Wnętrze

Zasłony do sypialni: aktualne pomysły na 2019 rok

Tekstylna dekoracja sypialni to jeden z najważniejszych etapów w kształtowaniu wizerunku pokoju do spania i odpoczynku. Nie bez powodu tak dużą wagę przywiązuje się do wystroju sypialni, bo jedną trzecią czasu spędzamy we śnie i niezwykle ważne jest, aby sen, odpoczynek fizyczny i moralny odbywały się w komfortowych warunkach. W tej publikacji pragniemy zwrócić uwagę na najnowsze trendy w tekstylnej dekoracji okien w nowoczesnych mieszkaniach. Przedstawiamy Państwu obszerny wybór zdjęć projektów aranżacji sypialni o różnych rozmiarach i układach, urządzonych w szerokiej gamie stylistycznych kierunków. Mamy nadzieję, że zainspiruje Cię do wielkiej przebudowy własnej sypialni lub skromnej wymiany zasłon w tekstylnym składzie jej okien..

Tekstylna dekoracja sypialni

Wybór tkaniny na nowoczesne zasłony

Współcześni projektanci, którzy opowiadają się za praktycznym minimalizmem w projektowaniu przestrzeni mieszkalnych, często namawiają nas do całkowitego porzucenia tekstyliów w oknach lub zredukowania tego projektu do minimum – kurtyn świetlnych. Ale rosyjscy właściciele mieszkań i domów prywatnych doskonale zdają sobie sprawę, że trudno jest obejść się bez zasłon do okien we wnętrzu sypialni. Tkanina otworów okiennych nie tylko chroni pomieszczenie przed jasnym światłem słonecznym w ciągu dnia i światłem latarni wieczorem, ale także staje się przeszkodą dla wścibskich oczu, ponieważ położenie okien względem ulicy może być inne.

Drukowana tkanina do sypialni

Sypialnia w chłodnych kolorach

Projekt zasłony do sypialni

Oprócz swoich głównych funkcji zasłony w sypialni pełnią również role pomocnicze – służą jako akcent kolorystyczny w ogólnym obrazie pomieszczenia, pomagają «wiązać» główne elementy wnętrza, różniące się kolorem lub fakturą lub po prostu dekorują sypialnię, pełnią rolę oryginalnego wystroju. W niektórych przypadkach wystarczy zmienić zasłony, aby cały obraz sypialni radykalnie się zmienił, nabrał zupełnie innego charakteru. Być może po części dlatego wybór zasłon jest jednym z najprzyjemniejszych czynności w kształtowaniu wizerunku sypialni dla większości gospodyń domowych..

Zasłony ciemne i zaciemniające do sypialni

Tekstylia okienne łukowe

Zasłony do jasnej sypialni

Przejdźmy więc do zapoznania się z wariacjami nowoczesnych zasłon do dekoracji sypialni z wyborem tkaniny. Przydatność materiału do szycia kompozycji zasłonowej w nowoczesnej sypialni można ocenić na podstawie następujących cech:

 • gęstość;
 • kompozycja;
 • waga;
 • umiejętność tworzenia draperii;
 • odporność na zużycie (trwałość);
 • możliwe sposoby pielęgnacji tkaniny;
 • walory estetyczne – rozwiązania kolorystyczne i fakturowe.

Rolety materiałowe

Jasny projekt sypialni

Minimalistyczna opcja

Wysokiej jakości materiał ma dużą gęstość, dobrze układa się na draperiach i przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie przez długi czas zachować swoje właściwości estetyczne. Biorąc pod uwagę nie małą listę wymagań dotyczących wyboru tkaniny do szycia zasłon, eksperci nie zalecają jej kupowania, jak mówią «ślepo», w sklepach internetowych i osobiście upewnić się, że materiał jest odpowiedni. Aby to zrobić, tkaninę należy obejrzeć w świetle, pogniecioną w dłoni i sprawdzić resztki śladów, spróbować udrapować – złożyć fałdy, sprawdzić płótno pod kątem wybarwienia lub rysunku, wydrukować, wykonać haft (waga zależy od sam materiał).

