Wnętrze

Zasady łączenia czerwonego

Jeśli mówimy o czerwonym wnętrzu, stosunek do niego jest niejednoznaczny. Z jednej strony podnieca, skłania do działania, przyciąga uwagę. Ale jest też druga strona: dla wielu ten kolor jest wyzywający, a nawet wulgarny. Ogólnie rzecz biorąc, czerwone wnętrze może zadowolić tylko osoby, które mają pozytywny stosunek do tego koloru..

Przytulnie w takim wnętrzu będą silni i dominujący ludzie, częściej jest to spowodowane tym, że kolor symbolizuje ogień i krew, ma bardzo silną energię. Według Feng Shui kolor ten przypisywany jest męskiej zasadzie, czyli energii yang, a dla Japończyków czerwony jest kolorem gniewu..

Ostatnio coraz częściej praktykuje się leczenie kolorami, a za pomocą czerwieni leczy się anemię, depresję i choroby wątroby. Ale przy nadciśnieniu ten kolor jest przeciwwskazany, a także jeśli dana osoba ma niestabilną psychikę lub brak równowagi emocjonalnej.

Wielu projektantów uwielbia tworzyć wnętrza w tak żywym i aktywnym otoczeniu. Ale niewielu odważy się, aby wnętrze było całkowicie czerwone, a przynajmniej wiodące. Ale tak naprawdę, jeśli zwrócisz uwagę na wiele odcieni czerwieni, możesz stworzyć wspaniałe wnętrza: stylowe, nie agresywne czy krzykliwe..

Czerwone wnętrze

Podobnie jak wszystkie inne kolory, czerwień ma swoje zalety i wady, ale niepoprawne zaprojektowanie tego konkretnego koloru może mieć bardzo negatywny wpływ na ludzką psychikę..

Znając wszystkie te i wiele innych subtelności, możesz stworzyć przytulne czerwone wnętrza, ale lepiej, jeśli są one rozcieńczone innymi kolorami..

Czerwono-białe wnętrza wydają się wielu nudne, ale w rzeczywistości jest to świetna i korzystna kombinacja. Co więcej, ten duet nie wymaga dodatkowych akcentów innych kolorów, które mogą tylko zepsuć obraz. O ile nie można zastosować płynnego przejścia od odcieni czerwieni, nada to wnętrzu dynamiki.

Aby zdynamizować czerwono-białe wnętrze, zastosuj przejścia z odcieni

Kontrasty kolorystyczne

Aby ta kombinacja wyglądała przytulnie i wygodnie, możesz użyć techniki wzorzystych i monochromatycznych obiektów. Gdzie dokładnie będzie wzór i gdzie jednolitość zależy od Ciebie, ale najważniejsze jest, aby nie używać obu w tej samej ilości. Na przykład, jeśli Twoim celem jest, aby pokój był monochromatyczny, dodaj kilka obiektów ze wzorem i odwrotnie, dodaj jeden lub dwa monochromatyczne akcenty do wzorzystego wnętrza. Na przykład w zwykłej jadalni wzór może znajdować się na dywanie..

W prostym wnętrzu wzór na dywanie

A we wzorzystej sypialni spraw, by ściany były gładkie.

W wzorzystej sypialni ściany mogą być monofoniczne.

A co z percepcją kolorów i wyposażeniem w czerwono-białych wnętrzach? Aby uzyskać spokojną atmosferę z jasnymi akcentami, zastosuj technikę «czerwony na białym».

Technika “czerwony na białym” sprawi, że atmosfera będzie miękka i spokojna

Technika „czerwony na białym”

Ale jeśli weźmiesz odwrotną technikę «biały na czerwonym», wtedy oczekujesz ostrego i krzykliwego wnętrza? Nie, wręcz przeciwnie. W praktyce jasne jest, że uzyskuje się harmonijne środowisko. Faktem jest, że biel nigdy nie może być akcentem, jej neutralność stawia wszystko w równowadze..

Czerwony i beżowy

Takie wnętrze będzie miękkie i spokojne dzięki wpływowi beżu. A czerwony pomoże uniknąć nudy i doda dynamiki. Podobnie jak w połączeniu z bielą, to połączenie nie wymaga innych kolorów, tutaj nic nie trzeba dodawać ani poprawiać. Jedynym pytaniem będzie, jaki kolor będzie wiodący. Najczęściej jest beżowy. Wtedy atmosfera będzie przytulna i zachęcająca. A dodanie wzoru lub cegły ożywi..

Czerwone i beżowe wnętrze

Aby uzyskać bogatą czerwień, bardziej odpowiednie są odcienie takie jak piasek, słoma i ziemia. A w przypadku beżu, podobnie jak innych neutralnych kolorów, odpowiednie są wszystkie odcienie czerwieni, w tym zimny szkarłat, gęsta malina i wino i inne. W związku z tym wygodnie jest wybierać farby, materiały i akcesoria..

Używając miękkich i jasnych odcieni obu kolorów, można osiągnąć wspaniałe rezultaty w stylu retro. Rzeczywiście, takie połączenie pojawiło się bardzo dawno temu i należy nawet do klasyki. Ale wszystko, co nowe, to dobrze zapomniane stare, więc teraz takie połączenie staje się modne i dobrze dogaduje się w nowoczesnych stylach..

