Wnętrze

Różnorodność systemów przechowywania książek i drobnych przedmiotów

Czasami nie jest łatwo zorganizować przestrzeń w osobnym pomieszczeniu. Obfitość potrzebnych, użytecznych i po prostu przyjemnych przedmiotów wymaga stworzenia dla nich dodatkowej przestrzeni.

Białe półki na książki

Każda półka czy regał wyraża charakter właściciela. Z takim wyposażeniem można zidentyfikować kolekcjonera, dociekliwego, melomana, estetę czy miłośnika innowacji..

Regały drewniane

Biały regał

Aby wybrać najbardziej odpowiednią konstrukcję, konieczne jest określenie oczekiwanego obciążenia półek i całego systemu jako całości. Następujące czynniki staną się drugorzędne:

 • styl;
 • Kolor;
 • materiał;
 • Cena £;
 • producent.

Regał na schodach

Regały wpuszczane w ścianę

Wielkość szafki będzie zależeć od wielkości pomieszczenia. Mała kompaktowa półka na książki bardzo przyda się w gabinecie, w którym nie ma dużo miejsca. Wszystko, czego potrzebujesz, zmieści się tutaj. Mogą to być dokumenty robocze, artykuły papiernicze i różne podręczniki..

Regał wąski

Regały z drewna

Duży regał zakłada przechowywanie domowej biblioteki. Ten projekt dotyczy dużego jasnego pokoju w budynku mieszkalnym, w którym gromadzi się cała rodzina..

Duży regał

Regał z wnęką pośrodku

Miejsca do montażu regałów i szafek

Przyzwyczailiśmy się do oglądania regałów z książkami w holach i biurach. Na pierwszy rzut oka są to najbardziej odpowiednie miejsca do przechowywania książek i papierów..

Regał z szufladami

Regały w dekoracji kominka

Często właściciele wolą instalować półki do przechowywania literatury w sypialni. Wynika to z nawyku czytania przed snem..

Regały w sypialni

Regał w sypialni

Półki w sypialni powinny być łatwe w użyciu i wygodnie zlokalizowane..

Regał do sypialni

Białe półki na książki w sypialni

Pokój dziecięcy niewątpliwie potrzebuje również kompaktowych i wygodnych systemów przechowywania. Regały tutaj powinny być kolorowe, bezpieczne i pojemne..

Oryginalna półka w przedszkolu

Regały w przedszkolu

Bezpieczeństwo mebli do pokoju dziecinnego polega na minimalnej liczbie wystających rogów. Ponadto ważne jest, aby używać ich tak prosto, jak to tylko możliwe..

Oryginalna dekoracja okna

Wygodne półki do przedszkola

Wygodne jest ustawienie regałów w przedpokoju lub na schodach. W ten sposób będzie można zaoszczędzić cenne metry kwadratowe w pomieszczeniach mieszkalnych..

Półki na książki na schodach

Regał w korytarzu

Korytarze zwykle pozwalają na duże szafki ścienne i półki. Jest to bardzo przydatne, gdy musisz pomieścić dużą liczbę woluminów..

Dekorowanie schodów regałami na książki

Białe regały na schodach

W domu znajdują się również nietypowe miejsca na regały z książkami..

Regały w toalecie

Półka o nietypowym kształcie

Montując takie półki w łazience czy w kuchni należy pamiętać o bezpieczeństwie produktów papierowych. Być może będziesz musiał zamknąć półki lub ukryć je w specjalnych niszach..

Regał w toalecie

Regał do podziału na strefy

Półki z książkami najbardziej logicznie wyglądają w pomieszczeniach stworzonych specjalnie do rekreacji:

 • batony z fajką wodną;
 • bilard;
 • relaks itp..

Oryginalne półki na książki

Regały w sali bilardowej

Kształt, materiał i konstrukcja regałów i półek

Różnorodność półek oferowana przez współczesnych projektantów zadziwia wyobraźnię i zmusza do poważnego zastanowienia się nad wyborem.

Regały w projekcie drzwi

Regał na książki na ścianie

W zależności od stylu półki przybierają najdziwniejsze kształty. Mogą powtarzać dominujące linie wystroju pomieszczenia lub odwrotnie, wykorzystując kontrast, podkreślać wyjątkowość projektu..

Półki o nietypowych kształtach

Oryginalny projekt książek

Zachowanie symetrii w produkcji takich systemów przechowywania wcale nie jest ważne. Czasami to właśnie asymetria może stać się oryginalną cechą, która dopełni wizerunek pomieszczenia..

Zarezerwuj nisze na korytarzu

Wiele półek na ścianie

Jednocześnie większość tych konstrukcji nadal zachowuje prawidłowe kształty i wyraźne linie, co znacznie ułatwia ich dopasowanie do wnętrza i umieszczenie na dowolnej ścianie..

