Wnętrze

Oprawy oświetleniowe do Twojego wnętrza – funkcjonalne piękno

Żadne wnętrze nie jest kompletne bez opraw oświetleniowych. A jeśli u zarania elektryfikacji wszystkich pomieszczeń była to tylko żarówka, czasem z najprostszym kloszem, obecnie gama lamp jest tak szeroka, że ​​po prostu nie można nie znaleźć opcji odpowiedniej w stylu, materiał produkcyjny, charakterystyka techniczna i koszt. Projektanci na całym świecie wykorzystują swoje najśmielsze pomysły, tworząc modele lamp na każdy gust i rozmiar portfela.

Oprawy oświetleniowe we wnętrzu

Oprócz swojej głównej funkcji – oświetlenia lub iluminacji przestrzeni, lampy o różnych modyfikacjach pełnią również rolę dekoracyjną, zapewniają strefowanie pomieszczenia, podkreślają niektóre szczególnie ważne elementy wnętrza i po prostu stają się atrakcją wystroju pomieszczenia.

System oświetleniowy

Naprawdę trudno wyobrazić sobie nowoczesne wnętrze, w którym urządzenia oświetleniowe dobierano w pośpiechu, bez dopasowania stylu wnętrza i harmonijnego połączenia ze sobą. Wcześniej przeciętna rodzina, która wyremontowała mieszkanie lub jeden pokój, kupiła żyrandol i np. lampkę nocną w ostatniej chwili, gdy dekoracja pokoju i aranżacja mebli została już zakończona. Obecnie system oświetlenia planowany jest już na etapie wykańczania przestrzeni. I nie chodzi tylko o zmienione parametry techniczne urządzeń oświetleniowych, sposoby ich instalacji. Chodzi o zmianę koncepcji podejścia do naprawy w ogóle. Większość naszych rodaków już zrozumiała, że ​​aby uzyskać prawdziwie harmonijny, wyważony projekt pomieszczenia, konieczne jest dokładne rozplanowanie wnętrza. Nawiasem mówiąc, takie podejście znacznie oszczędza czas, wysiłek i pieniądze..

Lampy stołowe

Rzeźbiona podstawa

Klasyfikacja opraw do wnętrz domowych

Wszystkie oprawy można podzielić na następujące kategorie w zależności od sposobu montażu lub instalacji:

naścienny

są mocowane do ściany za pomocą wspornika lub listwy przytrzymującej plafon lub abażur. Takie modele są używane do oświetlenia lokalnego, są używane w absolutnie każdym pomieszczeniu. Aby stworzyć oświetlenie niektórych elementów wnętrza, stosuje się kierunkowe lampy przepływowe, a także możliwość czytania. Rozproszone strumienie światła służą do tworzenia nastrojowego oświetlenia. Kinkiety są dostępne w szerokiej gamie modeli, wykonane z szerokiej gamy materiałów i są w stanie zaspokoić każdy, nawet najbardziej wybredny gust właścicieli domów;

Kinkiety ścienne

Zawieszony

rozprowadź światło na całą zapewnioną przestrzeń (jeśli znajduje się na środku pokoju, jak żyrandole). Oprawy zwieszane są jednolampowe lub wielolampowe, z wielopoziomowym układem lamp. W zależności od wielkości i wysokości pomieszczenia lampy wiszące mają regulowaną długość. Czasami używany do oświetlenia punktowego..

Lampa wisząca

Lampa niszowa

Stojący na podłodze

nie wymagają montażu, montowane są bezpośrednio na posadzce. Zazwyczaj lampa podłogowa (lampa podłogowa) to wysoki statyw z przymocowanym do niego plafonem lub kloszem. Statyw może być statyczny lub z regulacją wysokości. Trójnogi wygięte można wyginać, przechylać zamontowany na nich sufit, kierując w ten sposób strumienie światła w pożądanym kierunku. Lampy podłogowe dostępne są w szerokiej gamie wzorów – od imitacji dużej biurowej lampy stołowej po trzymetrowe lampy podłogowe z łukowymi trójnogami i metalowymi kloszami. Nadaje się do tworzenia nastrojowego oświetlenia i może pełnić rolę głównego źródła światła (do małych pomieszczeń z koniecznością stworzenia intymnego oświetlenia).

