Wnętrze

Magiczna i tajemnicza czarna tapeta we wnętrzu

Pomimo tego, że czarny kolor po prostu przeraża wielu swoją żałobą i przygnębieniem, należy zauważyć, że w rzeczywistości te obawy są całkowicie daremne. Nie, oczywiście, wszystko jest takie: czerń naprawdę ma wszystkie te cechy, ale poza tym wciąż jest niezwykle tajemnicza, a nawet namiętna, mistyczna i tajemnicza, dramatyczna i elegancka. Krótko mówiąc, ten kolor nie jest dla nieśmiałych projektantów, spójrzmy prawdzie w oczy. Bo jak sprawić, by ten kolor nie wyglądał negatywnie, ale raczej efektownie i atrakcyjnie, wie tylko prawdziwy profesjonalista. Bardzo ważne jest tutaj również określenie prawidłowego dawkowania i korzystnych kolorów towarzyszących. Spróbujmy dowiedzieć się, jak to zrobić..

Spektakularne wnętrze salonu z czarną tapetą na rysunku
Czarna tapeta w czarno-białym wnętrzu jadalni
Wnętrze salonu z akcentującą czarną ścianą
We wnętrzu salonu szczególnie ważne jest wyczucie proporcji z czernią.

Różnorodność czarnych tapet

Dziś wybór czarnych tapet jest ogromny. Co więcej, czysto gładkie nie są szczególnie cytowane, w końcu, muszę powiedzieć, nie są dla wszystkich. Ale tapeta z teksturowanymi wzorami, błyszcząca i masy perłowej wygląda zupełnie inaczej, nabierając bardziej wesołego i optymistycznego odcienia.

Czarna tapeta na rysunku wygląda bardziej optymistycznie niż zwykłe kolory.

Na przykład czarno-białe tapety wcale nie wyglądają ponuro, wręcz przeciwnie, są obecnie bardzo skuteczne i popularne..

Czarny = biały wzór tapety jest teraz bardzo popularny

Być może jedynym negatywem, jaki mają, jest możliwe zmarszczenie oczu z powodu wysokiego kontrastu. W związku z tą okolicznością najlepiej ozdobić ściany taką tapetą, na którą nie trzeba długo patrzeć, na przykład może to być ściana za łóżkiem lub sofą. Ale nie ściana telewizyjna. Oczywiście jest to kwestia gustu, a komuś wręcz przeciwnie może spodobać się kontrast – właściciel jest mistrzem. Ogólnie rzecz biorąc, przyjemniejsza dla oka jest kombinacja czerni z bardziej neutralnymi lub ciepłymi odcieniami, takimi jak szary, beżowy, złoty itp. Takie tapety są mniej męczące.

Połączenie czerni z ciepłymi odcieniami jest bardziej miękkie

Do jakich pomieszczeń nadają się czarne tapety??

Może to zabrzmieć dziwnie, ale przede wszystkim do sypialni małżeńskich. W takich wnętrzach czerń działa magicznie i namiętnie oraz wygląda absolutnie harmonijnie..

Spektakularna sypialnia z tajemniczą czarną ścianą

Dobrze wyglądają opcje, w których czerń jest używana w połączeniu z innym odcieniem. I najczęściej w ten sposób projektuje się sypialnie męskie. Wyglądają bardziej surowo i brutalnie, że tak powiem, obdarzeni męskimi cechami..

Oprócz sypialni, czarny kolor tapety doskonale sprawdzi się jako dekoracja biur i salonów. Na przykład w połączeniu z bielą lub szarością uzyskuje się bardzo skuteczną opcję. Taka achromatyczna skala wymaga koncentracji i koncentracji, ponieważ nic nie rozprasza (nie ma koloru).

Czarny kolor tapety do biura to najlepszy sposób na skoncentrowanie uwagi

Jeśli chodzi o salon, chciałbym szczególnie zauważyć, że tutaj bardziej niż kiedykolwiek bardzo ważne jest obliczenie prawidłowej dawki czerni. Aby pokój nie wyglądał onieśmielająco, nie powinno być za dużo czerni. Co więcej, ten pokój służy jako miejsce przyjmowania gości, więc tę okoliczność należy wziąć pod uwagę, nawet jeśli sam czujesz się całkiem komfortowo w tak gotyckiej atmosferze, nie oznacza to, że spodoba się również gościom..

Dla wnętrza salonu niezwykle ważne jest dozowanie czerni na ścianach.

Ale w przypadku korytarzy czarna tapeta jest kategorycznie niedopuszczalna, ponieważ obszar ten nie powinien być ponury i surowy. O ile w przedpokoju lub korytarzu, który nie pełni funkcji przedpokoju, dopuszczalne jest dekorowanie części ścian kolorem czarnym, a następnie tylko akcentowanie, a nie wykańczanie całej powierzchni wszystkich powierzchni. Również czarna tapeta jest przeciwwskazana do pokoi dziecięcych, nawet jeśli będą używane tylko do podziału na strefy. Na tę okazję jest wiele innych odcieni, ale nie czarnych. Czarna tapeta jest używana w kuchni, ale zwykle do dekoracji jednej ściany, a następnie, jeśli kuchnia jest przestronna i wystarczająco duża.

