Wnętrze

Projekt mieszkania jednopokojowego – 100 opcji projektowych

Przestrzeń życiowa nigdy nie jest dużo. Ale ten aksjomat często nie najlepiej wpływa na właścicieli przestronnych mieszkań – duże powierzchnie są marnowane irracjonalnie. Ale właściciele małych mieszkań są przyzwyczajeni do oszczędzania każdego centymetra przestrzeni i już na pamięć znają wszystkie sposoby wizualnego powiększenia przestrzeni i efektywnego planowania. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost cen nieruchomości (zwłaszcza w dużych miastach), wielu z nas może uznać za szczęście posiadanie nawet niewielkiego, ale osobnego, jednopokojowego mieszkania. I konieczne jest wyposażenie tego domu w maksymalną praktyczność, komfort i wydajność. Nie zapominając o nowoczesnych trendach i osobistych preferencjach w aranżacji wnętrz. Zadanie nie jest łatwe, ale wykonalne. Ponadto przez lata projektanci zgromadzili spore doświadczenie w tworzeniu ergonomicznych, funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie projektów projektów mieszkań jednopokojowych. Zwracamy uwagę na kalejdoskop pomysłów na stworzenie wielofunkcyjnego wnętrza domu o małej powierzchni i mamy nadzieję, że pomoże on w stworzeniu oryginalnego i wygodnego projektu własnego mieszkania..

Projekt kawalerki jednopokojowej

Wszystkie obszary funkcjonalne w jednym pomieszczeniu

Projekt małego pokoju

Zaprojektuj pomysły na dekorację małego domu

Zanim zaczniesz planować naprawy w mieszkaniu jednopokojowym, musisz zdecydować o liczbie segmentów funkcjonalnych:

  • czy kuchnia i pokój zostaną połączone w celu zwiększenia całkowitej powierzchni i stworzenia wnętrza na planie otwartym (może to wymagać nie tylko rozbiórki ścian i demontażu drzwi, ale także przeniesienia systemów komunikacyjnych);
  • zdecyduj o liczbie stref w salonie – segment snu i odpoczynku, strefa wideo, miejsce pracy, kącik dla dzieci;
  • konieczne jest również ustalenie, czy możliwe jest zwiększenie całkowitej powierzchni poprzez dołączenie loggii;
  • v «Chruszczow» znajduje się spiżarnia, którą można przekształcić w szafę wnękową, odciążając tym samym pomieszczenie i eliminując konieczność instalowania dużego systemu przechowywania szafy całej rodziny.

Połączony pokój

Z kuchni do salonu

Układ kolorów

Połączenie kuchni, jadalni i salonu

Jeśli w rzeczywistości nie zawsze jest możliwa zmiana liczby wolnych metrów, to nie jest trudno osiągnąć wizualną ekspansję przestrzeni za pomocą następujących technik projektowych:

  • jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów jest użycie jasnej palety. Aby pomieszczenie wydawało się większe, ale jednocześnie nie wyglądało na bezkształtne (co dzieje się przy całkowitym nałożeniu jasnej tonacji na wszystkie powierzchnie), zastosuj następujący układ tonalny – sufit jest najlżejszy, ściany są takie same lub o dwa tony ciemniejsze, a wykładzina podłogowa jest kontrastowo ciemna;
  • błyszczące, szklane i lustrzane powierzchnie pomogą również stworzyć jasny i świeży obraz pomieszczenia, nieznacznie przesuwając granice małej powierzchni twojego jedynego pokoju;
  • w małych przestrzeniach należy preferować umeblowanie prostych i lakonicznych modeli. Każdy producent ma w swoim arsenale linię kompaktowych, ale funkcjonalnych i niezwykle praktycznych modeli sof i foteli, systemów przechowywania i atrybutów;
  • ograniczyć użycie dekoracji do minimum, nie oznacza to, że całe umeblowanie powinno być minimalistyczne, pozbawione ozdób, ale będziesz musiał zrezygnować z elementów podłogowych, preferując dozowane użycie elementów dekoracyjnych ścian;
  • szczególnie małe przestrzenie wymagają odpowiedniego oświetlenia. Jeśli bardzo rzadko można zwiększyć otwory okienne, aby zwiększyć przepływ naturalnego światła, to po prostu konieczne jest zapewnienie w pomieszczeniu kilku źródeł sztucznego oświetlenia. Za pomocą systemu oświetlenia możesz nie tylko strefować przestrzeń, ale także ją udekorować.

