Zewnętrzny

Piękne domy czyli jaki powinien być Twój wymarzony dom

Przed podjęciem decyzji o wyborze wymarzonego domu należy bardzo jasno określić, jaki powinien być i co powinno znajdować się obok. Ponownie dom może nie znajduje się w centrum miasta, ale znajduje się bliżej natury, na przykład, w lesie.

Piękny dom nad wodą na łonie natury
Mały drewniany domek położony w lesie

A może wolisz mieć cudowną działkę obok domu, na której możesz sadzić i uprawiać pyszne warzywa i owoce. W końcu preferencje każdego są zupełnie inne, podobnie jak hobby. Dlatego spróbuj trochę fantazjować i wyobraź sobie, jaki jest dom twoich marzeń, jaki jest? Aby ułatwić to zadanie, warto podróżować w różne miejsca i sprawdzać, co ludzie mają w domu. Lub po prostu spróbuj wypełnić swoją wyobraźnię zdjęciami różnych pięknych domów, takimi jak te:

Mały, ale bardzo efektownie urządzony dom
Piękny dom z basenem?
Oryginalny projekt domu z rozplanowaną powierzchnią
Piękny duży dom z przyległym terenem krajobrazowym
Bardzo oryginalny i efektowny dom z oryginalną aranżacją działki w pobliżu
Niezwykły projekt domu z piękną lokalizacją i placem zabaw
Spektakularny mały dwupiętrowy dom

Prędzej czy później i tak to znajdziesz – twoja dusza ci powie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu

Istnieje kilka kryteriów, według których musisz dokonać wyboru domu, którego potrzebujesz. Tutaj są:

  •  dom może być wykonany z różnych materiałów, na przykład cegły lub drewna, każdy rodzaj materiału ma swoje zalety i wady, na przykład domy murowane są mocniejsze, nie można się z tym kłócić, ale drewniane dłużej zatrzymują ciepło w zimie, a latem – spoko, bo oddychają, choć mniej trwałe;
  •  dom może mieć zupełnie inny wygląd, a także różną liczbę pokoi i pięter, w tym pokoje mogą znajdować się nawet na dachu domu, a także trzeba zdecydować, czy potrzebny jest garaż i obecność kąpiel;
  •  należy również wziąć pod uwagę fakt, ile czasu zajmie dotarcie do przystanku, jakie instytucje są w pobliżu (szkoły, kluby itp.), tj. jaki rodzaj infrastruktury jest tam;
Bardzo oryginalny projekt domu - prawdziwie wymarzony dom!
Bajecznie piękny dom i lokalizacja?
Ładny projekt domu położonego w lesie

Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak wygląda Twój dom

To bardzo dobry sposób, aby dokładniej określić, jaki powinien być Twój wymarzony dom. Aby to zrobić, spróbuj zamknąć oczy i wyobraź sobie w głowie pożądany dom tak wyraźnie i szczegółowo, jak to możliwe, tak jakbyś naprawdę już go miał i tam mieszkał. Spróbuj zobaczyć, jak wygląda od wewnątrz, jak wygląda z zewnątrz, ile ma pięter i pokoi, czy jest garaż i inne szczegóły. Nawiasem mówiąc, ta metoda pomaga nie tylko lepiej wyobrazić sobie swój dom, ale także zmaterializować i przybliżyć to wydarzenie. A jeśli codziennie przechodzisz przez to wszystko w głowie z maksymalnymi szczegółami, a nawet uczuciem, że jesteś w domu, to prawdopodobieństwo, że ten dom pojawi się na twojej drodze, dramatycznie wzrasta. Wizualizacja pragnienia to wspaniała i potężna technika. Nie wierzysz mi? Sprawdzać!

Dom kultury z zagospodarowanym terenem w pobliżu

Zastanów się nad lokalizacją i architekturą swojego przyszłego domu

To, czy Twój dom będzie wygodny i piękny, zależy bezpośrednio od właściwej lokalizacji i cech architektonicznych. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby myśleć jak najwięcej o takich rzeczach, jak oświetlenie i otaczający widok terytorium, a także cechy, które ma nabyta działka (jeśli to konieczne), ponieważ jeśli grunt pod budowę domu nie jest wybrane, to nie może być architektury i mowy, ponieważ jego planowanie odbywa się tylko w powiązaniu z poziomem wód gruntowych, rzeźbą terenu i innymi cechami.

