Wnętrze

Jak udekorować podłogę w salonie: najlepsze pomysły i rozwiązania projektowe

Salon jest zasłużenie przemyślany «Centrum wszechświata», w końcu to tutaj zwyczajowo przyjmuje się gości i gromadzi całą rodzinę na herbatę, oglądanie telewizji lub prostą komunikację. Innymi słowy jest to najczęściej odwiedzane i publiczne miejsce w mieszkaniu. Dlatego zawsze dużo uwagi poświęca się aranżacji wnętrza salonu. Dziś proponujemy porozmawiać o projekcie podłogi, ponieważ bez tego punktu w aranżacji pomieszczeń nie można sobie wyobrazić integralności wnętrza. Należy rozumieć, że podłoga to nie tylko dodatek lub element dekoracyjny, ale jeden z podstawowych elementów projektu. Jakie opcje oferują w tym przypadku projektanci, dowiesz się dalej..

Parkiet i deska parkietowa w salonie

Przyjazność dla środowiska i naturalność materiałów zawsze były bardzo popularne, dlatego wybór parkietu lub deski parkietowej jako dekoracji podłogi w salonie można nazwać bardzo popularną opcją. Taka powłoka wyróżnia się trwałością, wytrzymałością, zawsze wygląda atrakcyjnie, wnosi do pokoju nuty arystokracji i podkreśla status właścicieli lokalu.

Obecnie istnieje około 300 rodzajów układania parkietu, więc po prostu nie można nazwać takiej wykładziny nudną i monotonną. Dodatkowo parkiet wykonany jest z cennych gatunków drewna, które wyróżniają się ciekawą fakturą i bardzo efektownie wyglądają. Jeśli chodzi o układanie desek parkietowych na podłodze w salonie, w tym przypadku należy pamiętać, że taka powłoka, choć z wyglądu przypomina parkiet, różni się większymi detalami. Deska nie wymaga dodatkowego szlifowania i jest łatwa w montażu.

Drewniana podłoga

Zgodnie z koncepcją «drewniana podłoga» bardzo często chodzi o parkiet, ale w praktyce taka podłoga przypomina bardziej deskę, której rozmiar i kolor można dobrać indywidualnie. Dla porównania długość kawałka parkietu z reguły nie przekracza 60 cm, a długość drewnianej deski może sięgać 5-6 m.

Podłogi z naturalnego drewna charakteryzują się trwałością, doskonałym wyglądem, komfortem, ciepłem oraz doskonałymi właściwościami dźwiękochłonnymi. Wady podłóg z naturalnego drewna to podatność na wilgoć, konieczność szczególnej pielęgnacji, dość wysoki koszt oraz zakaz kompatybilności podłogi drewnianej z systemem ogrzewania podłogowego..

Podłoga laminowana w salonie

Taką propozycję można nazwać idealnym zamiennikiem drogich materiałów. Laminat jest znacznie tańszy niż parkiet i naturalne drewno, ma bardzo pozytywne właściwości i jest wykonywany w wielu wariantach konstrukcyjnych, co pozwala na symulację dowolnej struktury na podłodze w salonie. W rzeczywistości jest to wielowarstwowa powłoka składająca się z płyty pilśniowej, warstwy dekoracyjnej i zewnętrznej, która pełni funkcje ochronne produktu..

Laminat jest dość łatwy w utrzymaniu, ale jest wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i nie lubi dużej wilgotności. Układanie podłóg laminowanych w salonie można wykonać bez pomocy specjalisty. Najważniejsze, aby zarezerwować na to trochę czasu, bądź cierpliwy i postępuj zgodnie z instrukcjami..

«Miękka podłoga» lub dywan

Ze względu na swoją miękkość i puszystość taka wykładzina podłogowa jak dywan może zapewnić właścicielom salonu dodatkową przytulność i komfort w pomieszczeniu. Dywany mogą być wykonane z materiałów naturalnych lub sztucznych, mieć inną kolorystykę i wzór.

