Wnętrze

Loft – połączenie przestrzeni i wyobraźni

Loft to dość nowoczesny styl, który ostatnio zyskuje na popularności. Jej hasłem jest «Świeże powietrze i bez przegród». To styl dla ludzi kreatywnych, nowoczesnych i wolnych duchem. Z natury jest bardzo podobny do minimalizmu, ale daje człowiekowi szersze pole do wyobraźni, pomysłów i planów. Pewnie dlatego wiele osób wybiera ją dla siebie..

Cechy stylu

Z angielskiego «strych» tłumaczy się jako mieszkanie na poddaszu lub na piętrze. W Ameryce w latach 40. produkcja zaczęła wychodzić poza miasta, więc opuszczone magazyny, opuszczone fabryki, warsztaty zaczęto wyposażać w pomieszczenia mieszkalne. Najczęściej takie lokale zajmowali ludzie wykonujący zawody twórcze, w których spędzali nie tylko czas osobisty, ale także wystawy i prezentacje. Gdy czynsz wzrósł, lokale te zaczęli zajmować bogatsi ludzie: biznesmeni, politycy, bankierzy. A do wnętrza wnieśli nowe detale, drogie meble, wystrój i wyposażenie. Od tego czasu loft we wnętrzu zaczął wchodzić w modę.. Cechy stylu loft Teraz loft to połączenie nowego i starego we wnętrzu. Belki, ściany betonowe lub ceglane, rury, instalacje wentylacyjne należy pozostawić ze starego, pierwotnego wyglądu pomieszczenia. A do tego wszystkiego dochodzą nowoczesne części metalowe i chromowane, najnowsze sprzęty AGD i innowacje meblowe. Przestrzeń w stylu loftu wyróżnia się wysokimi sufitami, dużymi oknami, wolną przestrzenią, dużą ilością światła i brakiem ścianek działowych. Ogólnie rzecz biorąc, mieszkanie w stylu loftu to jeden duży pokój, w którym pokoje są oddzielone od siebie różnymi technikami zagospodarowania przestrzennego. Idealnie oddzielne pokoje to tylko łazienka i sypialnia. Loft jest odpowiedni dla osób bez kompleksów, potrafiących wyrazić swoje uczucia i pragnienia, kochających przestrzeń i swobodę ruchu.

Salon w stylu loftu

Salon jest najbardziej przestronnym pomieszczeniem w domu, zwłaszcza w stylu loftowym. Wnętrze takiego salonu powinno składać się z dużych okien, drewnianych podłóg, wysokich sufitów i surowych ścian.. Salon na poddaszu Głównym elementem salonu musi być koniecznie duża pojemna sofa wykonana ze skóry lub drogich gęstych tekstyliów. Sofa może być w jasnych odcieniach lub w kolorze, co stanowi jasny akcent w pomieszczeniu. Pożądane jest, aby był modny i nowoczesny. Powinien stać na środku salonu, nie przylegając do ścian. Reszta pokoju jest zabudowana wokół sofy. Na przykład wnętrze można uzupełnić kilkoma przytulnymi fotelami, pufami i pięknym stolikiem kawowym. Nie powinno być szafek ani innego bałaganu. Do dekoracji, książek i innych drobiazgów można wykorzystać nisze w ścianach, otwarte półki lub szklane półki..

Wnętrze salonu możesz uzupełnić czarno-białymi fotografiami, obrazami współczesnych artystów czy plakatami w stylu pop-art. Najważniejsze, aby nie przesadzić z wystrojem i pozostawić dużo wolnego miejsca. Ze sprzętu w salonie musi być znaczny rozmiar instalacji plazmowej, kina domowego lub instalacji muzycznej.

Kuchnia w stylu loftu

Zazwyczaj w takim wnętrzu przeznacza się trochę miejsca na kuchnię. To raczej przestrzeń do przygotowania szybkiego posiłku. Meble kuchenne znajdują się w jednym z rogów salonu. Jednocześnie te dwa pomieszczenia może oddzielić nowoczesna lada barowa ze szklanymi kieliszkami i chromowanymi półkami do nich.. Kuchnia na poddaszu W strefie kuchennej koniecznie musi być duża ilość szkła, chromu, naczynia o prostych kształtach, minimalna ilość przyborów kuchennych i oczywiście wyposażenie high-tech: zmywarka, modna kuchenka, piekarnik czy ekspres do kawy. Ponadto poddasze oznacza obecność w kuchni różnych kombinacji szkła i betonu, na przykład ciekawym rozwiązaniem może być szklany fartuch obszaru roboczego na wspólnej betonowej ścianie. Masywny okap imitujący wyglądem stare rury wentylacyjne może podkreślić industrialny charakter wnętrza..