Swoją drogą dużym błędem byłoby użycie w tym duecie tylko jednego odcienia beżu, wtedy wnętrze będzie monotonne i trochę nudne. Aby tego uniknąć, lepiej stosować płynne przejścia kolorów z różnych odcieni beżu. A jednak, jeśli jako tło zostanie wybrany beż, a czerwony akcent powinien być duży, lub tych akcentów powinno być kilka, w przeciwnym razie zostaną utracone niezależnie od ich jasności.

Aby czerwony akcent nie zgubił się w beżowym wnętrzu, powinien być albo duży, albo powinno być ich kilka.

Bardzo rzadko można znaleźć takie połączenie ze względu na antagonizm, który reprezentują. Cyjan (niebieski) to lód, a czerwony to płomień. Jest nawet taka piosenka «Lód i płomienie», ale teraz nie o to chodzi. Więc z powodu tak oczywistego «spontaniczny» sprzeczności, niewiele osób decyduje się na stworzenie takiego wnętrza. Oba te kolory mają różne wpływy temperatury. Ale w rzeczywistości może się okazać bardzo przytulna atmosfera, jeśli akcenty są oczywiście odpowiednio rozmieszczone. Tak więc temperatura w pomieszczeniu będzie zależeć od tego, który kolor będzie solo, a który będzie komplementarny. Jeśli chcesz, aby było ciepło, użyj czerwonego jako tła i uzupełnij obraz niebieskim. W chłodnym wnętrzu dominuje niebieski, a czerwony akcent..

Ten duet jest również bardzo często używany na białym tle, biały niejako neutralizuje ciepło i zimno i stabilizuje je..

Doskonałą opcją dla czerwono-niebieskiego wnętrza będzie pokój dziecięcy, tylko pod warunkiem, że głównym kolorem jest niebieski, a następnie w jasnej wersji. Możesz nawet stworzyć morską fabułę.

Morski motyw do pokoju dziecięcego

W sypialni lepiej jest również wybrać jasnoniebieski jako dominujący, a czerwony podkreślić szacunek i wyrafinowanie..

Jeśli chodzi o wybór odcieni, do niebieskiego nadają się różne odcienie czerwieni, ich użycie uratuje pomieszczenie przed dysharmonią kolorów. A jeśli weźmiesz niebieski kolor, lepiej wybrać dla niego nasycone odcienie czerwieni..

Jeśli chcesz, aby wnętrze było niezwykłe, weź połączenie czerwieni i turkusu. Takie wnętrze zapewni dobry nastrój oraz poczucie komfortu i dobrobytu..

Czerwone i turkusowe wnętrze

W czerwono-turkusowym wnętrzu czuje się energetyczną pełnię, która jest nasycona czymś nierzeczywistym, nie z tego świata, ale jednocześnie niezawodnym.

Również nie jest to najpopularniejsza kombinacja kolorystyczna, ale dość interesująca. Tutaj też jest wyraźny konflikt. Ale najbardziej atrakcyjne jest to, że nieustannie obserwujemy ten duet w naturze. Truskawki, truskawki, maliny, czerwone jabłko, arbuz, pomidor, czyli wszystkie owoce i warzywa są czerwone z zielonym ogonem. A także wiele kwiatów. A jeśli sama natura połączyła te kolory, to dlaczego mielibyśmy się bać! Wystarczy poprawnie rozdzielić role, jak na przykładzie niebieskiego. Tutaj sprawdzi się również metoda akcentowania temperatury. Dla ciepłej atmosfery poprowadzi czerwony, a dla chłodnego – zielony..

 • Jeśli dominuje czerwień, atmosfera będzie ciepła

  Czerwono-zielone wnętrze

 • Jeśli solistką jest zieleń, wnętrze będzie chłodne i świeże.

  Zielono-czerwone wnętrze

Poprzednie Następne
12

Delikatne odcienie zieleni o ciepłej tonacji doskonale dopełnią i odświeżą bogate, czerwone wnętrze. W pokoju będzie ciepło, ale z umiarem..

Najczęściej, jeśli zielony jest na czele, można dodać białą neutralność. A jeśli solo jest w kolorze czerwonym, lepiej dodać beżowy lub naturalny kolor drewna..

Czerwony z brązem (mahoń)

Czerwień i brąz to pokrewne kolory, dzięki czemu duet ten prezentuje się bardzo harmonijnie we wnętrzu. Wynika to z faktu, że czerwień jest częścią złożonych ciemnobrązowych odcieni. Powściągliwość i ziemistość brązu uosabia stabilność i pracowitość, a jeśli we wnętrzu zabarwia się na czerwono, atmosfera wygląda szlachetnie i solidnie.

Szlachetne czerwono-brązowe meble

Połączenie burgunda i ciemnego brązu służy do stworzenia powściągliwego i surowego stylu angielskiego..

Aby stworzyć styl angielski, idealna jest skala czerwono-brązowa.

angielski styl

A jeśli dodasz odcienie złota, możesz odtworzyć przepych stylu wiktoriańskiego..

