Wnętrze

Projekt domu prywatnego: nowoczesne wnętrze

Nowoczesne materiały budowlane i wykończeniowe, surowce do produkcji mebli oraz elementy dekoracyjne pozwalają nam nie tylko zaprojektować nasz dom pod kątem wygodnego i funkcjonalnego użytkowania, ale także urzeczywistnić nasze pielęgnowane pomysły projektowe. Dom prywatny w dzisiejszych czasach to nie tylko ściany i dach, to cały świat dla jego właścicieli, odzwierciedlenie ich poglądów na estetykę, praktyczność, funkcjonalność i piękno. Doświadczenie zdobyte przez projektantów przez długie lata istnienia czegoś takiego jak: «tworzenie aranżacji wnętrz», pozwala nam na tworzenie oryginalnych lub tradycyjnych, praktycznych lub luksusowych, awangardowych lub minimalistycznych – wszelkie opcje udekorowania swoich domów, byłoby to chęcią i środkami. Ale na różne sposoby tworzenia nowoczesnego, stylowego i jednocześnie praktycznego projektu do prywatnego domu łatwo się pomylić. Oferujemy Ci mały zbiór praktycznych i skutecznych wskazówek, które pomogą Ci udekorować Twoje nowoczesne prywatne mieszkanie. Rekomendacje projektantów oczywiście nie są dogmatem, ale mogą pomóc w podjęciu własnych decyzji dotyczących wyboru koncepcji aranżacji domu, wyborze palety kolorów i stylu, podkreślenia akcentów i docelowo stworzenia wymarzonego wnętrza.

Wnętrze salonu w prywatnym domu

Projekt kuchni w prywatnym domu

Rzeczywiste pomysły na stworzenie nowoczesnego projektu prywatnego domu

1.Wyrównanie segmentów funkcjonalnych. Połączenie w jednym pomieszczeniu kilku stref nie traci na popularności. W domach prywatnych ta technika projektowania jest nie mniej rozpowszechniona niż w mieszkaniach. Połączenie kilku segmentów funkcjonalnych w jednym pomieszczeniu pozwala zachować przestrzeń i swobodę ruchów nawet na niewielkich przestrzeniach. Zazwyczaj takie pokoje typu studio mają wysoki poziom naturalnego światła – dwa lub więcej dużych okien, w niektórych przypadkach szklane drzwi (wyjście na podwórko). Połączone przestrzenie są również wygodne z punktu widzenia obsługi, czyszczenia.

Połączenie obszarów funkcjonalnych

Pokój studyjny

Projekt pokoju dziecięcego

Jasne wnętrze sypialni z miejscem do pracy

Najczęściej takie funkcjonalne powierzchnie jak salon, jadalnia i kuchnia mają być łączone. Aranżacja tych trzech ważnych segmentów życia pod jednym dachem tworzy praktyczne otoczenie oraz piękne, jasne i przestronne pomieszczenie o wysokich walorach estetycznych. Przy pomocy nowoczesnych urządzeń gospodarstwa domowego o dużej mocy, ale niskim poziomie hałasu, organizacja procesów pracy w kuchni nie przeszkadza w wypoczynku w części dziennej czy spożywaniu posiłków w jadalni..

Kuchnia-jadalnia-salon

Połączony pokój

Kuchnia w salonie

Połączona przestrzeń

Ale nie tylko segmenty kuchni, jadalni i salonu muszą być łączone. Na przykład miejsce pracy może znajdować się w salonie lub sypialni. Rzadko w którym domu przeznacza się osobny pokój na biuro (chyba, że ​​główna praca jednego z domowników odbywa się w domowym biurze). Rzadko też w mieszkaniach prywatnych istnieje możliwość wydzielenia osobnego pokoju na bibliotekę, z reguły regały i szafy umieszcza się w salonie lub sypialni (w zależności od wielkości lokalu i osobistych preferencji właściciele).

Miejsce pracy w sypialni

Dekoracja biura domowego

Miejsce pracy w salonie

Studiuj w sypialni

2.Gładka dekoracja ścienna to aktualny pomysł na dekorację wnętrz. W nowoczesnych projektach projektowych coraz rzadziej spotyka się zastosowanie wzorzystej tapety do dekoracji ścian, chyba że nadruk ten imituje betonową ścianę, cegłę lub mur. Niekwestionowanymi faworytami stały się monochromatyczne materiały wykończeniowe. I nie chodzi tylko o to, że w małych pomieszczeniach takie podejście do dekoracji ścian jest preferowane – jasne, neutralne odcienie pomagają optycznie powiększyć przestrzeń. Nawet w dość przestronnych pomieszczeniach projektanci zalecają stosowanie wykończenia w jednolitym kolorze. Materiał z nadrukiem, wzorem lub ornamentem służy jedynie do dekoracji akcentujących ścian lub nawet ich poszczególnych fragmentów.