Regały standardowe

Prosty stojak na książki

Duże znaczenie ma również lokalizacja półek. Używanie ich jako parapetów stało się modnym nowoczesnym trendem..

Regały pod parapetem

Możesz także z pożytkiem wykorzystać przestrzeń pod niewielką częścią wypoczynkową, wypełniając ją książkami. Odpoczywając od ciężkiego dnia, w pobliżu można znaleźć ciekawą lekturę.

Półki na książki pod miękką powierzchnią

Leżak z regałami

Kilka półek na książki może służyć jako stół lub szafka. Ten wzór będzie świetnie prezentował się w przedpokoju lub salonie..

Regały z funkcjonalną pokrywą górną

Niezwykła konstrukcja regałów

Często pomysł wykorzystania przestrzeni pod schodami może być świeży i oryginalny. Po zbudowaniu tam kilku półek można ciekawie udekorować wnętrze i jednocześnie z korzyścią je wykorzystać..

Regały pod schodami

Regały pod schodami

We współczesnym społeczeństwie wciąż można znaleźć tych, którzy są fanatykami książek. Duża kolekcja wydań papierowych wymaga więcej miejsca. W takich domach można znaleźć całe stosy z różnorodną literaturą..

Duży oryginalny regał

Regał zagospodarowania przestrzennego

Ciekawe może być udekorowanie drzwi i łuków książkami. Ta metoda pomoże nie tylko podzielić przestrzeń, ale także kompaktowo umieścić przedmioty i książki..

Regały w projekcie drzwi

Rozpiętość w projektowaniu regałów

Otwory okienne również wyglądają oryginalnie w oprawie z książek. Pełne wdzięku konstrukcje drewniane lub plastikowe nadadzą nowemu wyglądowi otwierania okna.

Okno między regałami

Okno w projekcie regałów

Takie okno nie potrzebuje zasłon i dodatkowego wystroju. Dobierając odpowiedni materiał, kształt i kolor półek, możesz sprawić, że okno stanie się atrakcją pomieszczenia.

Duża szafa wokół okna

Okrągły regał

Same półki, dzięki swoim unikalnym cechom i stylowi wykonania, będą mogły pełnić rolę osobnego elementu wystroju. Mając nietypowy kształt, z prostego mebla można zrobić niebanalny element dekoracyjny.

Oryginalne półki na książki

Zakrzywiony regał

Kształt półki dobierany jest na podstawie ogólnego stylu. Zaokrąglone linie i zaokrąglone kształty łagodzą surowe, nowoczesne style.

Półka na książki o nietypowym kształcie

Półka ścienna o nietypowym kształcie

Niektóre dzieła sztuki projektowej pozostają na długo w pamięci. Małe półki w postaci niszowych przegródek nadadzą pomieszczeniu tajemniczego wyglądu.

Półki o strukturze plastra miodu na książki

Wiele domów posiada nisze zaplanowane przez architektów. Zazwyczaj takie elementy nie mają specjalnego przeznaczenia, ale dają projektantom swobodę realizacji najśmielszych pomysłów. Instalowanie półek na książki i regałów w takich niszach nie było wyjątkiem..

Pojemny regał

Pochyłe półki na książki

W tych domach, w których przeciwnie, nie ma oczywistego i wygodnego miejsca do konstruowania półek, można organizować systemy przechowywania w najbardziej nieoczekiwanych miejscach..

Przechylone półki na książki

Regał w łazience

Regały mogą być świetnym sposobem na strefę przestrzeni. Aby to zrobić, wystarczy umieścić je na granicy dwóch warunkowo podzielonych terytoriów..

Regał przechodni

Regał okrągły

Aby zaoszczędzić miejsce, istnieje kilka modeli szafek i półek, które pozwalają zdobyć cenione liczniki. Jedną z opcji jest wykorzystanie przestrzeni pod sufitem i umieszczenie tam antresol z książkami..

Półka pod sufitem

Regał pod sufitem

Również różne konstrukcje wysuwane i meble z zagłębionym wnętrzem, w którym można przechowywać różne przedmioty, oszczędzają miejsce..

Wysuwane półki na książki

Nisza na książki

Aby skorzystać z wysokich szafek, łatwiej było wymyślić specjalne schody. Zwykle poruszają się po specjalnych prowadnicach i łatwo dają dostęp do dowolnej objętości w szafce..

Prosty stojak na książki

Ściana wyłożona półkami na książki

Takie schody są wykonane z materiału, który sprawia, że ​​są częścią kompozycji. Co więcej, mogą mieć ten sam kolor lub inny, pasujący do ogólnego obrazu..

Dekorowanie regałem

Półki na książki ze schodami

Do produkcji regałów i półek rzemieślnicy wykorzystują całą gamę materiałów:

 • drewno;
 • Plastikowy;
 • metal;
 • kamień i nie tylko.

