Wnętrze

Dekoracje ścienne – 100 oryginalnych pomysłów

Każda dekoracja to ostatni i najprzyjemniejszy etap każdego remontu. Jeśli mówimy o wystroju ścian w pomieszczeniach mieszkalnych, proces ten ma korzystny wpływ nie tylko na wizerunek wnętrza, ale także na zdolności twórcze właścicieli. Najłatwiej urzeczywistnić swoje marzenia projektowe za pomocą elementów dekoracyjnych. Nawet niewielka zmiana dekoracji ścian pokoju prowadzi do kolosalnej zmiany wizerunku wnętrza. Ale to często wymaga bardzo niewiele. Jeśli masz umiejętności ręcznej roboty, wolny czas i wielką chęć odmienienia projektu konkretnego pomieszczenia w swoim mieszkaniu, to ten wybór oryginalnych, praktycznych, kreatywnych i łatwych w realizacji pomysłów jest dla Ciebie.

Kreatywny wystrój ścian

Dekoracja ścian z drewna

Niezwykła półka z komórkami

Jeśli Twoim celem jest unikalny projekt

Od czasów starożytnych ludzie dekorowali ściany swoich domów. Jeśli możesz nazwać ściany jaskini, w której znaleziono pierwsze malowidła naskalne. W dzisiejszych czasach nie trzeba mieć wysokich walorów artystycznych, umiejętności rękodzielniczych, aby udekorować swój dom w oryginalny, stylowy i estetyczny sposób. Oferujemy nie tylko różne materiały i urządzenia ułatwiające produkcję elementów dekoracyjnych, ale także doświadczenie pokoleń nagromadzone przez wiele lat samej koncepcji dekoracji domu..

Dekor ścienny nad kominkiem

Wystrój na czarnym tle

Kontrastowe kombinacje

Oczywiście każde ręczne wykonanie podnosi poziom wyjątkowości wnętrza. To najprostszy sposób na stworzenie dość kreatywnego, ale niepowtarzalnego projektu tego lub innego pomieszczenia. Ale dekoracje ścienne mogą pełnić nie tylko funkcje dekoracji wnętrz. Stosując różne rozwiązania kolorystyczne i teksturowe do dekoracji ścian, możesz ukryć wszelkie wady wykończenia, a nawet cechy konstrukcyjne, możesz odwrócić uwagę od nieudanego projektu obszaru funkcjonalnego i podkreślić główny segment pomieszczenia.

Oprawione półki

W stylu marynistycznym

dekoracja ścienna

Dekoracja ścian ułatwia odroczenie renowacji, zarówno kosmetycznej, jak i globalnej. Nie mówiąc już o tym, że aby odświeżyć wnętrze pokoju, nadać mu nowe nuty charakteru, stworzyć akcent kolorystyczny lub fakturowy – wszystko to jest łatwe do zrobienia przy pomocy dekoru ściennego, który nie wymaga od Ciebie dużych nakładów. A jeśli wykonujesz z domownikami jakiekolwiek prace dekoracyjne, to oprócz pięknego wnętrza możesz uzyskać doskonałą okazję do zbliżenia, wspólnego spędzania czasu między rodzicami a dziećmi..

Wystrój śnieżnobiałych ścian

Dekor ścienny w pobliżu schodów

Oryginalny wystrój ścian

Obrazy, plakaty i nie tylko

Jednym z najstarszych, a zarazem efektownych sposobów zdobienia ścian jest wykorzystanie obrazów, różnych paneli, oprawionych plakatów i nie tylko. Współcześni projektanci proponują spróbować swoich sił w urządzaniu własnego domu, nawet tym, którym daleko do sztuk pięknych czy dekoracyjnych. Użyj gotowych ramek do zdjęć lub zdjęć sprzedawanych w sklepie (lub stwórz własną wersję, jeśli masz umiejętności stolarskie) w połączeniu z improwizowanymi środkami – gałązkami, gałązkami, wykrojami papieru lub materiału. Najłatwiejszym sposobem nadania kompozycji pożądanej kolorystyki jest użycie farb akrylowych..

Oryginalna kompozycja

Na jednorazowym tle

Oprawione dekoracje

Sztućce i różne akcesoria kuchenne, które nie są już używane w obiegach pracy, można wykorzystać do tworzenia oryginalnych kompozycji. Możesz udekorować kuchnię, jadalnię, werandę wiejskiego domu, a nawet salon urządzony w stylu wiejskim lub shabby chic z przetworzonymi przedmiotami gospodarstwa domowego..

Tace jako dekoracje ścienne

Talerze do dekoracji ścian

Wiklinowe Talerze Obiadowe

Wystrój w stylu wiejskim

Ulubiony aforyzm, hasło rodzinne lub po prostu piękne powiedzenie, które pomaga zmotywować, dostroić się do działań i osiągnięć lub odwrotnie – relaks i wyciszenie może stać się dekoracją wnętrza. Aby to zrobić, wystarczy umieścić nadrukowane hasło w pięknej lub oryginalnej oprawie, która harmonijnie wkomponuje się we wnętrze..