Jeśli weźmiesz ten związek do salonu, najlepiej rozcieńczyć go białym tłem. Wnętrze będzie chwytliwe, ale nie pretensjonalne; jasne, ale nie krzykliwe.

Czerwony i biały salon

Generalnie taki tandem jest bardzo dobry tam, gdzie używa się drewna, atmosfera staje się ciepła, przytulna i tak domowa. Drewno doskonale podkreśla czerwone wnętrza, nadając im połysku, szlachetności i wdzięku, nie bez powodu wyroby mahoniowe są tak cenione.

Dodając drewno do czerwonego wnętrza, możesz je podkreślić i dopracować.

Czerwony i drewno

Czerwony i pomarańczowy (żółty)

Jest to bardzo ciepła kombinacja kolorów, przed przystąpieniem do takiego projektu należy wziąć pod uwagę, z której strony wychodzą okna pokoju. Jeśli jest słonecznie, to czerwono-pomarańczowe wnętrze sprawi, że w pomieszczeniu będzie za gorąco. Nie używaj również tego związku w pokojach dziecięcych, jeśli dzieci są nadpobudliwe, ponieważ doprowadzi to do zwiększonego podniecenia nerwowego i trudno będzie dziecku skupić się na czymkolwiek. Generalnie takie wnętrze jest naładowane energią i pogodnym, słonecznym nastrojem. W przypadku salonów jest to bardzo dobry projekt, zwłaszcza jeśli okien jest mało lub są małe..

Jeśli chodzi o odcienie, projektanci zalecają odcień pomarańczy, który zawiera więcej żółtego, aby połączyć się z czerwienią, co pomoże uniknąć mieszania kolorów..

Czerwono-pomarańczowe wnętrze

A jeśli chcesz zrobić kontrastowe przejście, możesz wziąć czerwony, czerwonawo-pomarańczowy lub bogaty pomarańczowy i ciemnożółty, ale pamiętaj, aby rozcieńczyć je pastelową paletą i na przykład czarnymi akcentami..

Bardzo ciepłe, kontrastowe wnętrze

Czerwono-pomarańczowe lub czerwono-żółte wnętrza wypełnione są letnim i słonecznym nastrojem, zawsze będzie tu ciepło lub nawet gorąco, w zależności od wybranych tonacji.

Dla miłośników słonecznych wnętrz takie zestawienie kolorystyczne jest idealne.

Słoneczne wnętrze

Aby pomieszczenie było spokojniejsze i mniej intensywne, rozcieńcz te kolory białą lub pastelową paletą..

Czerwone i żółte wnętrza na białym tle

czerwony i czarny

To zestawienie kolorów ma do siebie niejednoznaczny stosunek: jednemu wydaje się ponure, innym atrakcyjne. Wielu wybiera tę mieszankę kolorów podczas tworzenia gotyckiego wyglądu, czasami dodając biel.

Ogólnie rzecz biorąc, połączenie czerwieni i czerni w czystej postaci można znaleźć dość rzadko, ze względu na przygnębiający wpływ. Dlatego najczęściej w takich wnętrzach występują kolory – «neutralizatory», które łagodzą poczucie przygnębienia duetu. Jest to głównie paleta bieli, szarości lub pasteli..

 • Szare tło doskonale sprawdza się jako „neutralizator”

  W połączeniu z szarym

 • Na szarym tle czerwono-czarne wnętrze będzie bardziej miękkie

  Nawet jeśli jest dużo czerni

  Szare tło

 • Paleta Pastel nadaje się również do neutralizacji.

  Wnętrze staje się nie tylko miękkie, ale i przestronne

  Pastelowe kolory tła

 • Aby uspokoić czerwone i czarne otoczenie…

  Weź biały

  białe tło

Poprzednie Następne
1234

Kolejną techniką, która podkreśli wyrafinowanie tego tandemu i złagodzi napięcie, jest minimalna ilość czerni..

Minimalna czerń

Możesz również dodać złoty odcień, który wzbogaci wnętrze i uwolni mrok..

Dodaj trochę złota

Jeszcze kilka subtelności: dla większego szacunku wybierz dla tego duetu ciemniejsze odcienie czerwieni; użyj więcej bieli i mniej czerni, aby przestrzeń była bardziej obszerna.

 • Jeśli weźmiesz więcej bieli, a mniej czerni

  Wtedy pokój wyda się bardziej przestronny

  Więcej bieli i mniej czerni

 • Ciemny i bogaty odcień czerwieni

  Sprawi, że wnętrze będzie szanowane i bogate

  Głęboka czerwień

Poprzednie Następne
12

Połączenie czerwieni i czerni, obficie rozcieńczone bielą, usuwa mrok, pozostawiając jedynie wspaniały efekt kontrastu. W końcu te trzy kolory są głównymi wśród wszystkich kultur świata. Dlaczego? Bo czerwień to bezkonkurencyjny akcent, a czerń i biel to zdecydowanie. A takie wnętrza – podobnie jak inne przejawy czerwieni – wybierają zwykle osoby zrównoważone, o silnej woli..

Czerwone i czarne wnętrze