Lampa podłogowa

Nowoczesny design

Niezwykła lampa podłogowa

Wbudowany

z reguły stosuje się je w sufitach podwieszanych, niszach. Może być stosowany do oświetlania mebli, łuków, stopni i innych przedmiotów oraz elementów wnętrz. Wbudowane oprawy mogą być punktowe (małe rozmiary, kierunkowe oświetlenie lokalne) lub taśmowe (zwykle taśmy LED). Istnieją również lampy panelowe, czyli kilka żarówek zmontowanych na jednej desce, które zazwyczaj służą do oświetlenia części pomieszczenia lub podświetlenia określonego obszaru (na przykład segmentu nad blatami roboczymi w kuchni). Wbudowane oprawy mogą być stacjonarne i obrotowe.

Blat

przenośne źródło światła, które nie wymaga instalacji i tworzy lokalne oświetlenie kierunkowe lub rozproszone (w zależności od projektu). To właśnie lampom stołowym poświęcona zostanie większość tej publikacji..

Lampka nocna

Lampy stołowe – stylowy akcent uzupełniający wizerunek pomieszczenia

Lampy stołowe zajmują duży segment w środowisku oświetleniowym i z wielu powodów. Znajdują zastosowanie w absolutnie każdym pomieszczeniu, mogą służyć zarówno do tworzenia nastrojowego oświetlenia, jak i kierunkowego, punktowego, konstrukcja lamp stołowych jest tak rozbudowana i różnorodna, że ​​można znaleźć odpowiednią opcję do każdego wnętrza, palety kolorów, wielkości i cech Pokój.

Dla jasnego wnętrza

Wyrafinowany projekt

Zalety lamp stołowych nad innymi modyfikacjami urządzeń oświetleniowych:

 • lampa stołowa nie wymaga montażu, co oznacza, że ​​nie trzeba wiercić ścian, ryzykując zepsucie wykończenia;
 • mobilność – możesz przenosić lampy stołowe z pokoju do pokoju, zmieniając w ten sposób nie tylko cechy wnętrza, ale także poziom oświetlenia pomieszczenia według własnego uznania;
 • lampa stołowa może pełnić zarówno funkcje urządzenia oświetleniowego do pracy, jak i tworzyć określoną atmosferę w pomieszczeniu;
 • wzornictwo wielu modeli lamp stołowych jest na tyle oryginalne, że potrafią nie tylko urozmaicić wnętrze, ale je przekształcić, pełnić funkcję ogniska.

W korytarzu

Ale tam, gdzie są zalety, zawsze znajdzie się miejsce na wady:

 • trudno usunąć z pola widzenia przewód, który mają prawie wszystkie modele lamp stołowych (z wyjątkiem lamp zasilanych bateriami i panelami słonecznymi);
 • jako źródło światła nocnego zajmują miejsce na stoliku nocnym lub stoliku (w przeciwieństwie do kinkietów);
 • niektóre nowoczesne modele są tak lekkie, że można je przypadkowo zetrzeć z powierzchni stołu lub szafki.

W kolorze białym

Wszystkie lampy stołowe, w zależności od ich przeznaczenia, można warunkowo podzielić na następujące typy:

Lampa robocza

Lampa robocza

Takie modele z reguły wykonane są w tym samym kolorze, najczęściej statyw i klosz są wykonane z tego samego materiału, ale są wyjątki.

Oprawa z przepływem kierunkowym

W czerni

Modele biznesowe lamp stołowych są bardzo podobne do tych stosowanych w biurach do oświetlenia miejsca pracy. Dlatego na przykład w klasycznym stylu będą wyglądać nieodpowiednio. Ale nowoczesny styl, minimalizm, współczesny, loftowy, eklektyczny styl – będą doskonałym tłem dla takiej oprawy oświetleniowej..

