Wnętrze

Czarny kolor i jego kombinacje we wnętrzu

Czerń jest neutralna, uosabia klasykę, elegancję i szacunek. W odniesieniu do prawie każdego koloru, zwłaszcza neutralnego, są plusy i minusy, ale w razie potrzeby wszelkie wady można przekuć w plusy, a wady w zalety. Więc jakie są wady czerni? Aby być obiektywnym, nie ma wiele. Oczywiście, jeśli pomieszczenie jest małe, to czerń sprawi, że będzie ponura i jeszcze bardziej zmniejszy jego rozmiar (wizualnie, naturalnie). Ale nie powinieneś rezygnować z czerni z tego powodu, po prostu weź ją w niewielkiej ilości i rozcieńcz innymi kolorami. Oznacza to, że najczęściej wady tego koloru są uważane za przygnębienie i wizualne zmniejszenie przestrzeni oraz wszystkie konsekwencje, które z tego wynikają. Ale! Ma znacznie więcej zalet, a przy prawidłowej prezentacji i umiejętnym użytkowaniu nie ma śladu niedociągnięć. Jeśli jako tło przyjmiemy czerń, to jej głębia podkreśli ważne detale wnętrza, nadając im wyrazistości. Ponadto samo czarne tło będzie odgrywać jedynie drugorzędną rolę, jako podstawa pełniąca funkcję zbiorową. A w tym projekcie pomieszczenie nie zmniejszy się wizualnie, ale wręcz przeciwnie, powiększy się zgodnie z zasadą «gwiazdy w nieskończonym wszechświecie».

Czarno-biały klasyk

Jeśli czerń jest ucieleśnieniem klasyki, to połączenie czerni i bieli jest jeszcze bardziej. Jeśli nie możesz wybrać koloru swoich ubrań na uroczystość, po prostu załóż coś czarno-białego i nie popełnisz błędu. Ta zasada sprawdza się również w przypadku wnętrz. Ale co jest tutaj ważne do rozważenia? Używając tych dwóch polarnych kolorów, musisz pamiętać, że wydają się dzielić przestrzeń na części. A jeśli czarno-białe detale są małe, pokój zamieni się w mozaikę. Dlatego lepiej, jeśli te szczegóły są większe. Z tych samych powodów nie należy dać się ponieść surowości linii – to ponownie doprowadzi do efektu fragmentacji. Ale zbyt gładkie linie nie zadziałają – spowoduje to rozmycie wnętrza. Lepiej zatrzymać się gdzieś pośrodku: trochę surowych i trochę gładkich linii. A miłośnikom szachowych klatek i czarno-białych pasków warto pamiętać, że męczy to oczy i sprzyja izolacji. Aby tego uniknąć, zrób to na białym tle, odwróci to uwagę i rozluźni napięcie..

Kolejna subtelność: nie zaleca się umieszczania małych białych elementów na czystej czarnej ścianie i odwrotnie. Będzie to bardzo rozpraszające i denerwujące..

Generalnie w tym zestawieniu jest wiele subtelności, wiedząc które można zbudować przytulne i nie męczące wnętrze. Podsumowując: wnętrze w czarno-białym designie nie lubi obfitości detali i elementów, tylko surowe lub tylko gładkie linie. A co z tego wynika? Zgadza się – styl to minimalizm! Wszystko tutaj jest lakoniczne i wygodne. Kto nie lubi minimalizmu, to nie ma znaczenia, wybierz inny styl, ale nie przeciążaj przestrzeni, w przeciwnym razie połączenie czerni i bieli straci swoje walory. Mianowicie takie, które pozwalają mózgowi odpocząć od przepływów informacji życia.

 • W przypadku czarno-białego wnętrza ważne jest stosowanie naprzemienności elementów.

  Aby uzyskać harmonijne wnętrze, umieść czerń na bieli i odwrotnie.

  Wnętrze w połączeniu czerni i bieli

 • Jeśli używany jest rysunek, lepiej zrobić go na białym tle.

  Rozluźni napięcie

  Czarno-biały wzór

 • Ważne jest, aby było kilka wyraźnych i gładkich linii, które występują naprzemiennie

  Dzięki temu czarno-białe wnętrza wyglądają przytulniej.