Meble kuchenne mogą mieć dowolny kolor. Jednocześnie obowiązkowym wymogiem jest kompaktowość, funkcjonalność i prostota. Stół i krzesła powinny być również proste i minimalistyczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie, które powinno być obfite. Cała powierzchnia robocza kuchni powinna być dobrze oświetlona. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie oświetlenia, wbudowanych świateł i dodatkowych lamp. Długie świetlówki wbudowane w sufit wyglądają organicznie w loftowej kuchni. Ogólnie rzecz biorąc, kuchnia w stylu loftu to przestrzeń, w której możesz urzeczywistnić swoje najśmielsze fantazje i pomysły. Taka kuchnia może nawet znajdować się na środku salonu, zawierać duży kominek lub piec i być oddzielona od salonu jedynie rodzajem dekoracji..

Sypialnia w stylu loftu

Sypialnia jest bardziej kameralnym pomieszczeniem w domu, dlatego powinna być oddzielona od reszty przestrzeni nieprzejrzystą przegrodą. Może to być matowe szkło, zasłony, parawan, a nawet zwykła ściana. Przy dekorowaniu ścian najlepiej pozostawić jedną z nich ceglaną lub betonową, a resztę pomalować na monochromatyczne spokojne kolory, które zmiękczą przestrzeń i uczynią pomieszczenie bardziej komfortowym.. Sypialnia na poddaszu Do sypialni odpowiednie jest nowoczesne minimalistyczne łóżko wykonane z drewna lub metalu. Dobrze, jeśli będzie miał wysuwane szafy na rzeczy, co pozwoli uniknąć korzystania z szaf w pokoju. Zagłówek może być klasyczny, ale wygodniej jest, jeśli ma otwarte wnęki na książki i inne przedmioty. Jeśli jednak szafa jest potrzebna, idealna jest szafa wbudowana na całej ścianie, która nie wyróżnia się jako osobny mebel i jest całkowicie niewidoczna na tle ogólnym. Doskonałą opcją byłaby szafa od sufitu do podłogi z lustrzanymi drzwiami, które dodają przestrzeni dodatkowej objętości..

Kominek, który można wykonać z cegły, będzie dobrze wyglądał w sypialni w stylu loftowym. To właśnie ten element może stać się głównym w pokoju. Jeśli chcesz, możesz uzupełnić sypialnię dekoracją i kwiatami. Jednocześnie musisz zadbać o to, aby przedmioty te nie wyróżniały się na tle ogólnego stylu wnętrza..

Łazienka w mocy loftu

To w łazience styl może osiągnąć swój punkt kulminacyjny. Tutaj główne elementy stylu powinny być obecne w dużych ilościach: beton, stal, szkło, chrom. Jeśli łazienka jest oddzielnym pomieszczeniem, to od reszty przestrzeni oddzielają ją zwykłe ściany. Jeżeli łazienka sąsiaduje z sypialnią, to te dwa pokoje można oddzielić szklaną przegrodą, co pozwoli na stworzenie jednej przestrzeni. Ale właścicielami takiej łazienki powinni być ludzie bez kompleksów, ponieważ ich przestrzeń osobista będzie całkowicie otwarta.. Łazienka na poddaszu Podłogi i ściany w łazience są zwykle wyłożone monochromatycznymi płytkami, często stosuje się połączenie bieli i czerni. W stylu loftowym idealnie sprawdzi się zarówno kabina prysznicowa, jak i duża wanna. Jeśli jest kabina prysznicowa, to bardzo interesująco wyglądają dla niej betonowe ścianki działowe. Sam beton można układać płytkami. Jeśli używana jest łazienka wolnostojąca, może być wykonana z kamienia lub drewna, co podkreśli indywidualność stylu. Zlew może być modny z bateriami ze stali nierdzewnej lub stali lub w stylu retro z masywnymi bateriami pozłacanymi..

