Vnější

Nápady pro zahradu v zemi

Chcete -li říci, že rostlinám je jedno, který zahradní záhon může pěstovat pouze člověk, který má k hospodaření daleko. Úroveň půdní vlhkosti, intenzita výměny plynů a druhové složení mikroorganismů, které žijí v horních vrstvách země, závisí na tvaru a velikosti záhonů. Všechny tyto faktory mají přímý dopad na kvalitu substrátu, a tedy na úroveň výnosu – hlavní kritérium úspěchu každého zahradníka nebo zahradníka. Jak využít vědecký přístup ve prospěch vaší zahrady, jak vytvořit nejen úhledný vzhled záhonů, ale také co nejvíce zvýšit výnos vašeho webu? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v této publikaci rozsáhlým výběrem fotografií nejrůznějších postelí..

Estetika postelí v zemi

Zásady uspořádání postelí

Záhon je relativně malá, často docela izolovaná oblast půdy, kde můžete poskytnout individuální péči o rostlinu konkrétní kultury, vytvořit režim vlhkosti a provádět oblékání. Je zřejmé, že rostliny s různými zemědělskými technikami se pěstují na letní chatě nebo zahradě, často s opačnými požadavky na péči – bez individuálního přístupu nebude možné dosáhnout vysokých výnosů. Z tohoto důvodu je na místě potřeba diferenciace – rozdělení území na zóny a zóny – na postele.

Ploty s kameny

Umístění postelí

Zahradnický plán

Pokud je účel záhonů každému zahradníkovi více či méně jasný, pak takové nuance, jako je úroveň osvětlení, složení půdy a dokonce její konzistence, nezbytné pro různé plodiny, nejsou vždy brány v úvahu a ne pro každého. Nedostatek pochopení, že například okurky a rajčata potřebují jiný přístup, vede k výrazné ztrátě výnosu. Vytvořením obtížných zákopů pro výsadbu určitých plodin a izolovaných záhonů může majitel místa poskytnout rostlinám náležitou péči – veškeré úsilí se vždy vyplatí s kvalitou nebo množstvím plodiny.

Palanda

Svěží zeleň

Zahradní postele

Metody obdělávání půdy

Existují dva hlavní (a současně diametrálně odlišné) přístupy k zemědělství:

 • tradiční;
 • ekologický.

Tradiční způsob obdělávání půdy je minulostí, neuvěřitelně pracný a často iracionální, extrémně traumatizující pro ekosystém. Je založen na lidských pokusech řídit procesy v půdě, její stav. S tradičním způsobem hospodaření souvisí následující činnosti:

 • kopání půdy dvakrát (za rok);
 • herbicidní ošetření;
 • nekontrolované množství hnojiv aplikovaných na půdu;
 • Při tomto principu hospodaření jsou záhony kultivovány tak, že mají malý počet kapilár a v důsledku toho i nedostatečný počet mikroorganismů.
 • Všechny tyto faktory nevyhnutelně vedou k nízkým výnosům, vyčerpání půdních zdrojů.

Přírodní zemědělství

Ekologický způsob zahradničení

Zahradní postele a cihlové cesty

Druhý přístup, ekologický (přírodní), je založen na schopnosti půdy se sama regenerovat. Existuje mnoho principů přirozeného zemědělství, ale všechny jsou založeny na skutečnosti, že člověk jen zřídka zasahuje do přirozeného průběhu procesů vyskytujících se v půdě. Vykopávání země je nahrazeno uvolňováním povrchu a odstraňováním plevele jednou týdně nebo dvěma – s včasným mulčováním.

Místo výskytu

Nízké obrubníky

Kulatá postel

Moderní metody hospodaření jsou založeny na ekologické metodě a tímto přístupem mikroorganismy, kořeny rostlin a hmyz nezávisle obnovují strukturu půdy. Zvýšení počtu kapilár zvyšuje procesy výměny plynu, v důsledku čehož jsou kořeny rostlin přirozeně obohaceny dusíkem, což vede ke zvýšení kvality i množství plodiny. To vše se může stát bez chemických hnojiv vůbec nebo s minimálním množstvím..