  Wnętrze w czerni i bieli

 • Jeśli białe elementy zostaną umieszczone na czarnej ścianie…

  Wtedy nie powinny być małe i lepiej, jeśli jest ich kilka.

  Projekt w czerni i bieli

 • Naprzemienne czarne i białe powierzchnie wyglądają elegancko

  Ale tylko jeśli są to duże elementy

  Wanna czarno-biała

Poprzednie Następne
12345

Wnętrze – nastrój: czarny z żółtym i pomarańczowym

W najczystszej postaci połączenie czerni i żółci wywołuje niepokój i poczucie zagrożenia. Dlatego do tego tandemu dodaje się biały kolor, a następnie atmosfera staje się zakręcona, z wyraźnymi formami, które rzucają wyzwanie szarej codzienności..

 • Żółty akcent na czarnym tle to buntowniczość

  Który wyraża niezgodę na nudę i monotonię

  Żółty akcent we wnętrzu czerni

 • Czarno-żółte wnętrza są pełne siły i energii

  A żeby ten duet był bardziej harmonijny, rozcieńcza się neutralnością bieli

  Dodanie bieli do czarno-żółtego wnętrza

Poprzednie Następne
12

Oprócz dodania bieli stosują wzór, który sam w sobie zawsze zmiękcza atmosferę..

 • Wzór w czarno-żółtym wnętrzu nie tylko łagodzi atmosferę

  Ale to też wypełnia je pewnym znaczeniem

 • Urok czarno-żółtego wzornictwa sprawi, że każde wnętrze będzie ciekawe

  Czarno-żółte wnętrze

Poprzednie Następne
12

Połączenie czerni i pomarańczy było niegdyś używane przez rycerzy dla podkreślenia honoru i męstwa. Ale w naszych czasach nie ma już rycerzy, ale jest skojarzenie z Halloween i trującymi owadami i gadami. Niemniej jednak znaczenie odwagi przetrwało do dziś, ponieważ obchody Halloween to zwycięstwo nad strachem przed siłami ciemności. Co to ma wspólnego z wnętrzem? I najbardziej bezpośredni. Znając te niuanse, nie powinieneś używać obu kolorów w równych ilościach. A czarny lepiej jest brać niezbyt nasycone tony, dodatkowo można rozcieńczyć to połączenie białymi, szarymi lub brązowymi tonami. Ale w żadnym wypadku nie udekoruj pokoju dziecięcego tą kombinacją, będzie to miało na nich nadmiernie ekscytujący wpływ..

 • W unii czarno-pomarańczowej nie powinieneś brać nasyconych tonów czerni.

  W przeciwnym razie wnętrze stanie się zbyt agresywne.

 • Dodaj do tej kombinacji odcienie brązu, szarości i beżu.

  A wtedy wnętrze stanie się bardziej przyjazne i wygodne.

  Połączenie czerni i pomarańczy

Poprzednie Następne
12

Rzadkie połączenie – zielony i czarny

Taki duet kolorów do wnętrza jest rzadko używany. Z czym to się wiąże nie jest do końca jasne, po prostu razem nie wyglądają zbyt dobrze. Chociaż wielu uważa taki tandem za wyrafinowany i elegancki. Jeśli jednak istnieje chęć użycia takiej kombinacji, profesjonaliści zalecają rozcieńczenie jej bielą lub innymi jasnymi odcieniami. I lepiej też zrobić zieleń solo, a czerń w formie akcentów lub podkreślenia linii i kształtów..

Aby poczuć ożywienie, powinieneś wziąć kilka odcieni zieleni, zbliżonych do tonacji. A czerń można wyrazić w połączeniu powierzchni błyszczących i matowych..

Połączenie czerni i brązu

Ten duet wygląda na bardzo drogi. Praca z nim wiąże się z tworzeniem bogatych i szanowanych wnętrz: drogich materiałów i poważnej pracy projektowej.

