Wnętrze

Schody na drugie piętro – nowoczesny, bezpieczny i atrakcyjny design

Jeśli Twój prywatny dom lub wielopoziomowe mieszkanie ma więcej niż jedno piętro, na samym początku remontu pojawi się kwestia budowy klatki schodowej. Wybierając projekt i materiał do wykonania schodów, ważne jest, aby kierować się nie tylko preferencjami stylistycznymi, ale także nie zapominać o bezpieczeństwie i ergonomii. Podkreślmy kilka kryteriów, według których dokonuje się wyboru projektu klatki schodowej i materiałów do jej wykonania:

 • szczególne znaczenie ma położenie klatki schodowej – główna klatka schodowa pośrodku holu, salonu lub drugorzędna na podwórku mieszkania;
 • lokalizacja przyszłej konstrukcji w stosunku do pomieszczenia, jej wymiary i liczba metrów kwadratowych przeznaczonych na bezpośrednią budowę schodów;
 • poziom bezpieczeństwa konstrukcji będzie zależał od tego, czy w domu na stałe mieszkają małe dzieci i osoby starsze – niektóre nowoczesne modele schodów mogą być niebezpieczne;
 • grubość ścian, do których zostaną przymocowane elementy konstrukcyjne;
 • wnętrze lokalu, w którym będzie zlokalizowana konstrukcja.

Projekt luksusowej klatki schodowej

Schody do wnętrza w stylu wiejskim

Klatka schodowa w prywatnej mleczarni czy mieszkaniu to nie tylko konstrukcja, która pomaga dostać się na wyższy poziom, ale także ważny element wnętrza, który wpływa na jego wygląd, aranżację mebli i wystrój. Dlatego konieczne jest podejście do wyboru modelu drabiny z całą powagą, ważąc wszystkie zalety i wady każdego modelu oraz materiału jego produkcji..

Metal i drewno - materiał na schody

Schody w nowoczesnym domu

Opcje schodów dla domów prywatnych

Wszystkie klatki schodowe można warunkowo podzielić na marszowe i spiralne (spiralne). Najczęściej w nowoczesnych mieszkaniach stosuje się konstrukcje marszowe, które z kolei dzielą się na następujące podgatunki:

 • konstrukcje na kosoura – składają się z belek, które są indywidualnie mocowane do podstawy (wykonane z drewna, metalu i betonu);
 • drabiny na cięciwach – stopnie przymocowane do wewnętrznej strony belki. Konstrukcje są złożone i mogą być wykonane z różnych materiałów;
 • konstrukcje na śrubach – wszystkie elementy konstrukcyjne są skręcane (są metal i drewno).

Schody w odcieniach szarości

Orginalny wzór

Przyjrzyjmy się bliżej każdej z opcji marszu po schodach.

Schody na kosoura

Jedną z najczęstszych opcji budowy schodów w domach prywatnych są konstrukcje na kosoura. Wśród zalet takich modeli są:

 • wysoki poziom bezpieczeństwa;
 • lakoniczny wygląd, który z łatwością wpasuje się w niemal każdy styl wnętrza;
 • wiele odmian rozmiarów i wystroju;
 • mogą być wykonane z pionami lub bez.

Drabina w kole

Gładkie linie

Sposób mocowania stopni w takich konstrukcjach będzie zależeć od liczby belek przymocowanych do podstawy – dwie lub jedna. Kosoura z kolei może być prosta, złamana lub przykręcona.

Tradycyjny projekt

Ten rodzaj schodów jest możliwy w różnych wariantach wykonania, można stworzyć naprawdę indywidualny projekt konstrukcji w oparciu o model tradycyjny.

Schody w stylu amerykańskim

Zastosowanie przeźroczystej balustrady szklanej lub plastikowej w postaci ekranów pozwala na stworzenie lżejszego wizerunku klatki schodowej do nowoczesnych wnętrz. Jedyny mankament to brak balustrady w pomyśle, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, brak możliwości oparcia się na łącznikach. Ale przy tak krótkich marszach ta wada jest nieznaczna, chyba że w domu są osoby starsze z problemami ruchowymi..

