Wnętrze

Majestatyczne i uroczyste kolumny we wnętrzu

Kolumna jest ucieleśnieniem architektury klasycznej i antycznej. Wiele osób zastanawia się, dlaczego kolumny we wnętrzu nie straciły jeszcze na popularności, a wręcz przeciwnie, mocno przyciągają zarówno architektów, jak i projektantów. W zabytkowych wnętrzach kolumny służyły wyłącznie do podparcia. Dziś jednak pełnią głównie rolę czysto dekoracyjną. Chociaż w niektórych przypadkach kolumny służą do ukrywania komunikacji, ponieważ reprezentują najlepszy sposób. I lepiej jest użyć podwójnych kolumn lub parami we wnętrzu, tj. w pokoju mogą znajdować się jednocześnie dwie lub trzy pary, więcej jest możliwe, wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia.

W jakim wnętrzu są używane kolumny

Nietrudno zgadnąć, że kolumny są używane w tych domach, które przypominają zamki i pałace i są wykonane w luksusowym stylu królewskim. Tylko wtedy kolumny będą wyglądać majestatycznie, uroczyście i dumnie, a mieszkanie nabierze wizerunku klasycznego piękna. Jednak w nowoczesnych wnętrzach stosuje się również kolumny, ponieważ obecnie istnieje ogromna różnorodność w wyborze ich kształtów, rozmiarów i materiałów..

Materiały kolumn

Uznano tradycyjne materiały, z których wykonano kolumny, takie jak beton, granit, marmur itp. Innymi słowy, materiały niezawodne i trwałe. Obecnie sztuczny kamień modyfikowany jest już używany, a procesy tworzenia uległy znacznej poprawie dzięki szybkiemu rozwojowi technologii..

Kolumna wykonana ze sztucznego kamienia

Chociaż kolumny marmurowe są nadal z powodzeniem stosowane i stanowią bardzo stylowy i modny akcent we wnętrzu, podobnie jak kolumny drewniane.

Projekt wnętrza z drewnianą kolumnąLuksusowy drewniany salon z drewnianymi kolumnami

Dopiero teraz kolumny mają różne rozmiary, konfiguracje i cele funkcjonalne. Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z zaleceniami projektantów, materiał zależy od stylu i funkcjonalnego przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład do sypialni dobrze nadają się kolumny wykonane z pianki poliuretanowej, do salonu z balkonem i wyjściem na drugie piętro potrzebny będzie trwalszy materiał, taki jak beton lub bazalt, ponieważ w tym przypadku funkcjonalny cel konstrukcji jest nie tylko dekoracyjny, ale służy również jako podpora do podtrzymywania ciężaru balkonu, tj. w tej sytuacji kolumny są już częścią układu architektonicznego budynku. A materiał do wykończenia powierzchni dobierany jest na podstawie projektu. Na przykład imitacja marmuru lub po prostu gładka powierzchnia pokryta farbą może idealnie pasować do klasycznego stylu wnętrza. Okładzina kamienna jest cudowna dla kraju..

Funkcjonalny cel kolumn

Oprócz funkcji dekoracyjnych kolumny mogą być również wykorzystywane do innych celów. Na przykład do wizualnej korekty proporcji pomieszczenia. Ponadto za ich pomocą możesz ukryć konstrukcję nośną lub brzydkie wystające konstrukcje komunikacyjne, tj. na przykład wszelkiego rodzaju rury, które nie są pożądane do afiszowania. Kolumna jest w tym przypadku najlepszym sposobem na kamuflaż. Bardzo często są również wykorzystywane do zagospodarowania przestrzennego..

Skład kolumny używany do podziału na strefyPrzestrzeń podzielono na strefy kamiennymi kolumnami

Jest na to wiele technik, na przykład możesz zakreślić jadalnię kolumnami lub użyć rzędu kolumn, aby w ten sposób zaaranżować wejście do pokoju

Wejście ozdobione jest kolumnamiWejście do domu ozdobione pięknymi kwadratowymi kolumnami

lub sala.

Luksusowa sala ozdobiona jest kolumnami ze sztucznego kamienia

A w przypadkach, gdy projekt domu jest wykonywany od podstaw, a sufit jest obciążony wyjątkowo dużym obciążeniem, kolumny, jak za dawnych czasów, mogą służyć jako znaczne podparcie i przejmować część ciężaru. Doskonale nadają się również do wizualnej ekspansji przestrzeni, ponieważ nie są niczym innym jak pionowymi liniami, co oznacza, że ​​jak wynika z prawa, podciągają pomieszczenie do góry. Jeśli ułożysz te smukłe i pełne wdzięku filary z rzędu, wysokość sufitów w pomieszczeniu znacznie wzrośnie. Jeśli chodzi o nowoczesne wnętrze, za pomocą fałszywych kolumn można zastosować praktyczność i wykorzystać je, powiedzmy, jako szafkę, a jeśli umieścisz kolumnę przy ladzie barowej, można ją całkowicie przystosować do wspaniałego mini-baru.

Fałszywa kolumna używana jako szafkaKolumny przy barze mogą służyć jako minibarKonstrukcja pręta kolumnyOryginalny projekt nowoczesnej kuchni z kolumną przy barze

A jednak, w jakich pomieszczeniach kolumny będą odpowiednie?

Ze względu na różnorodność dostępnych dziś kształtów, faktur, rozmiarów i kolorów kolumn będą one odpowiednie w niemal każdym pomieszczeniu. Najczęstsze opcje to schody, łukowe chodniki, kominki, balkony, werandy.

Dekoracja kolumnowa klatki schodowej i korytarza

Jeśli dekorujesz wnętrze salonu kolumnami, musisz użyć par, a jeszcze lepiej całej kompozycji tych elementów dekoracyjnych.

Piękne wnętrze salonu z sparowanymi kolumnamiDrzwi pary kolumn służące do podziału na strefy salonu i sali bilardowej

Co więcej, projekt z kolumnami podporządkowany jest nie tylko klasycznemu stylowi wnętrza, ale także nowoczesnemu. Na przykład nowoczesne – kwadratowe kolumny będą wyglądać bardzo stylowo w takim wnętrzu, a także w stylu high-tech. Kolumny dodają pomieszczeniu powagi i wielkości. Są jak wykrzykniki, których nie można zignorować.

Nowoczesne wnętrze z kwadratowymi kolumnami w przejściuKwadratowe kolumny to klucz do stylowej, nowoczesnej aranżacji wnętrz
Jeśli jest to kawalerka, to za pomocą kolumnady można idealnie oddzielić kuchnię od jadalni.

Oddzielenie kuchni od jadalni kolumnadą

lub korytarz z salonu.

Kompozycja kolumn to doskonałe narzędzie do zagospodarowania przestrzennego korytarza i salonu

Do podziału na strefy pomieszczenia o dużej powierzchni wystarczy użyć różnych kolumn o różnych wykończeniach i kształtach, ale jednocześnie, z pewnym uogólnieniem, a każdy gość, który do ciebie przyjdzie, podświadomie natychmiast podzieli przestrzeń na osobne strefy – to są właściwości naszej percepcji. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że wszystkie elementy i elementy wnętrza muszą być ze sobą organicznie połączone – to podstawa każdego projektu wnętrza z kolumnami.