Vnější

Pergola v krajinném designu

V oblasti krajinného designu, stejně jako v mnoha oblastech našeho života, neustále dochází ke změnám, vznikají nové trendy, preference a módní trendy. Není divu, že se většina majitelů soukromých domů, letních chat a pozemků pro domácnost snaží zajistit si vlastnictví půdy s maximálním pohodlím, pohodlím a estetikou. V této publikaci budeme takový prvek krajinného designu považovat za pergolu. Původně pergola sloužila jako podpora distribuce popínavých rostlin, nejčastěji hroznů. V současné době je tato klenutá konstrukce ze dřeva (kov, kámen a dokonce i plast) používána také jako baldachýn, altán, hledí přes přední dveře a jen dekorativní prvek místní oblasti.

Velkoplošná pergola

Krásná barva budovy

Pergola-hledí

Co a jak se vyrábí pergola

Při výrobě pergoly lze použít následující materiály:

 • dřevo různých druhů;
 • kov;
 • kámen;
 • plast a kov-plast;
 • kombinace materiálů.

Ve sněhobílém provedení

Pergola na terase

Dřevěné konstrukce

Sněhově bílé povrchy

Nesporný vůdce mezi materiály pro provádění takových prvků krajinného designu, jako je pergola, je právem považován za dřevo. Hlavními důvody pro používání přírodních materiálů se stala nejen přirozenost, flexibilita a dostupnost surovin, ale také vysoké estetické kvality hotových výrobků. Dřevěné konstrukce lze snadno kombinovat s jakýmikoli prvky krajinného designu, budov, výsadby. Dřevo je navíc perfektně kombinováno s jinými druhy surovin pro výrobu originálních pergol. Například základna pergoly může být vyrobena z kamene (ve formě sloupů) a trámy mohou být vyrobeny ze dřeva. Nebo může mít konstrukce jako podlahy dřevěné podpěry a kovový rošt..

Nedaleko koupaliště

Pergola stan

Se sněhově bílými sloupy

Pergola doma

Při výběru materiálu je nutné vycházet ze zkompilovaného (nebo předpokládaného) obrazu místa, jeho stylistického výkonu a finančních investic do projektu. Jaké úkoly tedy může pergola provádět na letní chatě nebo na dvoře soukromé domácnosti:

 • k nápravě růstu popínavých rostlin může být nutná výstavba;
 • může působit výhradně jako dekorativní prvek krajinného designu, zdobit obraz osobního pozemku nebo dvorku;
 • s pomocí pergoly můžete «přestrojení» technické budovy, které byly neúspěšně vyřazeny z celkového designu (kůlna, garáž, drůbežárna atd.);
 • pomocí takových budov můžete web zónovat;
 • pomocí pergoly instalované pro růst popínavých rostlin můžete vytvořit jakési «zelená chodba» z jedné budovy (nebo důležitého objektu krajinného designu) do druhé;
 • pergola může sloužit jako místo pro odpočinek a samotu, protože se stává zdrojem chladu a stínu na místě (altány, markýzy);
 • pergola instalovaná před okny vytváří stín pro jižní část domu nebo jakoukoli jinou konstrukci (markýzy, markýzy).

Na otevřené terase

Pro malé prostory

Malý hledí

Původní struktura

Pohled shora

Pokud je pergola navržena tak, aby podporovala popínavé rostliny, pak by na jedné straně měla struktura vypadat snadno, ale na druhé straně by měla být dostatečně pevná, stabilní a spolehlivá, protože větve některých rostlin váží několik kilogramů.

Podpora rostlin

Pergola pro popínavé rostliny

Se zelenými plochami

Pergola ve tvaru oblouku

Bílo-zelené kombinace

Pergola – různé designy

Pergoly se liší nejen typem materiálu použitým pro stavbu, ale také samotným typem struktury:

 • pergola – markýza. Tento typ konstrukce je nejvíce podobný baldachýnu, pouze místo pevné střechy – řada lamel, trámů nebo mříže. Tento design může chránit před sluncem, ale ne před deštěm. Je instalován jako volně stojící konstrukce, nebo může sousedit s větší konstrukcí – dům, letní kuchyně, veranda, lázeňský dům;
 • pergola-obrazovka. Slouží k vytvoření stínovaného prostoru pro soukromí. Strukturu lze použít jako zónový prvek;
 • pergola-hledí. Tento trend k nám přišel z jižních zemí – zařízení, které pomáhá vytvářet stín u oken jižní strany budovy;
 • pergola-chodba. Struktura se zpravidla používá k vytvoření zeleného tunelu – popínavé rostliny vytvářejí vynikající stín a spoléhají se na prvky pergoly.

