Wnętrze

Turkusowa sypialnia: nowoczesne pomysły na aranżację wnętrz i wariacje połączenia turkusu z innymi odcieniami

W wyniku płynnego przejścia błękitu w zieleń rodzi się kolor turkusowy, który jest w stanie jednocześnie dawać uczucie spokoju, otulać chłodem i energetyzować. Dlatego właśnie ten odcień kamienia półszlachetnego jest bardzo często wykorzystywany przez projektantów do dekoracji wnętrza sypialni. Dlaczego sypialnie, pytasz? Wszystko jest bardzo proste. Korytarz nazywa się «wizytówka» dowolny dom lub mieszkanie. Wita gości i na wiele sposobów odzwierciedla zwyczaje i styl życia swoich gospodarzy. Salon jest zasłużenie przemyślany «serce» mieszkania, w którym życie toczy się pełną parą i odbywają się najważniejsze wydarzenia. Jeśli chodzi o sypialnię, zawsze chcesz, aby ten pokój był jak najbardziej przytulny i wygodny. A magiczne turkusowe odcienie nie tylko wyglądają bardzo pięknie i pasują do innych odcieni. Turkus ma dość potężną pozytywną energię, która uspokaja, relaksuje i ma korzystny wpływ na stan psychiczny człowieka. To idealny wybór!

Sypialnia turkusowa – cechy kolorystyczne

Pomimo tego, że kolor turkusowy wygląda pięknie w każdym stylu wnętrza, ma swoje cechy, o których warto wiedzieć, ponieważ jak wiadomo, nawet najbardziej uniwersalne odcienie, jeśli są używane niepiśmienne, mogą znacząco zniekształcić ogólne postrzeganie pokój i nie spełniają oczekiwań. W naszym przypadku te cechy kolorystyczne odnoszą się do wystroju sypialni..

W przypadku pomieszczeń o małym kwadracie ważne jest zastosowanie jasnych odcieni turkusu, które wizualnie zwiększą powierzchnię. Jeśli chcesz mieszać buryuze z innymi tonami, tutaj powinieneś preferować biel, szarość, beż i inne spokojne odcienie..

Równie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie opraw oświetleniowych i akcentowanie detali, jeśli projekt wnętrza przewiduje ich zastosowanie..

Dekoracja ścienna w turkusowej sypialni

W sypialni zdominowanej przez turkusowe odcienie ściany można pokryć dekoracyjnym tynkiem, pomalować lub pokryć tapetą. Co więcej, jeśli zdecydujesz «odziać» wszystkie ściany są w kolorze akwamarynu, warto zdecydować się na jaśniejsze odcienie.

Jeśli wolisz jaśniejsze wariacje, wybierz jedną ze ścian w podobny sposób, na przykład obszar przy wezgłowiu łóżka, wnękę lub część ścian przy oknie. Najważniejsze, że turkusowy kolor powinien zajmować nie więcej niż jedną trzecią całego pomieszczenia. W przeciwnym razie będziesz musiał bardzo się postarać, aby rozcieńczyć jego nadmierne nasycenie..

Wybór mebli do turkusowej sypialni

Z reguły wybór mebli do konkretnego pomieszczenia zawsze zależy od ogólnej kolorystyki, a w naszym przykładzie mówimy o wystroju wnętrz w odcieniach turkusu. W takim przypadku, jeśli dominujący odcień zdobi ściany, to przy wyborze mebli należy zwrócić uwagę na komplet i inne elementy w kolorze szarym, beżowym lub brązowym..

Do sypialni o neutralnym odcieniu ścian można spokojnie kupić turkusowe meble.

Bardzo ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem może być łączona opcja mebli. Na przykład beżowa szafa, białe łóżko i turkusowe szafki nocne, które można uzupełnić kolorowymi dodatkami, dywanikami nocnymi lub ozdobnymi poduszkami w turkusowe wzory.

Zasłony w turkusowej sypialni

Wybór odpowiednich zasłon do wnętrza z reguły odbywa się na końcowym etapie aranżacji. I w tym przypadku paleta kolorów i materiał, z którego szyte są zasłony, zależy również od ogólnego stylu. Równie ważnym czynnikiem jest poziom oświetlenia w sypialni. Ciemne zasłony w turkusowej sypialni pomogą stworzyć kontrast. Jeśli jednak mówimy o zasłonach w ciemnych turkusowych kolorach, to ta opcja jest nie do zaakceptowania w przypadku pomieszczeń położonych od strony północnej. W tym przykładzie zwróć uwagę na lekkie tekstylia..

