Wnętrze

Projekt zasłon do kuchni: trendy 2019

Wybór tekstyliów do dekoracji okien to jeden z najprzyjemniejszych momentów podczas przeprowadzania globalnego remontu lub małej przeróbki dowolnego pomieszczenia. A wykończenie przy projektowaniu kuchni ma szczególne znaczenie, bo to właśnie w przestrzeni kuchennej gospodynie spędzają większość czasu (nie licząc miejsca pracy), to tutaj wieczorami zbiera się cała rodzina i przyjmowani są najbliżsi przyjaciele i krewni. Wybór firan do kuchni to przyjemna czynność, ale jednocześnie odpowiedzialna. W końcu musisz zdecydować się na kilka punktów:

 • wybierz model draperii (rozmiar, kształt, ilość warstw tkaniny);
 • zdecydować o rodzaju tkaniny, biorąc pod uwagę specyfikę mikroklimatu kuchni i potrzebę częstego czyszczenia materiału;
 • wybrać rozwiązanie tekstylnej dekoracji okna odpowiadające ogólnemu stylowi wnętrza.

Jasny design nowoczesnej kuchni

Nowoczesny rynek tekstyliów do dekoracji okien kuchennych jest niezwykle różnorodny. Projektanci proponują nam nowe rozwiązania kolorystyczne i nadruki, producenci tkanin znajdują specjalne innowacyjne technologie, które pozwalają nam tworzyć nie tylko piękne, ale również praktyczne materiały z punktu widzenia eksploatacji i konserwacji. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi trendami w projektowaniu zasłon okiennych korzystając z naszego imponującego wyboru projektów wzorniczych do kuchni o różnej wielkości i wzornictwie..

Rolety rzymskie we wnętrzu kuchni

Śnieżnobiałe zasłony okienne

Algorytm doboru tekstylnego wzoru okien kuchennych

Niezależnie od tego, czy zlecisz indywidualne uszycie firan do okna (okn) swojej kuchni, czy skorzystasz z gotowego rozwiązania prezentowanego w szerokiej gamie nowoczesnych sklepów, musisz najpierw określić niektóre czynniki, które wpływają na ten wybór. Tak więc, biorąc pod uwagę specyfikę przestrzeni kuchennej, na powierzchnię zasłony okiennej będą wywierane następujące rodzaje wpływów:

 • wysoka wilgotność;
 • stałe spadki temperatury (a nawet prawdopodobieństwo pożaru, gdy tekstylia znajdują się w pobliżu kuchenki gazowej);
 • prawdopodobieństwo uderzenia kropel gorącego tłuszczu (pod warunkiem, że kaptur jest niewystarczająco mocny);
 • uporczywe zapachy gotowania.

Zasłony do niezwykłej kuchni

Neutralny projekt

Kuchnia w pastelowych kolorach

Naturalne odcienie

Kuchnia w odcieniach beżu

Zanim pójdziesz na zakupy lub w Internecie w poszukiwaniu odpowiedniego modelu zasłon, musisz zdecydować, jaką funkcjonalność będzie spełniać zasłona okienna:

 • chroń pokój przed słońcem;
 • stanie się barierą dla wścibskich oczu;
 • spełni tylko funkcję dekoracyjną;
 • będzie kontynuacją kompozycji kurtynowych salonu znajdującego się w tej samej przestrzeni (kuchnia-studio);
 • sprawdzi się jako element łączący (w kolorze lub fakturze) z innymi elementami kuchennego wnętrza.

Projekt lakoniczny

Jasne rzymskie odcienie

Zasłony na małe okna

W śnieżnobiałej kuchni

Kolorowe zasłony jako akcent

Podsumowując. Aby wybór tekstylnego projektu okna kuchennego był idealny, stylowy i piękny, służył dłużej niż rok i nie powodował kłopotów w eksploatacji, należy zdecydować się na:

 • wybór sposobu wykonania kompozycji kurtyny (kształt, wielkość, ilość warstw, ogólny projekt);
 • rodzaj materiału, w oparciu o właściwości technologiczne tkaniny i wymagania dotyczące zasłony okiennej;
 • kolorystyka (obecność lub brak nadruku, wykonanie akcentu lub w harmonii z ogólną kolorystyką kuchni);
 • budżet na dekorację okna w kuchni (zakres cen, zarówno na same tkaniny, jak i na produkty do szycia, jest niesamowicie szeroki).

