Wnętrze

Projekt zasłon – trendy w modzie 2016

Dekoracja okienna to ostatni szlif w tworzeniu wnętrza każdego pomieszczenia. Nikt nie będzie twierdził, że projekt wystroju okna z pewnością wpłynie na cały wizerunek pomieszczenia. Moda nie stoi w miejscu, rozwija się we wszystkich dziedzinach naszego życia, a dekoracja okien nie jest wyjątkiem. Współczesne trendy w projektowaniu przestrzeni jako całości dążą do uproszczenia, demokracji. Przy projektowaniu zasłon i innych tekstyliów na okna takie trendy nie poszły na marne – niektórzy projektanci wolą w ogóle nie zasłonić otworów okiennych, zapewniając lokalowi maksymalną ilość światła słonecznego. Rozumiemy jednak, że techniki projektowania nie zawsze są zgodne z praktyczną stroną życia, są pomieszczenia, w których trudno obejść się bez osłon okiennych. Na przykład w sypialni zasłony pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także czysto praktyczną – w odpowiednim czasie zapobiegają przenikaniu promieni słonecznych..

Nowoczesny styl dekoracji okien

Naturalne tkaniny do dekoracji

Ale nawet ci projektanci, którzy proponują zastosowanie dekoracji okiennych, potwierdzają, że w tej dziedzinie zmierzamy w kierunku minimalizmu, prostoty i funkcjonalności. Drasowanie okien w nowoczesnych projektach wzorniczych to najczęściej proste, monochromatyczne rozwiązania, pozbawione elementów dekoracyjnych i luksusu. Nawet dekorując wnętrza klasyczne i w stylu neoklasycystycznym, nie widzimy już triumfu bogactwa i luksusu przy drapowaniu okien, nie ma już tyle frędzli i frędzli, używa się naturalnych tkanin, ale nie «krzyczeć» o ich wartości i statusie właścicieli domu.

Zasłony do salonu

Zapraszamy do zapoznania się z wyborem nowoczesnych projektów aranżacji lokali o różnych obciążeniach funkcjonalnych, przy zasłonięciu okien, w których wykorzystano najnowsze trendy w tej dziedzinie projektowania mieszkań. Mamy nadzieję, że pomogą one wybrać praktyczną, stylową i estetyczną opcję dekoracji okien w mieszkaniu lub gospodarstwie domowym..

Delikatne rozwiązania kolorystyczne

Kolorowy wybór do dekoracji okien

Nowoczesne draperie okienne – wybierz tkaninę

Aby ostateczny wygląd pomieszczenia odpowiadał Twojemu pomysłowi, należy dokładnie rozważyć nie tylko projekt zasłon, ale także uwzględnić takie niuanse, jak wybór tkaniny na draperię i model gzymsu. Którą tkaninę preferować – naturalną czy sztuczną? Jedwab, len, wełna i bawełna – naturalne tkaniny są przyjemne w dotyku, ale z reguły wymagają dużego wysiłku w produkcji dekoracji okiennych i konserwacji podczas pracy. Materiał sztuczny jest znacznie łatwiejszy w pielęgnacji, nie mówiąc już o kosztach tkaniny. Oczywiście im droższy materiał na zasłony i zasłony, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będziesz w stanie sam go wyprać i będziesz musiał skorzystać z usług pralni chemicznej..

Oryginalny projekt kurtyny

Dekoracja okna w sypialni

Drugim pytaniem, które trzeba będzie rozwiązać przy wyborze wystroju okien, jest zakup przezroczystej lub gęstej tkaniny? Tiul, welon i organza to jedne z najpopularniejszych opcji przezroczystych tkanin, które doskonale przepuszczają światło, wyglądają na nieważkie, lekkie, przewiewne. Zazwyczaj z takiego materiału wykonuje się zasłony, które uzupełniają zasłony zaciemniające, ale w nowoczesnych projektach coraz częściej można znaleźć draperie otworów okiennych tylko za pomocą lekkiej tkaniny.

W śnieżnobiałych kolorach

Lekki welon

Zasłony, a nawet firany batystowe są również używane niezależnie, są mniej przezroczyste i dlatego mogą pełnić różne role funkcjonalne. Najgęstszym materiałem do szycia zasłon jest krepa-szyfon. Pomimo swojej gęstości tkanina wygląda na lekką i można ją wykorzystać na zasłony lub zasłony, które spadają na podłogę..

