Wnętrze

Pustaki szklane we wnętrzu – funkcjonalne, estetyczne, nowoczesne

Wielu z nas na słowo «pustaki szklane» pamiętajcie sowieckie budynki z niebiesko-zielonymi szklanymi kwadratami ze szkła, które służyły jako okna lub ścianki działowe w różnych budynkach użyteczności publicznej – od jadalni po łazienki. W tamtych czasach nikomu nie przyszło do głowy, aby użyć tego materiału budowlanego jako dekoracji. Zastosowanie pustaków szklanych wynikało z wytrzymałości, dostępności i oczywistej funkcjonalności produktów. Obecnie ten materiał budowlany i wykończeniowy przeszedł zmiany zewnętrzne i służy nie tylko do swojego głównego celu, ale także do dekoracji wnętrz i elewacji budynków. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zastosowanie pustaków szklanych w projektowaniu lokali mieszkalnych zyskuje na popularności – współcześni projektanci oferują opcje budowy praktycznych i estetycznych konstrukcji, lokalne zastosowanie pustaków szklanych, jako funkcjonalny wystrój.

Oryginalny projekt łazienki

Łukowe okno z pustaków szklanych

Pustaki szklane są doskonałym materiałem dźwiękochłonnym, odpornym na wilgoć i posiadającym dobre właściwości oszczędzające ciepło. Dlatego tak często stosuje się go w pomieszczeniach użytkowych do zabiegów wodnych. A w dzisiejszych czasach pustaki szklane najczęściej można znaleźć w projektach łazienek, w których ścianki działowe są tworzone z półprzezroczystych kostek, układane są otwory okienne i instalowane są stojaki..

Zastosowanie pustaków szklanych w łazience

Przegroda półokrągła wykonana z pustaków szklanych

Konstrukcja pustaka szklanego jest nieskomplikowana – wewnątrz jest pusta «cegła», których ściany mają grubość 6-8 mm. Rozrzedzone powietrze wewnątrz urządzenia zapewnia produktowi wysokie właściwości izolacyjności akustycznej oraz niską przewodność cieplną, co pomaga zachować ciepło w pomieszczeniach. Dzięki temu przemysłowe pustaki szklane są wykorzystywane zarówno do budowy nienośnych ścian wewnątrz budynku, jak i do okładzin zewnętrznych powierzchni budynków..

Pustaki szklane w projekcie elewacji

Tradycyjne wykorzystanie materiału

Z reguły pustaki szklane produkowane są w kształcie kwadratu, ale zdarzają się również produkty w formie «cegły», blok końcowy (narożny), a nawet zaokrąglony. Jeśli chodzi o kolory, przewagę mają tu przezroczyste, bezbarwne pustaki szklane, ale ostatnio coraz popularniejsze stają się produkty barwione, z różnymi dekorami wewnątrz (kamyki, muszle, a nawet zielniki), produkty LED prezentują się szczególnie luksusowo i nowocześnie. Pustaki szklane mogą mieć różne rozmiary, ale nadal najpopularniejszą opcją są standardowe kształty: 19x19x8 cm i 24x24x8 cm.

Oryginalna przegroda wewnętrzna

Mały szklany stojak

Pustaki szklane w aranżacji wnętrz

Przegrody, stojaki i nie tylko

Jednym z najpopularniejszych zastosowań pustaków szklanych we wnętrzu jest tworzenie przegród w łazience. Powodów tej popularności jest kilka:

  • pustaki szklane przepuszczają do 85% światła słonecznego, ale jednocześnie tworzą barierę, za którą można przejść na emeryturę;
  • doskonałe właściwości odporne na wilgoć;
  • wytrzymałość strukturalna;
  • względna taniość materiału;
  • łatwość opieki;
  • doskonałe właściwości dźwiękochłonne pozwalają zagłuszyć odgłos lejącej się wody;
  • przegrody z pustaków szklanych są w stanie zatrzymać ciepło, tworząc komfortową atmosferę do wykonywania zabiegów wodnych.

Ścianka działowa w łazience

Pusta szklana w pomieszczeniu gospodarczym

Aby stworzyć bezpieczną i łatwą w obsłudze przegrodę z pustaków szklanych, w ostatnim rzędzie budynku zastosowano produkty o zaokrąglonym kształcie. Dzięki temu Twój otwór, przejście czy wnęka w przegrodzie będą ergonomiczne, bezpieczne i atrakcyjne wizualnie..

Przegroda prysznicowa

Przezroczysty projekt

Tworzenie półokrągłych przegród z pustaków szklanych oddzielających pomieszczenie prysznicowe od pomieszczenia ogólnego jest najbardziej rozpowszechnione w nowoczesnych projektach projektowych. Otrzymujesz przestrzeń łazienkową odizolowaną od dużej wilgotności, przy jednoczesnym zachowaniu obecności światła słonecznego w strefie prysznica.

Bezpieczne krawędzie

Półokrągła strefa prysznica

Łazienka w kolorze szarym

Orginalny wzór

Połączenie przezroczystego i barwionego szkła w konstrukcji przegród w łazienkach pozwala stworzyć nie tylko funkcjonalną ochronę pomieszczenia przed wilgocią, ale także ozdobić wnętrze, wprowadzić element oryginalności.

Połączony budynek

Przegroda z ozdobną wkładką

Produkty o różnych rozmiarach i kolorach pomogą nadać oryginalności konstrukcji przegrody wykonanej z pustaków szklanych. Oto oryginalne połączenie przezroczystych prostokątnych elementów szklanych z kwadratowymi blokami szmaragdu o ryflowanej powierzchni.

Wykonanie dekoracyjne

Przy tworzeniu przegród szklanych wykonanych z kolorowego szkła nie należy przesadzać z jasnością i zachować harmonię w stosowaniu rozwiązań kolorystycznych..