Projekt lakoniczny

Na białym tle

Zasłony z tkaniny

Wybierając tkaninę na zasłony, bardzo ważne jest, aby zastanowić się, jak o nią dbać. W końcu tylko Ty wiesz, czy wygodnie będzie skorzystać z usług pralni chemicznej, użyć delikatnych trybów prania we własnej pralce, czy też potrzebujesz zasłon, które nie wymagają specjalnych warunków do ich czyszczenia. Najbardziej popularne są tkaniny z włókien mieszanych (naturalnych i syntetycznych), częściowo ze względu na delikatne pranie, które można prać w pralce. Na przykład w przypadku jedwabiu naturalnego, aksamitu, weluru czy organzy można stosować tylko pranie chemiczne, w przeciwnym razie materiał może szybko stracić swoje pierwotne walory estetyczne. W zwykły sposób można prać zasłony wykonane z prawie wszystkich rodzajów poliestru i różnych odmian tkanin bawełnianych (perkal, satyna, perkal).

Modny kolor zasłony!

Wszystkie odcienie szarości w sypialni

Kompozycja kurtyny

Materiał syntetyczny

Wszystkie tkaniny wykonane ze sztucznie wytworzonych nici są uważane za tkaniny syntetyczne. Materiały mieszane obejmują również materiały syntetyczne, które oprócz sztucznych zawierają surowce naturalne. To właśnie płótna mieszane są obecnie najbardziej poszukiwane – dzięki połączeniu nici naturalnych i sztucznych możliwe jest zwiększenie elastyczności, wytrzymałości i trwałości płótna. Najpopularniejsze są zasłony z następujących rodzajów tkanin:

 • nylon;
 • wiskoza;
 • octan;
 • poliester.

Małe wnętrze sypialni

Wzorzyste zasłony z tkaniny

Tkaniny syntetyczne swoją popularność zawdzięczają nie tylko wysokiej plastyczności i trwałości, są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji niż tkaniny naturalne. Wiele tkanin syntetycznych w ogóle nie nadaje się do prasowania lub żelazko powinno być używane tylko w niskich temperaturach. Ale zaletą tkanin syntetycznych jest to, że większość z nich może wyglądać reprezentacyjnie nawet bez prasowania – wystarczy wysuszyć tkaniny po praniu w stanie wyprostowanym. Ponadto tkaniny syntetyczne z reguły prezentowane są w demokratycznym przedziale cenowym, szerokiej gamie kolorów, opcjach nadruku i wyściółce..

W ciemnym kolorze

Kontrastowe kombinacje

Tkaniny bawełniane

Tkaniny wykonane z rośliny zwanej bawełną są wysoce ekologiczne. Jednocześnie są dość trwałe i bezpretensjonalne w utrzymaniu (tylko będziesz musiał dokładnie wyprasować płótna), mogą harmonijnie wpasować się we wnętrze sypialni, udekorowane w różnych stylistycznych kierunkach. Łatwo nanosi się wzory, nadruki, nadruki na tkaninie bawełnianej, dzięki czemu gama kolorystyczna tkanin jest niesamowicie szeroka. Ale wadą takiego wzoru jest to, że może dość szybko zanikać pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego – aby zapobiec temu procesowi, na bawełnianych zasłonach stosuje się podszewkę.

Oryginalne rozwiązania kolorystyczne

Nietrywialne podejście

Sypialnia w jasnych kolorach

Tkaniny bawełniane są łatwe w układaniu – możesz stworzyć kompozycję zasłon o dowolnym kształcie. Materiał bawełniany może mieć różną gęstość, fakturę, być ozdobiony haftem przemysłowym. Zasłony bawełniane mogą rozjaśnić każdą sypialnię.

Nowoczesny projekt sypialni

Sypialnia na poddaszu

Jasny obraz

Zasłony lniane

Tkaniny lniane są popularne wśród projektantów i ich klientów na całym świecie jako zabiegi na okna. Oryginalna, twardsza faktura tkaniny niż bawełny przyciąga swoją niebanalnością, harmonijnie wpisuje się w wiele trendów stylistycznych w aranżacji wnętrz – od stylu wiejskiego po tropikalny. Pościel doskonale trzyma draperie, plisowane zasłony doskonale prezentują się, nie tracą kształtu przez długi czas. Z tkanin lnianych można szyć zarówno tradycyjne zasłony z zakładkami pionowymi, jak i zbierać tkaniny w zestawy poziome – modele rzymskie. Z lnu wykonane są również rolety i rolety materiałowe..

