Wnętrze

Efekt ciemnych drzwi w jasnym wnętrzu

Drzwi w ciemnych i bardzo ciemnych odcieniach najlepiej nadają się do nowoczesnych stylów wnętrz, takich jak secesja. W tym przypadku bardzo ważny jest materiał, z którego są wykonane. Dobrym rozwiązaniem byłyby drzwi wykonane z tak cennych gatunków drewna jak orzech, wenge, merbau, dąb egzotyczny, jesion tropikalny, teak, panga-panga i inne..

Jeśli zastosujesz się do rad projektantów, ciemne drzwi wewnętrzne doskonale uzupełnią również luksusowe i bogate wnętrza w stylu barokowym. Zazwyczaj kolor drzwi dopasowany jest do koloru podłogi. Chociaż, szczerze mówiąc, takiej zasady projektowania nie ma. Bardzo skuteczną opcją byłoby stworzenie kontrastu między kolorem drzwi a podłogą. Bo głównym warunkiem jest, aby drzwi były w harmonii ze stylem całej dekoracji, a mogą być absolutnie w dowolnym kolorze.

Stylowe czarne drzwi w jasnym wnętrzuBiałe drzwi wewnętrzne i czarne drzwi wewnętrzneSpektakularny projekt jasnego wnętrza z pięknymi czarnymi drzwiamiJasny wystrój wnętrza z ciemnymi drzwiami i podłogą

Jakie są techniki projektowania dopasowania koloru drzwi do wnętrza?

Wybierz odpowiedni kolor drzwi i podłogi. Od tego zależy sukces całego projektu pomieszczenia jako całości. Najczęstsze triki projektowe to następujące kombinacje:

  •  ciemne drzwi i podłoga;
  •  ciemne drzwi i jasna podłoga;
  •  jasne drzwi i podłoga;
  •  jasne drzwi i ciemna podłoga

Połączenie ciemnych drzwi z jasną podłogą

Kolor drzwi można dobrać w zależności od koloru ścian, podłogi czy mebli – jak tylko chcesz. Lub możesz po prostu kupić drzwi, które w ogóle nie pasują do niczego, ale przeciwnie, kontrast – jeśli podłoga jest jasna, a drzwi ciemne. W takim przypadku konieczne jest również dokupienie listew dopasowanych do koloru drzwi, a także cokołów otaczających pomieszczenie. Dzięki tej opcji drzwi nie będą już kłócić się z ogólnym wnętrzem, ale wręcz przeciwnie, będą wyglądać bardzo korzystnie. Z punktu widzenia designu skrajności zawsze wyglądają niezwykle imponująco. Ciemne drzwi we wnętrzu przyczyniają się m.in. do stworzenia atmosfery rygoru i elegancji..

Należy jednak pamiętać, że kontrast między drzwiami a podłogą to bardzo odważne i oryginalne rozwiązanie projektowe, które można zrealizować wyłącznie w dużych pomieszczeniach. Również ten kontrast powinien być wyraźny. W przeciwnym razie aranżacja wnętrza okaże się wyjątkowo niewyraźna i niewyraźna. I oczywiście nie zapominaj, że istnieje możliwość, że drzwi będą się zbytnio wyróżniać na tle jasnego wnętrza. Aby złagodzić ten niepożądany efekt, należy wybrać odpowiedni cokół, a raczej wybrać dokładnie ten sam odcień, co podłoga i drzwi..

Ciemne drzwi w połączeniu z jasną podłogą pokojuCiemne drzwi w harmonii z meblami w połączeniu z jasną podłogą

Połączenie ciemnych drzwi z ciemnymi podłogami

Ta opcja, w której obserwuje się jedną kolorystykę, jest znacznie bardziej powszechna i nie mniej korzystna, jeśli mimo to skrzydło drzwi jest o jeden lub dwa tony jaśniejsze od podłogi. Rzeczywiście, na poziomie podświadomości odczytujemy obraz wnętrza od góry do dołu. A jeśli na przykład w pokoju jest jasny sufit, a na podłodze jest ciemna powłoka, to drzwi w tym przypadku działają jako ogniwo łączące. Nie zaleca się również łączenia ciemnych drzwi z ciemną podłogą w małych pomieszczeniach, ponieważ z nadmiaru ciemnego koloru może zamienić się w najbardziej naturalną norkę. Dlatego głównymi warunkami takiego rozwiązania projektowego jest obecność w pomieszczeniu dużego okna i wysokich sufitów. Ważny jest również stopień doświetlenia pomieszczenia. W przeciwnym razie z tej opcji należy po prostu zrezygnować..

Ciemne drzwi we wnętrzu połączone z jaśniejszym tonem na podłodzeCiemne drzwi i podłogi są o jeden ton jaśniejsze w jasnym wnętrzuSpektakularne wnętrze z ciemnymi drzwiami, podłogami i meblami

Czarne drzwi w jasnym wnętrzu

Czarne drzwi wewnętrzne we wnętrzu są bardzo stylowe i wyrafinowane. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad harmonii i łączenia wszystkich elementów wnętrza. Jeśli używasz czarnych drzwi, w tym przypadku ściany muszą być lekkie, a wykładzina podłogowa nadal musi być o kilka tonów jaśniejsza niż drzwi. Ten kontrast służy zapewnieniu poczucia przestronności, a także w celach estetycznych – w takiej sytuacji kolory lepiej zagrają w sąsiedztwie. A wszechstronność czerni pozwala na korzystanie z akcesoriów w najbardziej nieoczekiwanych odcieniach..

Czarne drzwi idealnie komponują się z jasnym wnętrzem z oryginalną podłogąSilny kontrast jasnego wnętrza z czarnymi drzwiamiLekki wystrój wnętrza ze stylowymi i eleganckimi czarnymi drzwiami

Zalety ciemnych drzwi

Ciemne drzwi wewnętrzne stały się ostatnio bardzo popularne. Wynika to z tego, że według współczesnych projektantów najlepiej współgrają z większością wnętrz. Między innymi ciemne drzwi nadają wnętrzu szlachetności, są mniej zabrudzone i praktyczne. I wyglądają bardzo reprezentacyjnie i solidnie, tk. wykonane są z reguły z tablic cennych gatunków drzew. Są teraz produkowane w dość dobrej jakości, a ceny krajowych producentów są dość przystępne dla wszystkich grup konsumentów..