Jasne wykończenie i dobre oświetlenie

Na śnieżnobiałym tle

Wnętrze w jasnych kolorach

Jasne powierzchnie do małych pomieszczeń

Wbudowane elementy wewnętrzne

W małych pomieszczeniach trzeba wykorzystać cały arsenał przydatnych technik projektowych do prawidłowego rozmieszczenia przestrzeni i jej wizualnego zwiększenia. Wykorzystywane są również jasne odcienie palety kolorów wykończeń i wyposażenia, zastosowanie mebli dopasowanych do wielkości pomieszczenia i idealnie do niego dopasowanych, zastosowanie mechanizmów przekształcających oraz przestrzeganie zasad minimalizmu.

Minimalistyczne umeblowanie

Rozwiązania lakoniczne

Jasny akcent

Naturalne odcienie

Szafka w szafie

Połączone zastosowanie białych odcieni do dekoracji powierzchni oraz montaż płaszczyzn lustrzanych w ramach dekoracji pozwala na stworzenie maksymalnego oświetlenia nawet w pomieszczeniu znajdującym się po północnej stronie budynku. Najlepsza jest śnieżnobiała oprawa «rozcieńczać» integracja drewnianych powierzchni i mebli w ciepłych, naturalnych kolorach – od pasteli po ciemną czekoladę.

Białe powierzchnie i lustra

Projekt bardzo małej sypialni

Śnieżnobiały obraz

Lekkie wykończenia i umeblowanie

Lustra i szkło

Nie mniejszy efekt tworzenia jasnego, przewiewnego obrazu pomieszczenia można uzyskać, stosując szklane i plastikowe elementy wnętrza. Przezroczysty plastik i szkło wydają się rozpuszczać w przestrzeni. Grupa restauracyjna lub stolik kawowy, biurko lub konsola – wszystkie te przedmioty nie będą obciążać projektu pojedynczego pokoju, jeśli mają przezroczystą fakturę. W przypadku nowoczesnego stylu dekoracji pokoju takie elementy najlepiej pasują..

Szkło i plastik zapewniają przewiewny wygląd

Transparentny plastik w śnieżnobiałym pokoju

Przezroczyste przedmioty w jasnym wnętrzu

Na sąsiednich polach musisz wykorzystać każdą dostępną przewagę. Na przykład, jeśli sufity w twoim mieszkaniu są powyżej średniej, użycie tej funkcji projektowej jest po prostu konieczne. Wbudowane systemy przechowywania pod samym sufitem są tylko na pierwszy rzut oka niepraktyczne. Aby się do nich dostać, musisz użyć drabiny lub przynajmniej krzesła. Ale przecież w takich szafkach można przechowywać artykuły gospodarstwa domowego, które są wyjmowane raz na sezon lub nawet są używane w razie potrzeby..

Systemy przechowywania od sufitu do podłogi

Styl neoklasyczny

Wysoki sufit mieszkania można wykorzystać do stworzenia dodatkowego poziomu mieszkalnego. Miejsce do spania jako łóżko na poddaszu dla dorosłych to rzeczywistość naszych czasów. Brak metrów kwadratowych można z nawiązką zrekompensować, tworząc drugi poziom. Ważne jest tylko powierzenie tego zawodu specjalistom, którzy będą w stanie nie tylko poprawnie obliczyć obciążenie, ale także wykonać wszystkie prace z gwarancją jakości. Przenosząc część sypialną na górną kondygnację zwalniasz główną przestrzeń do aranżacji salonu, jadalni i kuchni.

Górny poziom do sypialni

Przekształcanie mebli może znacznie uprościć życie tym, którzy zmuszeni są do posiadania w jednym pomieszczeniu salonu, sypialni, miejsca pracy i ewentualnie kuchni z jadalnią. Rozkładane łóżko, które w ciągu dnia chowa się za frontem szafy, nocą zamienia się w pełnowartościowe miejsce do spania dla dwojga. Składane blaty, które mogą służyć zarówno do organizacji jadalni, jak i miejsca pracy. Wszystkie te urządzenia, które mogą schować się w szafie podczas przyjmowania gości, służą gospodarzom do stworzenia komfortowych warunków po ich wyjściu. Należy jednak pamiętać, że każdy mechanizm przechyłu ma swój własny maksymalny limit obciążenia. Wykonując meble z mechanizmami składania lub kupując gotowe rozwiązania, ważne jest, aby nie oszczędzać na okuciach – w końcu wszystkie elementy będą uruchamiane codziennie, a nawet kilka razy dziennie..