Originální přístup

Vertikální postele

Pohodlné mezery

Typy postelí pro moderní zahradu

Pouze na první pohled se může zdát, že se postele od sebe liší pouze velikostí a tvarem. Ačkoli tyto ukazatele mají velký význam pro rostliny, které potřebují individuální přístup a izolaci od ostatních plodin. Lůžka se mohou lišit v samotném principu formování, například ne na místě, ale nad ním, umístěném na tzv. «zelená zeď» nebo uvnitř plastových trubek velkého průměru. Vše závisí na tom, jak se staráte o každý konkrétní typ rostliny..

Postele s kudrnatými stranami

Postel v kládě

Vertikální zahradní postel na stojanu

Vysoký vzestup

Zahradní postel ve formě boxu

Box-bed je dnes jednou z nejoblíbenějších metod kultivace půdy. Tento způsob výsadby umožňuje nejen vytvořit samostatné místo pro každou kulturu, ale také uspořádat krajinu letní chaty nebo zahrady na vysoké estetické úrovni. Uspořádat zahradní postel ve formě krabice není obtížné – na připraveném a označeném místě místa (hacienda nebo malý dvorek) je instalován plot ve formě nízkých štítů.

Zahradní postele

Zahradní postele

V dřevěných deskách

K organizaci oplocení bedny můžete použít:

 • plochá nebo vlnitá břidlice;
 • nepotřebné desky;
 • polykarbonátové desky;
 • plastický;
 • jakýkoli odpadní materiál, který může tolerovat půdní vlhkost déle než jednu letní sezónu.

Zahradní postele

Na pozadí trávníku

Zahradní záhony a štěrkové cesty

Dále se do připraveného oddělení nalije organická hmota a samotná půda. Na zimu se takové záhony nerozebírají a na jaře po povrchovém uvolnění bude možné znovu zasadit semena nebo sazenice určitých plodin. Tento přístup je nejen praktický, racionální, ale také estetický..

Proutěný box

Estetický přístup

Dřevěná konstrukce

Vysokostranné postele

Vysoké postele jsou obvykle zastoupeny hřebeny nebo lichoběžníky. Vzestup půdy je obvykle zajištěn «polštář» z kompostové vrstvy, na kterou se nalije země. V oblastech naší země, kde je medvěd běžný, se kompostová vrstva nepoužívá, vzestup se provádí pouze vyplněním země. Medvedka obvykle hnízdí ve vrstvě kompostu (ideální stanoviště je teplé a vlhké místo) a může se velmi rychle rozšířit po lokalitě.

Vysoký plot

S vysokými boky

Diferenciace kultur

Vysoká krabice s roštem

K pěstování melounů a tykví se nejčastěji používají vysoké záhony:

 • okurky;
 • dýně;
 • cuketa;
 • někdy se takto pěstují některé odrůdy brambor.

Příprava zahradního lůžka

Okurková postel

Pro popínavé rostliny

Malovaný plot

Vysokostranné postele jsou vytvořeny na jednu sezónu. Ve většině případů se násep pod tíhou sněhu silně propadá a ztrácí funkční pozadí. Pokud budou popínavé rostliny (například okurky, některé druhy cuket) pěstovány na zahradním záhonu s truhlíkovou strukturou, nebude nadbytečné vybavit plot svislou mříží (vyrobenou ze dřeva nebo kovu, vytvořenou pomocí tkaní) , jakékoli dostupné prostředky).

Kompaktní postel

Úhledné postele

Klenutá dekorace

Vysoká konstrukce

Postel s roštem

Pokud je taková struktura vybavena vysokou kopulí pokrytou filmem, pak se z obyčejné postele stane skleník. Pěstování sazenic v takových přenosných strukturách je velmi pohodlné a praktické..

Skleníková postel

S možností natažení filmu

«Teplý» postele

«Teplý» postele se nazývají kvůli tomu, že v jejich spodních vrstvách je umístěn čerstvý, ne shnilý hnůj. Hnojení hnoje se provádí koncem podzimu, takže v zimním období probíhají všechny procesy pod sněhovou pokrývkou. Brzy na jaře, po roztátí sněhu, se taková lůžka vyčistí, aby se zahřála na slunci a začaly rozkladné procesy.

