Wnętrze

Styl wiktoriański we wnętrzu

Współczesny świat jest pełen wielu stylów wnętrz i czasami człowiekowi trudno jest zdecydować, który styl najbardziej mu się podoba. W jednym stylu pociąga go klasyczna paleta barw, w innym egzotyczne elementy, w trzecim przedmioty «dawno minęły dni». I w takiej sytuacji wnętrze w stylu wiktoriańskim pomoże mu połączyć wszystkie jego zachcianki. Jest jednak jeden «ale»: osoba, która chce urządzić wnętrze swojego mieszkania w stylu wiktoriańskim musi mieć wystarczające środki, ponieważ mieszkanie w stylu wiktoriańskim to kosztowna propozycja. Czym jest ten oryginalny wiktoriański styl??

Historia pojawienia się stylu wiktoriańskiego we wnętrzu

Druga połowa XIX wieku uważana jest za początek formowania się stylu wiktoriańskiego. Nazwa «wiktoriański» styl został nadany na cześć okresu panowania angielskiej królowej Wiktorii, która panowała w tym okresie. Jego pojawienie się tłumaczy fakt, że w tym okresie burżuazja brytyjska, dzięki szybkiemu rozwojowi przemysłu w kraju, zaczęła się w przyspieszonym tempie bogacić. Bogactwo zrodziło naturalną potrzebę luksusowych mieszkań i drogich wnętrz. Możliwość podróżowania, która pojawiła się w tym okresie, dała Brytyjczykom szansę poznania różnych kultur, życia, sposobu życia i sztuki innych narodów. Podobały im się obce style wnętrz domów, które Brytyjczycy chętnie wdrażali w sobie, co było oznaką dobrej formy właściciela, jego solidności i zamożności. W wyniku tego powstał wiktoriański styl wnętrza..

Wiktoriańskie wnętrze

Wiktoriańskie wnętrza i funkcje

Wiktoriańskie zasady projektowania wnętrz

Aby właściwie urządzić mieszkanie w stylu wiktoriańskim, jego właściciel powinien mieć przynajmniej wyobrażenie o elementach tych stylów wnętrz, które chciałby zobaczyć w tym mieszkaniu. Używając elementów egzotycznych stylów, nie daj im dominować, inaczej będzie to już mieszkanie nie wiktoriańskie.

Jak ozdobić wiktoriańskie ściany

Styl wiktoriański pod względem dekoracji ścian różni się od innych stylów wnętrz. Zapewnia dekorację ścian tylko tkaninami lub tapetami. Ponadto muszą mieć określony wzór: paski, realistycznie przedstawione kwiaty, ptaki, zwierzęta. Znacznie rzadziej stosuje się ozdoby wolumetryczne w formie płaskorzeźby..

Dekoracja ścienna z tkaniny

Używane panele drewniane z cennych gatunków, ozdobione wszelkiego rodzaju ornamentami. Nie powinno być więcej niż jedna trzecia wysokości ściany. Często stosowany jest taki element stylu gotyckiego jak wielobarwne witraże w formie łuków. Witraż jest najbardziej uderzającym i łatwo rozpoznawalnym elementem gotyckiego stylu wiktoriańskiego.

Elementy gotyckie w stylu wiktoriańskim

Klasyczny styl szanuje rodzinne pamiątki i wartości. Przejawia się to w obrazach, portretach. Portrety, obrazy z obrazami zawieszone na specjalnych listwach.

Klasyka wiktoriańska

Paleta kolorów ścian nie jest bogata. Ogólnie rzecz biorąc, preferowane są ciemnoczerwono-brązowe odcienie i jasnobrązowe kolory. Jasnoszare ściany są używane częściowo i rzadko.

Paleta kolorów stylu

Często we wnętrzu jednego pokoju można znaleźć kilka stylów jednocześnie. Tak duże lustra są mile widziane w stylu rokoko. Preferowane są lustra na całej długości, ale jest to rzadkie. Styl gotycki można przedstawić w postaci witrażu, kominka z rzeźbioną ramą

wiktoriański gotyk

Podłogi wiktoriańskie

Styl wiktoriański nie oferuje dużej różnorodności podłóg. Najczęściej preferowane są parkiety wykonane z naturalnych gatunków drzew. Obecnie stosuje się linoleum z wzorem parkietu. Kolor podłogi powinien pasować do koloru ścian, mebli.

Przebieralnia

Artystyczne płytki ceramiczne mogą być również stosowane jako posadzka.