Jak w biurze

Do czytania w łóżku

W kąciku do czytania

Klasyczna lampa podłogowa

Nocne światła

W przeciwieństwie do biznesowych lamp stołowych, lampy dekoracyjne z reguły posiadają wszystkie elementy statyczne – noga (statyw) nie jest regulowana, a podstawa klosza lub plafonu nie obraca się. Modele najczęściej montowane są na okrągłej podstawie, która odpowiada za podparcie nogi lampy. Z kolei do nogi przymocowany jest klosz – klosz (najczęściej wykonany w kształcie stożka). Z reguły lampy stołowe wyposażone są w jeden klosz, ale istnieją modele z dwoma lub nawet trzema elementami rozpraszającymi światło, które mogą dawać różne rodzaje światła – punktowe, lokalne lub odbite.

Opcja uniwersalna

Ale są też oryginalne modele, których podstawą jest statyw, co zapewnia niezawodne ułożenie lampy na poziomej powierzchni..

Na statywie

Najczęściej klasyczne lampy stołowe to miniaturowa kopia lampy podłogowej. Ten sam projekt, te same techniki w połączeniu materiałów produkcyjnych. Ale są też różnice – w wersjach stołowych znacznie większą uwagę przywiązuje się do wystroju nogi..

Przezroczysta noga

Oryginalne wykonanie

Materiały do ​​wykonania lamp stołowych

Należy pamiętać, że materiały użyte w oprawie mogą wpłynąć na jej parametry techniczne. Jeśli mówimy o abażurach, to można je wykonać z:

 • tekstylia;
 • papier;
 • Plastikowy;
 • szkło;

Stylu country

Konstrukcja nogi może być bardzo różnorodna, wykonana z drewna, szkła, porcelany, plastiku, metalu, a nawet wyłożona kamieniami.

Z przezroczystą podstawą

W nowoczesnych modelach lamp stołowych częściej stosuje się metale i tworzywa sztuczne w połączeniu z tkaniną lub papierem ryżowym..

Powierzchnia lustra

Klasyczne modele charakteryzują się wykorzystaniem drewna, kamienia, szkła i porcelany w połączeniu z tekstyliami.

Klasyczny

Do tradycyjnego wzornictwa

Cechy i cechy konstrukcyjne

Dyfuzor (klosz) większości opraw biurkowych jest stożkowy. Część światła rozchodzi się przez dolny otwór (większy) i dobrze doświetla przestrzeń do czytania lub innych prac domowych, druga część strumienia światła jest skierowana w górę i odbija się od sufitu i ścian. Pozostaje część strumienia światła, która wnika w materiał klosza, staje się mniej jasna (w zależności od gęstości i struktury materiału) i tworzy miękkie, rozproszone oświetlenie wokół urządzenia.

Harmonijny projekt

Taka modyfikacja klosza jest uważana za optymalną, ponieważ zapewnia wystarczający poziom oświetlenia, jest w stanie zmienić atmosferę pomieszczenia, a jednocześnie jest praktyczna pod względem wykonywania niektórych prac domowych.

W harmonii z wnętrzem

Ale są na przykład abażury o kształcie cylindrycznym. W takiej modyfikacji mniej więcej równe części światła rozchodzą się w górę iw dół dyfuzora..

Czarne błyszczące powierzchnie

Neutralny projekt

Istnieją modele lamp stołowych z okrągłymi lub prostokątnymi kloszami. Te lampy wymagają więcej miejsca. Jeśli nie ma problemów z dostępnością poziomych powierzchni do zainstalowania lampy stołowej, taka konstrukcja lampy może stać się atrakcją Twojego wnętrza, wnieść element wyjątkowości, personalizacji.

Klosz prostokątny

Oryginalna para

Wybierając lampę stołową, pomyśl nie tylko o atrakcyjności projektu, ale także o parametrach technicznych oprawy oświetleniowej, nie zapomnij o głównym celu lampy stołowej – stworzenie określonego poziomu oświetlenia.

Przy łóżku

Lampa stołowa, której żarówki są całkowicie zakryte kloszem, może służyć głównie jako dekoracja. Takie modele dają nieznaczne oświetlenie, które lepiej sprawdza się jako asystent.

