Wnętrze

Lampa podłogowa – stylowy akcent w nowoczesnym wnętrzu

Jak wiadomo lampa podłogowa to lampa stojąca na podłodze i podtrzymująca klosz za pomocą pręta. Spośród całej gamy opraw oświetleniowych lampy podłogowe są niewątpliwie najbardziej przytulne, przytulne i wygodne. Miękkie, rozpraszające światło spokojnie wylewa się spod klosza i przyjemnie oświetla przestrzeń, dając możliwość relaksu przy nim, poczytania książki lub po prostu pogawędki z rodziną i przyjaciółmi wieczorem po ciężkim dniu.

W kolorze białym

Od czasów, gdy babcina lampa podłogowa, której abażur ozdobiony był frędzlami, była rodzinną pamiątką przekazywaną z pokolenia na pokolenie, kojące światło lampy podłogowej kojarzy nam się ze spokojem i przytulnością. Ale nowoczesne lampy stojące są dalekie od naszych wspomnień pod względem estetyki zewnętrznej..

Kuta podstawa

Idąc do sklepu w celu zakupu opraw oświetleniowych, przygotuj się na zmylenie różnorodnością proponowanych modeli, kolorów, kształtów i rozmiarów. Projektanci z całego świata dostarczają swoje oryginalne pomysły, które mogą zaspokoić najbardziej wybredne prośby, najbardziej wybredne życzenia.

Orginalny wzór

Jeśli Twój remont został już zakończony i pozostały tylko ostatnie poprawki do dekoracji pokoju, lub Ty, jako wzorowy właściciel domu, planujesz wszystko z wyprzedzeniem w najdrobniejszych szczegółach, w tym zakup urządzeń oświetleniowych, ta publikacja może Ci się przydać . Zwracamy uwagę na kalejdoskop modeli lamp podłogowych na każdy gust, które z powodzeniem wkomponują się w każdy styl wnętrza, w pomieszczenie o dowolnym kształcie i rozmiarze..

Beżowa paleta

Dlaczego lampy podłogowe są dobre?

Wszyscy doskonale rozumieją, że główną funkcją lampy podłogowej jest zapewnienie określonego poziomu oświetlenia pomieszczenia lub jego części. Ale funkcjonalność tych urządzeń do oświetlenia podłogowego na tym się nie kończy. Lampa podłogowa pomaga zagospodarować przestrzeń. Oczywiście obszar, w którym znajduje się lampa podłogowa jest przeznaczony do relaksu – z książką, przed telewizorem, czy po prostu w fotelu lub na sofie, rozmawiając z domownikami.

Tradycyjna lampa podłogowa

Poza oczywistymi funkcjami pojawia się również ukryta funkcjonalność – dekoracja. Oczywiście w dzisiejszych czasach w szerokiej sprzedaży można znaleźć model do każdego stylu wnętrza. Istnieją modele, które z powodzeniem wpasują się we wnętrze, nie odwracając od siebie uwagi, w przeciwieństwie do nich istnieje wiele opcji lamp podłogowych, które mogą stać się centralnym punktem salonu lub sypialni. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz od obecności lampy podłogowej w pomieszczeniu..

Lampy wiszące

Jeśli mówimy o zaletach lamp podłogowych w porównaniu z lampami ściennymi lub stołowymi, mają one szereg oczywistych zalet:

 • aby zamontować lampę podłogową, nie trzeba wiercić otworów w ścianie (jak ma to miejsce w przypadku kinkietów – kinkietów);
 • lampa podłogowa jest mobilna, można ją przesunąć w dowolne miejsce, obrócić w dowolnym kierunku, o ile w pobliżu jest gniazdko;
 • lampa podłogowa nie wymaga postumentu, komody lub stołu do instalacji (co jest konieczne w przypadku lamp stołowych);
 • w zależności od wysokości lampy podłogowej jest w stanie optycznie zwiększyć wysokość pomieszczenia.

W czerni

Opcje lamp podłogowych lub jak znaleźć swój model

Jak wspomniano, lampa podłogowa to statyw, który trzyma klosz. Istnieje więc wiele różnych opcji statywów, abażurów i dodatków do nich. Materiały, z których wykonana jest zarówno podstawa konstrukcji, jak i klosz są również masowe. Nie ma sztywnej klasyfikacji typów lamp podłogowych, ale warunkowo można je podzielić na następujące typy:

 • lampy podłogowe z abażurem;
 • dekoracyjne lampy podłogowe;
 • lampy podłogowe do czytania (z funkcją spot);
 • lampy podłogowe-reflektory.

