Wnętrze

Nowość w projekcie pokoju dziecięcego 2019

Jaki rodzic nie chce dać swojemu dziecku wszystkiego najlepszego, bezpiecznego, pięknego i interesującego! A aranżacja osobistej przestrzeni dziecka jest jedną z ważnych opcji ucieleśnienia takich pragnień. Wygodny, bezpieczny, praktyczny i jednocześnie modny pokój dziecięcy, który lubi dziecko, to marzenie większości rosyjskich tatusiów i mam. Ale nasze pragnienia nie zawsze pokrywają się z naszymi możliwościami – dla jednych powierzchnia pokoju dziecięcego nie pozwala na spełnianie marzeń, dla innych budżet rodzinny nie wytrzymuje globalnych napraw. Na szczęście współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni mieszkalnych łączą się z prostotą i zwięzłością, przewagą praktyczności nad luksusem. W końcu głównym celem pokoju dziecięcego jest zapewnienie dziecku przytulności i komfortu, przyczynienie się do jego rozwoju i wzrostu, a do tego rodzice nie muszą rujnować konta rodzinnego. Zwracamy uwagę na siedemdziesiąt ciekawych projektów aranżacji pokoi dziecięcych, stworzonych z myślą o dzieciach w różnym wieku, umiejętnościach i upodobaniach, a także dla rodziców o różnej wielkości portfela..

Lekki projekt pokoju dziecięcego

Aktualne pomysły na pokój dziecięcy w 2018 roku

Nowoczesny design każdego pomieszczenia opiera się na «trzy wieloryby» – prostota, naturalność i praktyczność. Zastosowanie tych trzech czynników do pokoju dziecięcego nie jest trudne, a nawet logiczne – każdy rodzic chce, aby pokój dziecka nie zawierał toksycznych materiałów, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka lub środowiska, aby środowisko było jak najbardziej praktyczne (w końcu , pokój dla dziecka spełnia tak wiele funkcji i musi wytrzymać wszelkie testy), a wyposażenie jest lakoniczne (dopuszczalne dla każdej wielkości pokoju). Ale w przypadku przedszkola wyjątki są nieuniknione. Jeśli cały świat designu w dziedzinie projektowania przestrzeni życiowej opowiada się za zbliżaniem projektów do stylistyki minimalistycznej, to w pokoju dziecka niezwykle trudno jest osiągnąć taki efekt. Faktem jest, że żłobek musi pełnić wiele funkcji: służyć jako wygodne i spokojne miejsce do snu i odpoczynku, być wygodną, ​​ciekawą i motywującą przestrzenią do gier, kreatywności i nauki, a przy tym nie wolno zapominać, że jest niezbędne do przechowywania wielu różnych rzeczy w tym pokoju.rzeczy – od dziecięcej garderoby po książki i sprzęt sportowy.

Przestronny projekt przedszkola

Jasny wzór tekstylny

Na jasnym tle

Pokój dziecięcy

Inną ważną cechą pokoju dziecięcego jest to, że musi odpowiadać wiekowi, poziomowi rozwoju i hobby dziecka. Jeśli w przestrzeni dla maluszka rodzice z łatwością wykreują minimalistyczną atmosferę, w pokoju przedszkolaka będą musieli zastosować motyw przewodni lub przynajmniej wziąć pod uwagę hobby dziecka przy wyborze wystroju i tekstyliów. Zadaniem rodziców (jeśli działają samodzielnie, bez pomocy projektanta) jest m.in. także takie zorganizowanie przestrzeni dla dziecka, aby w pokoju było jak najwięcej miejsca na aktywne zabawy, a w warunkach niewielkich pomieszczeń jest to niezwykle trudne.

Kompleks mebli do zabudowy

Przedszkole w beżowych kolorach

Śnieżnobiały pokój

W pokoju dla dwojga

Kolejny dylemat dotyczy wykorzystania zrównoważonych materiałów. Dla każdego jest oczywiste, że wszystkie surowce, które zostały użyte do produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych, produkcji mebli czy artykułów dekoracyjnych, muszą być bezpieczne. Ale przy tym wszystkim powierzchnie pokoju dziecięcego powinny być praktyczne – kreatywność wyprzedza każdy mebel w pokoju dziecięcym (farby, flamastry, plastelina i inne rodzaje testów są nieuniknione). I wszyscy rozumiemy, że materiały syntetyczne są znacznie łatwiejsze do prania, czyszczenia i prania. Każdy rodzic będzie musiał sam zdecydować, jak przyjazny dla środowiska, ale jednocześnie praktyczny funkcjonalnie będzie pokój jego dziecka..

