Zewnętrzny

Drewniane ławki zrób to sam do domków letniskowych

Ławka wykonana z drewna to jeden z najstarszych mebli używanych przez człowieka. Wcześniej, aby stworzyć wygodną ławkę, wystarczyło wziąć zwykły drewniany szkopuł, starannie ociosać go kamiennym siekierą i gotowe. To ona stała się prapradziadkiem nowoczesnych mebli, w szczególności drewnianych ławek, które są aktualne i pożądane do dziś. To właśnie ławka może stać się popularnym elementem zarówno w domu, jak i na sąsiednim terenie domku letniskowego..

wąska ławeczka cynamonowa czarny w ogrodzie czarny przy kominku czarno-białe przy kominku kapelusz na ławce

Styl

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ławka nie jest ważnym elementem projektowania krajobrazu, ale wcale tak nie jest. Eksperci potwierdzają, że to od ławki zaczyna się i kończy projektowanie ogrodu. W końcu po co w takim razie tak bogaty wybór i po co wymyślać oryginalne ławki o dziwacznym kształcie, skoro nie są tak ważne i nikt nie może się nimi cieszyć?

różana ławka półokrągła ławka ognisko przy werandzie przy fontannie

To właśnie ze względu na jego wagę należy poświęcić trochę uwagi usytuowaniu mebla. Najlepiej zainstalować ją tam, gdzie otwiera się najpiękniejszy i najbardziej urokliwy widok, sama ławka powinna stać się eleganckim akcentem, który dopełni idealne piękno wiejskiego ogrodu.

ławka do pnia ławka z okrągłymi uchwytami ławka przy drzewie pomarańczowym ławka przy domku ławka przy kamieniach

Wygodna ławka w ogrodzie domku letniskowego może stać się właśnie miejscem, w którym można przejść na emeryturę, oderwać się od codziennego zgiełku, odpocząć i odetchnąć, po prostu cieszyć się widokiem natury, poczuć jedność z nią. Dla pełnej przyjemności możesz poczytać dobrą książkę, posłuchać cichej i spokojnej muzyki lub po prostu wyruszyć w mentalną podróż. Oprócz walorów estetycznych możliwa jest również funkcjonalność, ponieważ ławka to przede wszystkim mebel, a także «broń», które można wykorzystać do podziału na strefy przyległego obszaru.

ławka i biały płot ławka z gałęzi ławka z hakiem ławka balkonowa kamienna ławka

Ławka ogrodowa na letnią rezydencję ma wiele celów funkcjonalnych, a mianowicie:

 • Front – montowany na werandzie domu, przy wejściu. Jest to drewniana ławka z ozdobnymi ornamentami, ręcznie rzeźbiona, może służyć jako miejsce do sesji zdjęciowej.
 • Jadalnia – położona w pobliżu grilla lub grilla, na tarasie lub w innym miejscu, gdzie rodzina woli zjeść obiad na świeżym powietrzu.
 • Ogorodnaya to mała ławka, która jest instalowana w pobliżu klombów, klombów lub w miejscach, w których można usiąść i trochę odpocząć podczas wykonywania robót ziemnych w ogrodzie domku letniskowego. Często są to proste ławki bez ozdobnej ozdoby czy zbędnych ozdobników..
 • Relaks – często takie ławki «ukryty» gdzieś w najcichszym i najbardziej odosobnionym zakątku letniego domku, z dala od czyichś oczu. To miejsce powinno być najcichsze i najwygodniejsze, aby móc cieszyć się zajęciami na świeżym powietrzu. Głównym wymaganiem takiej ławki jest wygoda, ponadto może mieć imponujący rozmiar, dzięki czemu można nie tylko usiąść, ale także położyć się.

kwiatowa ławka ławka - ćwiartka koła ławka z literą G ławka w gęstej trawie ławka przy stole

Optymalne wymiary ławki, która zostanie umieszczona na terenie domku letniskowego:

 • Wzrost – około pół metra, nogi dotrą do ziemi, ale nie mocno odpoczywają, co oznacza, że ​​mogą odpocząć.
 • Szerokość siedziska to 50-55 cm, dodatkowo można je pochylić o 10-15 stopni, dzięki czemu wygodniej się pochylić i jakby «nie dojść do skutku» wewnątrz.
 • Wysokość oparcia wynosi od 30 cm, ale nie więcej niż pół metra, najlepiej też ustawić je pod kątem 15-45 stopni, aby można było oprzeć się na łokciach, lekko się na nim położyć.
 • Podłokietniki (jeśli są) powinny znajdować się 15-29 cm nad siedzeniem.