Łóżko składane z szafą

Transformator meblowy

Miejsce pracy w szafie

Mechanizmy składania i składania

Szafa Tansformer

Sypialnia i salon - 2 w 1

Tworząc wnętrza do małych przestrzeni, w których konieczne jest połączenie kilku segmentów funkcjonalnych, wielu projektantów inspiruje się ideami stylu skandynawskiego. Pomimo tego, że ten styl uwielbia przestronne i jasne pomieszczenia, jego motywy można wykorzystać również do dekoracji małych mieszkań. Rozsądny udział minimalizmu, tworzący najbardziej praktyczne, ale jednocześnie komfortowe środowisko, proste i zwięzłe rozwiązania w zakresie wyposażenia i «zielone światło, aby wykorzystać bliski sercu wystrój, aby zapewnić komfort w domu – to główne pomysły, które przyciągają projektantów i ich klientów.

Śnieżnobiały pokój z dużymi oknami

styl skandynawski

Jasne akcenty na białym tle

Kawalerka lub połączenie kuchni z pokojem

Ujednolicenie wszystkich funkcjonalnych segmentów domu z izolacją tylko łazienki nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie. Ta technika projektowania pozwala stworzyć najbardziej komfortowe i przestronne pomieszczenie, o ile jest to możliwe w zasadzie przy liczbie dostępnych metrów kwadratowych. O ile dwadzieścia lat temu ten typ mieszkania był jeszcze nowością dla naszych rodaków, to teraz z wielkim powodzeniem praktykowany jest przez małżeństwa bezdzietne lub singli..

Projekt kawalerki

Przestronne studio z panoramicznymi oknami

Śnieżnobiałe studio

Okna panoramiczne do kawalerki

Połączenie kuchni z pokojem

Czy dostałeś kawalerkę z gotowym układem, czy też musiałeś samodzielnie wyburzyć wszystkie przegrody nienośne – wynik jest taki sam – musisz odpowiednio rozdysponować dostępną przestrzeń. Zaletą takich pomieszczeń jest to, że cała przestrzeń jest równomiernie doświetlona promieniami słonecznymi (nie ma przegród i innych przeszkód) i wydaje się większa niż jej rzeczywista wielkość dzięki zastosowaniu otwartego planu. Ale jednocześnie nadal konieczne jest zaopatrzenie każdego segmentu funkcjonalnego w sztuczne źródła światła..

Oryginalna geometria studyjna

Niezwykły loft

Łącząc wszystkie segmenty

Przytulne studio

Biało-szare wnętrze

Jedną z zalet korzystania z otwartego planu jest brak przegród i przeszkód nie tylko dla ruchu, ale także dla rozprzestrzeniania się światła. Segmenty funkcjonalne podzielone są na strefy z umeblowaniem. Możesz także wyznaczyć warunkowe granice każdej strefy za pomocą dywanu (na przykład w segmencie salonu i sypialni) i systemu oświetlenia (oczywiście jeden centralny żyrandol nie wystarczy dla całego pokoju).

Połączone zagospodarowanie przestrzenne pomieszczeń

Zagospodarowanie przestrzenne z meblami i oświetleniem

Układ pokoju studio

Autorski projekt studia

Kompaktowy układ

W przypadku planu otwartego istnieją dwie opcje rozmieszczenia stref rekreacyjno-sypialnych, przestrzeni do pracy. W pierwszym przypadku pokój pełni funkcję salonu, a funkcję spania pełni rozkładana sofa, którą można rozbudować tylko na noc. Zaletą takiego układu jest to, że możliwe jest zorganizowanie takiego środowiska nawet na bardzo skromnej powierzchni. Ale jest też poważna wada – właściciele będą musieli stale spać na kanapie, a nawet najwygodniejszych modeli nie da się porównać pod względem ergonomii ze spaniem w łóżku, na materacu ortopedycznym.