Zasłony na oczkach

Zasłony bezramowe

Czekoladowy odcień

W kuchni z jasnymi fasadami

Wybór modelu zasłon kuchennych

Na wybór modelu zasłony do okna kuchennego wpływają następujące czynniki:

 • kształt i wielkość pomieszczenia oraz samego okna (liczba okien);
 • położenie kuchni względem punktów kardynalnych (stopień naturalnego światła) i poziom nad ziemią (podłoga);
 • obecność innych segmentów funkcjonalnych z końmi w tym samym pomieszczeniu (salon lub kuchnia-studio);
 • styl aranżacji wnętrz;
 • osobiste pomysły właścicieli na temat piękna i praktyczności tekstylnej dekoracji okien.

Wszystkie odcienie szarości w kuchni

Klasyczny styl

Śnieżnobiały wzór

Jasna i przestronna kuchnia

Tradycyjne zasłony

Zasłony klasyczne lub tradycyjne to uniwersalna opcja do dekoracji okien w każdym pomieszczeniu. A kuchnia nie jest wyjątkiem. Możesz wybrać tradycyjne zasłony do okna o dowolnym kształcie i rozmiarze, dowolne stylistyczne wykonanie wnętrza. Pionowe płótna z tkaniny pomogą niezawodnie chronić przestrzeń przed światłem słonecznym i ciekawskimi oczami, ozdobią wnętrze kuchni i efektownym wykończeniem obrazu tworzenia jego wizerunku.

Tradycyjne zasłony

Draperia do szklanych drzwi

Neoklasyczny do kuchni

Współczesny styl

Tradycyjne zasłony najczęściej łączy się z lekkimi, półprzezroczystymi zasłonami. Tiul pomaga nieco przyciemnić światło słoneczne, a zasłony mogą w razie potrzeby całkowicie zaciemnić pomieszczenie. To tandem półprzezroczystego tiulu (najczęściej białego) i gęstych monochromatycznych zasłon stał się najpopularniejszą opcją draperii okiennych w rosyjskich kuchniach..

Nowoczesna kuchnia

Proste rozwiązania

Delikatne odcienie

Ciemna kuchnia

Skutecznie tradycyjne zasłony łączy się z roletami rzymskimi lub roletami. Ten tandem doskonale sprawdza się w kuchniach zlokalizowanych po słonecznej stronie budynku lub na parterze apartamentowca. Jednocześnie zasłony mogą być dopasowane kolorystycznie lub prezentowane w wersji monochromatycznej w połączeniu z zadrukowaną tkaniną..

Rolety tradycyjne i rzymskie

Mały projekt kuchni

Oprócz tego, że tradycyjne zasłony można wykonać w wersji monochromatycznej lub wybrać płótna z nadrukiem, można je mocować do gzymsu (lub dowolnego innego urządzenia) na różne sposoby:

 • na oczkach;
 • na haczykach i klipsach;
 • na pętelkach lub krawatach z tkaniny;
 • przejdź przez gzyms i przerzuć go (ta druga opcja będzie wymagała dużej ilości materiału).

Zasłony do szarej kuchni

Śnieżnobiałe powierzchnie

Jasnobeżowa kolorystyka

Elementy stylu wiejskiego

Zasłony rzymskie

Rolety lub rolety rzymskie to jedna z najczęstszych opcji dekorowania okien kuchennych w projektach zagranicznych. W rosyjskich domach coraz większą popularność zyskuje również stosowanie rolet rzymskich. W przypadku małych okien kuchennych rolety mogą być najlepszym sposobem na udrapowanie, biorąc pod uwagę ich prostotę, zwięzłość i niesamowitą funkcjonalność. Dodatkowo rolety doskonale sprawdzają się w minimalistycznych nastrojach nowoczesnego stylu..

W kuchni z białymi frontami

Przestronny projekt kuchni

Nadruk na tkaninie w białej kuchni

Kontrastowe kombinacje

Rolety rzymskie mogą być prezentowane w wykonaniu ramowym i bezramowym. W pierwszym przypadku jednolite fałdy poziome są sztywno połączone, w drugim opadają w miękkie fałdy. To, którą z opcji preferujesz, zależy od Ciebie, wszystko zależy od ogólnego nastroju wnętrza i Twoich osobistych preferencji..

Na jasnożółtym tle

Kolory biały i szary

Projekt dla małej kuchni

W kuchni z ciemnymi frontami

Zasłony «kawiarnia» (krótkie zasłony)

Zasłony tego typu nie bez powodu mają nazwę «kawiarnia» – to właśnie ta metoda częściowego zamykania otworów okiennych była często stosowana w małych restauracjach czy kawiarniach. Rolety zasłaniające połowę lub jedną trzecią okna nie ochronią pomieszczenia przed słońcem (nie jest to konieczne we wszystkich kuchniach), ale ukryją je przed wścibskimi spojrzeniami i wprowadzą odrobinę komfortu do atmosfery wnętrza.

