Wnętrze

Lustro we wnętrzu – 50 pomysłów na odzwierciedlenie Twojego stylu

Ponieważ w XIII wieku ludzie nauczyli się pokrywać szkło cienką warstwą cyny, uzyskując powierzchnię zdolną do odbijania światła i innego promieniowania, lustro mocno wkroczyło w codzienne życie ludzkości w różnych sferach. Projektantów i klientów interesuje przede wszystkim domowe zastosowanie luster we wnętrzach mieszkań. Dawno minęły czasy, kiedy lustro było używane wyłącznie do swojej głównej funkcji – odbijania przedmiotów. Możliwość wizualnego powiększania przestrzeni, korygowania geometrycznych niedoskonałości pomieszczeń, zwiększania doświetlenia pomieszczeń i służenia jako doskonały element dekoracyjny jest aktywnie wykorzystywana przez projektantów i właścicieli mieszkań i domów na całym świecie. Wśród naszych rodaków trudno jest również znaleźć właścicieli domów, w których mieszkaniu znajduje się lustro tylko w łazience, przedpokoju i ewentualnie na drzwiach sypialni. Zastosowanie tego, być może najbardziej magicznego elementu wystroju, rozciąga się na znacznie większą liczbę funkcjonalnych przestrzeni i obszarów użytkowania..

Lustro w oryginalnym wnętrzu salonu

Lustro i jego kolosalny potencjał

Potencjał dekoracyjny powierzchni lustrzanych jest naprawdę różnorodny. Zdolność luster do przekształcania przestrzeni, zmiany jej geometrii i postrzegania obrazu, pozwala każdemu właścicielowi domu wyrazić swój stosunek do projektu swojego domu, stworzyć całkowicie unikalny projekt za pomocą prostych i niedrogich rozwiązań dekoracyjnych.

Lustro w oryginalnym designie

Do salonu w jasnych kolorach

Lustra wizualnie zwiększają objętość małych i wąskich korytarzy i korytarzy – odwieczny problem w rosyjskich budynkach mieszkalnych zbudowanych w ubiegłym wieku. Ale samotne małe lustro w wąskim korytarzu raczej nie poradzi sobie z zadaniem wizualnego rozszerzenia przestrzeni. Potrzebna będzie cała kompozycja luster, udekorowana zgodnie z wybranym stylem wnętrza. Odbijające się od kilku lustrzanych powierzchni sztuczne oświetlenie stworzy wrażenie przestronności nawet w małym pomieszczeniu..

Lustro w przedpokoju

Umieszczając lustra w ciasnych przestrzeniach ważne jest, aby nie przesadzić z refleksami. Jeśli równoległe lustra odbijają się od siebie, ryzykujesz nie tylko zniekształcony obraz wnętrza, ale także dysonans psychiczny – w końcu Twoje własne odbicie się zwielokrotni. Lepiej powiesić przed lustrem zdjęcie z ulubionym tematem lub zdjęcie rodzinne..

Lustro wewnętrzne pomieszczenia gospodarczego

Powierzchnie lustrzane są skutecznymi pomocnikami w tworzeniu niepowtarzalnego wystroju dla szerokiej gamy pomieszczeń. W salonie, sypialni, przedpokoju czy łazience możesz stworzyć oryginalny wystrój, którego nie znajdziesz w żadnym innym domu. Stosowanie «szrapnel» lustra do komponowania paneli, lustra krzywe, celowo postarzane i cieniowane patyną, powierzchnie przetarte do połysku z aluminium, stali, miedzi i srebra naczynia (talerze) – wszystkie te techniki pozwalają na stworzenie trudnego kreatywnego projektu i odzwierciedlają nastawienie do piękno wnętrza.