ławka przy domku ławka przy okrągłym stole ławka w pobliżu różowych kwiatów ławka na wyciągnięcie ręki ławka przy domku

Najlepszym materiałem do wykonania ławek jest drewno, które jest najbardziej odporne na wilgoć i gnicie – modrzew, czereśnia, leszczyna i dąb. Najlepszą opcją jest teak, który zawiera w swojej rasie naturalne żywice, które chronią mebel przed gniciem i różnymi owadami niszczącymi gatunki drewna..

z kręconymi plecami szara ławka niebieska ławka ławka przy dużym drzewie ławka przy stawie

Kształt i wygląd sklepu zależy tylko i wyłącznie od kaprysu i wyobraźni osoby, która go stworzy. Zaangażując się osobiście w budowę ławki, możesz wcielić w życie wszystkie swoje pomysły. Jeśli wybrano styl Country, kształt ławki powinien być jak najprostszy, a kolor powinien być brązowy lub naturalny. Jeśli zbudujesz ławkę w stylu prowansalskim, będziesz musiał zrobić starą ławkę, a następnie pomalować ją na biało lub niebiesko (niebieski, fioletowy, niebieski).

ławeczka z poduszkami mało przy drzwiach bardzo mała ławka zawieszony prosta ławka

Jeśli dacza ma tendencję do stylu orientalnego i sklep powinien temu odpowiadać, może być wykonany z bambusa. Ogólnie rzecz biorąc, ławki z podobnego rodzaju drewna powinny być instalowane w pobliżu drewnianych daczy..

czerwona ławka czerwona ławka okrągłe wokół drzewa mała żółta ławka mała ławeczka w ogrodzie

Robienie ławek

Często ławka wykonana jest z drewnianych prętów, listew lub desek, ponieważ są one łatwe w produkcji i mają długą żywotność. Przybliżone parametry sklepu wskazane są powyżej, długość sklepu zależy od chęci i umiejętności. Należy pamiętać, że listewki nie powinny być umieszczane blisko siebie, ponieważ mogą zacząć gnić z powodu stojącej wody deszczowej. Musisz albo umieścić listwy w niewielkiej odległości, albo użyć jednej solidnej szerokiej deski.

zielony z baldachimem ławka klasyczna klasyczny brązowy w ogrodzie brązowa ławka

Aby stworzyć oryginalną ławkę, nie trzeba wydawać pieniędzy na drogie materiały, ponieważ arcydzieło można nawet stworzyć z gałęzi i korzeni. Dzięki odpowiedniej obróbce naturalnego drewna, palet i stołów z powalonego drewna można stworzyć niezwykłą i ciekawą ławkę o naturalnych kształtach..

2 białe w pobliżu drzew 2 białe z łukiem 2 klasyczne ławki 2 ławki przy stole pod drzewem 2 wielokolorowe ławki

Najbardziej elementarnym przykładem ławki ascetycznej jest «Klasztorny» ławka wykonana z drzewa przetartego wzdłuż pnia, zamontowana na dwóch okrągłych podporach. Podpora wykonana jest z małych sadzonek pnia o małej średnicy.

drewniany w ogrodzie drewniane na kamiennych podporach długa ławka w altanie żółty z poduszkami zaokrąglone na białych cegłach

Pielęgnacja ławek ogrodowych

Głównym problemem w przypadku ławek drewnianych jest wysoka wilgotność, dlatego najlepiej używać ławek mobilnych, które na zimę można wnieść do stodoły lub domu. Najlepiej jest również zainstalować ławkę na specjalnych gumowych lub ceglanych podkładkach, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci z gleby do drzewa..

2 ławki w pobliżu wiejskiego domu 2 ławki z poduszkami 2 ławki przy domku 2 ławki z widokiem na przyrodę 4 ławki

Szereg zaleceń:

 • Wymagane jest regularne malowanie (lakierowanie). Najlepiej malować na wiosnę, najpierw wyczyść ławkę z poprzedniej farby.
 • Podczas upału należy go umieścić w cieniu, ponieważ stałe bezpośrednie promienie słońca szkodzą jakości drzewa..
 • Jeśli na jednej z desek pojawi się zgnilizna, należy ją pilnie wymienić, aby uniknąć rozprzestrzeniania się problemu..
 • Należy regularnie sprawdzać elementy złączne (śruby, gwoździe i śruby), w razie potrzeby należy je dokręcić (dokręcić), aby konstrukcja się nie poluzowała.biała ławka duża drewniana ławka w pobliżu małego drzewa niebieska ławka wiejska ławka w pobliżu domu