Ze szklanymi bokami

Konstrukcje na cięciwach

Schody na cięciwach mają wyrafinowany wygląd, który najbardziej harmonijnie będzie prezentował się w klasycznym stylu wnętrza i pochodnych tego kierunku stylistycznego. Stopnie w takich konstrukcjach są przymocowane do belki nośnej od wewnątrz. Złożoność projektu i doskonały wygląd nie sprawiają, że konstrukcje mają niewiarygodnie wysoki poziom wygody, bezpieczeństwa i komfortu poruszania się..

Wersja klasyczna

Kroki na cięciwach

Takie konstrukcje mogą być wykonane z metalu i drewna, działać jako kombinacje z innymi materiałami..

Wersja drewniana

Masywna struktura

Budynki na śrubach

Z reguły drabiny na śrubach są wykonane z metalu (jest to spowodowane specyfiką mocowania elementów konstrukcji), ale mogą również mieć połączoną kompozycję materiałów produkcyjnych. Ze względu na to, że wszystkie elementy są połączone za pomocą kołków i śrub, konstrukcje mają dość prosty i lakoniczny wygląd, ale są niezwykle mocne i trwałe. Konstrukcje mogą wytrzymać duże obciążenia. Faktem jest, że belka nośna jest montowana do sufitu, ściany lub podłogi za pomocą metalowych prętów..

W ciemnym kolorze

Główną zaletą tego projektu jest możliwość demontażu w celu naprawy lub przebudowy. Stopnie w takich schodach mogą być otwarte lub zamknięte, mieć różne kształty i rozmiary.

Drabina na śrubach

Ze względu na to, że takie schody nie mają fundamentu, przestrzeń pod nimi można wykorzystać z korzyścią dla gospodarstw domowych, aranżując miejsce do odpoczynku, kącik czytelniczy z małą biblioteką..

Biblioteka pod schodami

Drewno i metal do wykonania schodów

Spiralne schody – ekskluzywne wnętrze

Schody spiralne są szczególnie popularne w domach prywatnych, w których do aranżacji konstrukcji przeznaczona jest niewielka użyteczna przestrzeń w pokoju. Schody spiralne składają się ze stopni, poręczy i stojaka (podstawy). To zaskakujące, ale schody spiralne mogą być nie tylko okrągłe, ale także ośmiokątne, kwadratowe. W domach, w których przebywają małe dzieci lub osoby starsze z problemami ruchowymi może nie warto stosować tak oryginalnych modeli, ale w innych przypadkach schody kręcone mogą ozdobić każde wnętrze, nie mówiąc już o praktycznej stronie zagadnienia.

Schody kręcone

Konstrukcja spiralna

Najczęściej takie konstrukcje mają metalową ramę, ale są też opcje wykonane w całości z drewna. Połączone konstrukcje wyglądają bardzo imponująco, nie gorsze od konstrukcji metalowych pod względem wytrzymałości i trwałości.

Kompaktowa drabina

Niezwykły projekt

Futurystyczny design

Materiały do ​​wykonania schodów

Obecnie do produkcji schodów wykorzystywane są różne materiały, wyróżnimy najpopularniejsze z nich:

 • metal;
 • drewno;
 • beton;
 • szkło;
 • kamień;
 • kombinacje materiałów.

Połączenie materiałów

Drabina na tle regału

Najbardziej popularne, podobnie jak wiele lat temu, są schody metalowe i drewniane, ze względu na ich przyjazność dla środowiska, wytrzymałość, trwałość i stosunkowo niski koszt konstrukcji. Ale w zależności od stylu wnętrza pomieszczenia, w którym zainstalowana jest klatka schodowa, stosuje się różne kombinacje tych materiałów ze szkłem, naturalnym lub sztucznym kamieniem, a nawet plastikiem..

