Wnętrze

Sypialnia w kawalerce: pomysły i porady profesjonalnych projektantów

Kawalerka to mieszkanie, w którym na niewielkiej przestrzeni musi zmieścić się cały niezbędny sprzęt. Często jest tu tylko jeden duży pokój, który jednocześnie służy jako salon, miejsce do pracy i sypialnia. Jak wyposażyć sypialnię w kawalerce? W małych mieszkaniach często niemożliwe jest przydzielenie osobnego pokoju na sypialnię. Co zrobić w sytuacji, gdy powierzchnia mieszkania jest niewielka, a chcesz, aby sypialnia była jak najbardziej wygodna i funkcjonalna? Sprawdź, jak łatwo oddzielić pokój socjalny od reszty mieszkania. Uzyskaj pomysły z porad i galerii zdjęć.

Zagospodarowanie przestrzenne kawalerki z sypialnią

Choć w mieszkaniach duży nacisk kładzie się na otwartą przestrzeń, warto mieć wydzieloną część sypialną – taką, która służy do nocnego wypoczynku i gdzie nie ma bałaganu. To rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale także estetyczne, ponieważ nie musisz martwić się o niepościelone łóżko, gdy zbierasz się z przyjaciółmi w domu. Nawet w małym mieszkaniu o powierzchni 30-40 m² można wydzielić niewielką przestrzeń, w której można urządzić sypialnię. Siedzisko nie powinno być duże, wystarczy wygodne łóżko i stolik nocny.

Sypialnia w kawalerce często znajduje się w starym bloku, dlatego potrzebne są remonty. Dla osobistej wygody można zniszczyć wszystkie ściany i całkowicie przerobić wnętrze studia, zwracając szczególną uwagę na układ: musiało być wygodne, ale jednocześnie przestronne. Na koniec połącz salon z kuchnią i półotwartą sypialnią. Będziesz mógł strefować miejsce do odpoczynku, czyli stworzyć nowoczesną małą sypialnię w jednopokojowym mieszkaniu. Zorganizowanie pokoju socjalnego w kawalerce nie powinno być dużym problemem. Rozważ kilka skutecznych sposobów na oddzielenie miejsca do spania od reszty pokoju..

Jednopokojowy apartament z sypialnią: wybór miejsca do wypoczynku i spania

Który narożnik salonu powinien być przeznaczony na sypialnię? Najciemniej i jak najdalej od kuchni i łazienki. Nie potrzebujesz tu dużo miejsca. Tyle ile zajmuje łóżko plus wolne miejsce na nie przynajmniej z jednej strony mebla. Wszystko zależy od wielkości i kształtu pracowni, ale np. w długim i wąskim pomieszczeniu przestrzeń przy wejściu powinna być wykorzystana jako miejsce na relaks, a sypialnia powinna znajdować się w najbardziej odległym miejscu..

Jak oddzielić sypialnię od reszty mieszkania??

Najlepiej oddzielić część sypialną od reszty mieszkania jakąś barierą. Jeśli nie boisz się trwałych rozwiązań, zabezpiecz część sypialną od ściany płytą gipsowo-kartonową, która albo sięga sufitu, albo będzie sięgała połowy wysokości mieszkania, by nie wzmocnić optycznie wnętrza.

Świetną opcją są również drzwi przesuwne. Jeśli masz duże zagłębienie, możesz zbudować podest z szufladami na łóżka, na podeście położyć wyściełany materac, a częściowo lub całkowicie zakryć całe drzwi przesuwne. Powstanie cichy, przytulny kącik, a drzwi ozdobione ciekawym wzorem lub pomalowane na bogatą kolorystykę dodatkowo ożywią mieszkanie..

Jak oddzielić łóżko od reszty pokoju? Umieść ekran

Rozwiązaniem najbardziej odpowiednim dla osób, które nie lubią radykalnych zmian są tanie i lekkie barierki w postaci rolet czy zasłon. Oddzielają sypialnię nie zasłaniając światła i nie zawężając przestrzeni. Możesz również umieścić ekran w pokoju, który w razie potrzeby można łatwo ukryć lub przesunąć, dostosowując się do dowolnego stylu układu. Wnęki kurtynowe mogą być wypełnione tkaniną, oplotem, pleksi, szkłem lub drewnem. Doskonałą alternatywą jest również zasłona wykonana z tkaniny, która dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną..

Projekt sypialni w kawalerce: gotowe pomysły

Zastanawiając się, jak urządzić sypialnię i wydzielić ją w jednopokojowym mieszkaniu, projektanci postanawiają postawić widoczną barierę oddzielającą sypialnię od strefy wejściowej i częściowo od salonu. A skoro w kawalerce jest tylko jedno okno, które daje światło, ściana nie może być pełna, bo wtedy sypialnia w jednopokojowym mieszkaniu będzie ciemna. nawet w małych mieszkaniach dopuszczalne jest łóżko o szerokości 140 cm, szafka nocna i mała komoda. Połączenie wzorów i kolorów zastosowanych w sypialni w kawalerce powinno stworzyć wrażenie beztroskich wakacji..

Mała sypialnia w kawalerce

Sypialnia jest oddzielona od reszty mieszkania przepierzeniem. Stwarza to atmosferę intymności, ale nie odcina powietrza i światła dziennego. Biorąc pod uwagę, że małe mieszkanie potrzebuje dużo miejsca do przechowywania, między sypialnią a przedpokojem można zamontować dwustronną szafę, a półki można schować w ścianie z boku łóżka. Dzięki takiej aranżacji sypialni możliwe będzie ograniczenie ilości mebli wolnostojących, co pomoże stworzyć wrażenie przestronności..

Energetyczne kolory sypialni

Mała sypialnia w kawalerce może być kolorowa. Żółty, zielony, fioletowy na ścianie sypialni, czyli odstępstwo od szarości i bieli, podkreśla oryginalność tego wnętrza. Duże łóżko można umieścić za ścianką działową między małą sypialnią a salonem. Dobrze dobrane kolory nadają pomieszczeniu ciepłego charakteru. Płytki grafitowe można układać na podłodze. 

Łóżko pod sufitem w pokoju jednoosobowym

W przypadku mieszkań z wysokimi sufitami warto zastanowić się nad antresolą. Jest to idealne rozwiązanie, jak wykorzystać dostęp do sufitu, a tym samym oszczędzić użytkową przestrzeń studyjną. W tym celu możesz wybrać łóżko piętrowe, którego górna część będzie stanowić Twoją sypialnię, a przestrzeń pod nim można zaaranżować w dowolny sposób. Innym sposobem jest zbudowanie antresoli i postawienie osobnego łóżka na tymczasowej podłodze lub po prostu materaca, jeśli pokój nie jest wystarczająco wysoki. W tym przypadku musisz jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej balustrady, która uchroni Cię przed upadkiem z wysokości..

Jak widać, nawet w małej kawalerce można stworzyć miejsce na przytulną sypialnię. Wystarczy, że utrzymasz symboliczny podział na strefy, a efekt będzie zadowalający. Zyskaj spokojne miejsce do wypoczynku, a z drugiej strony Twoje mieszkanie nie będzie podzielone na kilka małych pokoi. Co więcej, zaletą tej aranżacji jest to, że w każdej chwili możesz łatwo zmienić wnętrze..