Dopełnieniem wnętrza mogą być różne szklane półki, jakby zawieszone w powietrzu i nadające przestrzeni lekkości i nieważkości. Nie zapomnij o oświetleniu. Oświetlenie, które pojawia się znikąd, jest idealne. Na przykład oświetlenie pod łazienką lub wokół lustra, a także źródła światła wbudowane w ściany. Głównym elementem może być lampa w postaci dużej kropli na środku łazienki. Innym ciekawym rozwiązaniem do łazienki są niezależne reflektory punktowe, które można przesuwać, zmieniając oświetlenie łazienki według potrzeb..

Korytarz w stylu loftu

Hol wejściowy to pomieszczenie, które pozwala dodać pierwsze i ostatnie wrażenie domu. Znajomość mieszkania zaczyna się od korytarza. Dlatego to właśnie wnętrze przedpokoju wymaga starannego przemyślenia.. Przedpokój na poddaszu Najczęściej styl loftowy zakłada obecność lekkiego monochromatycznego korytarza. Kolory to czarny, biały i szary. Może się tu zmieścić niepozorna szafa, której drzwi są przeszklone lub pokryte połyskiem w celu powiększenia przestrzeni. Jedna ze ścian może być ceglana, tradycyjna dla loftu. Dodatkowo duże lustro może stać się głównym elementem przedpokoju. Ponadto rama może być prosta lub masywna. Z mebli można użyć wygodnych podnóżek o różnych kształtach i kolorach. Do rzeczy wygodnie jest również używać wieszaków o fantazyjnych kształtach, odpowiednich do wnętrza..

Duże znaczenie ma oświetlenie w korytarzu. Powinno być dużo światła, zmierzch nie jest mile widziany. Lepiej, jeśli jest jedna lampa główna i wbudowane źródła światła rozproszonego.

Przedszkole w stylu Loft

Pokój dziecięcy to szczególne miejsce w każdym domu. Bardzo ważne jest, aby dziecko było przytulnie i komfortowo w swoim pokoju, aby mogło się tu uczyć i odpoczywać, spędzać czas osobisty i spotykać się z gośćmi.. Loft dla dzieci Ponieważ styl loftowy sugeruje obecność szorstkich ścian i podłóg, możesz rozcieńczyć wnętrze jasnymi kolorami. Na przykład ustaw sofę o fantazyjnym kształcie lub wygodne fotele w kształcie pufy w jasnych kolorach, aby pomieścić gości. Niezwykłe szklane krzesło zawieszone pod sufitem może stać się przytulnym miejscem dla dziecka. Co więcej, nadal można go przesuwać za pomocą belki na suficie. Jednocześnie łóżko i biurko powinny mieć najprostsze kształty i spokojne kolory. Dywan na środku pokoju lub dzieło sztuki na ścianie mogą również stać się jasnym punktem w pokoju dziecinnym..

Doskonałym przyjęciem dla przedszkola w stylu loft będzie podział przestrzeni na 2 strefy: do pracy i do spania. Można to osiągnąć za pomocą ekranu lub tworząc drugi poziom. W głównej przestrzeni stworzono miejsce do pracy ze stołem wyposażonym w nowoczesny komputer i inny sprzęt. A na specjalnie stworzonej górnej kondygnacji, do której prowadzą schody, znajduje się łóżko. W tym przypadku sama konstrukcja tego poziomu służy jako łóżko. Mogą również znajdować się półki na książki do czytania przed snem. Najważniejsze jest stworzenie dobrego oświetlenia, które dziecko może samodzielnie kontrolować. Prawidłowo zorganizowany żłobek w stylu loftu pomoże dziecku w harmonijnym rozwoju i da pole do rozwoju jego zdolności twórczych..

Balkon w stylu loftu?

Idealnym rozwiązaniem w stylu loftowym jest balkon połączony z resztą przestrzeni. W tym celu balkon musi być ocieplony i przeszklony. Zastosowano tu te same techniki i materiały wykończeniowe, co w pozostałych pomieszczeniach. Okna na balkonie powinny być duże. Możesz użyć rolet do ich dekoracji. Kwiaty umieszczane są na parapetach na wzgórzach. Ponadto, zgodnie z główną ideą wnętrza, należy wybrać oświetlenie.. Balkon na poddaszu Jednocześnie możesz stworzyć pokój, który będzie odpowiadał mieszkającym tu ludziom. Na przykład, jeśli właścicielami są ludzie wykonujący zawody kreatywne, to na balkonie możesz zorganizować warsztat artystyczny ze sztalugami i półkami na niezbędne rzeczy. Możesz stworzyć przytulny gabinet na balkonie, instalując ultranowoczesny komputer na szerokim parapecie. Jeśli wolą po prostu spędzać czas na balkonie z przyjemną rozmową, to z parapetu można zrobić kamienny blat barowy, postawić wygodne krzesła i stworzyć nisze do przechowywania kilku naczyń, a pod blatem barowym – szafki na wino. Teraz projektantom udaje się nawet wynieść część sypialni lub kuchni na balkon, reorganizując przestrzeń. Ta technika wygląda bardzo interesująco, świeżo i modnie..