Luksus naturalnych tkanin

Elegancki design

Projekt zasłon i zasłon będzie w dużej mierze zależeć od tego, czy tkanina jest miękka czy twarda. Na przykład organza tworzy obszerną, przejrzystą i równomierną «kolczasty» fałdy, które są w stanie oddać nie tylko projekt okna, ale także obraz pomieszczenia jako całości, strukturę i surowość. Ale takie zasłony wyglądają lepiej w przestronnych pokojach, mały pokój z podobną zasłoną okienną będzie wyglądał śmiesznie.

Mocne fałdy organzy i brokatu

Nowoczesne rozwiązanie do sypialni

Transparentna organza z połyskiem

Jeśli chcesz miękkiej i giętkiej zasłony, użyj welonu, który tworzy lekką i dyskretną objętość. Aby uzyskać najdelikatniejszy wygląd okna, użyj szyfonu do dekoracji otworów okiennych, świetnie nadaje się do długich zasłon, które zbierają się w miękkie fałdy aż do podłogi..

W śnieżnobiałej palecie

Biały tiul do sypialni

Projekt kurtyny – dopasowany do kierunku stylistycznego wnętrza

Oczywiste jest, że projekt draperii okien powinien odpowiadać decyzjom stylistycznym podejmowanym przy kształtowaniu wnętrza pokoju. Do minimalistycznego wnętrza bardziej odpowiedni jest batyst – lekki, ale trwały i prawie nieprzezroczysty. Luksusowa organza nadaje pomieszczeniu blasku i powagi. Elegancki tiul idealnie sprawdzi się w romantycznej oprawie w pokoju dziewczynki lub uzupełni zmysłowe wnętrze sypialni rodziców.

Rozwiązania kolorystyczne dla nowoczesnego wzornictwa

Beżowe zasłony

Nowoczesny styl aranżacji wnętrz stawia na prostotę i wygodę, w których maksymalnie można wykorzystać naturalne tkaniny i materiały wykończeniowe. W salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet w pomieszczeniach użytkowych coraz częściej można znaleźć najprostsze i najbardziej zwięzłe rozwiązania drapowania okien – rolety. Z reguły prezentowane są w monochromatycznych wersjach naturalnych kolorów, ale zdarzają się również projekty pomieszczeń, w których do dekoracji okien wykorzystuje się drukowaną tkaninę..

Jasne zasłony z nadrukiem

Rolety i rolety rzymskie dobrze sprawdzają się w lakonicznych rozwiązaniach – nie trzeba ich ozdabiać marszczeniami czy frędzlami. Ich głównym zadaniem we wnętrzu jest spełnienie ich bezpośrednich zadań, czyli ochrona pomieszczenia przed promieniami słonecznymi w przypadkach, gdy jest to konieczne.

Rolety do sypialni

Rolety w kolorze ciemny turkus

Ciemne i gęste rolety

Zasłony z lambrekinami stopniowo tracą nadmiar wystroju i stają się przykładami lakonicznych i prostych rozwiązań. Z ich pomocą możesz nie tylko stworzyć oryginalny projekt wystroju okna, ale także ukryć ewentualne wady wykończenia przestrzeni w pobliżu otworów okiennych..

Zasłony z lambrekinami

Zasłony i lambrekiny z nadrukiem

Zasłony-zasłony, zwane też japońskimi, świetnie nadają się do ozdabiania dużych panoramicznych okien i szklanych drzwi przedziałowych. Z jednej strony taki wystrój nie przeszkadza w przenikaniu promieni słonecznych do pomieszczenia, z drugiej całkowicie chronisz intymność atmosfery w pomieszczeniu, nawet przy włączonym świetle..

Zasłony ekranowe

Zasłony parawanowe lub japońskie

Zasłony z oczkami wciąż są w głowach współczesnych projektantów. Ich zastosowanie staje się coraz mniej popularne, ale nadal jest widoczne w projektach nowoczesnych sypialni i salonów. Pierścienie stalowe lub plastikowe zintegrowane z tkaniną podczas szycia zasłon okiennych zapewniają wygodny i niezakłócony ruch tkaniny wzdłuż zasłony.

Zasłony na oczkach

Paleta kolorów zabiegów okiennych

Większość właścicieli domów wie, że duży wzór na zasłonach nadaje się tylko do przestronnych pomieszczeń, w przypadku małych pomieszczeń lepiej wybrać mały nadruk. Pionowe paski na tkaninie sprawią, że Twoje okno będzie wizualnie wyższe, co oznacza, że ​​wizualnie zwiększą wysokość sufitów, poziomy pasek będzie działał na szerokość. Jeśli w pokoju używana jest tapeta z nadrukiem, lepiej wybrać wersję monochromatyczną na zasłony. Wzorzyste zasłony i zasłony będą wyglądać lepiej w pomieszczeniu o gładkich ścianach i meblach tapicerowanych.