Pohled shora

Šťavnaté zelené

Bohatství kultur

Dále začne hnůj hnít s velkým uvolňováním tepla. Obvykle během hromady kompostu «hořící» teplota uvnitř může dosáhnout 40-50 stupňů. Ale na záhonech je vrstva hnoje nízká a k tomuto efektu nedochází, navíc zimní expozice výrazně zpomaluje procesy «hořící». Všechny tyto manipulace a přípravky jsou nutné k tomu, aby se plodiny vysázely hotové, «teplý» zahradní postel. Obvykle se to provádí pro výsadbu rostlin s mělkým kořenovým systémem – okurky, ředkvičky atd..

Terénní úpravy dvora

Umístění postelí

Vzpoura zelených rostlin

Na světlém pozadí

Po skončení letní sezóny je veškerý hnůj zpracován. Pokud odstraníte horní vrstvu půdy, pak pod ní najdete – humus, který je velmi cenným substrátem. Toto přírodní hnojivo lze rozházet po zahradě nebo letní chatě. A na konci podzimu bude možné do zahradního záhonu znovu dát hnůj a zahájit proces vaření «teplý» nové postele.

Estetická zahrada

Přísná geometrie

Značení na webu

Odvodňovací postele

V hliněných pupenech, na velmi nízkých místech, do kterých je neustále odváděna veškerá voda, a v mokřadech je nutné vybavit záhony drenáží. Není těžké je vyrobit – obvykle se odstraní 50-60 cm půdní vrstvy, poté se na dno výsledného otvoru položí asi 20 cm vysoký písek, poté se nalijí piliny, humus a teprve poté – půda. Odvodnění a výměna plynu v tomto typu postele je vynikající – ideální místo pro pěstování okopanin (například brambor).

Kruhy a další

Přirozený vzhled

Výsadba rostlin v kruhu

DIY materiál na výrobu postelí

Vytvoření postele jakékoli konfigurace vyžaduje určitou přípravu. K vybavení postelí ve formě boxů budete potřebovat následující materiály:

 • břidlice nebo desky, plast nebo polykarbonát o takové výšce, aby v zemi byla alespoň 30 cm a na povrchu celé velikosti výrobku nejméně 20 cm;
 • kolíky ze dřeva nebo kovu, které budou potřebné k zajištění materiálu plotu;
 • netkaný materiál, který lze použít k zakrytí dna připraveného příkopu.

Příprava krabice

Původní plot

Zahradní postel v přední části budovy

Po obrobku – vykopaný otvor je pokryt netkaným materiálem, bude nutné jej zhora zakrýt následujícími vrstvami:

 • piliny nebo sláma – asi 10 cm;
 • suché listy (které jste předem připravili na podzim) – asi 10 cm;
 • směs kompostu a půdy v poměru 1: 2 (velikost vrstvy 10 cm nebo více);
 • čistou vrstvu půdy nejméně 10 cm.

Žlab pro vytvoření vysoké postele

Kompletní sada postelí

Zeleninová zahrada a rekreační oblast

Algoritmus pro vytvoření zahrady

Všechny přípravné procesy pro vytváření záhonů probíhají na jaře, kdy je půda dostatečně suchá a připravená k kopání. Je nutné projít následující sekvencí akcí:

Zahradní postele v blízkosti terasy

Vzpoura barev

Krásná výsadba

A na závěr. Váš web může přinést nejen dobrou sklizeň, ale také vypadat esteticky. Terénní úpravy se mohou projevit nejen na nádvoří soukromého domu, ale také na zahradě, na zahradě. Ale hlavním principem umístění postelí na území by měly být stále potřeby rostlin na sluneční světlo. Na správně umístěném záhonu bude péče o rostliny vyžadovat minimum.

Rajčata ve vaně

Pěstování rajčat

Vigvamy do postelí

Lavička s postelemi

Zelená zeď

Rajčatová káď