Vnější

Zahradní uspořádání: kaleidoskop rozpočtových nápadů

Mnoho našich krajanů, s frází «venkovská chata» nedobrovolně se mi před očima objeví obrázek s nekonečným množstvím záhonů s rajčaty a okurkami, stará kůlna na vybavení a altán zděděný po předchozích majitelích pozemku. Mezitím nás moderní zdroje a časopisy lákají krásnými fotografiemi projektů krajinného designu, kde je design každého centimetru místní oblasti nebo zahrady promyšlen do nejmenších detailů. Ruský vlastník půdy (i toho nejmenšího spiknutí) chce také vidět své území s krásnou, upravenou, příjemnou zelení a možností relaxovat ve stínu na čerstvém vzduchu. Ale zároveň nejsme připraveni vzdát se záhonů s bylinkami, možností sbírat zralou zeleninu přímo na rodinnou večeři. Je možné spojit praktické výhody pěstování zeleniny, ovocných stromů a zeleně s krásou krajinného designu? Samozřejmě, dokonce i na malém kousku země zasazené mezi ploty soukromých domů v úzkých městských ulicích si můžete vytvořit vlastní zelenou oázu pro venkovní rekreaci. Bude vyžadováno úsilí, ale úkol je docela proveditelný. Doufáme, že impozantní výběr projektů vytvořených v nejrůznějších teritoriálních podmínkách vám pomůže inspirovat se pro využití ve vaší vlastní zahradě nebo na zahradě..

Zahradně-zeleninová zahrada před domem

Luxusní záhony

Vypracujeme podrobný plán

Bez ohledu na to, zda vlastníte malý pozemek poblíž vašeho městského obydlí, nebo jste šťastným majitelem obrovského pozemku mimo město, první věcí, kterou začít s vytvořením své vysněné zahrady, je sestavit podrobný plán. Počáteční plán samozřejmě není dogma vytesané do kamene, lze jej v malých detailech změnit, ale hlavní body by měly být napsány (nakresleny) jasně. Bez konkrétního plánu toho, co přesně chcete na svém webu vidět, můžete ztrácet čas, peníze a úsilí. Pro někoho je důležité umět obdivovat rozkvetlé záhony a posedět ve stínu ovocných stromů, jiného zajímá spíše pěstování zeleniny a schopnost smažit maso na ohni na vlastním dvoře nebo v jakékoli jiné místní oblasti.

Místo k odpočinku a vaření jídla v ohni

Nádvoří obklopené zelení

Přísná geometrie

Květinové záhony před domem

Na papíře nebo ve speciálním programu uspořádejte hlavní objekty svého webu – budovy, rekreační oblasti, sektor pro vaření na ohni, jídelní kout, hřiště, skleník nebo skleník, altán nebo kůlnu. Vše závisí na vašich preferencích a oblasti webu. Dále musíte označit umístění záhonů a výsadbu stromů. V závislosti na průchodu podzemní vody, umístění lokality ve vztahu ke světovým stranám a charakteristikách krajiny zvolte výsadbu stromů již ve fázi plánování. To samé platí o záhonech, záhonech – je lepší předem vědět, jaké rostliny (milující slunce nebo dávající přednost stinnému a vlhkému terénu) do nich zasadíte. Je lepší strávit čas v počáteční fázi, než čelit potřebě transplantace nebo úplně pokácet již vzrostlé rostliny, které prostě nemají dostatek slunce.

Kulatá dekorace záhonu

Zelený ráj

Oplocení jako dekorativní prvek

Úhledný trávník

Dále budete muset nastínit umístění zahradních cest. Nejedná se o jednoduché prvky krajinného designu, které pomáhají majitelům dostat se z jednoho sektoru webu do druhého. Chodníky pomáhají zónovat web, distribuovat funkční segmenty a vytvářet pořádek v rozvržení oblasti. Nemluvě o faktu, že je bez extrémně navržených cest extrémně obtížné dostat se v kašovitém počasí z jednoho rohu místa do druhého..