Jasne szczegóły

Jasny projekt przedszkola

Miejsce pracy

Jasne wykończenie

Jedna z cech pokoju dziecięcego wiąże się z dużym zestawem funkcji, które wykonuje. Zagospodarowanie przestrzenne takiej multidyscyplinarnej przestrzeni jest nieuniknione, ponieważ konieczne jest wydzielenie nie tylko segmentu na sen i odpoczynek, ale także wyznaczenie miejsca do nauki i kreatywności, w niektórych pokojach potrzebna jest strefa sportowa (aktywna). Nie oznacza to jednak, że konieczne jest wyraźne wyznaczenie segmentów funkcjonalnych za pomocą przegród, ekranów i zasłon. Nowoczesny design po prostu stara się odejść od wszelkich ograniczeń przestrzeni i tworzenia przeszkód dla przepływu powietrza i światła. Zagospodarowanie przestrzenne jest bardzo dowolne – za pomocą mebli, wykończenia powierzchni, opraw oświetleniowych czy dywanu.

Wnętrze pokoju nastolatka

Pokój dziecięcy z jasnymi rozwiązaniami

Design w pastelowych kolorach

Oryginalne wnętrze

Dekorowanie w nowoczesnym pokoju dziecięcym

Oprócz tego, o czym wspomniano powyżej (wszystkie materiały w żłobku muszą być przyjazne dla środowiska), dekoracja pokoju, w którym znajduje się dziecko, musi być praktyczna, lub rodzice muszą być przygotowani na to, że będą musieli pomalować ściany lub obieraj tapetę co 1,5-2 lata … Biorąc pod uwagę, że preferencje, zainteresowania i poziom rozwoju dziecka zmieniają się wraz z wiekiem, ta opcja może nie być najgorsza. W takim przypadku nie trzeba wydawać zbyt dużo pieniędzy na materiały wykończeniowe ścian – żadnych tapet welurowych czy paneli ściennych z naturalnego drewna..

Projekt lakoniczny

Wśród śnieżnobiałych ścian

Sypialnia panieńska

Przytulne wnętrze

Zastosowanie takiej techniki projektowania jako ściany akcentującej jest bardziej popularne niż kiedykolwiek w pokojach dziecięcych. Za pomocą akcentującego wykonania jednej pionowej powierzchni (lub jej części) można nie tylko urozmaicić wnętrze pomieszczenia, ale także podkreślić na przykład strefę snu lub nauki i kreatywności. W pokoju dziecięcym nie ma ograniczeń dotyczących dekorowania akcentującej powierzchni – może to być zwykła tapeta, która różni się od głównego wykończenia kolorem i fakturą, fototapeta (możesz przedstawić wszystko, co chcesz, od portretu dziecka po kreskówkę wersja twoich ulubionych postaci), malowanie artystyczne (nie będzie kosztować tanio, ale ozdobi pokój, podnosząc poziom ekskluzywności do nieba).

Akcentowa dekoracja ścienna

Oryginalne wykończenie

Projekt tematyczny

Jasny pokój dla dziewczynki

Kreatywne impulsy nawet najbardziej aktywnych dzieci z reguły nie sięgają sufitu. Dlatego do wykończenia sufitu możesz wybrać dowolną dogodną dla siebie metodę dekoracji. Idealnie gładki, śnieżnobiały sufit stanie się opcją uniwersalną – nie będzie można go zmienić podczas przeróbek ścian i zmiany kolorystyki wnętrza. Jeśli planujesz wbudować oprawy (jedna z opcji warunkowego zagospodarowania pomieszczenia), wówczas najlepszym sposobem na dekorację sufitu będą podwieszane konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych. O sufitach podwieszanych można powiedzieć tylko jedno – konstrukcje wielopoziomowe stopniowo wychodzą z mody, używaj ich tylko jako pilna potrzeba (wizualny wzrost wysokości pomieszczenia).