Połączenie czerni i brązu

Jeśli konstrukcja opiera się na kontrastach, preferowana jest forma obiektów, aby można było wyraźnie prześledzić granicę w połączeniu. Linie muszą być jasne. Przydałoby się użyć pasków i wzorów, na przykład w formie klatki..

Ponieważ oba te kolory są ciemne, nie zapomnij o przemienności przedmiotów: ciemne meble na jasnym tle lub obecność ciemnych i jasnych mebli. Dobrym pomysłem jest również dodanie bieli, aby pokój nie był zbyt ciemny..

Unia czerni i brązu

Oświetlenie w takim pomieszczeniu powinno być dobre, zarówno naturalne, jak i sztuczne. Możesz nawet powiesić białe zasłony w oknach, ale rolety lub tiul będą wyglądać bardziej harmonijnie. Białe lampy podkreślą wyrafinowanie otoczenia, a świetlówki w mniejszym stopniu zniekształcą zastosowane odcienie..

Takie wnętrza uwielbiają lakonizm: minimum obrazów, półek i innych dekoracji.

Najbardziej namiętny duet: czarny i czerwony

Połączenie czerni i czerwieni można przedstawić na różne sposoby: albo lęk i niebezpieczeństwo, albo namiętność. Chociaż te dwa konteksty są różne i trudne do pomylenia, można je połączyć w jeden obraz żarliwego gotyku..

W czystej postaci to połączenie tworzy tylko jeden styl – neogotycki. Ale jeśli dodasz inne kolory, na przykład biały, pojawią się zupełnie inne notatki. Biały kolor usuwa mrok z połączenia czerni i czerwieni i pozostaje tylko spektakularny kontrast, który może sprawić, że pomieszczenie będzie hipnotyzujące i magiczne.

Połączenie czerni, czerwieni i bieli sprawi, że każde pomieszczenie, nawet najprostsze lub skromnie urządzone, stanie się stylowe, reprezentacyjne i odświętne. Tutaj można wyczuć nuty wyzwania, przykuwające całą uwagę..

Czarno-czerwone wnętrze

Jeśli do tego tandemu doda się szary, a nie biały, atmosfera całkowicie się zmieni. Zamiast magicznej aury pojawia się równowaga i harmonia. A z negatywu też nie pozostaje ślad.

Szare tło zrównoważy czerń i czerwień, wnętrze stanie się bardziej miękkie i wygodniejsze

Mówiąc o połączeniu czerni i czerwieni, należy bardziej szczegółowo zastanowić się nad balansem kolorów, aby wnętrze było prawidłowo zbudowane i nie działało negatywnie. W końcu czerń i czerwień są same w sobie trudne, a nawet trochę niebezpieczne, a z ich duetem trzeba jeszcze bardziej uważać..

Dominować musi więc tylko jeden kolor – według doświadczenia specjalistów około 60 lub 70% całej powierzchni. Jeśli kolory są stosowane w tych samych proporcjach, istnieje ryzyko, że wnętrze będzie miało «niespokojny» aura. Który kolor otrzyma główną rolę, a która drugorzędna rola zależy od Ciebie. Tutaj głównym kryterium jest Twój charakter i temperament. Najczęściej jako kolor wiodący wybierany jest biały lub coś z pastelowej palety. Na tym tle połączenie czerni i czerwieni wygląda spokojniej..

Połączenie czerni i czerwieni na pastelowym tle

Aby czerwony kolor dominował w pomieszczeniu, musisz mieć silny i zdecydowany charakter. Takie wnętrza nadają się dla ludzi temperamentnych, odważnych i odważnych..

Przewaga czerwieni dla ludzi temperamentnych

Cóż, czarne solówki preferują osoby oryginalne i ekstrawaganckie..