Wymyślny

Lustro nad komodą w sypialni

Powierzchnie lustrzane w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu

W nowoczesnym domu lustro «spotyka się» nas dosłownie przy wejściu – na korytarzu. Lustrzane powierzchnie widzimy w salonie, pokojach prywatnych, gabinecie i bibliotece, jadalni, a nawet kuchni – każdy pokój ma swoją specyfikę rozmieszczenia płaszczyzn odbijających światło i sposób na stworzenie niepowtarzalnego obrazu. W niektórych pomieszczeniach priorytetem zastosowania luster jest ich główne przeznaczenie, w innych na pierwszy plan wysuwają się walory dekoracyjne. W zależności od wielkości pomieszczenia, jego funkcjonalności i kierunku stylistycznego w projekcie, lustro może pojawić się przed właścicielami i gośćmi domu w różnych formach – od powierzchni stolika kawowego po elementy okapu kuchennego.

Niezwykła toaletka w jadalni

Ściana lustrzana

Salon

W salonie tradycyjnym umiejscowieniem lustra jest przestrzeń nad kominkiem. Wynika to z faktu, że to właśnie na kominkach wcześniej montowano świeczniki, dzięki czemu ogień ze świec odbijał się w lustrze i mnożył się, oświetlając przestrzeń sali do zgromadzenia całej rodziny i przyjmowania gości. W dzisiejszych czasach świece są używane rzadko, tylko po to, aby stworzyć określoną atmosferę w salonie, a lustra nad kominkami odbijają światło lampy z centralnego żyrandola lub kinkietów, które często umieszcza się po obu stronach kominka dla zachowania symetrii..

Lustro nad kominkiem

Tradycyjny obszar do umieszczenia lustra

Lustro jako element dekoracyjny

Żaden salon nie jest kompletny bez stolika kawowego. Lustrzana powierzchnia blatu nie tylko odbija światło z centralnego żyrandola, ale może również stać się harmonijnym elementem lustra na ścianie. Autentyczność wykonania obu elementów wnętrza stanie się elementem łączącym w obrazie salonu. Lustrzane powierzchnie stolika kawowego mogą być również nogami mebla. W przypadku większości stylów aranżacji wnętrz taki element jest nie tylko odpowiedni, ale także polecany, aby nadać aranżacji nowoczesnego pomieszczenia odrobinę luksusu i połysku..

Lustrzany blat kawowy

Oryginalna para

Stół z lustrzanymi powierzchniami

Niezwykły stolik kawowy

Kompozycje dekoracyjne z luster w różnych wariantach wykonania to doskonała okazja do dekoracji ścian salonu. W zależności od wielkości pomieszczenia i wybranego stylu dekoracji może to być kilka absolutnie identycznych elementów lustra lub panel z pozornie rozproszonego «zagadki», najważniejsze jest to, że w efekcie dekor ścienny podkreśla nastrój i charakter przestrzeni, jej indywidualność. Taką kompozycję można powiesić nad sofą lub parą foteli stojących pod ścianą, a także nad niskim systemem przechowywania, takim jak komoda.

Oryginalna kompozycja lustrzana

Lustrzane odbicie nad niskim stanem pamięci

Jedyna dekoracja pokoju

dekoracja ścienna

Często zdarza się, że lustro staje się kluczowym elementem wnętrza pokoju. Jeśli właściciele domów mają antyczne lustro w pięknej ramie, rzadki produkt podparty patyną, to nic dziwnego, że cała aranżacja wnętrza pomieszczenia, w którym będzie się znajdować, jest zbudowana wokół tego centralnego punktu..

Kluczowy element wnętrza

Sypialnia

Dla wielu naszych rodaków lustro w sypialni to drzwi szafy wnękowej. Oczywiście jest to wygodny i praktyczny sposób nie tylko na zaopatrzenie się w wielkoformatowe lustro niezbędne do skomponowania codziennego wyglądu, ale także na zwiększenie przestrzeni często niewielkich pomieszczeń przeznaczonych na stworzenie przestrzeni do spania i wypoczynku. W sypialni lustrzane powierzchnie można wykorzystać nie tylko jako wkłady czy ściereczki do drzwi szafek. Kompozycja luster o różnych kształtach lub jeden duży panel lustrzanych części nad wezgłowiem łóżka ozdobi wnętrze i nada niepowtarzalności aranżacji pomieszczenia.

