Zewnętrzny

Altana ogrodowa – raj na terenie witryny

Altana ogrodowa to lekka i dość przewiewna konstrukcja znajdująca się na działce ogrodowej, służąca do cieszenia się naturą niezależnie od warunków atmosferycznych. Altana doskonale uchroni Cię zarówno przed deszczem, jak i nieznośnym lipcowym upałem. A co tu mówić o wspaniałych śniadaniach na świeżym powietrzu czy po prostu o przyjemnym pobycie z książką – kawałek raju i nic więcej! Jeśli od niepamiętnych czasów ludzie budowali konstrukcje składające się ze stołu z ławkami i niezawodnego dachu nad głową, który służy jako ochrona przed słońcem i deszczem, teraz ich funkcje znacznie się rozszerzyły, ponieważ ludzkość wynalazła wiele innych altan dla jej wygody. Na przykład są to:

Piękna duża altana, opleciona zielenią
Przytulny projekt letniej otwartej altany
Projekt małej drewnianej altany

Przeanalizujmy główne rodzaje altan

Dokładniej, są dwa z nich:

 • pergola – tak nazywa się konstrukcja w kształcie łuku, która jest wspaniałą bazą dla roślin pnących, może wspaniale ozdobić projekt Twojego ogrodu jako całości i dobrze go chronić przed promieniami palącego słońca;
 • pawilon to altana, która może być całkowicie lub częściowo zabudowana, z bezpiecznym dachem, ścianami sięgającymi łokcia i otworem wejściowym, co zapewnia dobrą ochronę przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi
Spektakularna altana w formie zamkniętego pawilonu
Szklany pawilon niezawodnie ochroni przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi

Zarówno ta, jak i ta opcja są dobre na swój sposób. Pytanie tylko, czego dokładnie potrzebujesz? Jeśli wolisz relaks w bliskim i intymnym gronie lub samotną kolację, to przedłużona pergola jest tym, czego potrzebujesz. Jeśli jesteś fanem hałaśliwych imprez lub spotkań przy grillu lub grillu z przyjaciółmi i rodziną i przy każdej pogodzie, pawilon jest bardziej odpowiedni dla Ciebie..
Między innymi altany mogą mieć dwa rodzaje stelaża:

 • stacjonarne – o podmurówce betonowej, najczęściej murowanej, z ciężkimi obwarowaniami stalowymi i dachem;
 • składana – ma taką konstrukcję, która w razie potrzeby pozwala na demontaż i złożenie altany, wysyłając ją do przechowywania, w większości przypadków są mniej wytrzymałe niż stacjonarne, ale mają ogromną zaletę – mobilność

Funkcjonalność altan ogrodowych

Między innymi altany są klasyfikowane według ich funkcjonalności, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze, której potrzebujesz. Rozważ najczęstsze ich typy:

 • składane altany ogrodowe – stanowią najwygodniejszą nowoczesną opcję, a koszt może wynosić od dość niedrogich konstrukcji do luksusu, które są prawdziwym dziełem sztuki i są wykonywane wyłącznie na zamówienie, biorąc pod uwagę indywidualne życzenia klienta, średnią cenę dotyczy altanek drewnianych, w tym tych z elementami kutymi, których wybór jest dość duży, a altany klasy ekonomicznej są głównie poszukiwane przez miłośników aktywności na świeżym powietrzu, zwykle są wykonane z drewna, metalu, a nawet plastiku;
 • stacjonarne konstrukcje typu pawilon – takie altany mogą być albo całkowicie zamknięte i przypominać domek letniskowy, albo jak najbardziej otwarte z dobrą wentylacją, jednak największe zainteresowanie budzą konstrukcje łączone z wymiennymi panelami i ekranami – trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne, gdy mogą być zimne, łatwe do zainstalowania, ale w upale, wręcz przeciwnie, należy je usunąć;
 • altany spa – taka opcja dla tych, którzy udają, że mają luksusowe wakacje, w takich altanach zainstalowana jest wanna z hydromasażem (tzakuzi) lub zwykły duży mini-basen, główną trudnością jest to, że konieczne jest zaopatrzenie w wodę i odpływ do takiej struktury, po czym zapada już decyzja, czy będzie zamknięta, otwarta czy połączona;
 • altanki-grill – w żadnym wypadku nie można ich zamknąć, idealną opcją jest podest z baldachimem, otwierany z kilku stron i w co go wyposażyć – każdy sam decyduje, ale zazwyczaj stół z ławkami i grill to elementy obowiązkowe takiej werandy, czasami znajduje się w niej również zestaw kuchenny i blat barowy – wszystko to będzie tutaj całkiem odpowiednie
Otwarta altana na grilla lub grilla
Spektakularna altana zewnętrzna na grilla lub grilla

Nie zapominaj, że kącik odpoczynku w twoim ogrodzie jest głównym punktem całej działki ogrodowej. Dlatego niezwykle ważne jest dokładne rozważenie projektu altany ogrodowej, która może mieć zupełnie inny kształt (prostokątny, wielokątny, okrągły, owalny, kwadratowy itp.), ale jego dach z pewnością musi współgrać z architekturą wszystkie inne budynki dostępne na stronie. Jeśli dom jest wykonany w stylu rustykalnym, to dach altany, wykonany na przykład w stylu japońskim, będzie wyglądał wśród wszystkiego innego jak biała wrona. Nawiasem mówiąc, same dachy mogą być stożkowe, czterospadowe, zakrzywione lub piętrowe..
A jednak należy oddać hołd drewnianym altanom – na tle przyrody prezentują się niezwykle harmonijnie i są przyjazne dla środowiska. Dlatego w ogrodach zajęły miejsce tradycyjnych.