Drewno i kamień - styl wiejski

Podświetlane stopnie

Od wielu lat drewno, które stało się mocnym, trwałym, odpornym na zużycie i przyjaznym dla środowiska materiałem, nadal jest jedną z najpopularniejszych opcji surowców budowlanych do produkcji schodów. Takie schody mogą mieć trzy typy:

 • Las

Drabina z ekranem ochronnym

Schody naścienne

Czasami istnieją struktury, które łączą dwie opcje dołączania stopni w tej samej strukturze. W niektórych pomieszczeniach jest to wymagane ze względu na cechy konstrukcyjne przestrzeni, w innych jest to po prostu metoda projektowa wprowadzająca oryginalność do wnętrza..

Połączony projekt

Drewniane schody z metalowymi balustradami, ozdobione dekoracją z kutego żelaza, wyglądają tradycyjnie, efektownie i bezpiecznie. Takie konstrukcje organicznie wpasują się w wiele stylów wnętrz..

Tradycyjny styl

Luksusowy design do prywatnego domu

Balustrada z kutego żelaza

Połączenie metalu i drewna zapewnia wiele możliwości zaprojektowania solidnych i niezawodnych schodów, które organicznie wpasują się w nowoczesny styl wnętrza, loft lub styl wiejski.

Schody w stylu loftu

Kamienne schody są trwałe i mocne, ale wymagają imponującej podstawy ze względu na dużą wagę głównej konstrukcji. Najczęściej kamień naturalny jest używany tylko do produkcji stopni i pionów, ale nawet w tym przypadku waga konstrukcji będzie imponująca. Istnieje mniej wymagań dotyczących sztucznych analogów, ale wytrzymałość i trwałość takich materiałów jest znacznie gorsza od naturalnych surowców. Ale wygląd jest trudny do odróżnienia od naturalnego materiału, a sztuczny kamień jest znacznie tańszy niż naturalny..

Kamienne stopnie

Kamienne schody

Kamienne schody z balustradami z kutego żelaza wyglądają luksusowo. To zaskakujące, ale klasyczny wizerunek klatki schodowej będzie odpowiedni nie tylko w tradycyjnych stylach wnętrz, nowoczesny styl pozytywnie akceptuje integrację takich konstrukcji.

Klasyczna klatka schodowa w nowoczesnym wnętrzu

Schody, których stopnie są wykonane z surowego kamienia, wyglądają imponująco, są trwałe i bezpieczne. Rustykalności takiej konstrukcji dodają oryginalne balustrady wykonane z elastycznych gałęzi, które na pierwszy rzut oka nie zostały poddane żadnej obróbce.

Rustykalny design

Schody betonowe to jedna z najtańszych opcji. Są wystarczająco mocne, bezpieczne, ale niestety nie tak trwałe jak ich odpowiedniki wykonane z metalu, kamienia czy drewna..

Schody betonowe

Schody, które wykorzystują szkło, aby stopnie wyglądały na niewiarygodnie lekkie, a nawet przewiewne. Do takich konstrukcji stosuje się specjalnie hartowane szkło, którego charakterystyka wytrzymałościowa jest zwiększona. W połączeniu z chromowanymi powierzchniami ramy schody ze szklanymi stopniami skutecznie dopełnią nowoczesny styl wnętrza, high-tech, pop art czy loft.

Szkło i chrom do budowy schodów

Schody o oryginalnym designie

Niektóre modele schodów są wytworem wyobraźni projektanta. Takie konstrukcje są w stanie podnieść poprzeczkę wyjątkowości Twojego wnętrza na niebotyczne wysokości, ale w pogoni za niecodziennymi pomysłami konstrukcyjnymi ważne jest, aby nie zapominać o bezpieczeństwie i łatwości użytkowania konstrukcji..

Kreatywny design

Możesz urozmaicić nawet najbardziej tradycyjne schody, udekorując w oryginalny sposób balustrady lub przestrzeń pod schodami. Na przykład licowanie pionów przy użyciu płytek ceramicznych z jasnymi zdobieniami pozwala wprowadzić nie tylko wyjątkowość do wnętrza pomieszczenia, ale także pozytywny nastrój, świąteczny wygląd..