Dekoracja ścienna sypialni

Szafki nocne z lustrzanymi frontami to kultowy artykuł gospodarstwa domowego dla projektantów na całym świecie. W sypialniach naszych rodaków «lustrzane» szafki nocne i stoliki-stoły zaczęły pojawiać się nie tak dawno temu, ale już zyskały popularność. Komody z lustrzanymi powierzchniami świetnie sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach – zdają się wtapiać we wnętrze sypialni, ale jednocześnie podkreślają symetrię układu, znajdując się po obu stronach łóżka.

Lustrzane stoliki nocne

Szafki z lustrzanymi powierzchniami

Jeszcze bardziej oryginalnie prezentują się stoliki nocne, których fasady składają się z małych elementów lustrzanych. Niezwykłe efekty optyczne powierzchni odbijających światło wprowadzają nuty glamour i połysku do wnętrza sypialni.

Nietypowe rozwiązania meblowe

Orginalny wzór

Jeśli wydaje Ci się, że lustrzane szafki w sypialni to za mało, możesz pójść dalej i zamówić lustrzane wykończenie ramy łóżka. Niektórzy producenci produkują już podobne łóżka w swoich standardowych liniach modelowych..

Zestaw do sypialni z lustrzanymi powierzchniami

Niezwykłe meble z lustrzanymi fasadami

Chcesz zwiększyć ilość miękkiego, rozproszonego światła, które pochodzi z lamp stołowych z kloszami? Zawieś lustra za nimi. Oprócz oczywistej funkcji odbijania światła lampy, lustra pomogą zachować symetrię otoczenia sypialni – łóżko pośrodku i po bokach kompozycja postumentów z lampami stołowymi i lustrami nad nimi.

Symetria i harmonia

Jeśli elementy Twojej garderoby znajdują się w sypialni, a to właśnie w tym pokoju codziennie rano odbierasz obraz na nadchodzący dzień, to duże lustro odbijające Cię w pełnym rozkwicie jest we wnętrzu obowiązkowym elementem. Jeśli pozwala na to powierzchnia pokoju, możesz użyć lustra w ramie, zainstalowanego na łóżku. Zaletą tego projektu jest jego mobilność – lustro można przestawić w dowolną część pomieszczenia. Jeśli każdy centymetr kwadratowy powierzchni sypialni «zaplanowany», wtedy lepiej ograniczyć się do opcji ściany lub lustrzanej tafli elewacji szafy wnękowej.

Lustro podłogowe na łóżku

Lustro we wnętrzu sypialni

Pokój dziecięcy

Tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać, że lustra w pokoju dziecka są niebezpieczne i nie niosą obciążenia funkcjonalnego i dekoracyjnego. Jeśli mebel jest wykonany z powierzchni lustrzanych bezpiecznie przymocowanych do ramy lub podstawy, jeśli krawędzie części są obrobione i wygładzone, to taki mebel nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Małe dzieci bardzo lubią patrzeć na swoje odbicie, a taki mebel na długo zainteresuje dziecko..

Komoda z lustrem w przedszkolu

Lustro jako dekoracja ścienna również nie będzie stanowić zagrożenia dla dziecka, jeśli zostanie bezpiecznie przymocowane do ściany i umieszczone w gładkiej ramie bez ostrych elementów. Często w celu zwiększenia bezpieczeństwa luster pokrywa się je specjalną folią, która zapobiega tworzeniu się odłamków podczas stłuczenia lustra w przypadku upadku. Nawet przy najbardziej niekorzystnym wyniku osoba nie będzie w stanie skaleczyć się odłamkami..

Dekoracja ścienna do pokoju dziecięcego

Jadalnia i kuchnia

We wnętrzu jadalni najczęściej jako elementy dekoracyjne stosuje się powierzchnie lustrzane. Widzenie siebie w lustrze podczas jedzenia to nie tylko zły omen i negatywny Feng Shui, podobne zjawisko z punktu widzenia psychologii nie jest pożądane w jadalni. Dlatego lustra, panele od «odłamki» a na ścianach na wysokości oczu osoby stojącej umieszczone są różne kompozycje z powierzchniami odbijającymi światło – siedząc przy stole nie będziesz mógł zobaczyć swojego odbicia.