Neutralne kolory

Kontrastowy projekt

Minimalistyczne motywy

Ale każda gospodyni domowa wie – im więcej naturalnego włókna w tkaninie lnianej, tym trudniej ją wyprasować. Projektanci w ramach nowoczesnych trendów odradzają prasowanie lnianych zasłon w ogóle, po części dla zademonstrowania wartości naturalnego materiału, po części dla zachowania ogólnej koncepcji wygodnego minimalizmu, który dominuje w nowoczesnym stylu..

Kontrastowy projekt

Jasnobeżowe odcienie

Oryginalny model

Naturalne tkaniny lniane, podobnie jak bawełna, są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – wzór lub kolor samego materiału może dość szybko wyblaknąć, jeśli sypialnia znajduje się od południowej strony budynku. Podkładka do zasłon pomoże pozbyć się tego problemu..

Wykonanie lakoniczne

Wszystkie odcienie szarości

Ciepłe kolory

Tkaniny jedwabne

Naturalny jedwab w naszych czasach najczęściej oznacza wielką rzadkość i dość wysoki koszt. Oczywiście jedwabne zasłony wyglądają świetnie, lekkie fałdy, fałdy i marszczenia prezentują się niezwykle korzystnie, często stając się główną ozdobą wnętrza. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że jedwabne zasłony będą wymagały nie tylko początkowej inwestycji, najprawdopodobniej pielęgnacja tkanin będzie wiązała się tylko z możliwością czyszczenia na sucho..

Nowoczesny styl

Ekologiczny styl

Wysoki koszt samego materiału i jego pielęgnacji rekompensuje niesamowity wygląd, doskonała wytrzymałość i trwałość płócien. Ponadto dowolny rysunek, nadruk, nadruk można z łatwością nałożyć na jedwab. Paleta kolorów jest niezwykle szeroka, można znaleźć odpowiednią opcję do każdego stylu aranżacji wnętrza sypialni.

Jasne wnętrze sypialni

Nacisk na zasłonę okienną

Podsumowując. Zanim wybierzesz się na zakupy nowych firan (gotowych lub materiałów do nich), musisz zdecydować:

 • jaka będzie gęstość (zależy to od położenia twojej sypialni w stosunku do punktów kardynalnych – gęste tkaniny są potrzebne do pomieszczeń znajdujących się po południowej i południowo-zachodniej stronie);
 • jak często zasłony będą podciągane – aby zamknąć otwory okienne;
 • która z opcji pielęgnacji jest dla Ciebie dostępna – pranie chemiczne czy tylko pranie domowe w pralce (możliwość korzystania z trybu delikatnego);
 • styl życia, harmonogram pracy (potrzeba snu w ciągu dnia);
 • położenie sypialni względem ulicy i pobliskich budynków (piętro w apartamentowcu, obecność innych domów w bezpośrednim sąsiedztwie okien).

Fajne kolory

Zasłony-zasłony do sypialni

Wybór modelu zasłony do sypialni w 2018 roku

Na wybór modelu zasłony do sypialni wpływają następujące czynniki:

 • wielkość i kształt samego pokoju;
 • liczba, kształt i wielkość otworów okiennych, obecność drzwi balkonowych lub szklanych drzwi, sugerująca dostęp do ulicy lub do innego pomieszczenia;
 • ogólny styl dekoracji sypialni;
 • decyzje stylistyczne podejmowane przy wyborze mebli podstawowych i dodatkowych, projekt tekstylny koi, tapicerki meblowej;
 • styl i rytm życia właścicieli;
 • osobiste preferencje właścicieli sypialni, ich wyobrażenie o pięknie i praktyczności zabiegów okiennych.

Ciemny akcent

Kontrastowa wydajność

W dziedzinie tworzenia kompozycji zasłonowych do dekoracji sypialni w ciągu ostatnich kilku sezonów nie było rewolucji. Wciąż najpopularniejszymi opcjami są rolety tradycyjne i rolety (i ich odmiany). Rozważmy każdy model osobno i bardziej szczegółowo, w połączeniu z zasłonami i bez nich.

Kontrastowa dekoracja sypialni

motywy skandynawskie

Zasłony tradycyjne (klasyczne)

Tradycyjne zasłony to uniwersalna opcja do dekoracji okien w każdym pomieszczeniu. Płótna opadające z gzymsu na samą podłogę w pionowych fałdach będą harmonijnie prezentować się we wnętrzu w dowolnym kierunku stylistycznym. Lakonizm i wszechstronność tradycyjnego modelu zasłon stały się przyczyną niesamowitej popularności przez wiele sezonów, oczywiste jest, że takie zasłony zawsze będą aktualne..