Ekstrawagancka przewaga czerni

Prawie wszystkie kolory palety pastelowej dobrze pasują do czerni. Wynika to z faktu, że nie ma przesycenia pomieszczenia farbami. Czemu? Faktem jest, że czarne tło jest jakby wzmacniaczem tych kolorów, które są obok, nasyca je. A jeśli są to jasne kolory, dowolne (niebieski, czerwony, fioletowy, pomarańczowy itp.), to stają się jeszcze jaśniejsze i już trwają prace nad ich połączeniem. A kolory pastelowe to te, które znajdują się w zewnętrznej części wykresu kołowego kolorów, czyli wszystkie jasne, jasne, prawie bezbarwne odcienie: jasny beż, piaskowy, jasnożółty, jasnoróżowy, jasnoniebieski lub jasnoniebieski, jasnozielony, i tak dalej… Tak więc te bardzo prawie bezbarwne odcienie na czarnym tle nabierają znaczenia, stają się wyraziste, ale nie przeciążają pomieszczenia jasnością..

Proporcje można dobrać w zależności od chęci przyciemnienia lub rozjaśnienia wnętrza. Więcej czerni – ciemniejsza atmosfera i vice versa.

Dość rzadkie połączenie ze względu na jego rygoryzm. Wiele osób uważa to za niewygodne i brudne. Aby tego uniknąć, musisz odizolować te kolory od siebie. Mogą być blisko, ale nie na ten sam temat. Wtedy otrzymujesz solidny pokój dla niezależnych osób. Najczęściej ta kombinacja jest używana zarówno we wnętrzu, jak i w męskich ubraniach, trochę zamknięta, przemyślana i spokojna..

 • Połączenie czerni i błękitu tworzy bardzo surowe wnętrza

  Częściej wybierają je mężczyźni i kobiety biznesu – szefowe

 • Żeby takie wnętrze nie wydawało się brudne…

  Konieczne jest odizolowanie kolorów od siebie: połącz, ale nie mieszaj

 • Zimny, brutalny, trochę ograniczony. Tak wyglądają niebiesko-czarne wnętrza.

  . Ale są też otrzeźwiające i kojące.

Poprzednie Następne
123

W odniesieniu do duetów czarno-niebieskich można powiedzieć, że to połączenie jest bardzo głębokie, spokojne i tajemnicze. Ale w czystej postaci rzadko spotyka się go również we wnętrzach. Częściej dodaje się tutaj światło lub inne odcienie, aby pomieszczenie nie przypominało głębokości dna morskiego..

Zasadniczo projektanci zalecają stosowanie kombinacji czerni i niebieskiego oraz czerni i niebieskiego jako dopełnień, podkreślających elementy i dodatki. Te duety podobają się zarówno dorosłym, jak i dzieciom, ale w dużych ilościach potrafią stworzyć poczucie przygnębienia. Dlatego pomieszczenia w tym projekcie powinny być dobrze doświetlone. Jest to możliwe przy pomocy wielu lamp, dużego okna z lekkim i zwiewnym tiulem. Dobrze, jeśli nie ma wielu półek i innego wystroju. Idealne są meble tapicerowane i podłogi w neutralnych kolorach..

To bardzo niezwykłe i mistyczne wnętrze. Wyraża w sobie zarówno gotyk, jak i patos. Nie każdemu przypadnie do gustu to połączenie, dlatego warto dobrze się zastanowić przed udekorowaniem w ten sposób salonu. Nie może być mowy o pokoju dziecięcym – zbyt majestatyczna i nierealna atmosfera przytłoczy dzieci. Ale w sypialni, kuchni i łazience jest to całkiem możliwe. Specjalnie do sypialni, jeśli lubisz atmosferę tajemniczości, pełną energii i subtelnych spraw. Uzupełnij obraz świecznikami, wdzięcznym kryształem, a uwierzysz w magię.

Oczywiście nie trzeba tak bardzo przesadzać, możesz po prostu użyć tej kombinacji jako nacisku na szacunek, a nawet luksus. W takim przypadku warto dodać biel, która złagodzi mistyczną stronę połączenia i wzmocni efekt bogactwa. Co więcej, lepiej, jeśli jest więcej bieli. Wtedy ten projekt może być używany w innych pokojach (ale nadal z wyjątkiem pokoju dziecinnego).

Pomimo tego, że czerń może sprawiać wrażenie mrocznej, przy odpowiedniej pracy z nią i jej kombinacjami można osiągnąć świetne rezultaty, podkreślić dostojeństwo wnętrza i uczynić je wyrafinowanym..