Wnętrze

Prawidłowo projektujemy jadalnię!

Tradycyjny wystrój kuchni podzielono na część do pracy i jadalnię. Miejsce pracy, jako funkcjonalna część wnętrza, nie sprzyja dekorowaniu i tworzeniu atmosfery komfortu. Aby podkreślić przeznaczenie przestrzeni, a także uczynić główny akcent dekoracyjny we wnętrzu, możesz skorzystać z jadalni w kuchni.

Ergonomia

Ergonomia to nauka o liczbach, wymagająca konstruktywnego geometrycznego planowania przestrzeni. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu wszystkie strefy i elementy mebli w nich można rozmieścić tak sprawnie i wygodnie, jak to tylko możliwe. Aby rozpocząć obliczenia, musisz oszacować dostępną powierzchnię i przydzielić miejsce na jadalnię..

Stół kuchenny

Lokalizacja jadalni

Istnieje kilka opcji lokalizacji jadalni w kuchniach o różnych rozmiarach i kształtach:

 • Jeden rząd. Stosowany do prostokątnych długich kuchni. Meble do pracy i jadalni znajdują się w jednym rzędzie.
 • Dwurzędowy. Meble są ustawione na przeciwległych ścianach (dotykając lub nie dotykając płaszczyzny ściany) równolegle do siebie. Nadaje się do dużych kwadratowych kuchni.
 • «L» symboliczny. Jeden z najczęstszych sposobów aranżacji mebli, w którym miejsce do pracy znajduje się wzdłuż długiej ściany, a po kolei – jadalnia.
 • «U» symboliczny. Wygodny w pomieszczeniach, w których okno znajduje się od strony wejścia. Jadalnia może znajdować się zarówno na krawędziach, jak i pośrodku kaskady mebli.
 • «g» figuratywne lub półwyspowe. Nadaje się do kuchni połączonych z salonem. Meble w miejscu pracy powtarzają się «U» figuratywny sposób aranżacji, oraz «kąt» odłożyć na jadalnię.
 • Ostrovnoe. Nadaje się tylko do kuchni o dużym kwadracie. W przypadku aranżacji wyspowej jadalnia nie powinna stykać się z żadną ze ścian lub części mebli w miejscu pracy..
 • Łączny. Współcześni projektanci często łączą kilka rodzajów lokalizacji jadalni, tworząc nowe opcje. Jadalnia łączy się z wystającą lub wyspową częścią obszaru roboczego. To bardzo wygodny i praktyczny sposób na wyposażenie kuchni o dużej powierzchni, już od 8 m2..

Jadalnia w małej kuchni

Nawet mała kuchnia potrzebuje jadalni, jednak brak metrów kwadratowych komplikuje proces zagospodarowania przestrzennego. Nierzadko, z powodu braku miejsca, wycinają obszar roboczy, usuwając mniej ważne części mebli i sprzętów AGD. Takie podejście może rozwiązać problem, ale jest sprzeczne z ideą estetyki i projektowania pomieszczeń. Techniczne walory przestrzeni można wykorzystać z wyobraźnią.

Usytuowanie jadalni na parapecie jest bardzo wygodne, wykorzystując przestrzeń przy oknie jako blat. Aby zwiększyć ilość miejsc siedzących, całą jadalnię zaaranżowano przy oknie. Stół jest zainstalowany w odległości 0,5 m lub więcej od parapetu, a krzesła lub sofa znajdują się w szczelinie. Pomoże to zwiększyć wolną przestrzeń między strefami..

Możesz również zastosować uniwersalne składane blaty lub zaprojektować plan mebli kuchennych w taki sposób, aby jadalnia pełniła funkcję blatu barowego. Niezwykle ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że blat musi mieć ścięte krawędzie, aby zwiększyć powierzchnię użytkową.

Projekt

Dzięki projektowi można nadać główny akcent estetyczny, a także za pomocą kolorów podkreślić wybrany rodzaj aranżacji.