Přírodní krajina

Dvůr s postelemi a skleníkem

Luxusní barevné kombinace

V závislosti na rozpočtu na úpravu vašeho webu, jeho velikosti, přítomnosti budov a materiálu na jejich provedení lze rozložit zahradní cesty:

  • kámen (plastushka);
  • oblázky;
  • jemný štěrk;
  • cihlový;
  • dlažební kostky;
  • dlažební desky;
  • betonové desky;
  • strom.

Zahradní cesty

Předzahrádka

Beton a trávník

Úhledný design území

Mnoho letních obyvatel se může rozhodnout, že vytyčování zahradních cest je ztráta času a peněz. Koneckonců, mnozí mají své vlastní vzpomínky z dětství na zahradu své babičky, kde nebyly žádné kamenné nebo cihlové cesty, a brambory rostly výborně. Zahradní cesty však nejsou jen estetickým vzhledem vašeho webu, ale také bezpečností, hubením plevele, zónováním segmentů s různými plodinami.

Jemné štěrkové cesty

Kombinace materiálu dráhy

Štěrkové cesty, prkna

Zahradní cesty z kamene vypadají solidně a úctyhodně. Náklady na materiál mohou samozřejmě vyděsit ruského letního rezidenta-zahradníka, ale takové cesty budou trvat dlouho. Pokud máte stále přírodní kámen z budov, fasádních obkladů nebo stavby plotu, pak jsou kamenné zahradní cesty vaší volbou..

Kamenné cesty

Odolné struktury

Původní kamenné stavby

Zahradní domek

Majitelé pozemků, na nichž jsou cihlové budovy, si nemusí ani lámat hlavu s výběrem materiálu pro provedení kolejí. Chodníkové cihly jsou levnější než cihly stavební a mohou sloužit jako pochozí podlaha déle. Harmonický vzhled vašeho osobního spiknutí je zaručen.

Cihlové zahradní cesty

Zdivo na webu

Cesty z červených cihel

Jednou z nejlevnějších možností organizování bezpečného pohybu po místě je hromadný štěrk. Jediná věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že budete potřebovat více spotřebního materiálu než obvykle. štěrk se během používání slušně smršťuje. A přesto pro velký pozemek s centrální uličkou není štěrk příliš vhodný, je ideální pro malé cesty mezi záhony a záhony.

Krásné postele

Štěrkové cesty

Hromadný štěrk

Relaxační zóna se zahradním nábytkem

Další poměrně trvanlivou možností pro organizaci zahradních cest je použití betonových výrobků. S pomocí hotových betonových desek nebo polotovarů pro nalévání můžete vytvořit cesty libovolného tvaru a velikosti, vlnité a rovné, široké a úzké. V železářstvích uvidíte mnoho možností pro formy na plnění – od kulatých, trojúhelníkových a mnohostěnů až po asymetrické výrobky. Nemůžete jen tak rozložit stopu, ale vytvořit si vlastní, naprosto unikátní kresbu.

Betonové cesty

Klikaté betonové chodníky

Beton a zelenina

Materiál pro rozložení zahradních cest lze samozřejmě kombinovat. Například hranice cest (jako nízké obrubníky) lze vyložit kamenem nebo cihlami a hlavní část zasypat štěrkem. Hranice cest tedy budou jasné a peníze se ušetří. Pokud dáte velké oblázky jako základ nebo betonové desky a kolem nich utlačíte jemný štěrk, získáte praktickou a krásnou zahradní cestu.

Kombinovaný design

Zeleninová zahrada před domem

Kámen a tráva v harmonickém spojení

Pokud mluvíme o umístění postelí v oblasti před domem nebo osobním pozemkem, pak máte globálně dvě možnosti – použití vykopaných nebo vyvýšených záhonů. Vykopané postele lze ohradit kameny. Cihly, dřevěné desky – vaše záhony tak získají jasné hranice a dodatečnou ochranu před plevelem.

