Vnější

Zahrada kamenů v krajinném designu

Na kamenech své zahrady

Pěstujte sakuru

Milovat její duši

Odpověď na Pink se stane

Kobayashi Issavynikající mistr haiku, japonský básník

Stoleté kulturní tradice Japonska vždy přitahovaly představitele jiných národů svou svůdnou záhadou a milostí. Lidí, kteří chtějí ve svých domovech a osobních zápletkách znovu navodit atmosféru japonského života, přibývá. Kámen je hlavním designovým prvkem parků a zahrad v Japonsku. Jednou z nejběžnějších metod úpravy terénu je skalka..

Tradiční skalka je rovná plocha pokrytá pískem nebo malými oblázky. Hlavní prvek této stránky tvoří náhodně umístěné hrubé kameny. Chaos je ve skutečnosti jen zdánlivý: složení kamenů podléhá přísným pravidlům filozofie zenového buddhismu – jednoho z japonských náboženství. Celá instalace se skládá ze samostatných skupin obsahujících tři kameny, celkový počet kamenů je 15. Klasické uspořádání japonské zahrady spočívá v tom, že v kterémkoli místě, kde je návštěvník, jeho pohled vždy otevře pouze 14 kamenů. V současné době může místo zdobené kameny velmi podmíněně a vzdáleně připomínat skutečnou skalku, v takovém případě je důležité neporušit harmonii jednoty exteriéru a interiéru domu:

Jeden velký kámen vrhá stín

I jeden surový kámen lze použít jako náznak plnohodnotné skalky pro exteriér v japonském stylu:

Bílé betonové desky s naklíčenou trávou

Na povrchu písku nebo oblázků zahrady jsou podle japonské tradice vytvořeny speciální drážky s hráběmi, obklopující kameny. Malé oblázky symbolizují vodu, velké – souš a brázdy – vlny. Například oceán s ostrovy:

Svislý vysoký kámen

Skalní zahrada je v moderní krajinné úpravě velmi oblíbená, přestože starodávné japonské tradice nejsou udržovány s historickou přesností. Tento styl dekorace má však určitá pravidla: všechny kameny musí mít nutně různé velikosti a jsou umístěny asymetricky:

Dřevěná houpačka za kameny

Nejkreativnější způsoby můžete zdůraznit integritu designu krajiny ve stylu japonské zahrady. Například rozložte obdélníkovou plošinu s drceným kamenem a na ni plochými kameny stejného typu sestavte hieroglyf:

Hieroglyf z plochých kamenů

Zařízení z kamenů v krajinné oblasti

Původní funkcí kamenné zahrady byla schopnost meditovat, vzdalovat se od shonu světa a každodenních problémů a složení kamenů by mělo být komponováno tak, aby to usnadňovalo. Můžete kombinovat několik prvků do jedné instalace: kamenná lampa, nalévání vody do kamenného sudu, papírová lampa:

Proud vody naplní kamennou nádobu

Pokud to plocha a přírodní podmínky půdy umožňují, lze rostlinné kompozice kombinovat s kamennými. Skupiny neošetřených dlažebních kostek zdůrazňují ladnost kudrnatého záhonu s malým zeleným trávníkem a kvetoucím liliovým keřem:

Figurální záhon s kulatými kameny

Neleštěné balvany různých konfigurací organicky zapadnou do designu lokality s bonsai bonsai stromy. Z kamenné desky můžete postavit improvizovanou lavičku, kde bude vhodné obdivovat přírodu a odrážet se v samotě:

Kamenná lavice

Pozemek, jehož design je založen na zelených plochách, může být doplněn původními kamennými strukturami nebo může být část pozemku rozložena oblázky, které mají vlnitý okraj připomínající břeh řeky:

Čtvercové kamenné plošiny

Skalničky v japonském stylu

Je velmi výhodné vytvářet skalky na základě kamenných kompozic, čímž se kombinují východní a západní kultury. To umožní kusu divoké zvěře organicky zapadnout do umělé krajiny. Eklektická kombinace kamenných desek přísných geometrických tvarů s kameny v jejich původní podobě a keři osázenými způsobem umělecké poruchy vytvoří pocit přirozené přirozenosti:

Kamenné desky

Malý alpský tobogán lze umístit na písčité nebo oblázkové místo. Aby složení skalky neporušovalo závažnost japonského stylu, můžete jako prvky krajiny použít dekorativní studnu se svislými dekoracemi a rostlinami:

Alpská skluzavka na oblázkové stránce

Suchý potok ve skalce

Zahrada kamenů a suchých nádrží jsou perfektně kombinovány v krajinném designu. Pro neobvyklý design suchého proudu můžete použít ozdobné žlaby, naplnit je leštěnými kameny, namalovanými v pastelových barvách. Taková dekorace doplní složení kamenů stejné barvy, ale větší velikosti, umístěných vedle suché nádrže:

Leštěné kameny ve žlabu

Potok, klidně unášející své vody vaším webem, může být ozdoben velkým kamenem připomínajícím skalnatý útes. Takový prvek bude vždy upozorňovat na neobvyklý design krajiny:

Kamenný blok na bílém oblázku

Zahradním cestám v japonských zahradách se dostalo velké pozornosti: musíte je následovat do čajovny na čajový obřad a tato cesta by neměla být jednoduchá a snadná. Proto jsou ploché kameny rozloženy tak, aby byla získána cesta krok za krokem: kameny musí být umístěny ve vzdálenosti 10–15 cm od sebe. Podobné cesty lze stavět po celé délce suchého proudu:

Kamenná cesta

Dekorace v zahradě kamenů

Zahrada nebo park v japonském stylu je nemyslitelný bez sochařských nebo architektonických dekorací. Nejběžnější z nich jsou lampy různých konfigurací: nízké nebo vysoké, se širokým víkem nebo ve formě domu se špičatou střechou. Tyto kamenné lucerny vytvářejí harmonii se všemi ostatními prvky skalky:

Kamenná lampa s krytem Kamenné víceúrovňové špičaté svítidlo

Kromě lamp jsou v japonské zahradě často instalovány figurky mytologických božstev. Hotei – bůh zábavy, bohatství a štěstí – podle legendy Japonců odnáší problémy a selhání jejich pánů. Socha Hotei, usazená mezi kameny, spojí všechny prvky zahrady:

Socha Hotei

K instalaci sochy Buddhy do zahrady je třeba přistupovat s velkou péčí, protože pro japonské náboženství je to místo uctívání, které je třeba uctívat. Pokud jste se přesto rozhodli dát sochu zobrazující Buddhu, musíte studovat a pochopit podstatu tohoto obrázku. Socha musí být nutně instalována na stupínku, před ní je nutné vybavit místo pro nabídky, i když symbolické, musí být viditelné z různých částí zahrady:

Alpská skluzavka před sochou Buddhy

Černá barva v kultuře země vycházejícího slunce symbolizuje radost, proto jsou černé miniaturní kameny uprostřed japonské zahradní kompozice symbolem triumfu života.

Černé kameny v zahradě

Skalní zahrada by měla být v souladu s celým místem, fasádou a interiérem domu. I z okna by rozjímání o krásné krajině mělo vyvolávat pozitivní emoce a přispívat k filozofickým úvahám..