Lampy podłogowe z kloszem

To najbardziej klasyczna wersja lampy podłogowej, składająca się ze stojaka, wysokiego statywu i klosza przymocowanego do jej daszka. Jak wiadomo, to abażur odpowiada za parametry techniczne urządzenia, poziom rozproszenia i podświetlenie tła..

Lampa podłogowa

Wszechstronny projekt

Tradycyjne lampy podłogowe mają zwężający się klosz. Ale w dzisiejszych czasach można znaleźć wiele modeli, pokazujących ogromną gamę kształtów, rozmiarów i kolorów, które mogą zaspokoić potrzeby każdego kierunku stylistycznego i właściciela domu o dowolnej wielkości portfela..

Genialny statyw

Wersja biała

Jako materiały do ​​produkcji abażurów stosuje się:

 • bawełna;
 • bielizna;
 • włókno szklane;
 • szkło;
 • papier ryżowy;
 • ceramika;
 • metal;
 • tworzywo akrylowe.

Na statywie

Wersja klasyczna

Wykorzystując ten lub inny materiał do produkcji klosza, projektanci osiągają rozwiązania różnych problemów projektowych. Różne rodzaje materiałów są w stanie przepuszczać światło na różne sposoby, a przy użyciu wszelkiego rodzaju kloszy można kontrolować przepływ światła – rozpraszając je lub zbierając w wiązkę. Ta właściwość jest umiejętnie wykorzystywana przez projektantów z całego świata, tworząc ekskluzywne modele lamp podłogowych..

Niezwykły projekt

Jasny akcent

Głównym zadaniem lampy podłogowej jest zapewnienie dodatkowego oświetlenia. Dlatego nie jest zwyczajowo umieszczane w lampie podłogowej żarówki o mocy równej lub przekraczającej moc głównego źródła światła. Ale jeśli sytuacja wymaga rozwiązania problemów z centralnym oświetleniem, możesz kupić lampę podłogową z regulatorem mocy.

Działanie kierunkowe

Elegancki wygląd

Tradycyjne lampy podłogowe są produkowane w wysokościach od 1 m do 2,5 m i mogą być wykonane w różnych opcjach projektowych, od masywnych rzeźbionych trójnogów z jasnymi kloszami po półprzezroczyste szklane podstawy z lekkim materiałem na górze..

Jasne urządzenie

W kolorze stali

Rzeźbiony statyw

Wygodne lampy stojące ze stolikami to modele, które zapewniają funkcje dwa w jednym. Nie musisz sięgać po stolik po książkę czy telefon. Dla wygody osoby blat znajduje się w przybliżeniu na poziomie ramion lub nieco poniżej.

Lampa podłogowa ze stołem

Harmonijny zespół

W czerni

Bardzo wygodne są modele lamp podłogowych z kloszami na regulowanych statywach. Zasada działania takich prętów jest zbliżona do możliwości zmiany położenia lampy stołowej, która często wykorzystywana jest w biurach do oświetlania miejsc pracy. Możesz przybliżyć światło, czytając lub przesuwając źródło światła jednym ruchem ręki, aby uzyskać bardziej intymne otoczenie..

Na regulowanym statywie

Odchylany

Duża konstrukcja

Styl retro

Modele z abażurem na statywie są niesamowicie stabilne, nie musisz się martwić o to, że dzieci lub zwierzak może przewrócić urządzenie, stoi stabilnie na trzech swoich «stopy».

Opcja śnieżnobiała

Lampy podłogowe z podstawą wykonaną z drewna lub materiału, który z powodzeniem je imituje, wnoszą do pomieszczenia odrobinę domowego komfortu, który w połączeniu z miękkim światłem rozpraszającym staje się ucieleśnieniem domowego komfortu, do którego chce się dążyć po ciężkim dzień w pracy.

Drewniany statyw

Drewniany statyw

Dla wszystkich stylów

Lampy podłogowe ze statywem posrebrzanym lub wykonane «złoto» wyglądają chwytliwie i oryginalnie, nawet przy tradycyjnym designie. Taki model lampy sprawdzi się w wielu stylistycznych kierunkach..