Jasne wykończenie

Jasne ściany do salonu

Biała kuchnia

Śnieżnobiałe powierzchnie

Lekki projekt sypialni

Neutralna dekoracja ścienna

Ten trend jest tylko «pod ręką» dla tych, którzy nie są jeszcze pewni swoich umiejętności i możliwości w zakresie urządzania własnego domu. Jasny, neutralny odcień wykończenia jest idealnym odcieniem dla każdego wyposażenia i wystroju. Nie musisz męczyć się nad kombinacjami kolorów, kombinacjami odcieni. Nawet tapicerka w pastelowych kolorach efektownie prezentuje się na białym tle, nie mówiąc już o ciemniejszych czy jaśniejszych kolorach..

Kontrast w jasnej sypialni

Jasny ton i tło

Biały do ​​kuchni

Śnieżnobiała sypialnia dla dwojga

Korzystanie ze sztuczki projektowej «ściana akcentująca» nie stracił na popularności, przeszedł właśnie kilka modyfikacji. Jeśli wcześniej w projektach salonów, sypialni i pokoi dziecięcych, jadalni można było znaleźć zastosowanie dwóch rodzajów tapet z jednej kolekcji, idealnie uzupełniających się nawzajem, to w nowoczesnych opcjach projektowania tych pomieszczeń można znaleźć różne imitacje coraz powszechniejsze. Ściana akcentująca to powierzchnia ceglana lub murowana, wykończona drewnem lub płytkami ceramicznymi, mozaiką. Możesz stworzyć imitację za pomocą tynku dekoracyjnego, tapety teksturowanej lub płynnej, paneli ściennych, laminatu.

Teksturowane wykończenie

Ściana akcentująca

Kamieniarstwo na akcent

Akcent powierzchni

Oryginalny zagłówek

Oryginalna ściana akcentująca

Tak więc materiały wykończeniowe w nowoczesnym wnętrzu powinny mieć następujące cechy:

  • być przyjazne dla środowiska, bezpieczne dla ludzi i środowiska;
  • jeśli to możliwe, przepuść powietrze;
  • być łatwym w instalacji, aby wykończenie można było wykonać niezależnie;
  • być bezpretensjonalnym w konserwacji – powierzchnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności i poziomie ewentualnego zanieczyszczenia muszą wytrzymać czyszczenie chemią gospodarczą i nie tracić swoich właściwości estetycznych;
  • powinny być łatwe do łączenia ze sobą.

Projekt lakoniczny

Salon w szaro-niebieskiej tonacji

Salon z sofą narożną

Lekka konstrukcja do przestronnego salonu

3.Jasne, oryginalne meble to akcent wnętrza. Biorąc pod uwagę fakt, że głównym trendem w dekoracji wnętrz jest neutralność, stosowanie jednorodnych, jasnych materiałów, rola akcentów zostaje przeniesiona na meble. Ten trend najmocniej jest wykorzystywany we wnętrzach sypialni – łóżko w takich pomieszczeniach jest najczęściej jedynym akcentem wystroju obiektu. Priorytetem staje się nie tylko sam projekt konstrukcji łóżka, ale także jego tekstylna konstrukcja..

Nacisk na projekt łóżka

Łóżko w centrum uwagi

Elementy akcentujące

Na piaszczystym tle

Jasnoniebieski odcień ścian

Nacisk na łóżko

W salonach, jadalniach, biurach i bibliotekach domów prywatnych meble tapicerowane pełnią rolę elementów akcentujących. Jednocześnie jasny, różnobarwny lub kontrastowy ciemny kolor tapicerki mebli tapicerowanych może występować w więcej niż jednym meblu. Na przykład w salonie dwie sofy zwrócone do siebie mogą być wykonane w różnych, ale równie akcentujących kolorach..