Originál

Na kamenných podpěrách

Neobvyklá konstrukce

Všechny návrhy pergol lze zhruba rozdělit do dvou velkých skupin:

 • samostatně stojící stavby (stojící odděleně od budov);
 • sousedí s budovami (nejčastěji jsou součástí domu, verandy nebo jiných budov).

Pergola u domu

Zelené sloupy

V jednom souboru

Sněhově bílá konstrukce

Při výběru designu pergoly je důležité správně určit velikost. Příliš velká stavba na malé letní chatě nebo osobním pozemku bude vypadat směšně, příliš vysoká na to, aby vytvářela malý stín, a příliš malá nemusí podporovat popínavé rostliny. Vše však závisí nejen na velikosti pozemku nebo dvora, ale také na rozsahu dalších struktur účastnících se krajinného souboru – od hlavní budovy po houpačku nebo alpskou skluzavku..

Malá pergola

Pergola stan

V tmavé barvě

Pergoly mohou být čtvercové a obdélníkové, klenuté nebo se šikmým stropem. Volba formy závisí na vašich osobních preferencích a provedení dalších prvků krajinného designu, velikosti samotné pergoly a budovy, ke které může sousedit, pokud se nejedná o samostatnou strukturu.

Dřevo a kov

V pastelových barvách

Pro venkovní stolování

Kov + dřevo

Klenuté pergoly jsou těžší a dražší na výrobu, ale jejich vzhled kompenzuje veškeré náklady. Ostatně přesně takto původně vypadaly první struktury tohoto typu krajinných struktur. Elegantní zakřivené podlahy ozdobí i ten nejobyčejnější design a dodají celému souboru nádech nevtíravého luxusu, elegance a statusu.

Klenuté struktury

Oblouková pergola

Velkolepá forma

Obloukové struktury

Kam nainstalovat pergolu

Místo pro instalaci pergoly je určeno především jejím funkčním zatížením. Je třeba rozhodnout, zda bude struktura součástí dekorativní součásti, zda se stane oporou pro popínavé rostliny nebo vytvoří stín jako baldachýn, altán, «zelená chodba». Místo pro instalaci pergoly je ovlivněno nejen velikostí pozemku (dvora), ale také jeho dispozicí..

Kompaktní design

Světlý obraz fasády

Výhled na bazén

Venkovní rekreační oblast

Jedna z nejběžnějších možností instalace pergoly jako volně stojící stavby je spojena s organizací místa pro venkovní stolování. Souhlasíte s tím, že by bylo divné mít vlastní dvůr nebo letní chalupu a neumět shromáždit celou rodinu na oběd nebo večeři pod širým nebem. Pergola váš jídelní stůl před srážkami samozřejmě neochrání, ale zachrání vás před pálícím sluncem..

Jídelna

Blízko domova

S textilní ozdobou

Luxusní výkon

Stejně běžnou možností montáže pergoly je přilehnutí konstrukce k hlavní nebo vedlejší budově. Pergola nejčastěji funguje jako baldachýn nebo velký štít, který je rozšířením domu (méně často letní kuchyně). S tímto uspořádáním je možné uspořádat místo pro jídlo nebo posezení hned vedle domu, což zjednodušuje dopravu a je ideální pro domácnosti s malými pozemky nebo dvorky..

Část architektonického souboru

Na tmavém pozadí

Současný styl

Stínování

Pergola nemusí být součástí domu, nikoli jeho přístavbou, ale být v bezprostřední blízkosti, například na dřevěné plošině připevněné k hlavní budově. Pro mnoho majitelů domů je tato možnost uspořádání místa pro rekreaci, jídlo a grilování nejvhodnější z hlediska plánování a přesunu mezi funkčními oblastmi..

Všude strom

Na dřevěné plošině

Originální design

Podpěry a příčky

Místo pro grilování a další možnosti vaření na ohni je chloubou každého majitele domu s pozemkem. Možnost přípravy jídla na čerstvém vzduchu je stejně příjemná jako jeho vstřebávání. Pro zastínění a částečné ukrytí prostoru pro grilování může být pergola také vynikající součástí terénních úprav. Pergola bude skvěle vypadat ve společnosti kompaktního grilu i velké venkovní trouby..