Cóż, ogólnie rzecz biorąc, jasne zasłony sprawią, że sypialnia będzie bardziej kolorowa. Różne rodzaje wiązań, kółek na gzymsach czy dekorów podkreślą otwory okienne i oryginalność turkusu. Jeśli chodzi o tłoczone ściany lub tapetę z rysunkami, ważne jest, aby zaobserwować pewnego rodzaju powielanie wzorów na zasłonach..

Sypialnia w biało-turkusowej kolorystyce

Podobny pomysł na projekt – połączenie bieli i turkusu w sypialni – można śmiało nazwać klasykiem gatunku, ponieważ takie połączenie jest uważane za najczęstsze. Wyrazistość bieli podkreśla wszechstronność i głębię turkusu, sprawiając, że w pomieszczeniu można poczuć się jak w domu «oddycha» i jest wypełniony «w duchu» Śródziemnomorski. Biało-turkusowy duet doskonale sprawdzi się w projektach z klasycznymi nutami i wspaniale wpasuje się w nowoczesne trendy, takie jak hi-tech czy minimalizm..

Dekorowanie turkusowej sypialni za pomocą szarości

Ponieważ szary ma «skomplikowany» charakter, projektanci zalecają jednoczesne łączenie kilku jego odcieni we wnętrzu, na przykład jasnoszarego, dymnego i popielatego, które na ogólnym tle turkusowego wzornictwa harmonijnie się uzupełniają. Szary może być wykorzystany do dekoracji jednej ze ścian lub podłóg, być obecny w detalach mebli, np. w wezgłowiu łóżka, czy znaleźć się w tekstyliach i innych dodatkach. W przypadku sypialni z oknami wychodzącymi na południe istotna jest obecność zimnej szarości. W przypadkach, gdy otwory okienne skierowane są na północ, lepiej jest preferować szarość z ciepłym odcieniem..

Sypialnia beżowo-turkusowa

Spokojna i lakoniczna beżowa paleta będzie wyglądać bardzo ciekawie w towarzystwie jaśniejszego i bardziej orzeźwiającego turkusu. Jednocześnie szczególnie atrakcyjnie wygląda połączenie odcieni turkusu i karmelu, wanilii lub migdałów. Takie połączenie w sypialni pozwala poczuć rano niezwykły przypływ energii, a wieczorem wręcz odpręża i wycisza..

Połączenie turkusu i brązu we wnętrzu sypialni

Jeśli w Państwa planach jest wykorzystanie we wnętrzu sypialni wszelkiego rodzaju kombinacji turkusu i brązu, to jako przykład proponujemy rozważyć połączenie turkusu z kawą lub orzechem, czekoladą lub ciemnym wenge. Takie rozwiązanie stworzy w pomieszczeniu efektowny kontrast i wypełni atmosferę nutami elegancji..

Różowo-turkusowa sypialnia

Mimo wyrazistości obu kolorów, takie połączenie stworzy w sypialni niezwykle delikatną i romantyczną atmosferę. Dlatego różowo-turkusowy duet jest często wykorzystywany do umeblowania sypialni dla pary nowożeńców lub młodej dziewczyny. Jednocześnie, aby uniknąć wrażenia nadmiernej obecności nut glamour, nasycenie odcieni powinno być zróżnicowane, a tandem rozcieńczony bielą.

Dzięki imponującej różnorodności odcieni turkusu można stworzyć różnorodne wzory, począwszy od jasnego i nietuzinkowego stylu orientalnego, a skończywszy na delikatnej Prowansji, dekoracji w stylu marynistycznym czy powściągliwej i szlachetnej klasyce. Turkus to najlepsza rzecz, jaka może być w Twojej sypialni, ponieważ dzięki kompetentnemu podejściu do procesu tworzenia wnętrza możesz nie tylko stworzyć wygodną i przytulną atmosferę, ale także wypełnić swoje życie pozytywem.