Wnętrze

Szara kuchnia: wskazówki dotyczące aranżacji i przykłady łączenia szarości z innymi odcieniami we wnętrzu

Nowoczesna kuchnia to nie tylko miejsce, w którym gospodynie domowe ćwiczą swoje umiejętności w gotowaniu kulinarnych arcydzieł, ale także przytulne miejsce na herbatę w gronie rodziny czy spotkania w gronie przyjaciół. Dlatego wnętrze tego pokoju powinno maksymalnie podkreślać jego praktyczność, wszechstronność i wygodę. Doskonałym wyborem do realizacji takich celów byłoby wykorzystanie szarości w projektowaniu kuchni, ponieważ żaden inny kolor nie może jednocześnie wyglądać tak neutralnie i wieloaspektowo. Szary kolor doskonale podkreśla detale, nadaje pomieszczeniu elegancki wygląd i wypełnia atmosferę spokojem. Dodatkowo, dzięki dobrze dobranym odcieniom dopełniającym, zastosowanie szarości w aranżacji kuchni zapewni wiele możliwości realizacji stylowych rozwiązań, co w istocie sprawia, że ​​szara kuchnia jest tak pożądana i popularna. ..

Kuchnia w odcieniach szarości – zalety i wady

Bez względu na to, jak silne są twoje pragnienia, aby użyć odcienia, który lubisz we wnętrzu, projektanci zalecają przede wszystkim kierowanie się zaletami i wadami danego koloru. W końcu, jak wiadomo, każdy kolor ma swoje własne cechy iw połączeniu z innymi odcieniami ma zupełnie inny wpływ na stan psycho-emocjonalny osoby. W tym przypadku szary kolor omówiony w naszej recenzji również nie jest wyjątkiem..

Na liście znaczących zalet szarej palety można wyróżnić neutralność i wszechstronność odcieni. Takie tony mają niesamowitą zdolność wyciszenia, nie wywierają nacisku na podświadomość i wspaniale wyglądają w towarzystwie niemal wszystkich kolorów tęczy. Obecnie szary jest uważany za ultramodny, dlatego warto go używać w dowolnych rozwiązaniach stylistycznych. Dodatkowo skala szarości posiada wiele odcieni, co pozwala na wykorzystanie we wnętrzu różnorodnych jej wariacji. A najciekawsze jest to, że powierzchnie kuchenne tego koloru nie wymagają stałej pielęgnacji, a odcienie skutecznie ukrywają okruchy, plamy, różne zabrudzenia i kurz..

Jeśli chodzi o wady szarości, tutaj należy zachować ostrożność we wnętrzu kuchni, której otwory okienne są skierowane na stronę północną. Brak oświetlenia i brak jasnych akcentów w tym przykładzie może sprawić, że pomieszczenie będzie trochę niewygodne. Chłodne odcienie szarości należy również rozcieńczyć cieplejszymi plamami, takimi jak beż czy drewno. Takie podejście uratuje kuchnię przed niepotrzebnym rygorem i sprawi, że atmosfera będzie bardziej komfortowa..

Wnętrze kuchni w szarej i białej kolorystyce

Jak wiadomo biel jest uważana za jedną z klasycznych i dobrze komponuje się z odcieniami szarości, zaczynając od najjaśniejszego odcienia, a kończąc na najciemniejszym. Dlatego można go nazwać korzystną opcją aranżacji wnętrza kuchni..

Szaro-białe kombinacje wizualnie powiększają przestrzeń, dzięki czemu idealnie nadają się do pomieszczeń o małej powierzchni i będą doskonałym rozwiązaniem do dekoracji kuchni znajdującej się od strony południowej. Powierzchnie z naturalnego drewna i kamienia w tej wersji sprawią, że pomieszczenie będzie bardziej praktyczne i harmonijnie wpasuje się w klasyczne trendy wzornicze. Preferowane w takiej kuchni powinny być powierzchnie matowe..

Dekoracja kuchni w odcieniach szaro-beżowych

Takie połączenie odcieni wygląda dobrze w każdym stylu, a w procesie projektowania można użyć dowolnych odcieni beżu, na przykład mlecznego, cappuccino, kawy z mlekiem, pudrowej lub kremowej. Jednak projektanci nadal radzą unikać zbyt głębokich odcieni czy jasnych detali i dodatkowo używać bieli. W tym przykładzie ważne jest zachowanie harmonii i lekkości. W takiej kuchni ściany lub stół jadalny z krzesłami mogą być szare..