Na biurku

Większość lamp stołowych jest przystosowana do pracy z żarówkami i ich podatkami. Oprócz mocy ważnym wskaźnikiem takich żarówek jest temperatura barwowa, mierzona w kelwinach i zawsze podana na opakowaniu. Im niższa wartość temperatury, tym cieplejsze i bardziej żółtawe światło daje żarówka. I tym bardziej męczą się nasze oczy. Przeciwną stroną tego spektrum jest zimne i jasne oświetlenie (zwykle ponad 4000K), które może być bardzo zimne i ostre. Ale jednocześnie niebieskawe światło zachęca do pracy, a żółte odcienie sprzyjają relaksowi. Wszystko zależy od tego, do czego planujesz wykorzystać swoją lampę stołową – jeśli do pracy i czytania, to zaopatrz się w halogen lub świetlówkę, ale jeśli potrzebujesz stworzyć ciepłą atmosferę do relaksu, to lampę żarową.

Pozłacana podstawa

Wykorzystanie lamp stołowych do stworzenia harmonijnego wnętrza

W przeciwieństwie do pracujących (biznesowych) lamp stołowych, które kupowane są zwykle w jednym egzemplarzu, we wnętrzu zwykle stosuje się lampy dekoracyjne parami. Na przykład możesz umieścić dwie identyczne lampy stołowe na stolikach nocnych lub niskich stolikach, zapewniając w ten sposób po obu stronach łóżka własne, indywidualne źródło światła..

Jasny klosz

Śnieżnobiała lampa

Lampa w sypialni

W sypialniach lampy stołowe można zamontować nie tylko na meblach nocnych, ale również na toaletce lub dowolnym stojaku w strefie buduarowej. Ale nie wszystkie modele lamp stołowych nadają się do oświetlania luster. Dyfuzor takiego urządzenia musi być wystarczająco zamknięty, aby światło z niego nie oślepiało oczu, odbijając się od powierzchni lustra. Jednocześnie kolor klosza lampy stołowej ma ogromne znaczenie i może zniekształcać percepcję światła własnego odbicia w lustrze, co jest ważne np. przy nakładaniu makijażu.

Na toaletce

Podobne modele opraw oświetleniowych montuje się na komodzie lub konsoli w salonie obok sofy lub fotela, a czasem po prostu na biurku.

Zasada

Para do salonu

Nawet w kuchni jest miejsce na lampy stołowe. Na przykład do wnętrza prywatnego domu, w którym zlew znajduje się przy oknie i nie można umieścić wbudowanego oświetlenia pod górną kondygnacją szafek kuchennych, jak to się dzieje w większości przypadków, lub za pomocą kinkietów. Para klasycznych lamp stołowych jest w stanie nie tylko zapewnić wystarczający poziom oświetlenia kuchennego obszaru roboczego, ale także ozdobić jego przestrzeń.

W kuchni

Zasada «parytety» pomaga stworzyć nie tylko symetrię w powstałym wnętrzu, zapewnić równomierne oświetlenie pomieszczenia, ale także wprowadzić element ładu i równowagi.

Ciemna para

Harmonijna kompozycja

Zastosowanie jasnych modeli lamp we wnętrzu pomaga stworzyć pozytywny nastrój, podnieść stopień pomieszczenia i zmienić jego charakter. Jeśli ogólna paleta kolorów pomieszczenia jest neutralna, bogaty kolor lampy stołowej może sprawić, że będzie to centralny punkt, który przyciągnie uwagę. W kolorowym wnętrzu pokoju jasność lampy stołowej (z reguły jej nóg) pomoże utrzymać ogólną atmosferę, a nie obniżyć poprzeczkę dla wyjątkowości projektu.

Jasna lampa podłogowa

Kwiat pomarańczy

Oryginalny kolor lampy

Niezwykła noga lampy

Istnieją również modele z jasnymi kloszami o dość neutralnym kolorze nóżek i podstawy urządzenia. Idealnie byłoby połączyć kolor abażuru z nadrukiem na tekstyliach, które zdobią pokój lub wzorem tapety w pokoju..

Kolorowy klosz

Lampy stołowe z lustrzanymi nogami i podstawami często znajdują zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach. Pomaga to nie tylko łączyć oprawy oświetleniowe z elementami wystroju, armaturą meblową i sprzętem AGD, ale także wizualnie je powiększać, wymazując oprawy..

Błyszcząca noga

Lustrzana noga

Elegancka lampa stołowa