Połączenie wykończeń

Jasny akcent na meblach

Wszystkie odcienie szarości

Rozkładana sofa

Jeśli Twój salon będzie służył Ci jednocześnie jako sypialnia, to najlepiej zdecydować się na sofę w modelu narożnym. Po zmontowaniu w ciągu dnia takie sofy mogą zapewnić wystarczającą liczbę miejsc siedzących dla właścicieli i ich gości, wieczorem rozkładają się na pełnowartościowe miejsce do spania dla dwóch osób. Między innymi konstrukcja narożna jest bardzo wygodna do zainstalowania w rogu pomieszczenia przy oknie. Dzięki temu światło z otworu okiennego nie będzie blokowane (co jest bardzo ważne w przypadku małych pomieszczeń) i «nie żyje» powierzchnia pokoju może być wykorzystana jak najefektywniej.

Narożnik do małego pokoju

Praktyczne szare meble

Konstrukcje narożne

Ciepła paleta pokojowa

Drugim sposobem na zorganizowanie obszarów funkcjonalnych w pokoju jednoosobowym jest zainstalowanie pełnoprawnego łóżka w postaci łóżka i mebli tapicerowanych do dekoracji strefy rekreacyjnej w salonie. Ta opcja jest odpowiednia dla par bez dzieci i tych, które nie są zakłopotane otwartością części sypialnej. W zależności od wielkości pomieszczenia część dzienna może bezpośrednio przylegać do segmentu sypialnego lub być odizolowana meblami..

Sypialnia-salon-kuchnia-jadalnia

Wszystkie segmenty w jednej przestrzeni

Wnętrze pokoju wspólnego

Jednym ze sposobów zagospodarowania łóżka we wspólnym pokoju jest zbudowanie łóżka na podium. W takich konstrukcjach bardzo wygodne jest posiadanie przestronnych systemów przechowywania, których zawsze brakuje w małych mieszkaniach..

Łóżko na podium z szufladami

Górna kondygnacja z sypialnią i łazienką

Sypialnia wieloosobowa

Zagospodarowanie przestrzenne sypialni z podium

Izolujemy część sypialną we wspólnym pokoju

Nie wszyscy właściciele mieszkań jednopokojowych nadają się do opcji na planie otwartym. Dla wielu ważna jest możliwość przejścia na emeryturę do miejsca do spania i odpoczynku w takim czy innym stopniu. Dla niektórych wystarczy matowa szklana przegroda wewnętrzna, podczas gdy inni potrzebują zasłon zaciemniających, które nie przepuszczają światła. W zależności od wielkości pomieszczenia, liczby okien i wielkości łóżka (pojedyncze lub duże podwójne), które należy odizolować, można wybrać następujące opcje aranżacji części sypialnych:

Sypialnia za szklaną przegrodą

Część sypialna za ścianką działową

Układ skromnej sypialni

Sypialnia za roletami

Część sypialna i wypoczynkowa za przegrodą wewnętrzną daje właścicielom poczucie prywatności, ale jednocześnie nie oddziela całkowicie segmentu od przestrzeni ogólnej. Jednocześnie światło z okien może również przenikać do strefy spania, jeśli nie ma tam otworu okiennego. Najbardziej praktyczne jest wykorzystanie półek lub szafek jako przegrody wewnętrznej. Może to być dwustronny regał z otwartymi półkami lub system przechowywania z jednej strony i powierzchnią, na której można powiesić półki, lustro, telewizor lub dekoracje ścienne z drugiej..

Szafa-przegroda między sypialnią a kuchnią

Korzystanie z przegród wewnętrznych

Efektywne wykorzystanie przegrody

Stojak partycyjny

Łóżko za drewnianą przegrodą

Zasłony, rolety, żaluzje pionowe i inne rodzaje barier materiałowych mogą być opcją izolacji koi dla tych, którzy potrzebują prywatności. Ta metoda nie wymaga budowania partycji. Wystarczy zainstalować prowadnicę do mocowania zasłon lub żaluzji. Jeśli prowadnica jest przymocowana do sufitu, to w wersji kurtynowej część sypialna nie otrzyma swojego udziału naturalnego światła (pod warunkiem, że w segmencie sypialnym nie ma okna). Jeśli umieścisz karnisz na poziomie wzrostu osoby, to pozostała przestrzeń wystarczy, aby zapewnić segment, choć słaby, ale nadal oświetlony.

