Wnętrze

Podstawowe zasady łączenia kolorów we wnętrzu kuchni i stylowe przykłady na zdjęciu

Tworząc dowolne wnętrze, przede wszystkim należy pomyśleć o doborze kolorów i ich zestawieniach w tym projekcie. Kolorystyka jest zawsze niezwykle ważną częścią pomieszczenia. Aranżując kuchnię trzeba pomyśleć o masie możliwości łączenia kolorów, począwszy od okładzin ściennych i podłogowych, a skończywszy na kolorze fartucha i akcesoriów. Opowiemy Ci o podstawowych zasadach łączenia kolorów, a także podamy przykłady niektórych kombinacji..

Zasada 60/30/10

Należy pamiętać, że zestawienie więcej niż trzech kolorów we wnętrzu wygląda niewłaściwie i niezgrabnie. Stosując zasadę trzech kolorów, nie jest konieczne użycie trzech kolorów – oznacza to użycie trzech kolorów, które są ze sobą harmonijne. Dlatego istnieje zasada «60/30/10». W ujęciu procentowym występują trzy kolory, gdzie 60 to kolor dominujący, 30 to kolor dodatkowy, a 10 to akcent. Warto również zauważyć, że dominującym kolorem we wnętrzu jest kolor tła, częściej neutralny i spokojny, z którym bez problemu dogadują się inne kolory i odcienie.

Szczegóły akcentu

Aby pomieszczenie nie wyglądało na nudne i nudne, radzimy zastosować w aranżacji jasne detale akcentujące, które nie tylko osłabią, ale i zbawiennie dopełnią wnętrze. Pamiętając o powyższej zasadzie «60/30/10» możemy powiedzieć, że to akcent, który wybrałeś we wnętrzu, będzie stanowić te 10%. Warto zawczasu zdecydować, na czym skupimy się w pokoju. Może to być dowolna część pomieszczenia: wykładzina ścienna lub podłogowa, fartuch, zestaw kuchenny, akcesoria lub sprzęt AGD. Warto jednak bardziej szczegółowo przeanalizować zastosowanie akcentów we wnętrzu kuchni..

Akcentowa okładzina ścienna

W przypadku, gdy wybrałeś okładzinę ścienną jako akcent w swojej kuchni, pospiesznie informujemy, że stosowanie jasnych mebli, chwytliwych dodatków czy ciekawej wykładziny podłogowej jest teraz tematem tabu. Dzieje się tak dlatego, że ściany akcentujące przejmują całą uwagę, a w przypadku zastosowania dużej liczby akcentujących detali wnętrze naraża się na przeciążenie. Jeśli zdecydujesz się skupić na ascezie ścian – wybierz kontrastujące akcesoria do pokoju (żyrandole, obrazy, półki itp.).

Skup się na fartuchu roboczym

W przypadku, gdy Twój wybór akcentu padł na fartuch kuchenny, powinieneś odmówić wyboru jasnej okładziny ściennej i zestawu kuchennego. Na przykład, jeśli we wnętrzu użyjemy jasnego fartucha kuchennego, z dopasowanym do niego zestawem mebli, piękno fartucha zniknie i nie będzie się już wyróżniał na tle innych przedmiotów w pomieszczeniu. Nie używaj kolorowych fartuchów, jeśli Twoja kuchnia jest w jasnych kolorach. Jeśli twój fartuch pokazuje pewne ozdoby, powielaj je na zasłonach, w żyrandolu lub na płytkach na podłodze. Wybierz meble w neutralnych fakturach i kolorach.

Nacisk na zestaw mebli

Najczęściej zestawienie kolorów w kuchni zależy od zestawu mebli. Zwłaszcza jeśli zamierzasz dokonać kosmetycznych napraw w pokoju i masz już meble. Oczywiście, jeśli wyposażysz kuchnię od podstaw, łatwiej będzie skupić się na innych detalach, ale akcenty na zestawie meblowym wyglądają stylowo i ciekawie, a także odpowiednio, ponieważ meble zajmują większość miejsca. Powiedzmy, że białe meble doskonale kontrastują z jasną okładziną ścienną, dzięki czemu wyróżniają się na takim tle. Ale brązy w meblach wymagają szczególnej uwagi, harmonizuję z kilkoma odcieniami beżu, bieli czy zieleni, dlatego radzimy obchodzić się z nimi ostrożnie i starannie dobierać kolorystykę we wnętrzu..

Nacisk na akcesoria i wystrój

Dyskretny i stylowy akcent we wnętrzu kuchni można wykonać na akcesoriach, wystroju i tekstyliach. Jeśli Twoim głównym zadaniem jest skupienie się na drobnych szczegółach, powinieneś pomalować ściany na biało i położyć spokojną, często drewnianą wykładzinę podłogową. Nie zalecamy skupiania uwagi na czymkolwiek innym, ponieważ będzie to wyglądać śmiesznie. Na przykład, jeśli wnętrze Twojej kuchni jest wykonane w stylu prowansalskim, radzimy wybrać elementy kute i jasne drewno, dodać spokojne zasłony i obrus z akcentującym wzorem oraz wybrać inne elementy dekoracyjne, które się z nimi kontrastują. Jednym z najbardziej udanych stylów akcentujących dodatki jest boho. W tym stylu po prostu nie da się przesadzić z detalami, im więcej tym lepiej..

Połączenie z bielą

We wnętrzu kuchni zwykle mile widziane są różnorodne kolory i odcienie, jednak kolor bazowy zawsze można nazwać białym. Ten kolor wprowadzi do pomieszczenia poczucie czystości i optycznie powiększy przestrzeń, a także, co ważne, biały kolor łączy się ze wszystkimi kolorami i odcieniami, będąc bardzo praktycznym. Może stać się zarówno akcentem we wnętrzu, jak i wyeksponować jasne kolory w pomieszczeniu..

Połączenie z szarym

Szary jest zawsze stylowy i modny. Chociaż szary jest uważany za dość kapryśny, jeśli chodzi o łączenie go z innymi kolorami i odcieniami, będzie dobrze komponował się z żółtym, różowym, zielonym lub fioletowym. Najważniejsze to zapamiętać regułę «60/30/10» i mądrze łącz kolory we wnętrzu. W przypadku prawidłowego wykorzystania szarości Twoja kuchnia stanie się ciekawa i świeża, a łącząc ten kolor z bielą możesz stworzyć stylową i nowoczesną kuchnię w stylu minimalistycznym..

Na zestawienie kolorów należy poświęcić dużo czasu przy tworzeniu dowolnego wnętrza. Przestudiuj szczegółowo ten temat i przestrzegaj prostych podstawowych zasad łączenia kolorów, a wtedy wnętrze Twojej kuchni stanie się ładne, a przedmioty będą ze sobą w harmonii..