Wnętrze

Kontrast we wnętrzu: ciemna podłoga i jasne ściany

Kombinacja kolorów jest jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie ludzi. Jest to szczególnie ważne w tych lokalach, w których spędza się większość czasu. Podejście do projektowania salonów powinno być szczególnie surowe. Decyzje podejmowane w zakresie projektowania kolorystycznego powinny być przemyślane nawet na początkowych etapach prac remontowo-budowlanych..

Połączenie odcieni podłogi ze ścianami może stać się podstawą ogólnego nastroju, jaki tworzy dane pomieszczenie. Kontrast ciemności i światła tworzy optyczną zmianę w przestrzeni. Aby prawidłowo korzystać z tej funkcji, należy wziąć pod uwagę pewne specyficzne cechy kombinacji kolorów..

Ciemna podłoga jest zdecydowanie najczęstsza zarówno w salonach, jak i innych pomieszczeniach. Aby stworzyć kontrast, pierwszym krokiem powinna być ciemna podłoga. Jest to najbardziej odpowiednie tło do dalszej dekoracji pokoju..

Uważa się, że ta metoda zawęzi przestrzeń, ale można to wyeliminować, stosując jasne odcienie w pozostałej części wystroju. Ponadto ciemna podłoga kojarzy się z podłożem pod stopami i dlatego wydaje się najbardziej naturalna..

Jeśli na podłogę wybierzesz brąz, zauważysz jego złożoną kompozycję. W różnych warunkach oświetleniowych każdy odcień brązu pojawia się w inny sposób. Dzięki temu doskonale współgra z wieloma innymi tonami z różnych schematów kolorystycznych. To wszechstronny wybór. Nadaje się do każdego stylu, ponieważ na bazie ciemnobrązowej podłogi można stworzyć zarówno klasyczne otoczenie, jak i udekorować pomieszczenie w stylu minimalistycznym. Rustykalne meble w stylu wiejskim będą wyglądać szczególnie efektownie na tle ciemnobrązowej podłogi.

Ciemnoszara podłoga zyskała również ogromną popularność wśród projektantów. Ta wykładzina podłogowa wygląda na wyrafinowaną i wyrafinowaną, jednocześnie tworząc atmosferę komfortu i spokoju. Ogromna paleta barw współgrających z ciemną szarością sprawia, że ​​taka podłoga jest uniwersalna do pomieszczeń o dowolnym przeznaczeniu..

Odcienie ciemnej czerwieni i ciemnej pomarańczy nadają się również na podłogę. Kolory wiśni lub merbau dodadzą pomieszczeniu ciepła i komfortu. Jednocześnie w takim pomieszczeniu dobrze będą wyglądać odcienie żółci, brązu i zieleni..

Czarne podłogi wyglądają bardzo stylowo. Taka elegancja i wyrafinowanie jest charakterystyczne tylko dla tego koloru. W małych pomieszczeniach czarne podłogi mogą stworzyć ciemną atmosferę i zmniejszyć przestrzeń. Jeśli chęć układania podłoża jest bardzo wysoka, wszystkie inne szczegóły tego pomieszczenia powinny być lekkie. Wtedy będzie można uniknąć negatywnej manifestacji czerni..

Oprócz gładkich podłóg można również zastosować kombinację elementów w ciemnych odcieniach. Inkrustowany parkiet, płytka czy mozaika stworzą niepowtarzalny wzór, zachowując przy tym ciemny kolor podłogi.

Ciemne podłogi mają jedną wadę – wyraźnie widać na nich kurz. Jeśli w pomieszczeniu z jasną podłogą takie małe zabrudzenia nie będą widoczne, właściciele ciemnej wykładziny podłogowej będą musieli znacznie częściej przeprowadzać czyszczenie na mokro..

Jasne ściany to uniwersalne rozwiązanie do każdego pomieszczenia. Istnieje wiele niezaprzeczalnych zalet używania jasnych odcieni:

Najważniejszą rzeczą jest oczywiście zdolność jasnych odcieni do tworzenia iluzji przestronności. Małe pomieszczenia można w razie potrzeby korygować jasnymi ścianami i białymi sufitami.

Ściany można pomalować na biało farbą, tapetą, tynkiem, płytkami i innymi sposobami. Ten czynnik pozwoli ci wybrać materiał wykończeniowy w oparciu o twoje pragnienia i możliwości finansowe. Dodatkowo ściany mogą mieć dowolną fakturę, pozostając jednocześnie lekkim. Wiele materiałów pozwala na bardzo efektowne zaprojektowanie powierzchni bez uciekania się do dodatkowych elementów dekoracyjnych.

Wadą jasnych ścian jest ich zabrudzenie. Ten problem można rozwiązać, wybierając materiały, które nie boją się czyszczenia. Wiele tapet i farb jest odpornych nawet na chemiczne detergenty. Dlatego w pomieszczeniach o dużym ryzyku zanieczyszczenia należy stosować właśnie takie materiały..

Połączenie ciemnych podłóg i jasnych ścian jest klasyczne i można je wykorzystać w dowolnym celu. Głównym efektem takiego sąsiedztwa jest wyraźna rozbudowa pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie ma jasny sufit, łatwo można osiągnąć niezbędne poczucie przestronności. W połączeniu z ciemnym sufitem efekt ten jest trudny do osiągnięcia..

Dodatkowe poszerzenie przestrzeni można osiągnąć stosując ciemny laminat o określonym wzorze. Musi być wykonany z elementów z rowkami w kształcie litery «V». Umieść wzór wzdłuż długich ścian. Kolejnym sekretem wizualnego zwiększenia powierzchni podłogi ciemną powłoką jest ozdobienie jej listwami przypodłogowymi w tym samym odcieniu..

Tandem ciemnych podłóg i białych ścian można uznać za najbardziej wszechstronny. Tutaj wyobraźnia projektanta nie zna granic. Praktyczność ciemnej podłogi rekompensuje oświetlenie z białych powierzchni.

Pomimo klasycznego połączenia ciemności i światła, wystrój pokoju może zawierać elementy ekstrawaganckie. Motywy etniczne są ostatnio bardzo aktualne. Mogą rozmyć monotonię mebli biurowych. Meble w stylu shabby chic doskonale sprawdzą się również w sypialni z ciemną podłogą i białymi ścianami. Trudno znaleźć element, który nie pasuje do takiego pomieszczenia..

Białe kolumny i ciemna podłoga

Szczególnie wygodnie jest używać tej kombinacji kolorów, jeśli ostateczna decyzja dotycząca przyszłego wizerunku pomieszczenia nie została jeszcze podjęta. W procesie rejestracji możliwe są wszelkie zmiany i nie wpłynie to na ostateczny wynik..