Przytulność i wygoda w przedszkolu

Fajne kolory

Delikatne beżowe odcienie

Jasne i przestronne przedszkole

Jeśli mówimy o idealnym sposobie tworzenia podłóg, to deska parkietowa jest uważana za niekwestionowanego lidera wśród opcji przyjaznych dla środowiska. Materiał jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, ma doskonałe właściwości termoizolacyjne i wygląda luksusowo. Ale ta podłoga ma również wady – wysoki koszt materiału i jego instalacji, konieczność okresowego skrobania powierzchni.

Minimalistyczny design

Przedszkole w stylu marynistycznym

Przedszkole z białymi ścianami i meblami

Powierzchnie drewniane

Praktyczne i bezpieczne meble

Wybór mebli do pokoju dziecięcego jest narzucany nie mniej kryteriami niż właściwy zakup materiałów wykończeniowych. Każdy mebel, który znajdzie się w pokoju dziecka (a już zdecydowaliśmy, że zestaw mebli powinien być minimalny, tylko najbardziej potrzebny) musi spełniać następujące czynniki:

  • bezpieczeństwo;
  • przyjazność dla środowiska;
  • funkcjonalność;
  • zgodność z wiekiem i wzrostem dziecka;
  • harmonijne połączenie z designem całego pomieszczenia.

Wydajne przechowywanie

Pastelowa paleta w przedszkolu

Kontrastowe kombinacje

Kontrasty w przedszkolu

Głównym problemem, z którym borykają się rodzice, jest to, że dzieci bardzo szybko «dorastać» od mebli, w które wyposażone są ich pokoje. I nie ma znaczenia, jaka to jakość, cena i funkcjonalność, jeśli łóżeczko jest niewielkich rozmiarów, a mała komoda nie jest w stanie pomieścić całej garderoby starszego dziecka. Dlatego projektanci zalecają zakup modeli tzw «rozwój» meble – stół i krzesło można regulować na wysokość (siedzisko i oparcie), łóżko ma co najmniej trzy pozycje długości.

Różne tekstury w przedszkolu

Plac zabaw i miejsce pracy

Jasne wnętrze pokoju dziecięcego

Drugi, ale nie mniej ważny problem, związany jest z brakiem powierzchni użytkowej w małych pokojach dziecięcych. Na ratunek przychodzą łóżka piętrowe (do pokoi, w których mieszka dwoje lub więcej dzieci) i łóżka na poddaszu. Takie modele pomagają pozostawić maksymalną możliwą ilość wolnej powierzchni użytkowej pomieszczenia. Z reguły łóżko na poddaszu jest konstrukcją, na której górnej kondygnacji znajduje się miejsce do spania, a dolna część jest zarezerwowana do zorganizowania miejsca pracy, kącika dla kreatywności lub obszaru dla wszechstronnych systemów przechowywania.

Łóżko piętrowe

Oszczędność miejsca

Praktyczne podejście

Oryginalne rozwiązania kolorystyczne

Kompleks wielofunkcyjny

Jeśli mówimy o praktycznych systemach przechowywania, eksperci zalecają zakup systemów modułowych, które można zmieniać w zależności od zmian zainteresowań i potrzeb dziecka, a tym samym sytuacji w pomieszczeniu. Idealne są otwarte regały. Początkowo pojemniki z małymi zabawkami można ustawiać na ich półkach (na poziomie wzrostu dziecka tak, aby bez problemu dostało potrzebne mu przedmioty), z czasem można je zastąpić książkami lub sprzętem sportowym (w zależności od zmieniających się zainteresowań dziecko).

Miejsce pracy dla dwojga

Niebanalny projekt

Pokój dla nastoletniego chłopca

Poziomy w przedszkolu

Jeśli stojaki mają wystarczającą wysokość, to ze względów bezpieczeństwa są przymocowane do ściany pomieszczenia (niskie systemy przechowywania są dość stabilne i dziecku będzie trudno je przewrócić, ale lepiej się o to upewnić podczas badań wstępnych bez dziecka). Oczywiście projektanci i eksperci od ergonomii nie zalecają stosowania systemów przechowywania ze szklanymi drzwiami lub wkładkami na frontach szafek. Konieczne jest stworzenie atmosfery, w której będzie jak najmniej potencjalnych przyczyn kontuzji – drzwi na samozamykaczach, szuflady na suwakach.

