Zewnętrzny

Zagospodarowanie terenu

Ostatnim etapem kształtowania krajobrazu jest zagospodarowanie terenu. Po posadzeniu roślin strona nabiera zupełnie innego, kompletnego wyglądu. Architektura krajobrazu nie tylko kształtuje architektoniczny i artystyczny wygląd terenu, ale także poprawia jego mikroklimat, chroni teren przed kurzem, pomaga podzielić przestrzeń na strefy.

Zwyczajowo rozróżnia się dwa rodzaje krajobrazu: pionowe i poziome. Za pomocą pionu możesz chronić teren przed słońcem, ozdobić ściany lub zamaskować niechciane przedmioty. A ogrodnictwo poziome pomoże wyróżnić obszary na stronie.

Aby stworzyć piękną kompozycję na stronie, która przez długi czas będzie zachwycać swoim pięknem, trzeba umiejętnie podejść do krajobrazu. Przy wyborze roślin i miejsc do sadzenia należy wziąć pod uwagę kilka głównych czynników:

Przestronne terytorium pozwala na układanie wielkoformatowych kompozycji.

W przypadku małego obszaru lepiej wybrać ograniczoną paletę kolorów. Idealnym rozwiązaniem byłoby wybranie koloru bazowego i uzupełnienie go dwoma lub trzema odcieniami. Na dużych obszarach gamę kolorów można rozszerzyć.

Sadzenie krzewów i drzew. Po wybraniu odpowiednich roślin należy rozważyć ich lokalizację na terenie. Drzewa i krzewy można umieszczać zarówno w wewnętrznej, jak i zewnętrznej części terenu.

Przy pomocy drzew dobrze jest tworzyć zacienione obszary, a krzewy będą wyglądać spektakularnie jako oznaczenie rzeczywistych lub warunkowych granic terenu lub jako część ogrodu kwiatowego.

Najbardziej rozległym obszarem dla wyobraźni jest aranżacja klombów. Rośliny do jednego ogrodu kwiatowego z reguły dobiera się z uwzględnieniem czasu kwitnienia. Jest to konieczne, aby rośliny kwitnące cieszyły oko od wczesnej wiosny do późnej jesieni..

Kolejnym kryterium doboru roślin jest skala kolorów. Konieczne jest dobranie roślin w taki sposób, aby nie tylko harmonizowały ze sobą, ale także pasowały do ​​ogólnego składu witryny.

Lepiej sadzić kwiaty na wysokość: najwyższe są dalej, a najniższe bliżej.

Kształt ogrodu kwiatowego może być różny, może graniczyć ze stawem, ścieżkami ogrodowymi, terenem rekreacyjnym lub stanowić samodzielny element krajobrazu.

Ogrodnictwo wertykalne to prosty i bardzo skuteczny sposób na stworzenie wyjątkowej zielonej kompozycji na działce. Żywopłot ukryje teren przed wzrokiem ciekawskich i będzie doskonałą ozdobą na terenie.

brzoza w domu

Architektura krajobrazu pionowego może być wykorzystana do dekoracji ścian, łuków i innych obiektów artystycznych i architektonicznych..

Ta metoda kształtowania krajobrazu obejmuje sadzenie roślin pnących oraz instalowanie doniczek i doniczek..

Ostatnim etapem prac związanych z kształtowaniem krajobrazu jest sadzenie lub układanie trawnika. Trawnik tworzy harmonię i łączy kompozycję terenu w jedną całość.

Istnieje wiele odmian traw gazonowych, ich wybór zależy od właściwości gleby i przeznaczenia trawnika.

Trawniki na sąsiednie działki dzielą się na:

Skalny ogród wygląda bardzo efektownie i tworzy harmonijną, przytulną atmosferę na terenie, dlatego w ciągu ostatnich kilku lat takie kompozycje były u szczytu mody na projektowanie krajobrazu..

Mahoń w pobliżu domu

W ramach projektowania krajobrazu ogród skalny trafił do nas ze wschodu, dlatego często jest urządzony w stylu azjatyckim..

Architektura krajobrazu w stylu japońskim

Ogród skalny (wzgórze alpejskie lub skalniak) musi znajdować się w takim miejscu na terenie, aby kompozycja istniała jako oddzielna strefa, ale jednocześnie nie była sprzeczna z ogólną atmosferą sąsiedniej przestrzeni.

Inną spektakularną techniką zdobniczą są mury oporowe lub tarasowe skarpy wykonane z naturalnych kamieni. W ten sposób możesz pokonać zbocza witryny..

Sztuczny zbiornik na terenie obiektu tworzy niepowtarzalną atmosferę ciszy i spokoju. Zbiorniki stojące można zaprojektować jako mały basen lub jezioro, w zależności od pożądanego efektu. Na przykład jezioro stworzy obraz dzikiej przyrody, a basen, przeciwnie, stworzy poczucie luksusu i komfortu..

Ruch wody zawsze energetyzuje i ustawia w pozytywny sposób, dlatego kompozycja w postaci fontanny lub strumienia na miejscu będzie doskonałym rozwiązaniem projektowym.