Plakat w ramce

Na ciemnym tle

Nieskomplikowana realizacja

Plakat jako wystrój

Bardzo efektownie prezentują się kompozycje, panele ścienne złożone z elementów dekoracyjnych o tym samym kształcie i o jednym stylu wykonania, różniące się kolorem lub obecnością (brak) nadruku. Takie panele mogą być wykonane z różnych materiałów – od zwykłego papieru po aksamitne rodzaje tkanin..

Oryginalny panel

Tłoczona tkanina na panele

Panel z tkaniny

Błyszczące elementy

Oryginalne kombinacje

W szaro-niebieskich odcieniach

Wersja czarno-biała

A co z gotowymi tynkowymi elementami dekoracyjnymi, które imitują sztukaterię, którą stosuje się nie na suficie zgodnie z przeznaczeniem, ale na ścianach? Kolorowanie kilku elementów w różnych odcieniach tego samego koloru stworzy harmonijną, ale jednocześnie oryginalną kompozycję. Innym sposobem wykorzystania improwizowanych środków jest komponowanie kompozycji z tego, co dosłownie leży pod stopami – gałązek, zaczepów, kawałków pniaków o oryginalnej formie, szyszek i innych darów natury.

Motyw morski

Korzystamy z dostępnych środków

Podświetlana gałąź

Zielnik w ramce

Zielnik na drewnianych deskach

Nawet najprostsze girlandy wykonane z papieru, tkaniny lub innych materiałów odpadowych mogą stać się oryginalną ozdobą wnętrza. W sypialni najczęściej dekorowana jest ściana za wezgłowiem łóżka, a w salonie – nad sofą lub parą foteli, tworząc miękką część wypoczynkową.

Dekoracja ścienna do salonu

Kompozycja do salonu

Jeśli masz talent artystyczny, zbrodnią byłoby nie skorzystać z tego wspaniałego daru. Unikalny projekt, który nie wymaga dużych nakładów finansowych (ale oczywiście wymaga dużo czasu) jest Ci dostarczany. Nawet rysunki wykonane za pomocą szablonów mogą stać się atrakcją wnętrza, wyróżniając je spośród wielu podobnych projektów..

Niezwykły projekt

Malarstwo artystyczne

Malowanie pod gzhel

Wystrój pokoju dziecięcego

Rysunek szablonowy

Dekoracje ścienne mogą być niezwykle praktyczne. Na przykład zwykła ramka z naciągniętą siatką może stanowić doskonały system przechowywania biżuterii. Kolczyki i broszki są bardzo wygodne do umieszczenia na takim ściennym schowku. Do koralików, naszyjników, łańcuszków i bransoletek możesz użyć pasków z przymocowanymi do nich haczykami.

Praktyczny wystrój

Przechowywanie akcesoriów

Do pokoju dziewczynki

Przechowywanie biżuterii

Przechowywanie okularów

Niezwykłe przechowywanie

Podobny pomysł można wykorzystać do zrobienia gospodyni. Dzięki tak prostemu urządzeniu wszystkie Twoje klucze zawsze będą na swoim miejscu.

Niezwykła gospodyni

Ramki można wykorzystać do ozdabiania przełączników, liczników, regulatorów temperatury lub alarmów domowych..

Oprawiony termostat

Opcje projektowania kolekcji zdjęć rodzinnych

Równie popularnym i starożytnym sposobem utrwalania historii, przynajmniej historii jednego domu, jest wykorzystanie portretów rodzinnych. Jeśli nasi przodkowie musieli zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, skorzystaj z usług portrecistów, wystarczy wydrukować udane zdjęcia i wstawić je w ramkę. Ale nawet w zwykłym ułożeniu gotowych zdjęć w ramach możesz wykazać się kreatywnością, wykorzystując nie tylko różnorodne kształty i rozmiary dekoracji ścian, ale także dodatkowe elementy.

Zdjęcie do dekoracji

Kompozycja ze zdjęć

Jasne ramki

Zdjęcie w białych ramkach

Zdjęcia wyglądają oryginalnie w ramkach, których elementy złączne nie są ukryte za samymi produktami, ale są celowo eksponowane. Może to być zwykły sznurek lub piękne cienkie łańcuszki – waga zależy od koncepcji projektowej całego wnętrza.

Dekoracja ścienna sypialni

Ramki na łańcuszkach

Niezwykłe podejście do dekoracji ścian

W ostatnim czasie popularne stały się różne elementy dekoracyjne ścienne wyrzeźbione z drewna. Może to być cały napis (na przykład nazwisko) lub tylko jedna litera. Ale wykonane w jednej palecie kolorów z ramkami na zdjęcia, takie elementy dekoracyjne stają się doskonałą ozdobą zarówno kompozycji ściennej, jak i pomieszczenia..

