Vnější

Obklady pro fasádní obklady – výhody a nevýhody

Vzhledu vlečky v naší zemi předcházela dlouhá historie výroby rámových panelových materiálů pro obkladové budovy. Technologie opláštění stavebního rámu pomocí obkladových plechů z různých materiálů k nám přišla z Ameriky, proto se na první vlečku nejčastěji říkalo obkladová deska. «americký». Zpočátku byla vlečka vyrobena pouze ze dřeva, je snadné odhadnout, že hlavní nevýhodou takového dokončovacího materiálu byly vysoké náklady. S příchodem PVC opláštění a ocelového plechu se dostupnost vlečky výrazně zvýšila a obliba tohoto typu dokončování fasád budov se rozšířila mezi naše krajany..

V šedé barvě

Obklad s kovovou vlečkou

Všechny odstíny šedé

Zvažte možnosti materiálů pro výrobu vleček, stejně jako možnosti provedení (design), barvy a tvary moderních opláštění.

Kontrastní kombinace

Vlečka pro obložení rámu

Typy vleček pro opláštění soukromých domů

Dřevěná vlečka

Dřevěná vlečka byla jednou z prvních, která se objevila na trhu s obklady. Na výrobu obkladových desek se nejčastěji používalo smrkové a borové dřevo. Zpočátku obklady sestávaly z desek, které byly nacpány na rám budovy zdola nahoru s mírným přiblížením výrobku k sousednímu – tento způsob opláštění vytvořil ochranný kryt stěn. Desky byly natřeny nebo nalakovány, aby se prodloužila jejich životnost. V současné době lze obklady instalovat dvěma způsoby-end-to-end a overlap.

Obklad budovy s dřevěným obkladem

Existují následující typy dřevěných obkladů:

 • falešný paprsek;
 • blokový dům;
 • lodní deska.

Dřevěná deska na obklad

Pros dřevěných obkladů:

 • šetrnost materiálu k životnímu prostředí;
 • odolnost vůči nízkým teplotám (mráz až minus 50 stupňů);
 • vynikající vlastnosti pro uchování tepla;
 • snadná instalace.

Kombinovaný obklad

Nevýhody obkladů vyrobených ze dřeva:

 • vysoké nebezpečí požáru bez dalšího zpracování;
 • nemožnost použití ve vlhkém prostředí bez speciálního nátěru;
 • vyžaduje dodatečnou ochranu před škůdci, vlhkostí a šířením hub;
 • relativně vysoké náklady.

Krásný dřevěný vzor dýhy

V současné době většina výrobců používá pro výrobu své velikosti a tvary, s tím je třeba počítat při plánování nákupu. Dřevěná lišta nebo deska působí jako profil. Z hlediska údržby vyžaduje přírodní materiál periodické lakování nebo lakování. Pokud se v důsledku vysychání dřeva v materiálu vytvořily mezery, musí být tmel.

Vlečka z dřevoviny

Tento materiál je panel vyrobený na principu MDF – surovinou je směs dřevěných vláken, která byla lisována pod vysokým tlakem a vysokou teplotou. Přidáním různých pryskyřic do směsi je možné výrazně zvýšit pevnost, odolnost proti opotřebení a odolnost proti vlhkosti materiálu.

Využití různých typů skinů

Výhody dřevovláknitých panelů:

 • náklady jsou nižší než dřevěné obklady;
 • široká škála textur a barev – možnost vybrat si téměř jakoukoli imitaci dřeva;
 • možnost aranžování fasády, která bude «dýchat»;
 • dobrá tepelná vodivost;
 • ekologičnost surovin.

Opláštění dřevovláknitými panely

Nevýhody materiálu:

 • zdeformovaný výrobek nelze obnovit; je nutná výměna;
 • náklady jsou vyšší než náklady na plastové obklady.

Dřevo, sklo a kov

Plastové (vinylové nebo akrylové) obklady

Zhruba polovina všech prodejů vleček pochází z plastových výrobků. Hlavní výhodou takové povrchové úpravy jsou dostupné náklady na výrobky. Vlečka z PVC je mimo jiné trvanlivá, odolná vůči extrémním teplotám a spalování, vysoká odolnost proti korozi a nízká hmotnost, snadná instalace. Vinylové a plastové obklady se velmi snadno udržují – postačí obvykle zahradní hadicová podložka.

Plastová vlečka pro opláštění

Originální barevné kombinace

Bílošedá fasáda soukromého domu

Praktický fasádní obklad

Samozřejmě, že takový materiál pro opláštění má také nevýhody – se silným nárazem může být narušena celistvost materiálu, v tomto případě bude obtížné změnit jeden list, bude nutné odstranit téměř veškerý obklad stěn . Obklady VX navíc nedrží dobře teplo, proto je nutné použít tepelně izolační materiál kompletní s tímto fasádním obkladem..

Fasáda v tmavě šedé barvě

Tváří v tvář budově s vlečkou

Barevný obraz fasády

Kovová vlečka

Tento typ obkladového materiálu je tzv «koláč» – vícevrstvá struktura kovového jádra, základního nátěru a polymerního povlaku. Podívejme se blíže na vlečky vyrobené z kovu.

