Wnętrze

Przebudowa Chruszczowa: opcje optymalizacji małej przestrzeni na zdjęciu

Zbudowane w latach 50. i 80. budynki mieszkalne Chruszczowa nadal stanowią większość niedrogich mieszkań w byłym Związku Radzieckim. Takie mieszkania nie są wygodne, ale nawet one mogą być przytulne i nowoczesne. Dziś każda przestrzeń podlega przemianom. Pomysły i przykłady tego, jak może wyglądać zaktualizowany Chruszczow, można zobaczyć w prezentowanym artykule.

Przebudowa Chruszczowa: jak zwiększyć małą przestrzeń?

W czasach socjalizmu budowa w państwie była prowadzona w krótkim czasie, więc mieszkania nie charakteryzowały się szczególną estetyką, funkcjonalnością i komfortem. Każde mieszkanie było typowe, nie tylko z tym samym układem pomieszczeń, ale także wystrojem. Dziś zmienił się stosunek do przestrzeni życiowej. Ogromna ilość materiałów wykończeniowych, wyposażenia i mebli pozwala stworzyć w domu klimat, który będzie wyróżniał się indywidualnością i oryginalnością..

Stworzenie kawalerki z Chruszczowa jest najczęstszą opcją naprawy, która sprawi, że lokal będzie funkcjonalny i atrakcyjny. Istnieją dwa główne sposoby rozbudowy małego mieszkania:

  • całkowita przebudowa;
  • powiększenie wizualne.

Dobrze wiedzieć! Niestety nie zawsze możliwe jest usunięcie całości lub części ściany między pokojami. Nieprawidłowa ingerencja w stare konstrukcje może prowadzić do poważnych wypadków. Wszelkie zmiany w układzie należy przede wszystkim zalegalizować ze specjalistami z odpowiednich agencji rządowych..

Pozbywanie się stacjonarnych przegród między pokojami

Ale jeśli wolno wyburzyć niektóre wewnętrzne przegrody, można znacznie zwiększyć powierzchnię użytkową i funkcjonalne powierzchnie mieszkania. Najczęstsze opcje przebudowy Chruszczowa obejmują połączenie korytarza, kuchni i balkonu. W ten sposób dostaniesz kawalerkę, w której sowieckie mieszkanie nie jest już rozpoznawalne..

Rada! Bardzo nietypowe, ale wygodne rozwiązanie – przesuwane ściany między kuchnią, salonem i sypialnią.

Przebudowa jednopokojowego Chruszczowa

Jednopokojowy Chruszczow może powodować wiele niedogodności, ale to ona dzisiaj otwiera takie opcje przebudowy, które będą wydawać się fantastyczne, jeśli chodzi o życie w stylowej i wygodnej przestrzeni. Zdjęcie przedstawia typ sowieckiego układu, który można łatwo zmienić..

Numer opcji 1

W pierwszej wersji istnieje możliwość powiększenia łazienki i kuchni dzięki przestrzeni, która zostanie zajęta z korytarza. Okaże się cudowna kawalerka.

Numer opcji 2

Z odnushki możesz łatwo zrobić kawałek kopiejki. Salon połączony z kuchnią wprowadzi do mieszkania odrobinę oryginalności. Nietypowym rozwiązaniem jest lada barowa pod kątem. Mieszkanie posiada przestronny korytarz oraz wygodną łazienkę.

Numer opcji 3

W trzeciej wersji przekształcenie jednopokojowego Chruszczowa w dwupokojowe mieszkanie jest możliwe dzięki przesuwanym drzwiom. Pojawia się tu także garderoba. Łazienka została powiększona, aby można było w niej zamontować regał do przechowywania.

Numer opcji 4

Niemożliwe jest podzielenie jednopokojowego Chruszczowa na dwie pełnoprawne pomieszczenia mieszkalne, ale przestrzeń można zabezpieczyć drzwiami harmonijkowymi, aby nie zajmować dodatkowych centymetrów. Dostajesz więc pokój dla dzieci i dorosłych lub przedpokój i sypialnię..

Trzy opcje przebudowy dwupokojowego Chruszczowa

Standardowe dwupokojowe mieszkanie w Chruszczowie ma dwie sąsiadujące ze sobą przestrzenie mieszkalne, pomieszczenie gospodarcze, aneks kuchenny, przedpokój i łazienkę. Mieszkanie w takim mieszkaniu nie przynosi większego komfortu, dlatego warto pomyśleć o możliwych opcjach przebudowy. Jeśli więc początkowo twoje mieszkanie było takie samo jak na prezentowanym zdjęciu, możesz wybrać trzy opcje jego przekształcenia.