Zdjęcia i nie tylko

Oryginalna kompozycja ze zdjęciem

Zdjęcia i litery wykonane z drewna

Oprawione zdjęcia mogą wyglądać nie mniej efektownie w kompozycji, jeśli umieścisz je na specjalnych, niewidocznych dla oka noszach..

Kreatywne rozwiązanie

Zdjęcia czarno-białe

Girlanda zdjęć

A jeśli do zdjęcia dodasz girlandę z żarówkami lub podświetleniem wstążki, to oprócz doskonałego wystroju ściany i utrwalania przyjemnych chwil w pamięci, możesz również uzyskać świąteczny nastrój.

Zdjęcie i oświetlenie

Ale świetliste girlandy mogą również pełnić funkcję samodzielnego atrybutu dekoracji ścian. Mocowanie drutu z żarówkami w określonym kształcie nie jest trudne, a efekt pod względem uzyskanego efektu może przekroczyć wszelkie oczekiwania.

Drzewo girlandowe

Świecąca chmura

Lustra w nowoczesnym wnętrzu

Samo duże lustro w pięknej lub kreatywnej ramie jest w stanie nie tylko spełniać swoje główne funkcje, ale także ozdobić wnętrze pokoju. Jeśli użyjesz kilku małych lusterek o tym samym kształcie, ale w różnych ramach (najczęściej wykonanych w jednym rozwiązaniu stylistycznym), możesz uzyskać całą kompozycję dekoracyjną.

Lustro dekoracyjne na ścianę

Ramka lustra DIY

Skład luster

Niezwykłe lustro

Lustro do przedszkola

Lustro - praktyczny wystrój

Elementy lustrzane można stosować bez ramek, aby skomponować oryginalną kompozycję. Do skomponowania takich paneli potrzeba znacznie więcej czasu i wysiłku, ale efekt rekompensuje wszystkie koszty – wystrój ścian jest oryginalny, stylowy i nowoczesny.

Lustra o strukturze plastra miodu

Panel elementów lustrzanych

Lustro do salonu

Panel lustrzany

Kwiaty i rośliny domowe jako wystrój wnętrz

Rośliny domowe pomagają nam nie tylko udekorować wnętrze soczystą zielenią i pięknym kwitnieniem, ale także stworzyć wyjątkową, przytulną atmosferę, oczyścić powietrze w naszych domach i wnieść ciepło domowego komfortu. Najprostsze doniczki «zagrasz» nowe farby, jeśli zostaną umieszczone w schludnych komorach lub specjalnych uchwytach na ścianie. Nie zawsze można umieścić na parapecie, a nie wszystkie rośliny potrzebują tak dużej ilości światła..

Półki na kwiaty

Fantazyjne doniczki

Rośliny domowe jako wystrój

Stojak na kwiaty i nie tylko

Rośliny domowe na ścianie

Lustra i kwiaty

W przypadku kwiatów możesz użyć oryginalnego sposobu umieszczenia wazonu. Wystarczy przymocować za pomocą uchwytu piękny słoik (butelkę, flakonik lub inny oryginalny lub po prostu pamiątkowe naczynie) do drewnianej podstawy. Taki wystrój pomoże wprowadzić do wnętrza nuty spokojnego i tak przytulnego wiejskiego (w przypadku mieszkania miejskiego – podmiejskiego) życia..

Kwiaty w wazonach ściennych

Wazon z kwiatami na ścianie

Kwiaty i żarówki

Oryginalne drewniane półki w stylu wiejskim pomogą Ci umieścić nie tylko rośliny domowe, ale także małe ramki na zdjęcia, figurki, przedmioty kolekcjonerskie – krótko mówiąc, wszelkiego rodzaju drobiazgi tak bliskie Twojemu sercu.

Półki w kolorze czarnym

Półki łazienkowe

Oprawione półki na zdjęcia

Zaletą takich systemów przechowywania jest to, że organicznie pasują do wnętrza pomieszczeń o dowolnym obciążeniu funkcjonalnym. Otwarte półki dobrze prezentują się w salonie i sypialni, pokoju dziecięcym i jadalni, w kuchni, a nawet łazience.

DIY otwarte półki

Niezwykła półka

Półka DIY

Półka na świece

Ale jeśli używasz nie prostych prostokątnych półek jako systemów przechowywania, ale konstrukcji o oryginalnej formie, to znacznie zwiększ stopień wyjątkowości wnętrza. Trójkątne i trapezowe, w formie sześciokąta lub rombu, w formie plastra miodu – komórki z półkami mogą ozdobić wnętrze pomieszczenia o dowolnym przeznaczeniu.

Półki-chmury do przedszkola

Niezwykłe kształty

Oryginalne półki

Półki narożne

Skład półek

Własnymi rękami z improwizowanych środków

Nawet stara gitara może zyskać drugie życie, budując z niej oryginalną półkę, aby pomieścić małe rośliny domowe. Podkreślając kompozycję girlandą można uzyskać niełatwą dekorację ścienną, ale też stworzyć wyjątkową, świąteczną atmosferę.

Półki wewnątrz starej gitary