdy je rostlina rozložena po celém místě nebo například poblíž skalky. Poté se hrnce s mladými rostlinami umístí v pořadí, v jakém se plánuje jejich výsadba. Kontejnerové rostliny musí být dobře nasyceny vlhkostí, pro kterou jsou drženy v nádobě s vodou po dobu dvou hodin. Dále je připravena jáma, která by měla být o něco větší než samotný hrnec. Před výsadbou rostlin se doporučuje vykopat místo do hloubky lopaty, očistit od veškerých úlomků a pohnojit. Na dně jámy je vytvořena drenážní vrstva, například z písku nebo rozbitých cihel. Vrstva by měla mít tloušťku 15 až 20 cm. Poté jsou kořeny rostlin pokryty půdní směsí trávníku, písku a rašeliny, zatímco rašelina by měla tvořit dvě části celé směsi a zbytek složek – jeden po druhém. Pokud jsou rostliny velké, kořenový límec v době výsadby by měl být umístěn o něco výše než okraje povrchu půdy..

Využití jalovce v krajinném designu

Vzhledem k tomu, že tato rostlina je neobvykle krásná, je široce používána pro úpravu zahradních pozemků. Odrůdy podobné stromům se například používají ve skupinových nebo jednotlivých odrůdách parků. Tyto rostliny lze použít k vytvoření nádherného živého plotu. Nízko rostoucí druhy, stejně jako trpasličí, se nejvíce používají ve skalkách a skalkách, tj. ve skalnatých zahradách.

Jalovec je vhodný do skalnaté zahrady

Případy nejsou vyloučeny, když je jalovec vysazen, aby se zabránilo erozi, protože dobře drží půdu. Na pozadí jsou zpravidla vysoké sloupovité odrůdy osázeny zelenými nebo modrými jehlami, které napodobují modré vzdálenosti.,

Je třeba si uvědomit, že rostlina kategoricky nevydrží znečištění plynem, protože. «miluje» pouze ekologicky čisté oblasti. Proto je pro krajinný design metropole použití této rostliny vyloučeno..

V jakých stylech krajinného designu je jalovec vhodný?

Přes veškerou krásu stálezelené rostliny je její harmonická přítomnost vhodná pouze pro určité stylové směry krajinného designu. Například jalovec bude dobře ladit se skandinávským stylem, který se vyznačuje jasnými geometrickými tvary, prostorností a přirozeností. Jalovec s jasně barevnými jehlami umístěný na pozadí mechu, lišejníku a vřesu bude působit mimořádně blahodárně a efektivně a bude působit jako výrazný přízvuk kompozice.

Pokud je web vyzdoben v anglickém stylu, pak je bez jalovce jednoduše nemyslitelný. Pokud jsou však pro skandinávský styl nejvhodnější trpasličí odrůdy, pak jsou v tomto případě vhodné jeho větší druhy, které mají klidnější odstíny (zelené nebo modré). Tito. rostlina by neměla být přízvukem v tomto omezeném stylu, ale měla by sloužit jako dokončovací prvek, který dodá kompozici hotový vzhled.

V anglickém stylu doplňuje kompozici jalovec.

Také jalovec je vhodný ve stylech, jako jsou japonské a orientální. Na pozadí nepokojů barev bude přirozená jednoduchost této rostliny plnit stínící funkci. Za tímto účelem návrháři doporučují zasadit jalovec vedle vřesů jasných barev..

Sousedství jalovce s jinými rostlinami

Za prvé, jalovec je nádherná rostlina, ale sama o sobě není tak zajímavá jako v kombinaci s jinými zástupci rostlinného světa. Ne všechny rostliny však takové sousedství vydrží..

Například rozmazlené růže, stejně jako pivoňky a plamének, by měly být vysazeny ve vzdálenosti nejméně dvou metrů od jehličnanů. Kromě toho je vhodné zamulčovat a zakrýt mezery mezi jehličnany nebo použít skládání ozdobnými čipy.

Dekorativní čipy se používají k vytváření přechodů mezi rostlinami.

Pro trávníky jsou vhodné půdní pokrývky, například ze stálezelených rostlin, jako je tymián, mechovka, houževnatost, saxifrage atd. Vytvářejí tedy pozadí a zároveň chrání před plevelem. Mulč a zásyp dělají totéž. K mulčování je vhodná rašelina, ořechové slupky, jehličnaté stelivo, sekaná kůra atd..

Pokud je jalovec vysazen na trvalé místo, neměl by být umístěn na blízko – krajina bude monotónní. Pokud je místo skalnaté, můžete velmi výhodně zahájit jednoduchost rostlin pomocí dřišťálů nebo zakrslých vřesů. Na slunném trávníku, zvláště pokud je poblíž potok nebo květinová zahrada, jsou žluté a oranžové spirály dokonalými společníky jalovců. Při zdobení vchodu, stejně jako předního trávníku, jalovec nejlépe kombinujte s jinými jehličnany. Pokud kompozice používá kámen (žulové štěpky nebo přírodní balvany), vypadá to originálnější a charismatičtější.

V zimě je jalovec, jako každá jiná jehličnatá rostlina, skutečným králem celé krajiny a hraje nejdůležitější roli (samozřejmě pokud nepotřebuje úkryt). A co je nejdůležitější, nezapomeňte, že jalovec nebude absolutně kombinován s bujnými plodinami a květinami s velkými květenstvími – to je třeba vzít v úvahu při vytváření krajinného designu. Samozřejmě, pokud k tomuto problému přistupujete dovedně, pak můžete v tomto případě dosáhnout jednoty, například pomocí kamene, pomocí kterého vytvoříte přechody mezi těmito různými rostlinami. A můžete použít paseky osázené plazivými rostlinami. Jedná se o dobře známou techniku ​​pro vytváření alpských skluzavek..

Ze všeho výše uvedeného vyplývá …

Shrneme -li výše uvedené, lze poznamenat, že výsadba jalovce na zahradě může vyřešit několik problémů:

  •  vytváření barevných akcentů (skvrn);
  •  vytvoření příznivého zázemí pro kvetoucí rostliny;
  •  posílení svahů;
  •  zajištění
  •  pěstování léčivé rostliny (šišky jalovce jsou široce používány v lidovém léčitelství)