Zasłony jako plama koloru

Model tradycyjny

Jasne powierzchnie w sypialni

Projektanci jednogłośnie mówią nam, że nowoczesny styl projektowania przestrzeni mieszkalnych dąży do komfortowego minimalizmu, co oznacza, że ​​pomieszczenie musi mieć maksymalną możliwą dozę swobody i światła. Większość ekspertów zaleca całkowite porzucenie tekstyliów w oknach, aby zapewnić w pomieszczeniu wysoki poziom naturalnego światła. Ale w przypadku sypialni ta opcja jest prawie w 100% niedopuszczalna. Ochrona przed słońcem w ciągu dnia, światło lampionów wieczorem i wścibskich oczu o każdej porze dnia jest o wiele ważniejsza niż najnowsze trendy.

Dekoracja okna wykuszowego

Motywy wiejskie w sypialni

Oryginalne mocowanie

Jeśli zastosujesz się do zaleceń współczesnych projektantów w zakresie tworzenia zasłon okiennych, możesz dojść do następującego kompromisu – udekoruj okna w sypialni tylko zasłonami, zaniedbując zasłony. W takim przypadku możliwe będzie użycie gęstych płócien, które nie przepuszczają światła słonecznego we właściwym czasie, a przez resztę czasu pozwolą promieniom słonecznym w pełni oświetlić pomieszczenie..

Na tle drewnianych ścian

W przestronnej sypialni

Zasłony na duże okno

A jednak Rosjanom bliższy duchem jest tradycyjna wersja dekoracji okien w sypialni – zasłony zaciemniające połączone z prześwitującym tiulem (welon). Cienkie zasłony pozwalają lekko przyciemnić światło słoneczne, rozproszyć je, tworząc w pomieszczeniu pewną atmosferę, a zasłony z grubej tkaniny posłużą w razie potrzeby jako przeszkoda – przed pójściem spać wieczorem lub w ciągu dnia, aby chronić przed promienie słoneczne.

Styl neoklasyczny

Neutralne kolory

Tradycyjne zasłony mogą różnić się nie tylko wyborem tkaniny, koloru czy faktury, ale także sposobem mocowania do gzymsu (lub innego urządzenia):

 • na klipsach, haczykach;
 • na zawiasach krzyżowych;
 • z krawatami;
 • na oczkach (metalowe lub plastikowe kółka);
 • przejść przez gzyms;
 • przerzucony przez gzyms.

Jasny akcent

W kolorze białym

Neutralne decyzje projektowe

Rolety i ich odmiany

Rolety to prostokątne płótna. Zwykle równa szerokości okna. Najpopularniejszym obecnie typem rolety są rolety rzymskie – są to płótna, które zbierane są w jednolite poziome fałdy od dołu okna do góry, ręcznie lub za pomocą mechanizmu sterowanego pilotem.

Rolety

Opcja uniwersalna

Czarno-biały wzór

Odcienie rzymskie są niezwykle praktyczne i wszechstronne. Modele zasłon rzymskich szczególnie harmonijnie prezentują się w nowoczesnym stylu aranżacji wnętrz, dążąc do prostoty, praktyczności i lakonizmu. Rolety rzymskie mogą być wykonane z różnych tkanin, prezentowane w jednej wersji kolorystycznej oraz szyte z płócien z wzorem.

Rolety rzymskie w sypialni

Rzymskie odcienie ze wzorem

Nietrywialne podejście

Łączenie modeli

Możesz łączyć różne modele zasłon w tej samej sypialni – na przykład, jeśli masz okna o różnych kształtach lub rozmiarach. Małe okna można ozdobić roletami rzymskimi lub roletami, a dla kompleksu balkonowego lub okna panoramicznego wybierz tradycyjny model draperii.

Łączenie modeli zasłon

Zasłony do różnych typów okien

Możesz również łączyć tekstylne dekoracje w jednym oknie. Zastosowanie rzymskich firan zamiast firan, w komplecie z tradycyjnym modelem draperii, prowadzi nie tylko do stworzenia oryginalnego i estetycznego kompletu, ale także podnosi poziom praktyczności kompozycji okiennej..

Kompozycje do okien panoramicznych

Zasłony i rolety do sypialni

Naturalne odcienie