Beż doskonale zademonstruje swoje walory na tekstyliach czy elewacjach mebli kuchennych. W przypadku podłogi istotne jest zastosowanie gresu drewnianego lub szarej porcelany. Istnieje wiele odmian takiej kombinacji kolorów..

Zielono-szara kuchnia

Wszelkiego rodzaju kombinacje szarości i zieleni wyglądają szczególnie wspaniale w błyszczącym designie i będą idealnym rozwiązaniem do stworzenia wnętrza kuchennego w jednym z nowoczesnych stylów. Wśród popularnych odcieni szarości w tym przykładzie możesz wyróżnić metaliczne lub przydymione. Jeśli chodzi o zieleń, w tym duecie może występować w postaci odcieni bagiennych, trawiastych lub szmaragdowych. Jednocześnie nie zapominaj, że dominuje szarość, a zieleń służy do umieszczania akcentów w pomieszczeniu..

W niektórych przykładach dopuszcza się rozcieńczenie szaro-zielonej kombinacji czernią, bielą lub innymi odcieniami, w takim przypadku ich liczba powinna być minimalna. Doskonałym dodatkiem do przestronnej i jasnej kuchni w szaro-zielonych tonacjach będzie donica podłogowa z kwiatami, którą można postawić w jednym z narożników lub przy oknie..

Szaro-niebieska kuchnia

Pomimo tego, że niebieski, podobnie jak szary, należy do kategorii zimnych kolorów, ta jakość wcale nie przeszkadza w łączeniu tych palet w dość harmonijny duet. A wystrój wnętrza kuchni, wykonany w odcieniach szarości i błękitu, jest tego bezpośrednim potwierdzeniem. Zwłaszcza jeśli w kuchni są otwory okienne i do środka dostaje się wystarczająca ilość światła dziennego. Jasny niebieski świetnie wygląda z ciemnoszarymi odcieniami. Niebieskie powierzchnie harmonijnie komponują się z szarością i tworzą monochromatyczne wnętrze, dlatego w projekcie warto zastosować dodatkowo białe lub beżowe detale. Jeśli ten pomysł wydaje ci się za dużo «przeziębienie» lub nudne, zawsze możesz rozcieńczyć projekt ciekawą fakturą lub jasnym akcentem w postaci żółtych, czerwonych lub marchewkowych plam.

Jasnoszare pomysły na projekt kuchni

Pomieszczenie kuchenne, utrzymane w jasnoszarych odcieniach, zawsze wygląda stylowo, nowocześnie i elegancko. Taki projekt zasługuje na podziw i świadczy o wykwintnym guście jego właścicieli. Jednocześnie bardzo ważnym elementem takiego pomysłu na projekt są wysokiej jakości naturalne materiały – drewno, kamień, ceramika. Przy aranżacji takiej kuchni nie będą potrzebne różne akcenty kolorystyczne i jasne detale. Jasnoszara skala wygląda wystarczająco szykownie i nie wymaga dodatkowej dekoracji. A co najważniejsze, możesz użyć takiej kombinacji w dowolnym kierunku stylistycznym, od klasyki po high-tech..

Zasady projektowania wnętrz w ciemnoszarej kuchni

Jeśli zdecydujesz się na ciemniejsze i głębsze odcienie szarości, musisz zrozumieć, że takie rozwiązanie będzie wyglądać pięknie i harmonijnie tylko w przestronnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. W przeciwnym razie Twoja kuchnia będzie wyglądać bardziej jak ciemna i ponura piwnica. Ponadto projektanci radzą, aby jako małe plamy używać białego lub jasnoszarego odcienia. Mogą to być uchwyty na elewacji zestawu grafitowego, jasny blat lub połączenie ciemnych szafek bazowych z jasnymi szafkami ściennymi. Jednak wybrany ciemny szary powinien pozostać kolorem dominującym. Błyszczące powierzchnie w tym przypadku idealnie prezentują się w ciemnych odcieniach szarości..

Wnętrze kuchni, wykonane w odcieniach szarości, zasłużenie można nazwać klasykiem. W końcu, jak widać, takie pomysły projektowe są idealne nie tylko dla miłośników powściągliwych i lakonicznych wnętrz. Tym, którzy preferują jasne i wesołe rozwiązania, przedstawiamy również wiele oryginalnych pomysłów na aranżację stylowej i nowoczesnej kuchni..

Szary jest modny, stylowy i elegancki!