Podłoga ceramiczna

Ostatnio jednak popularne stały się podłogi laminowane. W takim przypadku podłogę można pokryć wstawkami o innym wzorze i kolorze, naturalnie w połączeniu z otaczającym kolorem tła..

Harmonia koloru

Niewątpliwym zainteresowaniem dla fanów stylu wiktoriańskiego będą wykładziny dywanowe. Czerwony kolor dywanu dobrze komponuje się z klasycznym kolorem tego stylu – jasnym brązem.

Czerwony kolor we wnętrzu

Cechy dekoracji wnętrz pokoi w stylu wiktoriańskim

Na pierwszych etapach swojego rozwoju styl wiktoriański reprezentował raczej obszerne wnętrze z masą dziwacznych wzorów i ozdób. Meble miały również dość masywny wygląd i wiele rzeźbionych dekoracji. Ale z biegiem czasu styl ten zaczął się różnić w poczuciu proporcji, chociaż wciąż można znaleźć echa poprzednich motywów.

Wiktoriański salon

Kominek to obowiązkowy atrybut wnętrza. Jego obecność w salonie jest obowiązkowa. Elementy w stylu rokoko pasują idealnie. Prezentowane są w postaci mebli mahoniowych. Nogi mebli są koniecznie zakrzywione, same meble mają rzeźbione zdobienia.

Kominek to obowiązkowy atrybut stylu

Meble wykonane są z cennego naturalnego drewna: orzech, mahoń, dąb bejcowany. Często meble mają rzeźbione ozdoby, czasem inkrustowane drogocennymi kamieniami i metalami.

Meble orzechowe

Styl wiktoriański jest nie do pomyślenia bez biblioteki, a jego zawartość nie powinna pozostawiać obojętnym nikogo, kto nie jest obojętny na literaturę..

Biblioteka jest dumą Anglika

Ponieważ wnętrze w stylu wiktoriańskim zawiera elementy kilku stylów, istnieje pewna zależność tych stylów od przeznaczenia pomieszczenia. Elementy stylu gotyckiego można znaleźć w figuralnych sztukateriach, ogromnych oknach, wysokich sufitach i obowiązkowym atrybutem gotyku – kominku. Obecność dywanu z dziwacznymi wzorami mówi o obecności stylu indyjskiego..

Dywan to znak indyjskiego stylu

Styl wiktoriański doskonale łączy się z elementami rokoko, które charakteryzują się pastelowymi kolorami, meblami z zakrzywionymi, rzeźbionymi plecami. Tutaj również znajdziesz gotyk w postaci masywnego metalowego żyrandola, metalowe uchwyty szafek.

Elementy rokoko we wnętrzu kuchni

Pastelowe kolory, obecność kwiatów i roślin w pomieszczeniu, masywne kandelabry nad stołem to elementy stylu indyjskiego.

Paleta kolorów w kuchni

Projekt stylu wiktoriańskiego opiera się również na połączeniu ścian, sufitów w pastelowych kolorach (krem, jasnożółty, jasnozielony itp.) z ciepłymi tonami parkietu, mebli charakterystycznych dla stylu klasycznego.

Elementy stylu klasycznego

Wnętrze kuchni w stylu wiktoriańskim determinuje przede wszystkim obecność masywnego stołu na środku pokoju. Oświetlenie kuchni zapewnia masywny żyrandol i kilka dodatkowych lamp. I oczywiście ściany i meble powinny mieć miękkie, spokojne odcienie. Minimum tekstyliów na oknach.

Wiktoriańskie wnętrze kuchni

Ponieważ brytyjski salon był przeznaczony głównie do spotkań z członkami rodziny na skromnej kolacji (Brytyjczycy nie lubią obecności obcych w ich mieszkaniu), ten pokój wyglądał odpowiednio. Stół jest okrągły. Wokół niego są krzesła lub miękkie sofy. I oczywiście ogromny kandelabr na środku stołu. Angielskie mieszkanie jest nie do pomyślenia bez kandelabrów. Rzeczywiście, bez tego nie da się stworzyć komfortu i ciepła atmosfery w pomieszczeniu, poczuć oddech minionych stuleci.

Wiktoriański salon

Styl wiktoriański to wzorowy styl dla miłośników domowego komfortu, dla tych, którzy lubią gromadzić się wieczorami przy kominku w salonie zgodnie z rodzinną tradycją. Jeśli jesteś jednym z nich, jeśli jesteś wystarczająco zamożną osobą, to ten styl na pewno jest dla Ciebie..