Mieszkanie biurowe dla jednego lub dwóch mieszkańców

Tutaj salon został połączony z kuchnią i przedpokojem, tworząc wygodną przestrzeń do spotkań gości. Sypialnia została również powiększona o piętnaście centymetrów dzięki przesunięciu ścianki działowej. W rezultacie okazało się, że w sypialni powstała garderoba..

Cechą tego układu było mini-gabinet, który został oddzielony od salonu szklaną przegrodą z przesuwanymi drzwiami. Łazienka stała się bardziej funkcjonalna, ponieważ miskę kąpielową zastąpiono kabiną prysznicową, pralką oraz blatem z szufladami do przechowywania przedmiotów..

Rada! Do dekoracji małego mieszkania lepiej wybrać kontrast kolorów. Ciemność w połączeniu ze światłem sprawia, że ​​przestrzeń jest optycznie bardziej przestronna.

Apartament z jedną sypialnią dla trzyosobowej rodziny

Salon został połączony z korytarzem i automatycznie powiększony. Sypialnia powiększyła się dzięki przesunięciu przegrody o piętnaście centymetrów, aby pomieścić łóżeczko dla dziecka. Garderoba pozostaje w tym samym miejscu, co w pierwszym przykładzie. W korytarzu pojawiła się spiżarnia. W łazience jest wanna, umywalka, pralka i toaleta, czyli wszystko co potrzebne rodzinie z dzieckiem.

Kuchnia jest powiększona i oddzielona od salonu przesuwanymi szklanymi drzwiami, dzięki czemu w razie potrzeby te pomieszczenia można połączyć w jedno. Szeroka szafka we wnęce będzie świetnie wyglądać na poziomie drzwi..

Rada! Wąskie ściany sypialni należy pomalować na biało, aby powiększyć pomieszczenie. Nie myśl, że taki pokój będzie przypominał salę szpitalną, ponieważ można go ozdobić naklejkami ściennymi w jasnych kolorach. Szafa przesuwna z lustrzanymi drzwiami jest najbardziej odpowiednia w małym pokoju.

Chruszczow dla dużej rodziny

Chruszczowa można przekształcić nie do poznania. W trzecim wariancie przebudowy budynek Chruszczowa został przekształcony z dwóch standardowych salonów w wygodne mieszkanie z pełnoprawnym korytarzem z drzwiami do wszystkich pomieszczeń. Mieszkanie posiada dwa salony: pierwszy to sypialnia z garderobą dla rodziców, drugi to żłobek dla dwójki dzieci. Mieszkanie bez salonu. Jest osobna funkcjonalna kuchnia i łazienka.

Rada! Mini garderoba nigdy nie będzie zbyteczna. Szklane drzwi uczynią go bardziej nowoczesnym, wypełniając pomieszczenie dodatkowym światłem..

Przebudowa trzypokojowego Chruszczowa

Być może właściciele trzypokojowego Chruszczowa mieli najwięcej szczęścia, ponieważ będzie w nim wystarczająco dużo miejsca na najbardziej udaną przebudowę. W rezultacie można uzyskać dwa pełnowartościowe pokoje, kuchnię z salonem, korytarz, łazienkę, a nawet toaletę dla gości..

Rada! Pomimo tego, że trzypokojowy Chruszczow ma wystarczająco dużo miejsca dla rodziny, nie zapominaj, że mieszkanie nadal ma ograniczoną powierzchnię. Staraj się wybierać jasne wykończenia ścian i meble, aby jeszcze bardziej optycznie powiększyć swój dom..

W jakim stylu lepiej jest dokonywać napraw w Chruszczowie??

Wiele osób wybiera pokoje w spokojnym stylu klasycznym, prowansalskim lub wiejskim. W tym projekcie zawsze wyczuwalna jest naturalna harmonia i spokój..

Jednak przebudowa w Chruszczowie pozwala stworzyć surowy loft lub futurystyczny high-tech, a także minimalizm.

Czyste linie, precyzja i elastyczność są ostatnio bardzo popularne, co znajduje odzwierciedlenie w stylu skandynawskim i japońskim..

Pionowe linie w projekcie małego mieszkania

Wzory geometryczne często pomagają wizualnie zwiększyć przestrzeń pokoju Chruszczowa. Na przykład linie poziome rozszerzają granice, a linie pionowe podnoszą sufit. Aby pomieszczenie wyglądało na większe, możesz użyć listew na podłodze. Może to być parkiet, laminat lub dywan..

Przebudowa Chruszczowa jest dziś dość częstym zjawiskiem, które wymaga starannego przemyślenia. Skorzystaj z porad i galerii zdjęć z tego artykułu.