Meble akcentujące

Meble z jasną tapicerką

Żywe detale wyposażenia

Meble tapicerowane jako akcent

4.Systemy magazynowe – racjonalne wykorzystanie przestrzeni. W nowoczesnych projektach projektowych coraz częściej można zobaczyć systemy przechowywania zlokalizowane od sufitu po podłogę. Takie podejście pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W kuchniach widzimy górną kondygnację szafek, zawieszoną pod samym sufitem (często ma dwa poziomy, różniące się głębokością). Oczywiście najwyższy poziom nie nadaje się do codziennego użytku, po prostu niewygodne dla osoby o przeciętnym wzroście jest pobieranie przedmiotów gospodarstwa domowego z górnych półek. Ale z punktu widzenia przechowywania rzadko używanych przyborów, takie podejście pomaga rozładować systemy przechowywania w innych pomieszczeniach i utrzymać porządek w kuchni..

Fronty kuchenne

Nowoczesny projekt kuchni

Systemy przechowywania do kuchni

Śnieżnobiałe elewacje kuchenne

Jeśli mówimy o systemach przechowywania w salonach, są one konwencjonalnie podzielone na dwa typy – wbudowane regały z otwartymi półkami i niskie moduły z fasadami. W przypadku książek, dokumentów i zdjęć w ramach stosuje się otwarte półki, na wszystko inne, co właściciele chcieliby ukryć przed oczami gości, stosowane są kompaktowe komody z szufladami, niskie moduły z drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi.

Yakaya i wygodna para

Królestwo symetrii

Jasne miejsce do czytania

Przestronny projekt salonu

5.Urządzenia oświetleniowe – oświetlenie rozproszone lub zlokalizowane. Niezależnie od wielkości pomieszczenia w nowoczesnym prywatnym domu, rzadko radzi sobie z tylko jednym źródłem sztucznego oświetlenia. W końcu system oświetleniowy to nie tylko możliwość oświetlenia jednej lub drugiej części pomieszczenia, ale także możliwość stworzenia określonej atmosfery, podziału na strefy lub podkreślenia szczególnie ważnych segmentów. Otóż ​​przy łączeniu kilku stref funkcjonalnych w jednej przestrzeni (pokoju studio) system oświetleniowy powinien być obecny w każdej.

Salon w wykuszu

Salon z dużymi oknami

Dekoracja salonu w prywatnym domu

Lakoniczne wnętrze salonu

Jeden centralny żyrandol nigdy nie wystarczy w sypialni. Nawet jeśli nie masz w zwyczaju czytać przed snem, oświetlenie z lokalnych źródeł (kinkiety, lampy stołowe lub podłogowe) w sypialni jest po prostu niezbędne – by stworzyć pewną atmosferę przygotowań do snu. Nawet w małym salonie lampy sufitowe nie wystarczą. Lampa podłogowa lub stołowa jest potrzebna w miękkiej części do siedzenia, kąciku do czytania lub w pobliżu stolika do kawy (kawy).

Ściana akcentująca w sypialni

Oświetlenie sypialni

Eklektyzm w projektowaniu sypialni

6.Dekoracja tekstylna – lakoniczny wzór. Jeśli mówimy o drapowaniu otworów okiennych, projektanci zalecają stosowanie najprostszych rozwiązań tekstylnych w formie i wykonaniu. Tradycyjne zasłony – proste płótna opadające z sufitu na podłogę w jednolitych pionowych fałdach, mogą działać zarówno solo, jak i w towarzystwie z prześwitującym welonem (najczęściej gładkim i gładkim).

Dekoracja tekstylna

Okna drapowane w sypialni

Zasłona akcentująca

Innym aktualnym sposobem tekstylnej dekoracji okien w nowoczesnych wnętrzach lokali o szerokim zastosowaniu funkcjonalnym jest zastosowanie rolet materiałowych (rzymskie, tekstylne, japońskie zasłony-screeny). Konstrukcja pionowych płócien o szerokości tylko zakrywających otwór okienny i zdolnych do gromadzenia się w równomiernie rozmieszczone poziome fałdy idealnie pasuje do lakonicznego nastroju nowoczesnych pomieszczeń.

12

40

22

Jeśli mówimy o innej opcji wykorzystania tekstyliów do dekoracji pokoju, najbardziej uderzającym i akcentem jest użycie sofy i innych poduszek dekoracyjnych. To najłatwiejszy, najszybszy i najtańszy sposób na zmianę charakteru wnętrza – zmianę koloru w wykonaniu tekstylnego wystroju na łóżku w sypialni czy sofach i fotelach w salonie. Wymiana poszewek na poduszki jest znacznie łatwiejsza niż zmiana dekoracji ściany czy tapicerki, dlatego projektanci i ich klienci tak bardzo kochają tę technikę projektowania..

