Wnętrze

Steampunk za szokowanie: koncepcja stylu

Czas sytości – tak raczej można dziś scharakteryzować trendy wnętrzarskie. Współczesnych mieszkańców dość trudno zaskoczyć, a tym bardziej – zadziwić. Asceza i luksus, fanatyczne retro i ultranowoczesne – to wszystko w różnych odmianach odnajdziemy w każdym domu, biurze, instytucji. Ale na szczęście istnieją oryginalne pomysły, a jednym z nich jest steampunk.

Steampunk za szokowanie

Koncepcja stylu

Być może steampunk, lub jak to się często nazywa steampunk, to nie tylko obraz wizualny, to styl życia i alternatywa dla naszej rzeczywistości nano- i mikrotechnologii. Istotą steampunku jest estetyczne zjednoczenie przeszłości i przyszłości, a także stworzenie niezwykłego romansu. Takie życie wygląda staroświecko, ale tak czy inaczej mówi o przyszłości. Styl aktywnie wykorzystuje zapomniane przedmioty, które umiejętnie zamienia się w użyteczne produkty..

Steampunk

Główny wątek steampunk

Wyobraź sobie, że postęp naukowy i technologiczny przebiegał inaczej. Zamiast plastiku, telefonów komórkowych i komputerów pojawiły się zupełnie inne maszyny i aparaty, napędzane np. silnikami parowymi. Pozwolenie na użytkowanie musiało być raczej wydane dla praktycznie każdego urządzenia. A może takie uprawnienia w ogóle nie były wymagane? Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek mógł przewidzieć rozwój ram prawnych w historii alternatywnej, chyba że tylko pisarz science fiction. W końcu to on w swojej literaturze science fiction opisał steampunkowe style wnętrz i urządzenia wielu urządzeń. Zwolennicy niestandardowych pomysłów projektowych nie muszą zagłębiać się w powieści H. Wellsa czy J. Verne’a – w końcu obraz od dawna uosabia filmowiec.

Specyfika stylu

Materiał

Steampunkowe wnętrze kategorycznie nie akceptuje użycia materiałów syntetycznych – tylko kamienia, drewna, metalu (najlepiej brązu) i szkła. Oczywiście nikt nie zmusza Cię do zainstalowania w domu nieporęcznego silnika parowego lub innej instalacji, która wymaga specjalnego pozwolenia na użytkowanie. Obecnie producenci oferują dużą liczbę materiałów imitujących wygląd i fakturę metali, różnych gatunków drewna. A do wykańczania sufitów i ścian doskonale nadają się laminaty, akryle, forniry i inne specjalne powłoki..

Tajemnica stylu

Steampunk w łazience

Organizacja przestrzeni

Steampunk nie toleruje pustek we wnętrzu, ale niepotrzebne hałdy są tutaj również bezużyteczne. Odległość między meblami powinna umożliwiać domownikom swobodne komunikowanie się ze sobą i przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego. Przestronne wnętrze powinno przyciągać, inspirować i tworzyć prawdziwie twórczą atmosferę..

Steampunk we wszystkich swoich przejawach

Oświetlenie

Niezbyt jasne, miękkie, rozproszone światło doskonale podkreśli styl wnętrza. Oczywiście kwestia oświetlenia wymaga szczególnej uwagi, ponieważ dobór odpowiednich opraw oświetleniowych nie jest taki łatwy. Alternatywnie, idealne są wiktoriańskie kinkiety ścienne – koncepcja steampunkowa wtapia się w tę epokę..

Lampy steampunkowe

Żyrandol tematyczny

Elementy wnętrza

Już drzwi wejściowe mogą uosabiać ten styl. Tak więc klasyczny dzwonek można przekształcić w dźwignię lub ciekawy przedmiot z rurami. W porównaniu z nieprzyjemnym grzechotaniem i innymi sygnałami elektronicznymi powinien brzmieć jak najbardziej naturalnie, imitując np. dźwięki rogu czy klawikordu..

Kuchnia może stać się niesamowitym ucieleśnieniem brutalnej fantazji steampunkowej. Urządzenia gospodarstwa domowego można tu ozdobić różnego rodzaju archaicznymi detalami, uszkodzonymi mechanizmami, prymitywnymi śrubami i nakrętkami. W podobny sposób bardziej niż efektownie będą wyglądały sztućce – noże, łyżki, widelce itp. Z reguły metalowe elementy są wbudowane w uchwyty, jednocześnie je nieco wydłużając.

Ucieleśnienie stylu w kuchni

Steampunk we wnętrzu kuchni

Oryginalność stylu

Antyczny barometr, mechaniczny zegar ścienny lub podłogowy, drewniany termometr rtęciowy są mile widziane w steampunkowym stylu. Stary telefon z dźwignią, maszyna do pisania idealnie wpasuje się we wnętrze, tworząc niepowtarzalne tajemnicze otoczenie.

Intensywny steampunkowy design dla kreatywnego umysłu

Dyskretny steampunk

Pamiętaj, że do steampunka trzeba się przyzwyczaić. Nie każdy może od razu zrozumieć i docenić jego specyficzną oryginalność. Ale stopniowe studiowanie i kompetentne projektowanie poszczególnych przedmiotów może sprawić, że staniesz się fanem stylu steampunk. Przecież jest w tym tyle ciepła, jakaś niezwykłość i moc wypełniających codzienność struktur, które trzeba wykorzystać i podbić. Ogromne zainteresowanie i niekończące się pytania wzbudzą wśród gości domu te dziwne przedmioty, tym samym zachwycając właścicieli. «Co to jest?», – zapytają ciekawi goście. «To jest steampunk!», – domownicy odpowiedzą z dumą i dumą, bo jest oryginalna, stylowa, piękna i niesamowicie ciekawa!

Projekty stylistyczne

Specyficzna oryginalność