Zasady, które będą miały zastosowanie do wszystkich rodzajów układu ozonowego w jadalni, niezależnie od stylu i walorów wnętrza, to:

 • Tworzenie kompozycji odbywa się w oparciu o obie strefy wnętrza..
 • Podświetlenie jadalni światłem jest obowiązkowe.
 • Wolna przestrzeń między meblami w strefie roboczej i jadalni musi wynosić co najmniej 0,4 m².

Kolory i kontrasty

Kolor to najskuteczniejszy sposób na wyróżnienie wyróżniającej się części wnętrza. Niezależnie od głównego stylu pomieszczenia, kolory powinny być dobierane w niezwykle delikatnych tonacjach, aby stworzyć psychologicznie harmonijne środowisko dla miejsca spożywania posiłków. Ciepła gama odcieni «jadalny» kolory: zielony, niebieski, żółty, czerwony stworzą kompetentny akcent na głównych elementach mebla.

Kombinacja kolorów w kuchni

Do aranżacji jadalni zlokalizowanej metodą wyspową najlepiej wykorzystać grę kontrastów pomiędzy kolorami i materiałami. Obszar roboczy ozdobiony jest niewyraźnymi i niebrudzącymi odcieniami brązu, bieli lub szarości, w przeciwieństwie do jasnego stołu i krzeseł.

Kolor w kuchni

Jadalnia powinna wypełniać główny, główny element kuchennego wnętrza, dlatego możliwe jest podkreślenie nie tylko kolorem, ale również technikami stylistycznymi. Kontrast stylów jest raczej trudny do zaaranżowania, jeśli kuchnia ma powierzchnię do 8 m2..

Kolor jadalni

W przypadku podziału wyspowego jest to realna i poprawna przez projektanta opcja projektowa. Wybierając styl projektowania każdej ze stref, nie można narysować paraleli pokrewieństwa i kompatybilności, ale przede wszystkim opierać się na funkcjonalnych i estetycznych wymaganiach strefy. Im bardziej kontrastowe i jaśniejsze połączenie stylów, tym bardziej efektowna będzie kompozycja wnętrza..

Przydział jadalni

Dekorując kuchnię w jednym wnętrzu, zgodnie z zasadami tworzenia solidnej kompozycji, jadalnia wyróżnia się dekoracyjnymi dekoracjami i naciskiem na materiały.

Istnieje wiele technik, które można wykorzystać do podkreślenia jadalni we wnętrzu kuchni:

 • Z pomocą podłogi. Wykładzina podłogowa oddziela jadalnię od miejsca pracy. Może to być jeden rodzaj podłogi w różnych kolorach lub dwa różne rodzaje podłogi..
 • Przez ściany. W obszarze roboczym ściany wyłożone są wodoodpornymi i łatwo zmywalnymi materiałami, natomiast w części jadalnej więcej «przytulny» materiały powszechnie stosowane w okładzinach ściennych salonów.
 • Z pomocą sufitu. Sufit jest również zaangażowany w projektowanie i przydzielanie stref. Możesz użyć podwieszanych wielopoziomowych konstrukcji, za pomocą których nie tylko podświetlana jest strefa, ale także korzystnie zasilane jest oświetlenie..
 • Z elementami dekoracyjnymi. Wystrój zrobi, w każdym z jego przejawów. Tekstylia: dywaniki, zasłony i panele, a także obrusy. Ceramika: wazony, naczynia. Dodatkowe elementy: sztuczne owoce i ikebana, tworzące akcent kolorystyczny.
 • Z materiałami i meblami. Różnica w materiałach do produkcji mebli tworzy doskonały kontrast wewnętrzny.

Najlepsze style wnętrz do jadalni

Do dekoracji jadalni kuchni najlepiej wykorzystać klasyczne style wnętrz, które charakteryzują się wykorzystaniem naturalnych materiałów, ciepłymi kolorami, otwartym oświetleniem i umiarkowaną dekoracją. Możesz łączyć różne cechy klasycznych wnętrz z nowoczesnymi przedstawicielami. W nowoczesnym, technicznie wyposażonym wnętrzu miejsce do pracy wygląda korzystnie, harmonijnie uzupełnione miękkimi formami klasyków, do dekoracji jadalni.