Meble

Styl loftowy zapewnia obecność wygodnych, funkcjonalnych, drogich mebli. Ale pożądane jest rozcieńczenie nowoczesnych form i modeli rzadkimi detalami. Na przykład możesz postawić vintage stolik kawowy obok modnej sofy. Umieszczając meble, musisz zrozumieć, że ściany powinny pozostać otwarte, możesz bezpiecznie chodzić po nich. Ponadto meble zostaną wykorzystane do zagospodarowania przestrzeni. Sofa lub regał doskonale nadają się do oddzielenia jednej przestrzeni od drugiej.. Meble na poddaszu Należy pamiętać, że w pokoju nie powinno być szafek. Wszystkie rzeczy w takim pokoju są przechowywane w różnych niszach lub szafkach wbudowanych w ściany. Na przykład możesz wykorzystać przestrzeń pod schodami i tam zbudować wysuwane szuflady. A także w stylu loftowym często stosuje się meble na kółkach, które pozwalają zmieniać wnętrze w zależności od nastroju i przesuwać strefy. Możesz podzielić między sobą strefy pokoju nie tylko meblami, ale także różnymi parawanami, przeszkleniami, przejściami kolorów, zasłonami.

Materiały dekoracyjne

Aby stworzyć styl loftowy we wnętrzu, nie trzeba używać żadnych specjalnych materiałów wykończeniowych..

  • Wystarczy pozostawić starą drewnianą podłogę, którą należy lekko odnowić warstwą lakieru. Jeśli podłoga jest betonowa, można ją pozostawić bez zmian lub położyć deskę parkietową.
  • Usuń starą tapetę ze ścian i zostaw cegłę lub beton. Można jednak nałożyć warstwę szorstkiego tynku. Ponadto możesz odtworzyć mur za pomocą odpowiedniej tapety..
  • Sufity powinny być białe, równe, bez dodatkowych konstrukcji i stosów płyt gipsowo-kartonowych. Jedynym wyjątkiem jest sufit z drewnianymi belkami, który pierwotnie znajdował się w pokoju..

Dziś wielu producentów nowoczesnych materiałów wykończeniowych posiada całe serie dedykowane loftowemu stylowi. Obejmuje to tapety, tynki i specjalne rodzaje parkietu. Dlatego teraz nie będzie trudno stworzyć styl, nawet w zwykłym mieszkaniu lub wiejskim domu..

Akcesoria opcjonalne

Najważniejszym wymogiem jest oczywiście kosztowna nowa technologia i sprzęt. Telewizor, płyta grzewcza, piekarnik, kominek, żyrandole, hydraulika – wszystko powinno być nowoczesne i technologiczne. Najlepiej z dużą ilością chromowanych elementów. Dodatkowo styl loftowy wyróżnia ciekawe i nietuzinkowe detale oraz dodatki. Mogą to być czarno-białe fotografie w regularnych ramach, plakaty, plakaty. Jeśli we wnętrzu znajdują się obrazy współczesnych artystów, to umieszcza się je po prostu na podłodze, opierając się o ścianę. Tekstylia są używane tak, aby pasowały do ​​ogólnego stylu pomieszczenia. Najważniejsze to nie używać tekstyliów w oknach. Powinny być jak najbardziej otwarte, aby światło mogło swobodnie wpadać do pomieszczenia. Maksymalnie można zastosować na oknach różne rodzaje rolet. Tekstylia można ciekawie łączyć ze szkłem, skórą czy drewnem. Wszystkie detale wnętrza powinny być bliskie duchowi jego właścicielowi. Są to rzeczy, których używa, które kocha i które odzwierciedlają jego osobowość. Styl loftowy jest jednym z najbardziej demokratycznych nowoczesnych stylów. Najważniejsze jest, aby wytrzymać wolną przestrzeń i dużą ilość światła, ale poza tym poddasze daje nieograniczone możliwości wyobraźni oraz swobodę myśli i pragnień..