Na verandě soukromého domu

Kovová vlečka

Vlečka pro malování

Hliníková vlečka v soukromé výstavbě a dekoraci se používá zřídka, hlavně kvůli vysokým nákladům. Takový obkladový materiál se nejčastěji používá při zdobení fasád komerčních budov. Ale v poslední době jsou soukromé domy obloženy hliníkovými obklady, aby vytvořily originální a atraktivní obraz fasády budovy..

Původní fasády

Hliníková vlečka

S kovovým leskem

Výhody použití hliníkových obkladů:

 • malý veškerý materiál;
 • vysoká síla;
 • trvanlivost;
 • materiál nepodporuje spalování;
 • na výběr je hladký nebo reliéfní povrch.

Vlečka z hliníkové směsi

Neobvyklá geometrie fasády

Nevýhody materiálu:

 • nízká elasticita surovin – pokud se na výrobku objeví promáčknutí, již se neohne;
 • během přepravy a instalace existuje možnost poškození – může se ohnout.

Soukromý dům za soumraku

Skvělá paleta fasádních úprav

Za podíl ocel nebo pozinkovaná vlečka tvoří většinu tržeb dokončovacích materiálů, a to je to, čemu nejčastěji říkáme «kov». Lze jej použít k obložení fasád veřejných i soukromých budov. Pozinkovaná ocel se nepoužívá v čisté formě – je na ni nanesena polymerová vrstva (nejčastěji se používá polyester nebo plastisol) nebo se natírá práškovou metodou.

Ocelová vlečka

Plášť z pozinkovaného rámu

Moderní výrobci nabízejí jak hladké obkladové panely, tak reliéfní výrobky (podobné dřevu). Kovové obklady mohou být prezentovány ve formě rybí kosti (jednoduché nebo dvojité), lodní desky, svislého výrobku (takzvaná vlnitá lepenka), blokového domu.

Ocelová vlečka

Použití ocelové vlečky

Původní aplikace vlečky

Výhody vlečky z pozinkované oceli:

 • schopnost vyrábět obklady po celý rok;
 • síla;
 • odolnost proti hoření
 • dlouhodobý provoz;
 • odolnost vůči projevům počasí;
 • odolnost proti korozi za předpokladu, že je výrobek neporušený.

Dřevo na kovovém pozadí

Nevýhody materiálu:

 • špatná zvuková izolace;
 • nízká stabilita povlaku povrchu výrobků;
 • nízká tepelná izolace, potřeba zateplení fasády;
 • obtížné vyměnit jeden list.

Tmavě šedá vlečka

Tváří v tvář rámu budovy z vlnité lepenky vám umožní vizuálně zvýšit výšku budovy – svislé pruhy k tomu velmi přispívají.

Palubky pro fasády

Tváří v tvář domu z vlnité lepenky

Zinková vlečka – tento typ obkladového materiálu právě začíná svůj pochod na domácím trhu stavebních a dokončovacích materiálů. Hlavní překážkou šíření materiálu jsou vysoké náklady. I vysoká pevnost a trvanlivost materiálu brání našim krajanům v nákupu šedé («křemenec») nebo černá («antracit») vlečka.

Zinková vlečka

Dokončení soukromého domu

Opláštění soukromého domu

Neobvyklá struktura

Původní fasáda s kovovým obkladem

Nejběžnějším způsobem, jak vytvořit neobvyklý obraz fasády budovy soukromého domu, je kombinace materiálů. Použití kovové vlečky v kombinaci s dřevěnou obkladovou deskou umožňuje vytvářet originální kombinace. Hladké a strukturované povrchy, «teplý a chladný» barevná teplota – obklad založený na kontrastu je vizuálně velmi atraktivní.

Kovové a dřevěné obložení

Tváří v tvář venkovskému domu

Venkovský dům v moderním stylu

Chalet styl

secese

Kromě dřevěných povrchů lze obložení fasádní dekorace kombinovat se zdivem. Harmonické kombinace lze dosáhnout efektivním výběrem obložení vhodného tvarem a designem pro dům, jehož část stěn je vyrobena (nebo obložena) kamenem, jsou zde dřevěné prvky spojovacích prvků nebo povrchových úprav.

Kov, dřevo a kámen

Zdivo a obklady

Neobvyklé kombinace v obložení

Obklad půlkruhových ploch, oblouků a dalších zaoblených tvarů kovovými panely vytvoří obtížně originální, ale zcela jedinečný obraz fasády budovy..

Původní formy

Neobvyklý design garáže

Originální kovové konstrukce

Kovové a plastové obklady, zdivo, dřevěné povrchy, sklo a beton – úžasné je, že všechno může dobře ladit. Hlavní věcí v takových kombinacích je vědět, kdy přestat a dodržovat základní koncepci návrhu fasády..

Neobvyklá kombinatorika

Bílá, šedá a dřevitá

Originalitu v obraze fasády opláštěné obkladem lze dosáhnout použitím materiálu neobvyklých barev. Nikoho nepřekvapíte všemi odstíny šedé – vyberte si barevné kombinace, aby se váš soukromý dům odlišoval od budov ve vaší ulici.

Originální barevná řešení

Neobvyklá fasáda domu

Vlečku lze použít také k dekoraci interiéru. Takový design samozřejmě není vhodný pro každou místnost a ne každý majitel domu se rozhodne pro takový experiment. Jedna věc je však zřejmá – originalita interiéru s obložením obložení nezabírá.

Netradiční použití materiálu