Są jednak również koneserzy wszystkiego, co wyrafinowane i wyrafinowane, którzy wybierają metalowe altany. Szczególnie imponująco prezentują się kute konstrukcje w postaci ażurowego minizamku – piękny widok, nic nie powiem, choć trzeba przyznać, że jest to zupełnie niepraktyczne z codziennego punktu widzenia. W przypadkach, gdy projekt na to pozwala, dobrym rozwiązaniem byłaby altana zbudowana z kamienia lub po prostu wyłożona płytami w stylu antycznym. Chociaż jest jedna wada – taka konstrukcja jest dość nieporęczna..

Otwarte altany ogrodowe to dość częste zjawisko, zyskujące ostatnio na popularności. Są szczególnie popularne wśród fanów minimalistycznego stylu i hi-tech. Takie altany wyglądają bardzo lekko i świeżo, ponieważ ich ściany zastępowane są wszelkiego rodzaju zasłonami, które służą jako schronienie przed wiatrem i światłem słonecznym. Są jednak bardzo drogie. Dla osób chcących zaoszczędzić pieniądze doskonale sprawdzą się plastikowe pawilony. Jeśli dla ogrodu taka konstrukcja nie będzie stanowiła specjalnej dekoracji, to spełni swoje funkcje w stu procentach. Nawiasem mówiąc, jeśli właściciele są kreatywnymi ludźmi, na pewno znajdą sposób na upiększenie takiego projektu..
Jeśli mówimy o najpopularniejszych altanach, to są to altany wykonane w stylu klasycznym, orientalnym, rustykalnym lub leśnym..

Klasyczna wersja altany ma surowy design. Taka altana jest z reguły budowana na prostokątnej lub sześciokątnej podstawie. Jej formy są dość proste, linie proste, kopuła dachu również prosta, bez wszelkiego rodzaju ozdobników i innych zdobniczych ekscesów. Altany w stylu orientalnym wyróżniają się przedziwnymi kształtami dachów, a także jasnymi elementami dekoracyjnymi i misternymi zdobieniami. Takie altany na pierwszy rzut oka przypominają ilustracje z baśni orientalnych. A powstają z materiałów takich jak drewno, cegła, kamień czy szkło. Altany w stylu leśnym są idealne do «opuszczone ogrody». Mogą przypominać chatę pustelnika lub np. być wykonane w formie ptasiego gniazda. Altany w stylu rustykalnym (lub wiejskim) są zdecydowanie wykonane z drewna. Z wyglądu mogą być zarówno odbiciem wiejskiego domu, jak i chaty ukraińskiej lub leśniczówki. Lub może mieć formę chaty na udach kurczaka.

Wszystko tutaj decyduje o jego przeznaczeniu – do czego przyda się altana i jaki jest jej główny cel. W większości przypadków jest to przyjęcie gości, ciepłe kolacje z przyjaciółmi i rodziną, spotkania z bliskimi itp. Wtedy najwygodniejszą i idealną lokalizacją dla altany jest początek ogrodu, w pobliżu domu. Ponadto bardzo wygodne będzie organizowanie zabaw dla dzieci – dorośli zawsze będą mogli się nimi opiekować..
Miłośnikom romantycznej atmosfery i prywatności bardziej przypadnie do gustu usytuowanie altany w głębi ogrodu, gdzie jest dużo kwiatów i drzew. Takie przytulne miejsce idealnie nadaje się na romantyczne randki, a także na prywatność przy książce lub ciepłych przyjacielskich rozmowach..
Najczęstsze opcje lokalizacji altan ogrodowych:

 • blisko domu;
 • w samym środku ogrodu (o ile oczywiście pozwala na to jego powierzchnia) cieszyć się naturą;
Luksusowa altana godna bycia centralnym elementem ogrodu
 • w głębi ogrodu, w zacisznym i ukrytym miejscu przed wścibskimi oczami, aby nadać szczególnego romansu;
 • w odległości od domu, a także drzew, równej co najmniej 5 metrów, pod budowę grilla

Wielkość altany też może być zupełnie inna, znowu wszystko zależy od jej przeznaczenia. Ogólnie rzecz biorąc, altana o średnicy nie większej niż 240 cm jest uważana za standard, do którego wszyscy od dawna są przyzwyczajeni. Obecnie istnieje wyraźna tendencja do powiększania powierzchni – budowane są altany od 5 do 20 mkw., aby pomieścić dużą firmę. W ten sposób altana już teraz zamienia się w prawdziwą strefę rozrywki..

Altanka, jak każdy inny przedmiot, również wymaga okresowej pielęgnacji. To całkiem proste, jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad:

 •  jeśli konstrukcja jest drewniana, miejsca pęknięć będą okresowo musiały być pokryte szpachlą, po czym powierzchnię należy pomalować na czas;
 •  konieczne jest upewnienie się, że drewniana podłoga nie gnije, jeśli opadłe jesienne liście nie zostaną usunięte na czas;
 •  na zimę altana typu otwartego musi być pokryta folią stretch ze wstępnie przewidzianymi otworami wentylacyjnymi;
 •  zaleca się impregnację powierzchni konstrukcji płynami przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami np. wilgocią

Należy zauważyć, że dziś altany ogrodowe mogą z powodzeniem łączyć szeroką gamę stylów. Ważne jest tylko, jak we wszystkim, aby zachować poczucie proporcji w swoich twórczych impulsach, wtedy twoja altana naprawdę stanie się rajem twojego ogrodu.