Czym jest architektura? To jest zewnętrzna część budynku. Wybór jego form jest dziś po prostu nieograniczony. Oczywiście prostokątny lub kwadratowy kształt domu, który był testowany przez wieki, uważany jest za rosyjski klasyk. A także dach dwuspadowy z minimalną ilością pokryć dachowych i fasad oraz minimalną powierzchnią przeszklenia, aby zatrzymać ciepło. To, co wybierzesz, zależy od Ciebie. Można podążać za ugruntowaną tradycją, można też poeksperymentować, decydując się na nieszablonową architekturę, na szczęście teraz są spore osiągnięcia w dziedzinie materiałów: mocna ściana, energooszczędne, bardzo niezawodne zadaszenie, a także szereg opcji na okna Struktury. Należy jednak oddać hołd temu, że tradycyjna opcja wydaje się być najbardziej ekonomiczna i praktyczna, a co najważniejsze – sprawdzona w czasie. Ale jeśli nadal zdecydujesz się na eksperyment, pamiętaj, że możliwości architektoniczne zależą od wyboru materiału, innymi słowy, to, co można wcielić w drewno, nie zawsze jest możliwe do wcielenia, na przykład w kamieniu itp. Generalnie muszę powiedzieć, że stagnacja to ruch wstecz. Dlatego w życiu postęp jest niezbędny we wszystkim, także w budowie domu. Dlatego jeśli weźmiemy pod uwagę zarówno przeszłe, jak i obecne doświadczenia ludzkości w budownictwie, możesz uzyskać optymalne rozwiązanie na rzecz niezawodnego, wygodnego i pięknego domu..

Piękny 3-piętrowy dom w lesie

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze kilka punktów dotyczących lokalizacji domu. Orientację należy kierować na punkty kardynalne, ponieważ słońce oświetla dom i otaczający go teren kolejno o różnych porach dnia: od wschodu, południa i zachodu. A jeśli ten czynnik nie zostanie uwzględniony, dom ryzykuje, że będzie nie tylko ciemny, ale także energochłonny. W naszym klimacie najlepiej nie robić okien ani drzwi od północy, ponieważ to szkło okienne daje największą utratę ciepła w zimnych porach roku. Ale od strony południowej wskazane jest maksymalne wykorzystanie okien z podwójnymi szybami. Duże okna (zwłaszcza do podłogi) z podwójnymi szybami z wyjściem na taras lub do ogrodu, oprócz tego, że są efektowne i piękne, przynoszą również wymierne korzyści, zapewniając dobry mikroklimat w domu. Aby zimowe straty ciepła były jak najmniejsze, istnieje doskonałe nowoczesne rozwiązanie – ogrzewane okna z podwójnymi szybami lub folie niskoemisyjne. A zimowe słońce, choć raczej skąpe, nadal nagrzewa pokój przez okno, jeśli znajduje się od strony południowej.

okna od strony południowej domu z podwójnymi szybami do podłogi zapewniają dobry mikroklimat wewnątrz domu

Jaki jest najlepszy sposób na budowę domu??

Niezwykle ważne jest prawidłowe obliczenie paroprzepuszczalności domu, aby zachować optymalny mikroklimat zarówno zimą, jak i latem. W takim domu zawsze będzie wygodnie być i swobodnie oddychać. I wcale nie jest konieczne, aby taki dom był wykonany tylko z drewna. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest niestosowanie materiałów paroizolacyjnych w konstrukcjach ścian zewnętrznych. Należy również konsekwentnie zmniejszać odporność na wnikanie pary wodnej w kierunku z pomieszczeń domu na zewnątrz przez ściany. Mówiąc najprościej, ceglana ściana z izolacją ze styropianu w ogóle nie oddycha. A jeśli na przykład użyjesz niepalnej wełny bazaltowej, w tym przypadku para wodna łatwo i całkowicie dyfunduje na zewnątrz. A jeśli do okładzin elewacyjnych zostanie użyty np. materiał, taki jak kamień, płytki lub panele elewacyjne, to konieczne jest zapewnienie szczeliny powietrznej między okładziną a ścianą domu, aby skutecznie odprowadzić wilgoć. Możliwe, że w chłodne dni pojawi się kondensacja, która może doprowadzić do uszkodzenia okładziny w wyniku zamarzania.
Z nowoczesnych materiałów do budowy ścian zewnętrznych, dobrej korpulentnej czerwonej cegły glinianej.

Czerwona cegła to dobry materiał do budowy domu.
Dom z czerwonej gliny jest trwały i niezawodny

Ogólnie rzecz biorąc, wybierając ten lub inny materiał, należy wziąć pod uwagę zgodność życia domu z twoim zrozumieniem. Nie należy oszczędzać na jakości materiałów, w przeciwnym razie żywotność może zostać znacznie skrócona. Do tego dochodzi taki fakt, że niszczenie budynku z biegiem czasu następuje nierównomiernie. Ze względu na kurczenie się i kurczenie oraz nierównomierne osiadanie gleby, najwyższy stopień zużycia uzyskuje się w pierwszym roku eksploatacji. Czasami istnieje potrzeba naprawy po skurczu. Ale wtedy proces zużycia jest już powolny i nasila się dopiero na ostatnim etapie eksploatacji budynku z powodu utraty wytrzymałości konstrukcyjnej i starzenia się materiałów. Ogólnie żywotność budynków dzieli się na trzy kategorie:

Jak obliczyć powierzchnię domu?