Ponadto stosowane są różne kombinacje materiałów..

Małe półki wiszące

Regał w przedpokoju

Drewniane półki tworzą wyjątkową przytulność i ciepłą domową atmosferę. Masywne lub pełne wdzięku, takie projekty łatwo wpasowują się we wnętrze o dowolnym stylu i stają się jego częścią.

Skrzyżowane regały

Drewniany stojak na książki

Dobrze prezentują się półki wykonane z tego samego materiału co cały zestaw mebli. To najłatwiejszy sposób na stworzenie idealnej harmonii w pomieszczeniu..

Regały w szafie

Regał z ciemnego drewna

Możesz pójść z przeciwnej strony i zaaranżować takie systemy przechowywania w przeciwieństwie do reszty mebli. Takie rozwiązanie projektowe zakłada, że ​​szafa stanie się osobnym elementem w aranżacji i niesie ze sobą dekoracyjny ładunek..

Regał w ciemnej ramie

Wygodny regał

Niektóre półki wyglądają tak, jakby nie były przewidziane w projekcie i pojawiły się w tym miejscu tylko z pilnej potrzeby. Jednocześnie takie konstrukcje tworzą w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę i harmonizują z wnętrzem..

Książki pod sufitem na półce

Antresola z książkami

Trend stał się użyteczny i elegancki, aby cała ściana lub wiele ścian wyróżniało się jako półki na książki. Jednocześnie cała powierzchnia ściany pokryta jest półkami, na których umieszcza się dużą ilość książek i innych przedmiotów..

Pokój z regałami

Regał wysoki

Ta ściana może znajdować się w dowolnej części domu, gdzie znalezienie książek będzie wygodne i przydatne dla właściciela i innych mieszkańców mieszkania. Jednocześnie ważne jest, aby tak duża ilość książek i innych przedmiotów nie przeszkadzała w poruszaniu się po wybranym pomieszczeniu..

Duże stojaki na schodach

Ogromny regał

Planując umieszczenie dużej ilości książek na takich półkach, należy pamiętać, że wymagane jest tutaj specjalne podejście techniczne. Półki muszą być niezwykle mocne i stabilne. Jest to ważne, ponieważ tak imponująca konstrukcja może stanowić ogromne zagrożenie, jeśli zostanie upuszczona..

Ciemny regał

Dwie ściany wyłożone półkami

Szczególną uwagę należy zwrócić na mocowania. Muszą być wykonane z niezawodnego, trwałego materiału, który nie zapadnie się pod wpływem czynników zewnętrznych. Należy pamiętać, że wielu części zmontowanej konstrukcji nie można sprawdzić po montażu, więc margines bezpieczeństwa części musi być wysoki.

Półki wzdłuż schodów

Regały w niszach

Specjalne systemy nośne i wsporniki mocujące muszą być wykonane z metalu. Jednocześnie nie ma znaczenia, z czego wykonana jest główna funkcjonalna część regału. Uchwyt może również przenosić ładunek dekoracyjny, wykonany w nietypowym kształcie..

Białe półki na niebieskiej ścianie

Projekt półki na książki

Biorąc to pod uwagę, wiele osób woli, aby szczegóły łączące i wspierające były niewidoczne. Niektóre konstrukcje wydają się być wyrzeźbione z jednego kawałka drewna, podczas gdy inne wydają się unosić w powietrzu..

Oświetlenie regału

Rozrzucone półki na książki na ścianie

Ważne jest, aby stelaż był dopasowany do wnętrza, aby nie rzucał się cały czas w oczy. Harmonijna aranżacja wnętrz to zadanie projektanta. Dlatego dyskretne, praktyczne szafki są oznaką ich wysokiego poziomu wykonania..

Nisza na książki na korytarzu

Książki w niszy na półkach

Regały, wbrew swojej nazwie, zakładają przechowywanie czegoś więcej niż tylko domowej biblioteki. Wśród książek znajdzie się również wiele przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Dlatego ważne jest, aby takie regały były pojemne i przestronne..

Wysokie półki na książki

Regały w jadalni

Dodatkowe elementy dekoracyjne uzupełnią regał. Może to być wiele oryginalnych paneli lub oświetlenia..

Regały w salonie

Symetryczny układ półek

Za pomocą figurek i drobnych detali możesz wystylizować każdą, nawet najzwyklejszą półkę pod istniejącym wnętrzem. Jeśli nie da się przyciągnąć projektanta, wystarczy pokazać wyobraźnię, a efektem będzie atrakcyjny regał.

Regał w gabinecie

Należy pamiętać, że funkcjonalność półek nie powinna konkurować z obciążeniem dekoracyjnym. Dlatego ważne jest, aby zachować tę równowagę przy wyborze odpowiedniego regału, regału lub półki..