Wnętrze

Projekt wnętrza korytarza w stylu cegły: stylowe pomysły i wskazówki dotyczące wyboru materiałów

Coraz popularniejsze jest ostatnio dekorowanie wnętrza przedpokoju cegłą lub materiałami ją imitującymi. Takie rozwiązanie tworzy niesamowity klimat i wprowadza nastrój w całym pomieszczeniu. Ponadto duży asortyment palety kolorów, różnorodność faktur i sposobów montażu pozwalają na wykorzystanie cegieł do stworzenia wielu stylów. W dalszej części materiału proponujemy przyjrzeć się bliżej rodzajom tego niesamowitego materiału. Opowiemy również o możliwych sposobach wykorzystania go do stworzenia stylowego wnętrza w przedpokoju..

Cegła dekoracyjna w przedpokoju – zalety i wady

Jak wiadomo, hol wejściowy jest pierwszym pomieszczeniem, które spotyka osoby wchodzące do domu lub mieszkania, dlatego projektanci radzą zwrócić szczególną uwagę na wystrój tego pokoju i zastosować różnego rodzaju materiały. W końcu, jak wiadomo, to właśnie z tego pokoju zaczyna się pierwsze wrażenie właścicieli mieszkania, ich preferencje smakowe i ogólnie styl życia. Dziś omawiamy dekorację ścian w korytarzu za pomocą cegieł, a cegła dekoracyjna w tym przypadku jest najczęstszą i najtańszą opcją. Jednak, podobnie jak wiele innych rodzajów materiałów, ma jednocześnie pozytywne i negatywne cechy..

Zalety stosowania cegieł dekoracyjnych

Przede wszystkim zastosowanie cegieł dekoracyjnych we wnętrzu to doskonała okazja do stworzenia niepowtarzalnego w swoim rodzaju wystroju wnętrza, a także zapewnienia sobie dodatkowej izolacji ścian i izolacji akustycznej, tak niezbędnej mieszkańcom apartamentowców. Taka powłoka należy do kategorii trwałych i przy odpowiedniej pielęgnacji może trwać kilkadziesiąt lat. W razie potrzeby uszkodzone części można łatwo wymienić na nowe, bez konieczności demontażu całego muru jako całości. Ponadto klocki ozdobne na ścianach są łatwe w pielęgnacji. Kilka pociągnięć wilgotną ściereczką, a okładzina ścienna jest wolna od jakichkolwiek zabrudzeń.

Wady cegieł dekoracyjnych

Jeśli chodzi o wady stosowania we wnętrzu muru imitującego cegłę, to w tym przypadku trzeba być przygotowanym na pewne koszty. Okładzina ścienna takiego planu jest znacznie droższa niż tapety, tynki czy gotowe panele, które często stosuje się w aranżacji wnętrz. I oczywiście nie należy oczekiwać, że cegły dekoracyjne całkowicie zastąpią kamień naturalny. Jest to analog wyższej jakości i bardziej przystępny cenowo..

Rodzaje cegieł dekoracyjnych

Na współczesnym rynku istnieje kilka rodzajów cegieł dekoracyjnych. Dlatego w razie potrzeby wybór idealnej opcji dla siebie będzie dość prosty..

Cegła klinkierowa

Ten rodzaj cegieł dekoracyjnych bardzo często nazywany jest ceramicznymi, ponieważ glina, z której jest wykonana, jest podwójnie utwardzona, co pozwala wytrzymywać ekstremalne temperatury, narażenie na różnego rodzaju zanieczyszczenia, uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Wytworzony «płytki klinkierowe» na zasadzie cegły, ale różni się mniejszymi wymiarami, a mianowicie grubością. Ta okładzina ścienna jest oferowana w różnych fakturach i kolorach, idealna do dekoracji wnętrz w stylu ekologicznym..

Cegła gipsowa

Produkcja cegieł ozdobnych z gipsu nie wymaga dużych inwestycji, dlatego ten rodzaj okładziny wyróżnia atrakcyjna cena, ma wiele pozytywnych cech, ale niestety jest kruchy i wrażliwy na wilgoć. Cegły gipsowe służą do ozdabiania ścian, poszczególnych sekcji czy drzwi. Może być malowany lub używany bez zmian.

Cegła z włókna szklanego

Cegła dekoracyjna o tej zawiłej nazwie to mieszanka cementu z włóknami szkła kwarcytowego, które służą jako włókna spajające. Materiał ma niesamowity kolor, charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na odpryski. W porównaniu z kamieniem naturalnym ma mniejszą wagę i kompaktowe wymiary.

Elastyczna cegła

Tego rodzaju materiał okładzinowy pojawił się na rynku materiałów budowlanych całkiem niedawno i jest pozorem zwykłych płytek dekoracyjnych, podatnych na odkształcenia. Nawet przy lekkim podgrzaniu kształt takiej cegły zacznie się zmieniać, więc jeśli zdecydujesz się udekorować ściany w przedpokoju «elastyczne» przykryć, umieścić go jak najdalej od opraw oświetleniowych lub kinkietów ściennych. Wszystkie rodzaje mozaiki jako dekor w tym przypadku można nazwać najbardziej udaną opcją..

Biała cegła w korytarzu

Kolor biały jest dość łatwo wyczuwalny przez ludzi, daje poczucie czystości, światła, zwiewności, a umiejętnie zastosowany we wnętrzu wizualnie zwiększa powierzchnię pomieszczenia. Dlatego dekoracyjną białą cegłę można nazwać korzystną opcją dekoracji ścian w przedpokoju. Po pierwsze, takie pomieszczenia zawsze wymagają dodatkowego oświetlenia. Po drugie, biała cegła dobrze komponuje się z innymi odcieniami w wystroju pokoju, wygląda stylowo i elegancko.

Metody wykańczania cegłą dekoracyjną

Zanim zaczniesz układać wybraną przez siebie opcję cegieł ozdobnych, powinieneś najpierw przygotować obszar, który będzie służył jako podkład. Wszystkie powierzchnie muszą być płaskie. W takim przypadku ściany należy wstępnie obrobić kitem, tynkiem i ziemią..

Następnie należy zdecydować się na wybór kleju do płytek. W przypadku licowania narożników eksperci zalecają preferowanie gotowych paneli i rozpoczęcie głównego murowania z tej części korytarza, od góry do dołu. Nie zaleca się robienia zbyt dużej szczeliny między częściami. Jednak w niektórych przypadkach takie zjawisko wygląda bardzo stylowo i idealnie wpasowuje się w ideę wnętrza..

Jeśli chodzi o technologię i metody układania cegieł ozdobnych, można tutaj wyróżnić trzy główne opcje – łańcuszkową, rybną i książkową. Układanie łańcuszkowe polega na ułożeniu cegieł w taki sposób, aby każdy nowy rząd znajdował się na ścianie z niewielkim zachodzeniem na jedną trzecią korpusu. Dokowanie fragmentów w stylu oprawy książkowej odbywa się poprzez naprzemienne układanie cegieł w pionie i poziomie. Aby stworzyć mur z rybiego ogona, każdy kawałek płótna jest ułożony prostopadle.

Cegła we wnętrzu przedpokoju to świetny sposób na podkreślenie indywidualności pomieszczenia oraz możliwość stworzenia czegoś ekskluzywnego i stylowego. W podobny sposób możesz udekorować wszystkie ściany, podświetlić jedną z nich lub wykorzystać cegłę jako dekorację przypominającą mozaikę.