Produkty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna, są zdrowe, przyjazne dla środowiska, ale mogą magazynować energię elektryczną, są wrażliwe na działanie środków czyszczących i wymagają szczególnej pielęgnacji. Produkty wykonane z materiałów syntetycznych przechodzą wiele zabiegów, różnią się bardziej zróżnicowanym wzornictwem, ale ustępują wełnianym powłokom pod względem utrzymywania ciepła.

Pomysły na udekorowanie podłogi w salonie płytkami

Pomimo tego, że ten rodzaj podłóg nie jest często spotykany w rozwiązaniach wewnętrznych, właściwe wykorzystanie takiego materiału pozwala tworzyć bardzo oryginalne pomysły projektowe. Ogromny asortyment płytek, różnorodność wzorów i kolorów tylko przyczynia się do tego procesu. Płytki ceramiczne na podłodze salonu mogą powielać powierzchnię naturalnego kamienia, drewna czy skóry, mieć kształt kwadratowy, prostokątny i dowolny inny. Ten rodzaj materiału dobrze wygląda w przypadku powłoki łączonej i doskonale nadaje się do zagospodarowania przestrzennego salonu.

Płytki ceramiczne jako wykładzina podłogowa są trwałe, łatwe w utrzymaniu, mają szeroki asortyment, nietoksyczne, odporne na temperaturę, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Wady takiej podłogi to złożona instalacja, uczucie «chłód» i kruchość. Pominięcie jakiegokolwiek ciężkiego przedmiotu może prowadzić do naruszenia integralności powłoki..

gres porcelanowy lub kamienna podłoga

Idealnym rozwiązaniem dla miłośników niebanalnych rozwiązań byłoby zastosowanie gresu porcelanowego lub kamienia do wykończenia podłogi w salonie. Powłoka z kamienia naturalnego jest bardzo droga, dlatego rzadko jest stosowana jako okładzina. Jeśli chodzi o gres porcelanowy, taka propozycja jest bardzo poszukiwana. Do plusów «kamień» powłoki w salonie można przypisać doskonałym danym zewnętrznym.

Ten rodzaj okładziny wspaniale imituje każdą powierzchnię, wyróżnia się różnorodnością kolorów, trwałością i wytrzymałością. Na liście wad takiego materiału «przeziębienie», które można ukryć lub wygładzić za pomocą ogrzewania podłogowego lub oryginalnych dywaników, a także swego rodzaju «hałaśliwość». Każdemu uderzeniu w kamienną powierzchnię lub kontaktowi z nią będą towarzyszyć efekty dźwiękowe.

Ciemna podłoga w salonie

Z punktu widzenia psychologów ciemna podłoga jest uważana za wybór osób o silnej woli i pewności siebie. Takie rozwiązanie pozwala wizualnie połączyć wszystkie detale wnętrza w jedną całość i stwarza poczucie integralności projektu. Najczęściej spotykanymi materiałami w tym przypadku są ciemne deski parkietowe w kolorze wenge, ciemny dąb lub orzech. Należy pamiętać o kontrastach i łączyć ciemną podłogę z jasnymi ścianami, meblami czy tekstyliami. Aby wnętrze nie wyglądało zbyt nudno i zwięźle, można dodatkowo zastosować jasne akcenty, na przykład czerwone, żółte lub zielone detale..

W dzisiejszych czasach istnieje wiele pomysłów na projekt i materiałów do dekoracji podłogi w salonie. Dlatego eksperci zalecają, aby nie spieszyć się z wyborem, ale uważnie rozważyć ogólny styl projektu pomieszczenia i etapową pracę. W niektórych przykładach możesz doskonale poradzić sobie z jednym rodzajem podłogi. W innych, aby przełożyć wymyślony pomysł na rzeczywistość, możesz potrzebować połączonych opcji okładzin podłogowych..