Wzorzyste zasłony

Kolorowe zasłony z nadrukiem

Projektanci przy wyborze koloru zasłon zalecają kombinatorykę z jednym z elementów wnętrza – np. w salonie może to być tapicerka fotela lub tkanina pokrowców na poduszki dekoracyjne. Możesz użyć odcieni o różnej intensywności, ale w tym samym kolorze.

Dopasowanie koloru zasłon i designu łóżka

Harmonia kolorów

W większości nowoczesnych projektów projektowych można znaleźć zastosowanie wyłącznie białych odcieni do wykonania zasłon okiennych z woalu lub szyfonu. Ale pokoje dziecięce i sypialnie dla nastolatków mogą być uderzającym wyjątkiem. W tym przypadku właściwe byłoby użycie jasnożółtego. Półprzezroczysty tiul w kolorze turkusowym lub pistacjowym

Jasny kolor tiulu

Zasłony o kolorowym, jasnym kolorze będą harmonijnie wyglądać w czarno-białym wnętrzu pokoju, który jest dziś tak popularny. Jeśli w pomieszczeniu zastosowano błyszczące fasady mebli, lepiej wybrać na zasłony tkaninę o matowej powierzchni..

Jasne zasłony do projektowania czarno-białych pomieszczeń

Kolorowe zasłony w szarym otoczeniu

Przykłady dekoracji okien w różnych pomieszczeniach

Oprócz tego, że pokoje o różnych celach funkcjonalnych wykorzystują różne pomysły projektowe podczas dekoracji, pomieszczenia te wymagają innego podejścia w zakresie wyboru draperii na okna. W salonie prywatnego domu, którego okna wychodzą na podwórko, może w ogóle nie być zasłon, ale w sypialni mieszkania znajdującego się w budynku mieszkalnym zasłony i zasłony zaciemniające są po prostu niezbędne.

Wnętrze sypialni

Podwójna dekoracja okna w sypialni

Salon

Szary staje się jedną z najpopularniejszych opcji projektowania nowoczesnych salonów. Wynika to z faktu, że odcienie tego koloru mogą wprowadzić do wnętrza wiele różnych nastrojów, w zależności od doboru intensywności – od wyrafinowanego luksusu po neutralny spokój. Zasłony zaciemniające w kolorze ciemnoszarym, w komplecie ze śnieżnobiałym welonem – idealne dla właścicieli domów, którzy nie chcą ryzykować i wolą spokojne, tradycyjne otoczenie.

Salon w odcieniach szarości

Wszystkie odcienie szarości w aranżacji salonu

Do absolutnie jasnego salonu z monochromatyczną tapicerką mebli tapicerowanych można zastosować zasłony z dużym wzorem, niech staną się akcentem wnętrza, centrum przyciągania wszystkich oczu. Jeśli okaże się, że telewizor w salonie znajduje się naprzeciwko okna, to oprócz wyboru koloru i wzoru, będziesz musiał zadbać o nabycie bardzo gęstej tkaniny, w przeciwnym razie światło z okna pozostawi blask na ekranie kina domowego.

Zasłony zaciemniające ze wzorem do salonu

W przypadku salonu, w którym zastosowano elementy stylu loftowego, lepiej pozostawić okna bez drapowania lub użyć najprostszej wersji tkaniny w neutralnym kolorze. Lekkie, ledwo zauważalne zasłony lub rolety o lakonicznym kształcie będą wyglądać odpowiednio.

Rolety w stylu loft

Wystrój okna do nowoczesnego salonu

Sypialnia

Rolety zaciemniające idealnie sprawdzą się w małej sypialni z jednym oknem. Będziesz mógł zapobiec przenikaniu promieni słonecznych do pomieszczenia, ale jednocześnie zachować surowość i zwięzłość nowoczesnego wnętrza pokoju do spania i odpoczynku.

Rolety do małej sypialni

Częstą sztuczką projektową przy dekorowaniu sypialni tekstyliami jest wybór tego samego koloru, a czasem tkaniny, do drapowania okien i koi. To połączenie kolorów i faktur pomaga stworzyć bardziej harmonijną i zrównoważoną atmosferę w pokoju do spania i relaksu..

Okno sypialni bez zasłon

Naturalne odcienie w wystroju sypialni

Jeśli zasłony w sypialni mogą w ogóle nie być, to do zasłon należy wybrać gęstą tkaninę, która nie przepuszcza światła słonecznego. Być może będziesz musiał zasnąć w ciągu dnia, kiedy promienie słoneczne dosłownie zalewają przestrzeń sypialni światłem – lepiej oprzeć się temu grubymi zasłonami..