Wygodne środowisko

Układ na przestronny pokój

Jasne powierzchnie

Kierunki stylistyczne w projektowaniu żłobka

Nie ma potrzeby mówić o czystości wykonania stylistycznego w jednym lub drugim kierunku we wnętrzu pokoju dziecięcego. Specyfika tego wielofunkcyjnego pokoju jest taka, że ​​trudno utrzymać całą koncepcję stylu, biorąc pod uwagę nie tylko wiek i płeć dziecka, ale także jego zainteresowania, hobby i aspiracje. Nowoczesny design każdej przestrzeni życiowej dąży obecnie do wykorzystania stylów minimalistycznych, a niekwestionowanym liderem wśród nich jest styl skandynawski..

Biało-szary projekt przedszkola

motywy skandynawskie

Przedszkole w stylu skandynawskim

Pokój dziecięcy, urządzony zgodnie z zasadami wzornictwa krajów nordyckich, jest prostotą i lakonicznym, ale jednocześnie przytulnym i wygodnym. Obfitość bieli (głównie za sprawą dekoracji ścian i sufitu) pozwala na wykorzystanie motywów skandynawskich nawet w niewielkich pomieszczeniach. Wystarczająco fajna paleta «rozcieńcza» obecność elementów wyposażenia wnętrz wykonanych z naturalnego drewna (meble, podłogi, elementy dekoracji ścian lub sufitów). Ciepło i przytulność otoczenia uzyskuje się dzięki zastosowaniu tekstyliów wykonanych z naturalnych tkanin (bawełna, len, wełna), elementów dekoracyjnych często wykonywanych ręcznie lub na zamówienie, żywych roślin.

styl skandynawski

Odważne akcenty

Miejsce do spania z baldachimem

Przykłady dekoracji pokoju dla dziewczynki

Bez względu na to, jak bardzo starają się projektanci na całym świecie «promować» pomysły unisex, projekty aranżacji pokoi dziecięcych, w których zarówno chłopiec, jak i dziewczynka będą równie wygodni, ale nasze pociechy dokonują własnych poprawek. Większość dziewczyn naprawdę lubi wszystkie odcienie różu i fioletu, chcą łóżka «jak księżniczka», jednorożce namalowane na ścianach i marszczone zasłony w oknach. Być może tylko pokój dla dziecka rodzice mogą udekorować w neutralnych kolorach z meblami bez wyraźnych cech płciowych. Gdy dziecko dorośnie, płeć będzie dominować nad pragnieniem rodziców, by nie skupiać się na «dziewczęcy» lub chłopięcy» uzależnienia dziecka. Duży domek dla lalek, który zajmuje połowę pokoju twojej księżniczki (a będziesz musiał go kupić, aby zachować spokój i harmonię w rodzinie) wyraźnie wskaże, kto jest właścicielem tego pokoju w delikatnych pastelowych kolorach.

Stylowy pokój panieński

Motywy kwiatowe

Pokój dla dziewczynki w niebieskich odcieniach

Jasny pokój dla dwóch dziewczyn

Delikatny wizerunek przedszkola

Projekt pokoju chłopca: opcje dla różnych grup wiekowych

Tak się złożyło, że chłopcy są a priori bardziej aktywni i bardziej mobilni niż dziewczynki, aby uwolnić ich niepohamowaną energię, trzeba zawsze mieć zapas wolnej przestrzeni. Dlatego w pokoju chłopca rodzice muszą stworzyć takie środowisko, w którym większość pokoju pozostanie wolna lub zostanie zajęta przez kompleks sportowy. Oczywiście wszystkie dzieci są inne i być może to Twoje dziecko uwielbia spokojne zabawy lub ma wystarczająco dużo aktywności, którą pokazuje podczas spaceru. Ale większość chłopców pilnie potrzebuje wyzwolenia energii na cały dzień wieczorami. Jeśli mówimy o wyborze projektu tematycznego do pokoju dziecięcego, wszystko zależy od zainteresowań Twojego chłopca. Najczęściej używany jest motyw morski, kosmos, motyw podróży lub obrazy ulubionych postaci z kreskówek, bajki, komiksy są podstawą.

Oryginalne zagospodarowanie przestrzenne

Pokój dla dwóch chłopców

Projekt pokoju dla nastolatków

Jasne akcenty na szarym tle

Lakoniczne wnętrze pokoju chłopca