Jasne poduszki

Nacisk na poduszki sofy

Jasne poszewki na poduszki

Akcent wystrój

Oryginalny wybór tkaniny

Rzeczywista paleta kolorów

Jak wspomniano powyżej, monochromatyczna dekoracja ścienna stała się niekwestionowanym faworytem w dziedzinie projektowania mieszkań. I nikomu nie będzie nowością, że jasne odcienie w wersji monochromatycznej to najczęstszy sposób na stworzenie uniwersalnego tła dla pomieszczenia. Jasny ton pomaga wygładzić niedoskonałości w architekturze i obróbce powierzchni, nie będzie skupiał się na wadach w montażu otworów okiennych lub drzwiowych, pomoże wizualnie zwiększyć objętość pomieszczenia i będzie doskonałym tłem dla mebli akcentujących lub dekoracyjnych elementy.

Śnieżnobiała dekoracja ścienna

Lekki projekt sypialni dziecięcej

Jasne wykończenie w jednolitym kolorze

Nacisk na projekt łóżka

Jasny obraz salonu

Zastosowanie bieli do dekoracji ścian jest również podyktowane wpływem stylu skandynawskiego na kształtowanie się stylu nowoczesnego. Śnieżnobiałe ściany w połączeniu z ciepłymi drewnianymi podłogami to jeden z kluczowych motywów dekoracji skandynawskich mieszkań. Maksymalna przestrzeń i światło to priorytet w pomieszczeniu o dowolnej wielkości. Mianowicie biały kolor, który praktycznie nie pochłania promieni słonecznych, najlepiej pasuje do zadań i podstawowych zasad stylu skandynawskiego..

Kącik do czytania w salonie

Jasne wnętrze

motywy skandynawskie

Styl nowoczesny i skandynawski

Szary nie wychodzi z mody. Jego znaczenie można zaobserwować od kilku sezonów. Uniwersalny, neutralny, ale jednocześnie szlachetny i solidny – szary kolor doskonale łączy się z różnymi rozwiązaniami kolorystycznymi wnętrz. W zależności od wybranego odcienia można stworzyć w pomieszczeniu spokojną, dynamiczną, a nawet dramatyczną atmosferę. Wystarczy wybrać kilka tonów w towarzystwie szarego koloru (najczęściej biało-czarny lub śnieżnobiałe powierzchnie i drewno) i zrobić jeden jasny akcent – oryginalne wnętrze gotowe.

W odcieniach szarości

Sypialnia w odcieniach szarości

Rzeczywisty odcień szarości

Szare wykończenie

Fronty kuchenne w kolorze szarym

Czarno-białe kombinacje w projektowaniu nowoczesnych pokoi nie są ostatnimi na liście aktualnych pomysłów. Z jednej strony taki projekt jest łatwy do zorganizowania nawet przy braku umiejętności projektowych, ale z drugiej strony można uzyskać naprawdę oryginalny, dynamiczny i stylowy wizerunek pomieszczenia. W zależności od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia, które będzie dekorowane w wersji kontrastowej, w różnym stopniu stosowane są jasne i ciemne odcienie. Oczywiście w przypadku pomieszczeń o małej powierzchni głównym staje się jasny ton, ciemny kolor służy tylko do podkreślenia geometrii i podkreślenia szczególnie ważnych elementów wnętrza. W przestronnych i jasnych pomieszczeniach ciemny odcień może być stosowany jako główny do wykonania dużych mebli lub wykończenia jednej z powierzchni.

Czarno-biały wzór

Kontrasty w kuchni

Naprzemienne ciemne i jasne powierzchnie

Kontrastowy projekt łazienki

Japońskie motywy

Kontrasty w przedszkolu

Kontrastowe lamówki

Ciemna góra, jasny dół

Wraz z trafnością używania białych i kontrastowych kombinacji istnieje paleta kolorów, która zawsze będzie używana. Ciepłe odcienie brązu – od jasnego beżu, pasteli po głębokie, ciemne odcienie «gorzka czekolada» zawsze twórz dla każdego przytulne, komfortowe środowisko, w którym po prostu chcesz się zrelaksować, odpocząć, nabrać sił po ciężkim dniu na nowe osiągnięcia. Dlatego beżową kolorystykę można znaleźć w najróżniejszych pomieszczeniach – od łazienki po salon, od przedpokoju po kuchnię..

Jasnobeżowa paleta

Ciepłe kolory

Łazienka w pastelowych kolorach

Kontrastowy projekt salonu

Jasnobeżowe odcienie

Sypialnia w jasnych kolorach

Łazienka i beż