Prostor pro grilování s troubou

Přírodní barva

Prostor pro grilování

Segment pro vaření a konzumaci jídla

Pergola propletená zelení

Ve světelném výkonu

Sedací část bazénu potřebuje zastínění. I pod malou pergolu se snadno vejde zahradní nábytek pro relaxaci – kozlíkové postele nebo lehátka, křesla nebo malá pohovka. Můžete relaxovat u bazénu, aniž byste se obávali úpalu. Ale zároveň bude prostor pod pergolou zcela provětráván, což se o altánech říci nedá..

Relaxační prostor u bazénu

Podsvícená pergola

Odpočiňte si u bazénu

Pergola na sloupech

Na letní chatě lze pergolu využít jako územní prvek oddělující záhony od pracovního prostoru. Pokud potřebujete zasadit rostliny, které mají rády stín, pak lze pergolu použít jako strukturu pro zastínění oblasti. Můžete také určit a skrýt hřiště, houpačku nebo hrazdy před sluncem. Podobné techniky lze použít i v malém dvorku městských soukromých domácností..

Na dvorku

Sněhově bílá pergola v zeleni

S venkovními krbovými kamny

Topí se v zeleni

Za soumraku

Pergola může být součástí balkonu ve druhém patře soukromé domácnosti. Pokud je balkon umístěn na jižní straně budovy, pak většinu dne bude slunce nemilosrdně svítit nejen v rekreační oblasti, ale také v místnostech, kterými můžete jít na otevřenou terasu horního patra. Určité zastínění balkonu a oken zajistí lehká, ale odolná konstrukce pergoly. Jeho styl provedení a barevné schéma by měly odpovídat obecné paletě fasády budovy..

Pergola na balkoně

Na horní vrstvě

Kamenná verze

Výběr barevného schématu

Výběr barvy pro provedení pergoly je ovlivněn obecným obrazem krajinného designu a barevných schémat, které byly použity pro výrobu dalších prvků krajinného designu (hlavní budova a další budovy). Je důležité se rozhodnout, zda chcete, aby vaše pergola vynikla na obecném pozadí místní oblasti, byla jakýmsi přízvukem, nebo by měla organicky zapadat do obrazu lokality a rozdělovat celkové barevné schéma.

Pergola v zeleni

Stínění prostoru před domem

Aliance dřeva a kamene

Sněhobílá fasáda

Malý kšilt se špičkou

Většina možností provedení jakýchkoli krajinných struktur ze dřeva je spojena s použitím jeho nádherného přírodního vzoru. Koneckonců, co by mohlo být lepší a krásnější než přirozená barva dřeva? Zvláště pokud jsou z podobného materiálu vyrobeny další prvky budov a struktur. Dřevěné konstrukce samozřejmě nezůstávají neošetřené – jsou pokryty speciálními antiseptiky a laky, které zabraňují rozpadu a vlhkosti materiálu..

Odpočívadlo před domem

Světlý strom na šedém pozadí

Rekreace u rybníka

Rekreace u rybníka

Sněhově bílý výkon pergoly vypadá luxusně na pozadí jasně zelených stromů a keřů, trávníků a záhonů. Světlý a čistý obraz vytvořený bílými povrchy struktur (včetně pergoly bude v centru pozornosti) dodá slavnostní, slavnostní a elegantní vzhled celému krajinnému designu webu..

Venkovní pergola jacuzzi

Na pozadí večerní oblohy

Pergola - část fasády

Světelný soubor

Při výběru barevného schématu pro pergolu se můžete zastavit u kombinace barev a textur. Pokud je vaše struktura vyrobena z různých materiálů (dřevo + kov nebo kámen + dřevo), pak by bylo logické použít různé barvy pro každý druh suroviny. Odborníci doporučují použít maximálně dvě možnosti. Například sněhově bílé pilíře dobře ladí s jakoukoli barvou dřeva na trámech a trámech. A tmavé kovové podpěry jsou perfektně kombinovány s pestrobarevným dřevem..

Kombinace barev a materiálů

Vynikající stínování

Lakonické řešení

Bez dekoru

Bílá a dřevitá

Kontrastní výběr barev (černá, tmavě šedá, tmavá čokoláda) je ideální pro zvýraznění struktury na obecném pozadí webu. Obzvláště působivě bude tmavá pergola vypadat ve společnosti zahradního nábytku podobného odstínu. Nebo můžete kombinovat kontrastní tmavý tón s barvou plotu, nízkými ploty nebo okraji na záhonech, součástí výzdoby fasády hlavní budovy (dešťové švestky, baldachýn nad verandou, schody nebo vchodové dveře) ).

V tmavě šedé

Kontrastní kombinace

Tmavý obraz

Jednoduché a přísné

Všechny odstíny šedé

Originální řešení