Pozłacany statyw

Dekoracyjne lampy podłogowe

Ten rodzaj oprawy różni się od tradycyjnych lamp podłogowych tym, że służy do tworzenia akcentów w przestrzeni. Ich główna funkcja oświetleniowa nie zawsze jest dominująca. Projektanci nie ograniczają lotu swojej wyobraźni. Dlatego można znaleźć bardzo nietypowe modele lamp podłogowych, które można śmiało nazwać obiektami artystycznymi..

Oryginalna lampa podłogowa

Obiekt sztuki

Z korą u podstawy

Lampy podłogowe ze statywem w kształcie łuku cieszą się obecnie największą popularnością. Oryginalny design wnosi do wnętrza element wyjątkowości, stabilna, ciężka podstawa nie pozwala na przewrócenie się lampy podłogowej, w efekcie uzyskuje się ciekawy wizerunek strefy rekreacyjnej z urządzeniem oświetleniowym.

Łukowa lampa podłogowa

W łuku

Statyw łukowy

Nowoczesny design

Lampa podłogowa dalekiego zasięgu

Lekkie, cienkie lampy podłogowe z chromowanymi powierzchniami idealnie pasują do nowoczesnego eklektycznego wnętrza, będą harmonijnie prezentować się w stylu high-tech.

Powierzchnie chromowane

Wyrafinowany projekt

W blasku stali

Często lampy podłogowe produkowane są w zestawie po dwie, można je zamontować po obu stronach sofy lub ustawić symetrycznie w pobliżu foteli. Często lampa podłogowa zawiera kilka opcji ściennych w podobnym stylu i podobnej kolorystyce. Takie gotowe zespoły oświetleniowe pomagają samodzielnie stworzyć harmonijny wystrój dla właścicieli domów, bez korzystania z usług projektantów wnętrz..

Oryginalna para

Niektóre lampy stojące mają tak nietypowy kształt i wykonanie, że ich główna funkcja ginie w blasku indywidualności obiektu artystycznego, tworząc pewien charakter pomieszczenia, przekształcając jego indywidualność.

Niezwykły projekt

Lampki do czytania

Istnieją modele lamp podłogowych zaprojektowane specjalnie do czytania, mówią też, że takie urządzenia są wyposażone w funkcję spot – świecą w ścisłym kierunku.

Do czytania

We wnętrzu takie lampy podłogowe można wykorzystać nie tylko do stworzenia kącika do czytania. Strumień światła z lampy podłogowej można skierować na obraz, lustro lub inny istotny element wnętrza.

Lampa podłogowa do czytania

Ostatnio w projektach salonów i biur często zaczęto stosować lampy podłogowe, które wyglądają jak ogromna lampa stołowa, która składa się ze stałego statywu i dość dużego klosza..

Duża lampa stołowa

Te lampy stojące wyglądają zgodnie z najnowszymi trendami w świecie designu i trudno je dopasować do wnętrza retro. Pokój w stylu klasycznym i wiejskim również nie będzie w stanie harmonijnie zaakceptować tak nowoczesnego modelu. Ale dla stylu high-tech, minimalizmu, współczesnego, eklektycznego stylu i nowoczesnego stylu, modele te będą mogły ozdobić.

Symulowana lampa biurowa

Kącik do czytania

Podobny motyw wykorzystania modelu lampy stołowej do stworzenia lampy podłogowej został zastosowany do produkcji lamp na regulowanym statywie, który można zginać i obracać..

Na regulowanym statywie

Miedziane wykończenie

Czerń i biel to najpopularniejsze kolory lamp podłogowych, które naśladują wygląd lamp biurowych, ale są też bardziej dramatyczne kolory. Jasny, kolorowy klosz lampy podłogowej może nie tylko stać się akcentem we wnętrzu, ale również przyciągnąć uwagę jako punkt skupienia.

Jasna lampa podłogowa

Aktywny kolor

Statyw korbowy

Lampy podłogowe-reflektory

Nazwa tego typu opraw oświetleniowych mówi sama za siebie. Ze sfer przemysłowych i oświetleniowych i społecznych, kulturalnych, publicznych reflektory, a raczej ich zredukowane wersje przeniosły się do strefy wnętrz domowych.

Reflektor

Z reguły lampa podłogowa to statyw (czasami «nogi» cztery) z dużą lampą zamontowaną na górze. Najczęściej bezpośrednie światło z odpowiednio mocnych lamp kierowane jest na ważny mebel lub służy jako podświetlenie np. do gier planszowych czy czytania..

Reflektor lampy podłogowej

Reflektor na statywie