Wnętrze

Wnętrze w stylu indyjskim

W oczach Europejczyków Indie budzą skojarzenia z bogactwem kolorów, bogactwem egzotycznych owoców oraz wyśmienitym aromatem przypraw i kadzideł. W religii hindu zasada duchowa dominuje nad materiałem, co wyraża się nie tylko w głębokiej starożytnej mądrości, bogactwie tradycji i kultury, spokojnej kontemplacji, ale także w pretensjonalności stylu architektonicznego, uderzającej gracji zdobień i delikatnych rzeźbieniach ..

Projektowanie wnętrz w stylu indyjskim to dziś temat w krajach WNP, który jest dość popularny nie tylko w orientalnych kawiarniach i restauracjach, salonach kosmetycznych, w których stosuje się metody tradycyjnej medycyny orientalnej i kosmetologii. Domy i mieszkania, urządzone w kolorowym i pełnym tajemniczości stylu indyjskim, pokazują niesamowite połączenie delikatnego smaku, szyku luksusu – ze skromnością, ascezą, bezpretensjonalnością.

Architektura indyjska – Sthapatya Veda – jest obecna w hinduizmie we wszystkim: starożytne świątynie czy późniejsze pałace wznoszone były w taki sposób, że krążą tam strumienie pozytywnej energii ze wszystkich stron świata. Ponadto miejsce, na którym wzniesiono konstrukcję, powinno mieć niewielkie nachylenie (w kierunku północno-wschodnim). A wejście do lokalu musi być od wschodu – w kierunku porannego słońca. Drzwi wejściowe powinny znajdować się nie na środku domu, ale z przesunięciem i otwarte, najlepiej zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Nie każdy buduje własne domy, wielu musi zadowolić się tym, co posiada. Dlatego należy poprawić atmosferę wewnętrzną. Lepiej jest rozmieścić meble w pokojach tak, aby środek pokoju i północno-wschodnia strona były praktycznie wolne. Sypialnię lepiej wyposażyć w części południowo-zachodniej, łóżko – skieruj się na południe, nie stykając się ze ścianami.

Cechy stylu indyjskiego we wnętrzu

Większość Hindusów praktykuje jogę, dlatego ich wyważone, niespieszne życie, medytacje, pozwalają im osiągnąć harmonię w sobie i otaczającym ich świecie, jakby oddzielając się od panującego zgiełku. Dlatego wnętrze w stylu indyjskim wygląda jasno, harmonijnie, czy to w stylu kolonialnym (ze starożytnymi korzeniami i tradycjami), czy nowoczesnym..

Jedno w tych stylach jest niezmienne: solidność, wytrzymałość, wykorzystanie naturalnych materiałów z obowiązkową obecnością indywidualnej pracy ręcznej. Elementy wyposażenia wnętrz i dekoracje: panele ścienne, podłogi, kolumny – muszą być wykonane z litego drewna litego, kamienia, kości słoniowej.

W hinduizmie, podobnie jak w buddyzmie, wielką wagę przywiązuje się do feng shui, którego zasady opierają się również na kontemplacji siebie, spokoju i wewnętrznej harmonii. W przypadku rozwiązania do aranżacji wnętrz w stylu indyjskim przydatne będzie uwzględnienie tych zasad..

Różne prowincje Indii mają swoje tradycyjne kombinacje kolorów i odcieni. Bardziej powszechne jest połączenie ciepłych kolorów (liliowy, czerwony, różowy, pomarańczowy, ochra) ze złotem, złoty kolor jest również harmonijnie połączony z czarnym, oliwkowym, zielonym i ciemnoniebieskim.

Kombinacje kolorystyczne w stylu indyjskim są dość różnorodne, z najpopularniejszymi kolorami narodowych ozdób i motywów. Tkane panele ścienne i dywany (w większości ręcznie robione) przedstawiają realia starożytności lub nowoczesności. Przykuwający uwagę detal wnętrza – zagłówki lub liczne poduszeczki z kolorowymi zdobieniami. Zamiast narzut często używa się ręcznie robionych dywanów lub tkanin.

Wyposażenie i meble

Obecność bóstw hinduskich jest obowiązkowa w sali – posągi mogą mieć różne rozmiary z różnych solidnych, naturalnych materiałów. Podłogi są z drewna, płytek lub kamienia. Meble – drewniane lub wiklinowe rattanowe (specjalny gatunek drewna, po specjalnej obróbce staje się elastyczny i sprężysty) z ręcznie wykonanymi elementami rzeźbiarskimi.

Klasyczne atrybuty stylu to drewniane, szklane kamienne lub żeliwne (ewentualnie łączone) niskie stoliki kawowe, służące m.in. do picia herbaty, a także te same krzesełka, rattanowy fotel bujany i niski podnóżek. Zamiast zwykłych szafek nocnych do przechowywania rzeczy możesz użyć drewnianych skrzyń. Ogólnie rzecz biorąc, rattan jest optymalnym rozwiązaniem dla dekoracyjnych elementów wnętrz. Egzotyczne rośliny z gorących tropików prezentują się elegancko i niezwykle pięknie w dużych rattanowych donicach podłogowych.

Do sypialni za najlepsze rozwiązanie uważane są indyjskie meble z drewna tekowego, tak uwielbiane przez Europejczyków. Jest bardzo wytrzymały, wygodny i ma wykwintny wygląd, ale jest cenny nie tyle ze względu na wysokiej jakości drewno, co za wspaniały design. Szeroki baldachim nadaje wnętrzu prawdziwie orientalny wygląd. Należy tylko pamiętać, że kategorycznie nie zaleca się umieszczania łóżka na środku pokoju..

Dużo słońca i światła to nieodzowny element stylu. Ogromne okna, drzwi prowadzące z sypialni bezpośrednio na zadbany dziedziniec lub balkon, nadają pomieszczeniu pełny wygląd, wizualnie zwiększają objętość pomieszczenia.

Dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz

 Decydując się na urządzanie w swoim domu wnętrza w stylu indyjskim, trzeba pomyśleć o szczegółach. Cudowne drobiazgi, które przywiozłeś z podróży do Indii, gdzie zapoznałeś się z osobliwościami indyjskiej kultury, będą wyglądać na przydatne. A może kupiłeś w wyspecjalizowanych sklepach eleganckie pudełko z kości słoniowej, zgrabne figurki Buddy lub specjalne stojaki na kadzidełka i świeczniki ze świecami zapachowymi.

Zaleca się umieszczanie zdjęć z widokiem na przyrodę, kwitnące rośliny i morze na całym obwodzie pomieszczeń. A wszystko, co wiąże się z przemocą i śmiercią, nieszczęściem, biedą i niepokojem, jest nie na miejscu w domu. Prowadzi to do kłótni, kłótni i biedy..

Przybory w stylu indyjskim uzupełnią Twoje wnętrze. Naczynia ceramiczne z elementami malarstwa artystycznego, czajniczki i tace z brązu, drewniane, brązowe lub z kości słoniowej figurki zwierząt i bogów poświęconych Hindusom. Rzeźbione drewniane skrzynie inkrustowane masą perłową – wszystko posłuży jako organiczny dodatek do wystroju domu.