Půvabné postele

Pohled shora na zeleninovou zahradu

Prkna postele

Kamenné ploty

Přísná geometrie postelí

Vyvýšené postele jsou velmi oblíbené na nádvořích Evropanů. Tyto zahradní techniky se začaly aktivně používat mezi našimi krajany. Vyvýšený záhon lze ohradit prkny, kameny, cihlami nebo jakýmkoli materiálem po ruce. Vše závisí na vašem rozpočtu a očekávání ohledně životnosti struktur – ať už je chcete používat pouze pro sezónu, nebo by produkty měly vydržet déle.

Neobvyklé dřevěné ploty

Zahradní postele na několik sezón

Neobvyklé postele

Vysoké postele z prken

V prodeji jsou hotová plavidla pro vytváření lůžek. Obvykle mají kulatý nebo oválný tvar a jsou vyrobeny z tenkých plechů z nerezové oceli. Jedná se o praktický, relativně levný a estetický způsob organizace záhonů nebo záhonů pro výsadbu rostlin, a to i v podmínkách daleko od možnosti pěstování zeleně a zeleniny na otevřeném poli..

Kovové postele

Hotová řešení pro zahradu

Neobvyklé postele s kovovými stěnami

I malá plocha může být ozdobena prvky, které nezabírají mnoho místa. Krásný oblouk nebo pergola může sloužit nejen jako ozdoba vaší krajiny, ale také jako opora popínavých rostlin..

Pergola jako dekorace

Dekorace pozemku

Oblouk pro malou oblast

Pergola na osobním pozemku

Příklady organizace «zelený roh» v městských podmínkách

Mezi městským hlukem a ruchem, množstvím skla a betonu je zejména akutní nedostatek kontaktu s přírodou. Touha získat vlastní malou zelenou oázu mezi šedými betonovými deskami nutí mnoho obyvatel města postavit dokonce skleník na střeše bytového domu. Nic není nemožné. Je také možné uspořádat místo pro venkovní rekreaci na dvou metrech čtverečních pozemku nebo terase. Pokud současně nezapomenete na možnost pěstování čerstvých bylinek na stůl v malých vyvýšených záhonech nebo dokonce v zahradních květináčích, pak můžete získat nejen zahradu, ale také mini-zeleninovou zahradu přímo uprostřed městské betonové džungle.

Malý kousek pozemku

Terénní úpravy dvorku

Neobvyklá řešení

Zahradní dvorek

Dokonce i na střeše domu můžete uspořádat útulnou zelenou zahradu pro trávení času venku, včetně pletí záhonů nebo sekání malého trávníku. Nikdo samozřejmě nemluví o výsadbě ovocných stromů (dokonce i trpasličích odrůd) v obrovských kádích, ale malé záhony nebo záhony se zelení lze doslova zorganizovat «na prázdném místě».

Střešní zahrada

Zeleň na střeše domu

Pro organizaci záhonů nebo malých záhonů na střeše, terase nebo jen skromném pozemku se nejlépe hodí hromadné (vyvýšené) záhony. Mohou být postaveny z kamene, dřevěných desek (můžete použít palety nebo palety, které zbyly ze stavebních materiálů) nebo šrotu (plechy, staré sudy).

Terasové postele

Nádoby pro květiny a zeleň

Rostliny v plechovkách

«Žít» nebo zelená zeď je příležitost uspořádat odpočinkovou zónu ve stínu rostlin pro ty, kteří nemají vůbec kde zasadit do půdy. Vytvoření a údržba svislého záhonu s rostlinami samozřejmě není snadný úkol, vyžaduje více času a úsilí než běžná květinová zahrada. Ale neuvěřitelně krásná, stylová a originální budova svým vzhledem splatí všechny investice..

Zelená zeď na dvorku

Živý plot

Originální brankaVysoký zelený plot jako pozadí