Wystrój lustra w jadalni

Lustrzane we wnętrzu jadalni

Lustrzane powierzchnie w jadalni

Jako element dekoracyjny mogą służyć nie tylko lustra na ścianach, ale także elewacje systemów magazynowych, które między innymi wizualnie poszerzają granice przestrzeni. We wnętrzach jadalni najczęściej można znaleźć gabloty do przechowywania naczyń – kieliszków, kieliszków i serwisów do herbaty, a także komody zawierające sztućce, obrusy i zestawy serwetek. Powierzchnie lustrzane mogą być stosowane w pierwszym przypadku jako alternatywa dla szklanych wstawek do witryn, a także jako główny lub dodatkowy materiał na fronty komód i niskich szafek.

Komoda z lustrem i nie tylko

Lustra do czarnego projektu

Lustrzana powierzchnia w kuchni? To proste i nie chodzi tylko o właściwości odblaskowe blatów ze stali nierdzewnej lub szklanych wstawek na drzwiach szafek lub sprzętach AGD. Lustrzane powierzchnie w nowoczesnych i zaawansowanych technicznie wnętrzach kuchennych są niezwykle powszechne. Najczęściej duże urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak lodówki i okapy, mogą «przechwałki» idealne właściwości odblaskowe, wnoszące do wnętrza nie tylko połysk i ducha nowoczesności, ale także oryginalność wykonania tradycyjnych elementów najbardziej funkcjonalnego pomieszczenia w mieszkaniu.

Lustrzany okap kuchenny

Łazienka

Tradycyjnie w łazience nad umywalką zawieszone jest lustro. W nowoczesnych projektach pomieszczeń do zabiegów wodnych często można znaleźć dwie umywalki, nad którymi umieszcza się albo jedno duże lustro, albo parę identycznych modeli, które podkreślają symetrię wnętrza. Jeśli mówimy o klasycznym designie łazienki, to duże lustro można ustawić w ramie z rzeźbieniami i imitacją sztukaterii lub wykonane z drewna, które zostało użyte do produkcji systemów przechowywania.

Klasyczna łazienka

Klasyczna para

Lustra do luksusowej łazienki

Lustro w rzeźbionej barokowej ramie

Proste i zwięzłe rozwiązania bardziej pasują do nowoczesnego stylu aranżacji łazienki. Często lustra umieszczane są na ścianie nad umywalką w ogóle bez ramy lub imitują część wykończenia powierzchni ściany. Jeśli lustro jest duże, dostępne źródła światła mogą nie wystarczyć do skutecznego oświetlenia. W takim przypadku oprawy można montować bezpośrednio przez taflę lustra..

Rozwiązanie lakoniczne

Duże lustro zwiększające objętość pomieszczenia

Łazienki standardowych mieszkań w naszym kraju często nie mogą pochwalić się nie tylko dużą, ale nawet wystarczającą powierzchnią. Aby wizualnie powiększyć małe przestrzenie, właściciele stosują wszystkie możliwe techniki projektowania – wybór jasnej palety dekoracji, błyszczące wykończenia (płytki ceramiczne) i oczywiście powierzchnie lustrzane. Projektanci proponują, aby nie ograniczać się do małego lustra nad zlewem, ale użyć płócien lustrzanych jako materiału wykończeniowego do częściowej dekoracji ścian w tym obszarze funkcjonalnym..

Lustrzane ściany

W łazience wiele gospodyń domowych, oprócz zabiegów wodnych i higienicznych, nakłada makijaż i wykonuje stylizację. Dlatego oprócz głównego dużego lustra na ścianie często stosuje się małą taflę lustra (najczęściej z efektem powiększenia dla wygody nakładania kosmetyków dekoracyjnych) na elastycznym statywie, który pozwala na regulację poziomu obiektu przed twoją twarzą..

Kompozycja w łazience

Jeśli Twoja łazienka ma umywalkę, powieszenie nad nią lustra jest obowiązkowym posunięciem projektowym. Najczęściej na toaletę przeznacza się bardzo małe pomieszczenie, a lustro w tym przypadku przyczyni się do jego wizualnego zwiększenia. Nie wspominając o podstawowych funkcjach powierzchni lustra.

Dekoracja łazienki

Duże lustro toaletowe