Zasłony ciemne i zaciemniające są koniecznością w sypialni

Projekt zasłony do sypialni

Tradycyjne rozwiązanie do sypialni

Ciężkie aksamitne lub welurowe zasłony w sypialni będą wyglądać odpowiednio i harmonijnie, jeśli tapicerka miękkiego wezgłowia koi zostanie wykonana z tego samego materiału.

Ciężki aksamit w zestawie z zagłówkiem

Sypialnia z wykuszem nie jest łatwą opcją do dekoracji okna. W takim przypadku możesz użyć kombinacji dwóch opcji zasłon i różnych kolorów. W poniższym przykładzie problem drapowania części wypoczynkowej w wykuszu rozwiązuje się, dekorując okna roletami rzymskimi, a strefowanie segmentu buduarowego, dekorując zasłony nadrukiem w ciemniejszej kolorystyce..

Dekorowanie sypialni z wykuszem

Innym przykładem oryginalnego połączenia zasłon okiennych w półokrągłej sypialni jest zastosowanie półprzezroczystych zasłon i zasłon z miękkimi i lekkimi fałdami..

Oryginalna kombinacja

Pokój dziecięcy lub sypialnia nastolatka

Pokój, w którym możemy sobie pozwolić na puszczenie wodzy fantazji, zastosowanie jasnego koloru lub różnobarwnego nadruku – pokój dla nastolatka lub pokoju dziecinnego. Dzieci potrzebują jasnych akcentów znacznie bardziej niż dorośli. Ale nawet w przedszkolu lepiej nie odchodzić od klasycznych zasad dekorowania pomieszczeń – «gładkie ściany i zasłony ze wzorem i odwrotnie». Oryginalne, ale jednocześnie harmonijnie wyglądają zasłony, w których zastosowano dwa główne kolory dekoracji ścian w pokoju dziecinnym.

Kolorowe zasłony do pokoju dziecinnego

Zasłony w kratkę do pokoju dziecięcego

Rolety do przedszkola

Zasłony z motywem kwiatowym będą dobrze wyglądać tylko w romantycznej scenerii dziewczęcej sypialni. Takie lokale mają własne spojrzenie na trendy współczesnego wzornictwa, a ich własne priorytety są wyższe niż trendy w modzie. Róże i amorki, które znalazły schronienie na zasłonach, najlepiej powielić w tekstylnym wystroju łóżka lub wystroju dodatkowych mebli, aby stworzyć bardziej harmonijne wnętrze.

Romantyczny styl do sypialni dziewczynki

Kantyna

Wybór draperii na okna jadalni zależy w dużej mierze od pomieszczenia, w którym się znajduje – czy są szklane drzwi na podwórko, zwykłe okna w pokoju czy okna panoramiczne, czy jadalnia jest połączona z innymi funkcjonalnymi segmentami mieszkania , takich jak kuchnia czy salon..

Zasłony do jadalni

Wystrój okien w kuchni-jadalni

Wyraźne i strukturalne fałdy zasłon z organzy ubarwią jadalnię, wykonaną z elementami stylu klasycznego. W nowoczesnym wnętrzu taka dekoracja okienna może stać się oryginalnym kontrastem do ścian betonowych czy murowanych. Zwykle na kontraście rozwiązań stylistycznych uzyskuje się ciekawe, niebanalne wnętrza pomieszczeń o różnej zawartości funkcjonalnej..

Klasyczne rozwiązanie dla nowoczesnej klasyki

Koronkowe zasłony lub tiul z ozdobnym śnieżnobiałym wzorem, haft, rzadko stosowany w nowoczesnych przestrzeniach, ale idealny do stworzenia romantycznej scenerii.

Romantyczny nadruk

Łazienka

W typowych mieszkaniach pomieszczenia użytkowe z reguły pozbawione są źródła naturalnego światła, ale domy prywatne mogą pochwalić się dużymi i jasnymi łazienkami, w których może być więcej niż jedno okno. Planując draperie otworów okiennych w łazience, ważne jest, aby wziąć pod uwagę specyfikę tego pomieszczenia – wysoką wilgotność i zmiany temperatury. Pod wieloma względami wybór materiału na zasłony będzie zależał od tego, czy w pomieszczeniu znajduje się system wymuszonej wentylacji. Do dekoracji okien lepiej zdecydować się na tkaniny syntetyczne, które można bez problemu i często samemu prać.

Śnieżnobiały tiul do łazienki