Zwykle obliczenia te są dokonywane na podstawie liczby członków rodziny, z których każdy powinien mieć przynajmniej swój oddzielny pokój, plus powinien być wspólny duży pokój (przedpokój lub salon). Jeśli twoja rodzina składa się z czterech osób (standardowa rodzina składająca się z męża, żony i dwójki dzieci), to w tym przypadku będziesz potrzebować: sypialni małżeńskiej o powierzchni od 15 do 20 metrów kwadratowych, dwóch pokoi dziecięcych (jeśli dzieci różnej płci) co najmniej 12 metrów kwadratowych każdy, co najmniej jeden salon o powierzchni od 25 do 30 metrów kwadratowych. Te. łączna powierzchnia pomieszczeń to około 70 metrów kwadratowych. Jednocześnie szczególną uwagę należy zwrócić na kuchnię i salon – miejsca, w których spędzamy większość czasu. Nawiasem mówiąc, fajnie byłoby je połączyć. Lub kuchnia jest połączona z jadalnią, zajmując około 20 metrów kwadratowych łącznej powierzchni. Łazienka może mieć około 5 metrów kwadratowych, a korytarz około 6. Jeśli chcesz, dobrym pomysłem jest wykonanie werandy o powierzchni 15 – 20 metrów kwadratowych, przylegającej do domu i wychodzącej na ogród. Plus ganek o powierzchni 4 m2. metrów. W skrócie wyjdzie dom o powierzchni około 130 mkw. metrów. Ale to wszystko jest do minimum, że tak powiem, kompaktowe, ale jednocześnie bardzo dobra opcja. W razie potrzeby i dostępności środków oczywiście wszystko można zrobić na zupełnie inną skalę..

Od razu rzucamy się w oczy, że wszystkie kondygnacje naziemne, w tym piwnica i poddasze, są również objęte definicją liczby kondygnacji, jeśli szczyt kondygnacji znajduje się co najmniej 2 metry nad ziemią. Czym są domy parterowe? W większości przypadków opierają się na zwartym schemacie planowania, który obejmuje niewielką liczbę pomieszczeń, ponieważ grunt musi być rozłożony oszczędnie, aby duża powierzchnia zabudowy budynku wielopokojowego nie komplikowała organizacji osobistej działki. Ponadto takie domy mają prostsze rozwiązanie konstrukcyjne, łatwiej je budować, a następnie naprawiać. Pokoje położone na tym samym poziomie są dobrze skomunikowane i zapewniają wygodę przede wszystkim osobom starszym. Cóż, nie można nie przypisać zaletom faktu możliwości uzupełnienia rozszerzenia w razie potrzeby, co można zrobić całkowicie bez problemów..

Domy piętrowe i nie tylko dają możliwość podziału domu na strefę dzienną i nocną, gdzie drugie piętro z reguły wykorzystywane jest tylko wieczorem i w nocy. Ale na parterze znajduje się wszystko, czego potrzebujesz: salon, kuchnia, jadalnia, łazienka, przedpokój, gabinet, kotłownia (jeśli nie ma możliwości umieszczenia jej w piwnicy). Otóż ​​na drugim piętrze zwykle znajdują się takie lokale: sypialnie, łazienki i garderoby. Odnośnie garażu możemy polecić jego umiejscowienie, przy domu lub całkowicie wolnostojący, ale nie zabudowany w budynku mieszkalnym.
Podłogi na poddaszu wykonane są z lekkich przegród, dzięki czemu konstrukcja jest uproszczona i możliwa jest przebudowa lokalu. Na przykład, gdy rodzina się powiększa, może być potrzebnych więcej pokoi, a dom na poddaszu jest bardzo łatwy do wykonania. «rozwój». Ze względu na to, że pokoje są ukryte pod dachem, ma się wrażenie domu o niewielkich gabarytach zewnętrznych, choć w rzeczywistości jego powierzchnia mieszkalna jest dość duża.

Powszechne są również domy dwupiętrowe, w których znajdują się pokoje z różnicą poziomów lub organizacją piwnic. Zwykle podobna technika jest stosowana w budownictwie terenowym i tworzy bardzo oryginalny schemat planowania..

Dom położony na płaskorzeźbie posiada oryginalny układ wnętrz

Zwykle budowę domu rozpoczyna się na dużej działce. Dlatego będzie wystarczająco dużo miejsca na realizację któregokolwiek z twoich planów, jeśli całkowita powierzchnia sąsiedniego terytorium zostanie podzielona na osobne sekcje.

Jeśli chcesz, możesz zbudować przytulną altanę, plac zabaw, postawić wspaniały basen, letnią kuchnię, strefę rekreacyjną, ogród i wiele więcej. Jeśli w pobliżu są sąsiedzi, dobrze jest odgrodzić się wysokim płotem. Do tego możesz użyć betonu, cegły lub kamienia naturalnego. Nawiasem mówiąc, będzie to wyglądało bardzo spektakularnie, jeśli te bariery zostaną obsadzone pnącymi bylinami. Najlepiej, aby Twój obszar osobisty w pobliżu domu nie był mocno nawiewany przez wiatr, ale powinny być również miejsca, w których możesz ukryć się przed silnym palącym słońcem.