Z jasnymi elementami

Jasne plamy

Częściowe ułożenie jednej ze ścian łazienki za pomocą pustaków szklanych pozwoli zachować prywatność pomieszczenia, ale jednocześnie stworzy możliwość wykorzystania światła dochodzącego z sąsiedniej przestrzeni. Dzięki temu w ciągu dnia nie można korzystać ze sztucznego oświetlenia, odwiedzając łazienkę..

Przegroda łazienkowa

Okna w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu

Najczęściej pustaki szklane stosuje się do budowy otworów okiennych w pomieszczeniach użytkowych – łazienkach i toaletach. Ten wybór jest dość logiczny, ponieważ w efekcie masz okno, które wpuszcza prawie tyle samo światła, co zwykłe okna z podwójnymi szybami, ale jednocześnie tworzy kameralną atmosferę, uwalniając Cię od konieczności używania zasłon czy rolet. Najczęściej okna z pustaków szklanych można znaleźć w prywatnych domach typu miejskiego lub wiejskich gospodarstwach domowych..

Okna z pustaków szklanych w łazience

Łazienka w odcieniach beżu

Okno z blokiem szklanym

Zastosowanie pustaków szklanych do dekoracji okien pozwala tworzyć zarówno panoramiczne monolityczne otwory okienne, jak i całe kompozycje z małych sekcji o półprzezroczystej kompozycji.

Okna z kilku sekcji

Oryginalne rozwiązanie z oknami

Niezwykłe rozwiązanie dla okien

Zastosowanie pustaków szklanych o różnych rozmiarach i kształtach pozwala budować nie tylko otwory okienne, ale prawdziwe elementy dekoracyjne wnętrza, które mogą podnieść poziom niepowtarzalności projektu do niespotykanej dotąd wysokości.

Oryginalna kompozycja

Stworzenie okna z pustaków szklanych w łazience pozwala wykorzystać powstałą powierzchnię jako podstawę. Na przykład, gdy jeden lub dwa zlewozmywaki znajdują się w pobliżu takiego okna, można powiesić lustra, a nawet małe półki bezpośrednio na konstrukcji wyrobów szklanych..

Umywalki przy oknie

Lustra w oknach

Panoramiczne szklane okna łazienkowe można wykorzystać do mocowania różnych akcesoriów. W kabinie prysznicowej mogą to być poręcze lub małe półki, lustra.

Okno-ściana z pustaków szklanych

Lekkie pomieszczenie gospodarcze

Ale nie tylko w łazienkach można znaleźć okna z pustaków szklanych. Oryginalność i praktyczność wprowadza ten niedrogi materiał do przestrzeni salonu. W tym przypadku wyroby szklane wykorzystywane są nie tylko ze względu na ich walory użytkowe, ale także jako element dekoracyjny..

Oryginalne okna do salonu

Jasne wnętrze salonu

Przy przekształcaniu dawnych pomieszczeń przemysłowych w przestrzenie mieszkalne często można znaleźć zastosowanie pustaków szklanych, jako hołd dla czasów, kiedy te wyroby szklane były wykorzystywane wyłącznie ze względu na walory użytkowe. Oto projekt projektowy przestronnej kuchni z wysokimi sufitami i przeszklonymi oknami.

Pustaki szklane w przestrzeni kuchennej

Kolejny przykład aranżacji okna z pustaków szklanych w nowoczesnej kuchni-jadalni

Cegły szklane do kuchni-jadalni

Nawet we wnętrzu korytarza zastosowanie pustaków szklanych wygląda ekologicznie. Nowoczesna i wyjątkowa.

Pustaki szklane w korytarzu

Oryginalne rozwiązania w nowoczesnym wnętrzu

Okna i ścianki działowe wykonane z pustaków szklanych prawie nikogo nie zaskoczą. Ale zastosowanie tego trwałego, ale jednocześnie półprzezroczystego materiału budowlanego jako podstawy pod podłogę może nadać oryginalności każdemu wnętrzu. Przed Tobą właśnie taki sposób na zaprojektowanie biura z częścią wypoczynkową. Szklany dach wraz z podłogą wykonaną z pustaków szklanych sprawił, że pomieszczenie było całkowicie przewiewne, jasne, jasne.

Niezwykła szklana podłoga

Półokrągła lada barowa wykonana z półprzezroczystych pustaków szklanych? Łatwo! Konstrukcja będzie wyglądać szczególnie efektownie, jeśli dodasz do konstrukcji oświetlenie – kolorowe lub monochromatyczne.

Półokrągły licznik prętów

Stojak na bloki szklane

Niewielkie wstawki z pustaków szklanych w ścianach to wyjątkowa okazja, aby wnieść oryginalność do wnętrza pomieszczenia. Pomieszczenie jest wypełnione światłem, olśnienie gra na powierzchniach, ale ściany nie tracą na wytrzymałości i odporności na zużycie.

Oryginalne rozwiązanie

Pustaki szklane do dekoracji

Pustaki szklane w ścianach

Stworzenie wewnętrznej przegrody z przezroczystych pustaków szklanych w przestrzeni klatki schodowej pomoże stworzyć lekki, prawie nieważki obraz tej konstrukcji. Solidna konstrukcja pozwala na przedostawanie się światła słonecznego do klatki schodowej z sąsiednich pomieszczeń.

Niezwykły projekt schodów

Jasna przestrzeń przy schodach

Niezwykłe zastosowanie pustaków szklanych można znaleźć nawet w części sypialnej. Okna wykonane z tego materiału mogą ochronić Twoją przestrzeń przed wścibskimi spojrzeniami, ale jednocześnie wypełnić pomieszczenie przytłumionym światłem słonecznym..

Pustaki szklane w sypialni