Krótkie zasłony

Zasłony

Częściowa zasłona okna

Kolorystyka zasłon kuchennych

Zanim zaczniesz wybierać kolorystykę tekstyliów okiennych, musisz zdecydować, czy chcesz, aby tekstylia na oknach stały się jasnym (lub tylko kontrastowym) akcentem, czy też zasłony powinny łączyć się z ogólną paletą wnętrza kuchni. Na wybór jednobarwnych płócien lub tkanin z nadrukiem wpływ będzie miała również ogólna paleta kolorystyczna pomieszczenia, kolor dekoracji ścian i elewacji kuchennych, ponieważ jest to projekt powierzchni pionowych i zestawu mebli która kształtuje obraz pokoju kuchennego.

Nacisk na dekorację okien

Jasne paski

Jasne wnętrze kuchni

Wzór w kwiaty

Zwykłe zasłony

Zasłony bez wzoru to najprostszy i najbardziej uniwersalny sposób na dekorację okien kuchennych. Nie trzeba myśleć o łączeniu nadruku na tkaninie z innymi elementami. Wystarczy właściwie dobrać tylko kolor dekoracji tekstylnej okna kuchennego. I w tym przypadku istnieje kilka opcji, które można organicznie dopasować do praktycznie każdego wnętrza kuchni – bez względu na to, jaką paletę kolorów i właściwości stylistyczne zostały do ​​tego wybrane. Jedną z tych opcji są białe zasłony. Jakich trendów nie zaproponowali nam projektanci, a biel zawsze będzie przyciągać nabywców swoją uniwersalnością, czystością i lekkością. Białe zasłony łatwo łączą się z dowolnymi rozwiązaniami kolorystycznymi przyjętymi w projektowaniu kuchni, zawsze wyglądają świeżo, a nawet ceremonialnie.

Śnieżnobiałe zasłony kuchenne

Kuchnia w kolorze białym

Jasne odcienie

Wszystkie odmiany bieli

Biały odcień do kuchni

Kolejnym uniwersalnym kolorem do wykonywania zabiegów okiennych jest szary. Ten kolor ma wiele szlachetnych odcieni, które mogą, jeśli nie stać się centrum przyciągania wzroku, to stanowić doskonałe neutralne tło dla innych, jaśniejszych elementów wnętrza. Szarość łatwo łączyć z różnymi rozwiązaniami kolorystycznymi do wykończenia i wykonania elewacji kuchennych. Aby dodać akcent do powstałego wnętrza, wystarczy jeden (jeśli pokój jest mały) lub kilka jasnych detali (jeśli pozwala na to wielkość kuchni).

Szare zasłony na oczkach

Tradycyjne motywy

Biały tiul i ciemne zasłony

Neutralne kolory

Srebrne odcienie

Zastosowanie zasłon jako elementu akcentującego to uderzająca cecha projektowa, która jest często stosowana w projektach nowoczesnych kuchni. Świetnie nadaje się do małych i średnich kuchni. Wszystkie powierzchnie pomieszczenia wykonane są w neutralnych, najczęściej jasnych kolorach, a draperie okienne tej lub innej modyfikacji są używane jako jasne elementy. Ta metoda rejestracji jest łatwa do przeprowadzenia samodzielnie, bez pomocy specjalistów..

Jasny akcent

Zasłony - element akcentujący

Ciemne, głębokie odcienie przyciągają dramatyzmem. Ale niewielu właścicieli jest w stanie zdecydować się na użycie ciemnych, nawet czarnych zasłon przy dekorowaniu przestrzeni kuchennej. Ta technika projektowania jest naprawdę bardzo odważna, nadaje się tylko do pomieszczeń o wystarczającej powierzchni. Ale jak imponująco wygląda kontrastowy design we wnętrzu nowoczesnej kuchni.

Czarno-biały wzór

Kontrastujące wnętrze

Zasłony dopasowane do koloru elewacji

Kombinacje czarno-białe

Wzorzysta zasłona okienna

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie najpopularniejsze nadruki są stosowane na tkaninach na zasłony kuchenne. W wielu kierunkach stylistycznych istnieją ugruntowane wzory wykorzystania określonego wzoru tekstyliów. Na przykład w stylach wiejskich często można zobaczyć tkaniny w kratę lub małe motywy kwiatowe. Co więcej, ten nadruk nie może być już używany w żadnym z elementów wnętrza..

Rzymskie odcienie w kratkę

Drukowane tekstylia na okna

Motywy roślinne

Płótna ze zdjęciem