Sypialnia za zasłonami

Ekrany kurtynowe do podziału na strefy

Inną opcją stworzenia ogrodzenia do koi jest udekorowanie obszaru szklanymi (lub częściowo takimi) przegrodami. Prawie połowa promieni słonecznych przenika przez matowe powierzchnie, ale jednocześnie to, co dzieje się za przegrodą, pozostaje trudne do odróżnienia. Szklana przegroda z jednej strony daje poczucie izolacji, z drugiej pozostawia myśl o przynależności do przestrzeni wspólnej.

Sypialnia w szkle

Widok z sypialni

Łóżko za szkłem z zasłonami

Eksperci zalecają stosowanie szklanych przegród przy tworzeniu w pełni izolowanego segmentu do spania i odpoczynku. Nawet małe przeźroczyste wstawki od sufitu do drzwi pomogą zapewnić strefę sypialną niewielką ilość naturalnego światła, które może wystarczyć do przebywania w tym segmencie w ciągu dnia. Na wieczór i noc w każdym razie zapewnisz pokój z oprawami oświetleniowymi.

Oddzielenie części sypialnej

Przegrody na segment sypialny

Projekt kuchni w małym mieszkaniu

Z reguły przestrzeń kuchenna w standardowych (a tym bardziej w małych) mieszkaniach ma powierzchnię nie większą niż 6,5 m2. A na tej niewielkiej przestrzeni trzeba rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego, systemy przechowywania, nie zapominając o organizacji jadalni. Zwykle na ten segment funkcjonalny nie ma wystarczająco dużo miejsca, a stół jadalny z krzesłami trzeba przenieść do pokoju wspólnego, umieszczając jadalnię w pobliżu części dziennej. Ale w przypadku, gdy w jednopokojowym mieszkaniu mieszka małżeństwo bez dzieci, można zorganizować małe miejsce na posiłki, przedłużając blat kuchennej wyspy lub dostosowując do tych celów powiększony parapet..

Jadalnia za ladą

Miejsce na posiłki poza półwyspem

Eksperci zalecają rezygnację z gotowych rozwiązań kuchennych na rzecz szytych na miarę zestawów słuchawkowych, które będą dokładnie odpowiadały możliwościom skromnego pomieszczenia i jak najefektywniej wykorzystają jego zalety. Nigdy nie ma wielu systemów przechowywania, zwłaszcza w przestrzeni kuchennej. Nawet niewielka nisza w pobliżu gazowego podgrzewacza wody lub przestrzeń pod parapetem może stać się miejscem do zainstalowania szafki ściennej lub otwartej półki..

Wbudowany zestaw słuchawkowy

Śnieżnobiałe gładkie elewacje

Jednorzędowy układ zespołu meblowego

Komplet kuchenny w ciemnym kolorze

Niezwykły projekt strefy kuchennej

W długiej i wąskiej kuchni najbardziej logiczne jest zastosowanie równoległego układu zestawu mebli. Przy takim rozmieszczeniu systemów przechowywania, urządzeń gospodarstwa domowego i powierzchni roboczych między rzędami szafek kuchennych zwykle pozostaje tylko miejsce na ruch, ale nie na zainstalowanie grupy jadalnej. Jeśli pozwala na to długość przestrzeni kuchennej, możesz zainstalować duży stół jadalny z krzesłami lub kompaktowy kącik kuchenny w jednym z rogów pomieszczenia przed wejściem. W przeciwnym razie jadalnia będzie musiała zostać przeniesiona do pokoju wspólnego..

Kuchnia równoległa

Mała kuchnia o nieregularnym kształcie

Wbudowana jadalnia

Jeśli kuchnia jest częścią wspólnego pokoju, jako układ zestawu kuchennego najczęściej stosuje się układ liniowy lub kątowy (w kształcie litery L). Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca na zorganizowanie segmentu kuchennego, to zestaw można uzupełnić o wyspę kuchenną lub półwysep, który najczęściej staje się miejscem do spożywania posiłków poprzez wysunięcie blatu. Jednak w większości przypadków trzeba ograniczyć się do liniowego ułożenia zestawu meblowego ze zintegrowanym sprzętem AGD. Kuchnia i reszta pomieszczenia mają zazwyczaj takie samo wykończenie. Wyjątkiem jest tylko projekt fartucha kuchennego, a czasem wykładziny podłogowej w obszarze roboczym..

Jasna kuchnia z błyszczącymi elewacjami

Śnieżnobiała kuchnia

Przestronna kuchnia-jadalnia-salon

Śnieżnobiałe wykończenie klapy

Śnieżnobiały obraz wnętrza