Ceramika do dekoracji pionów

Okładzina schodów

Jasne wykończenie pionów

Schody z zakrzywioną podstawą, która nie jest spiralna, ale ma gładkie kształty, wyglądają bardziej niż imponująco. Stopnie są przymocowane do środka zakrzywionej podstawy. Oczywiście przy takiej konstrukcji schodów trudno będzie się obejść bez balustrad. Taka konstrukcja nie zajmuje dużo miejsca i nie wymaga masywnej podstawy – podparcia.

Niezwykłe schody

Schody z jednym zakrętem marszu są najczęściej używane w mieszkaniach wielopoziomowych, aby zapewnić dostęp do wyższego poziomu, czasami podobne konstrukcje można znaleźć w domach prywatnych. Jeśli w Twoim domu nie ma małych dzieci i osób starszych, możesz ograniczyć się do projektu bez balustrady..

Drabina jednośrubowa

W pokojach urządzonych w stylu wiejskim często można znaleźć elementy rustykalne w konstrukcji schodów. Z reguły rustykalność wpływa na elementy balustrady, czasami podpory.

Niezwykłe balustrady

Elementy rustykalne

Drabina wśród pni

Kraj rustykalny

Oświetlenie schodowe – element bezpieczeństwa i wystroju

Oświetlenie schodów czy przestrzeni przy schodach może stać się nie tylko elementem bezpieczeństwa Twojego domu, ale także nadać wnętrzu oryginalności, dać możliwość stworzenia różnych wariantów klimatu, w zależności od zastosowania danego rodzaju oświetlenie.

Oświetlenie schodów – funkcja bezpieczeństwa

Schody z indywidualnym oświetleniem

Podświetlenie schodów prezentuje się spektakularnie i pozwala na bezpieczne poruszanie się między piętrami domowników w nocy..

Oświetlenie jako wystrój

Przestrzeń pod schodami – praktyczne i estetyczne zastosowanie

Nigdy nie ma zbyt wielu systemów pamięci masowej. Ta teza jest znana wszystkim właścicielom domów. Dlatego najpopularniejsze wykorzystanie przestrzeni pod schodami to układanie różnego rodzaju szafek, półek, a nawet całych półek..

Systemy przechowywania pod schodami

Stawiając regał pod schodami i umieszczając obok niego wygodne krzesło i lampę podłogową, zapewnisz domownikom możliwość samotnego czytania książki i relaksu bez wykorzystywania użytecznej przestrzeni pokoi, której często po prostu nie wystarcza. takie obszary funkcjonalne..

Regał pod schodami

Czasami pod schodami można wyznaczyć miejsce pracy lub nawet pełnoprawne biuro z biurkiem, fotelem i systemami przechowywania książek i materiałów biurowych.

Szafka w przestrzeni pod schodami

Niektórzy właściciele domów decydują się na stworzenie szafki na wino pod schodami. Oprócz funkcjonalnego tła takie systemy przechowywania prezentują się efektownie i nowocześnie, stając się atrakcją wnętrza.

Szafka na wino pod schodami

Czasem można znaleźć wykorzystanie przestrzeni pod schodami jako systemu przechowywania schodów, ograniczonego z obu stron ścianami. Ale przy takiej konstrukcji szuflad należy pamiętać, że nie warto mocno obciążać pojemników, od tego częściowo zależeć będzie bezpieczeństwo poruszania się po schodach..

Szuflady pod schodami

W niektórych domach (w zależności od cech architektonicznych lokalu) okazuje się, że racjonalnie wykorzystuje się nie tylko przestrzeń pod schodami, ale także terytorium podestów między lotami. Miękkie siedzisko przy oknie pomoże zorganizować miejsce do czytania lub rozmowy.

Miejsce wytchnienia między marszami