We wnętrzu kuchni tylko jedna ściana jest zwykle ozdobiona czarną tapetą.

Jeśli jest połączony z jadalnią, lepiej nie używać czerni, ponieważ nie tylko wizualnie zmniejsza przestrzeń, ale także obniża apetyt. W łazience czarną tapetę można zastosować również na ścianach, pod warunkiem zachowania miary włączenia czerni do wnętrza. Tylko wtedy projekt pięknie połączy dramatyzm i elegancję..

Tapeta w czarno-białe wzory w efektownym wnętrzu łazienki

Czarna tapeta jako akcent

Czarne tapety doskonale nadają się do podkreślenia, zwłaszcza w nowoczesnych stylach wnętrz, takich jak hi-tech i minimalizm. Zwykle stosuje się do tego dwukolorowe, neutralne lub monochromatyczne tapety, pozbawione wielokolorowych wzorów. Tapeta w kolorze czarnym ze srebrnymi zdobieniami (czasami ze złotymi) zapewnia luksusowo tajemniczą atmosferę, z reguły stosuje się ją w neobaroku lub glamour.

Na srebrnym tle niezwykle efektownie prezentuje się czarny wzór tapety.

Nawiasem mówiąc, możesz również użyć tapety, w której tło jest srebrne lub złote, a rysunek wykonany jest w kolorze czarnym. Aby stworzyć czarną ścianę akcentującą, najlepiej użyć tej znajdującej się naprzeciwko okna..

Czarna ściana akcentująca we wnętrzu sypialni

I wskazane jest, aby nie używać gładkiej tapety, ale z wzorem lub połyskiem, które doskonale odbiją światło padające na ścianę. Dzięki temu ściana będzie wyglądać lżej i ciekawiej..

Odblaskowa błyszcząca czarna ściana prezentuje się spektakularnie we wnętrzu łazienki

Bardzo fajnie byłoby powiesić lustro na czarnej ścianie, w której odbijać się będzie dowolne źródło światła (może to być żyrandol lub kinkiet). Projektanci bardzo lubią tę technikę, która pozwala zrekompensować mrok czerni..

Na czarnej ścianie wisi lustro - ulubiona technika projektantów

Lub możesz powiesić kinkiet – efekt będzie taki sam..

Połączenie czarnej tapety

W nowoczesnych stylach, na przykład w minimalizmie, czarną tapetę zwykle stosuje się w połączeniu z innym kolorem. Odbywa się to w ten sposób: ściana akcentująca jest ozdobiona czernią, zwykle ścianą za sofą lub obszarem telewizyjnym w salonie,

Strefa TV w salonie podświetlona czarną tapetą

nad łóżkiem lub przy komodzie w sypialni,

Akcentowa czarna ściana nad wezgłowiem łóżka we wnętrzu sypialni

a także ściana z biurkiem komputerowym (powierzchnia biurowa). Tapetę nakleja się na całą ścianę lub tylko na jej oddzielną część. Ogólnie muszę powiedzieć, że najbardziej harmonijną i zwycięską kombinacją czerni jest biel. Ta kombinacja jest punktem odniesienia, ponieważ oba kolory są achromatyczne, przy czym biel kompensuje mrok czerni, a czerń z kolei skutecznie rozmywa pustkę bieli. Jeśli konieczne jest zmniejszenie kontrastu, możesz wybrać nie czysty biały kolor, ale kremowy lub beżowy odcień. Jeśli tapeta na czarnym tle ma kolorowy wzór, to towarzysze w tym przypadku pasują do tego wzoru..

Trochę o meblach we wnętrzu z czarnymi ścianami

Meble w kolorze białym lub lustrzanym (srebrnym) najefektowniej prezentują się na tle czarnych ścian..

Białe meble na tle czarnej tapety wyglądają imponująco

Jeśli wnętrze wykonane jest w nowoczesnym stylu, to zdecydowanie są to białe meble. A jeśli jest to glamour lub neobarokowy, odpowiednie są tutaj meble lustrzane, błyszczące lub polerowane – takie, które mają odblaskową powierzchnię. Należy również zauważyć, że czerń jest wspaniałym tłem do podkreślenia jasnych elementów wnętrza, ale tylko to powinno być jedynym przedmiotem..

Jasnoczerwona skórzana sofa na tle ściany z czarną tapetą

Nawiasem mówiąc, drewniane meble gubią się na czarnym tle i wyglądają bez wyrazu. Cóż, nie należy też zapominać o akcesoriach. każdy detal może znacząco ożywić i odmienić wnętrze. Tylko nie zapomnij o poczuciu proporcji..